Pobyt vonku - 6 výhod pre zdravie

< Spať na články

Obsah článku

  Pobyt vonku - 6 výhod pre zdravie

  Vedeli ste, že trávime až 90% svojho života v uzavretých priestoroch? Medzi dochádzaním z práce a do zamestnania, stráveným časom v práci pravdepodobne viac ako osem hodín denne a venovaním sa bežnej každodennej činnosti, vidíme prírodu v našich televízoroch viac než v skutočnom živote.

  Nielenže je to deprimujúca štatistika, ale pobyt v prírode prináša zdravotné výhody, o ktoré prichádzame, keď sme zatvorení vo svojich domovoch a kanceláriách. Výskum naznačuje, že iba 120 minút (to sú dve hodiny) týždenne je spojených s dobrým zdravím a pohodou. Od zlepšenia nálady až po otužovanie, pobyt vonku by sme všetci mohli viac využívať.

  Dýchate lepší vzduch

  Dýchate lepší vzduch

  Pobyt vonku - 6 výhod pre zdravie

  Dýchate lepší vzduch

  Či je vonku 35 stupňov alebo nepriaznivé počasie niektorí z nás by uprednostnili pobyt vo vnútri čo najčastejšie. Ale ak ste si mysleli, že vo vnútri dýchate lepší vzduch, neradi vám to hovoríme, ale znečistenie ovzdušia v interiéri môže byť až 10-krát horšie, ako to, čo dýchate von.

  Väčšina z nás si myslí, že znečistenie ovzdušia je z tovární alebo výfukov áut, ale znečistenie v interiéroch znamená, že ním sú nabité aj naše domy a často na úrovniach výrazne vyšších, než aké nájdete v prírode. Prispieva k tomu nedostatočné vetranie, farby, chemikálie z domácich a osobných výrobkov a plesne. Ak sa teda potrebujete nadýchať čerstvého vzduchu, je načase vyraziť von.

  Prijímate vitamín D

  Jedným z najčastejších nedostatkov dospelých je nedostatok vitamínu D. Čím sa vitamín líši od väčšiny vitamínov, ktoré potrebujeme, je to, že ho prijímame zo slnečného žiarenia. Naše telo premieňa slnečné lúče, ktoré absorbujeme, na chemikálie, ktoré z neho robia vitamín D. Ak však netrávime dostatok času von, naše telo zápasí s nedostatkom slnečného žiarenia na výrobu vitamínu D. Kedykoľvek je to možné, snažte sa tráviť každý deň najmenej 10 až 15 minút nechráneného času na slnku a tak využívať zdravotné výhody pobytu vonku.

  Pomôžete si v boji proti sezónnej afektívnej poruche

  Aj keď tento fakt môže platiť len na pol roka, je to dlhé obdobie. Sezónna afektívna porucha alebo SAP je typ depresie, ktorá sa prejavuje na začiatku jesene a zhoršuje sa v zime. Aj keď si vedci nie sú istí, čo ju presne spôsobuje, predpokladá sa, že svoju úlohu zohráva nedostatok svetla a vitamínu D. Aj keď nemáte SAP, nedostatok prirodzeného svetla počas chladnejšieho počasia môže skutočne ovplyvniť vašu náladu. Zmiernite účinky a súčasne zvýšte príjem vitamínu D tým, že sa vyberiete von.

  ​"Lesné kúpanie" znižujete tlak a stres

  ​"Lesné kúpanie" znižujete tlak a stres

  "Lesné kúpanie" znižujete tlak a stres

  Nie, "lesné kúpanie" nezahŕňa sprchovanie sa vonku. Lesné kúpanie alebo lesná terapia vychádza z japonského konceptu Shinrin-yoku, ktorý kladie dôraz na trávenie času mimo ruchu miest a v objatí prírody. Príchod do prírody môže zvýšiť aktivitu typu bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii a nádorovým bunkám. Pomáha tiež znižovať krvný tlak a znižovať stres, čo má prospech pre všetkých.

  Pobyt von vám pomôže zmierniť úzkosť

  Máte z niečoho strach? Prechádzka vonku vám môže pomôcť. Vedci zistili, že pobyt vonku v prírode môže zlepšiť váš celkový pocit pohody a znížiť úzkosť. Útek z interiéru a vychádzanie von môže tiež podporiť kreatívne vlohy - to je dôvod, prečo sú prechádzky stále obľúbenejšie.

  "Uzemnenie" vám pomôže zlepšiť spánok

  Počuli ste už o "uzemnení"? Je to spôsob pripojenia k zemskej energii tým, že kráčate naboso. Naše nohy vťahujú zemské elektrické náboje, ktoré im umožňujú cez nás prúdiť. Výsledkom je lepší spánok, znížený zápal a viac času v prírode - to všetko víťazí. A samozrejme, musíte byť vonku, aby ste sa spojili so Zemou; koberce alebo tvrdé drevo nemajú rovnaké účinky!

  Ako tráviť viac času vonku

  Snažíte sa zistiť, ako môžete do svojho životného štýlu pridať zdravotné výhody pobytu vonku a tráviť viac času vonku? Nie je to také ťažké, ako si myslíte.

  • cvičte vonku - choďte na jogu v parku alebo bežecký pás vymeňte za behanie v prírode
  • prejdite sa - prerušte popoludňajší útlm krátkou prechádzkou vonku
  • jedzte vonku - užite si zmenu scenérie a jedzte jedlo vonku
  • využite sezónne aktivity - je vonku zima? Hrajte sa na snehu, choďte do parku alebo sa vyberte na rýchlu prechádzku. Je vonku teplo? Skúste pešiu turistiku alebo si choďte zaplávať.

  Bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie, je čas vyskočiť z gauča a užiť si pobyt vonku. Vaše zdravie sa vám poďakuje.

  zdroj: draxe.com