Ako rodič, ktorý vychováva 2 ročnú dcéru sa denno denne stretávam s tým ako majú ľudia zafixované zlé stravovacie návyky. Skoro 100% ľudí v mojom okolí ako prvé ponúkne mojej dcérke niečo sladké - daj si koláčik, vezmi si čokoládku, tu máš cukrík.
Ako chceme, aby naše deti boli zdravé, keď im nejdeme príkladom a tlačíme do nich samé nezdravé veci plné cukru, sacharidov a konzervantov? Deti nevedia čo je zdravé a čo nie, kopírujú len stravovacie návyky svojich rodičov a okolia.

Problém je hlavne to, že ľudia chtiac či nechtiac ovplyvňujú aj druhých ľudí. Určite to poznáte sami - naštudujete si niečo o zdravej strave, aby ste zlepšili svoj zdravotný stav a začnete sa tým riadiť. Nakúpite si viac zeleniny a ovocia, obmedzíte bielu múku, cukor a cítite sa dobre že robíte niečo pre svoje zdravie. Problém nastane pri prvej návšteve - "daj si koláč, pre koho som ho piekla", "nepreháňaj to s tou zdravou stravou a daj si slaninu". Alebo si skúste na návšteve vypýtať čistú vodu namiesto koly, kofoly, ochutenej minerálky, alebo inej sladkej žbrndy. Pozrú sa na vás ako na šamana, ktorý sa snaží ísť proti zažitým tradíciám, že na oslave sa treba nažrať tak, že do rána odfukujete. Nevadí, že ste si spôsobili skôr žalúdočné ťažkosti a namiesto dobrého pocitu z návštevy Vás trápi bolesť brucha z jedla a bolesť hlavy z alkoholu.
Skúste povedať susede dôchodkyni, ktorá tlačí vašim deťom s dobrým pocitom každý deň cukríky, že si to vážite, ale mohla by s tým prestať. Možno jedna z desiatich to pochopí, sedem sa urazí a zvyšné dve budú vašim deťom strkať cukríky potajme.
Ďalšia vec je argumentácia typu "Veď my sme to jedli celý život a nič nám nie je". Hneď na to si dá starká tabletku na vysoký tlak, jednu na štítnu žľazu a s boľavou grimasou z bolesti v krížoch sa nahne po ďalší koláč. Lenže to je "normálne", pretože sme sa počas nášho života naučili, že staroba = bolesť a choroby. Boli sme vychovaní v tom, že akonáhle človek odchádza do dôchodku, už ho musí niečo trápiť, musí ísť aspoň raz týždenne vysedieť pol dňa k doktorovi, ktorý vôbec nerieši príčinu ochorenia, ale následky. Zdvihne hlavu od počítača a spýta sa čo Vám je. Keď mu poviete, čo Vás trápi, napíše Vám niečo, čo tieto príznaky zakryje. Doktori už dávno neliečia, doktori predpisujú lieky! (česť výnimkám)

Nevravím že odteraz máte prestať jesť všetko mastné, sladké a z bielej múky. Alebo že máte robiť klobásy z mrkvy a sóje. Začnite so zdravou stravou postupne. Prinúťte sa každé ráno dať si niečo zdravé - ak jedávate chlieb s maslom a šunkou, vymeňte biely chlieb za celozrnný a pridajte si k tomu zeleninu. Ak máte radi sladké raňajky, dajte si biely jogurt s domácim lekvárom a prihoďte zopár vlašských orechov. Zvyšok dňa jedzte, čo uznáte za vhodné, len obmedzte cukor, bielu múku a rafinované potraviny. Časom, keď si zvyknete na zdravšie raňajky, pridajte zdravú večeru. Šalát s chutným dresingom a lososom, posypaný ľanovými, sezamovými a tekvicovými semiačkami je nielen chutný, ale aj veľmi zdravý.