Pätná ostroha - 7 spôsobov na jej liečbu

< Spať na články

Obsah článku

    Pätná ostroha - 7 spôsobov na jej liečbu

    Pätná ostroha je spôsobená vytesnením vápnika do kosti, ktorá sa tvorí na spodnej strane päty; môže to byť jeden malý kostný výčnelok alebo viac drobných, nepravidelne tvarovaných výrastkov na kosti päty, ktorá sa nazýva calcaneum. Pätné ostrohy sú niekedy bolestivé - opisujú sa ako nôž zarytý do päty - a inokedy ostane pätná ostroha nepovšimnutá a zistí sa len pomocou röntgenového žiarenia.

    Pretože znalosti o symptómoch pätných ostroh sú do určitej miery obmedzené, je bežné, že sa mylne predpokladá, že ide o plantárnu fasciitídu. Pätná ostroha je jednoducho prítomnosť extra výčnelku na povrchu kosti päty, zatiaľ čo plantárna fasciitída je zápal plantárnej fascie - hrubého pásu spojivového tkaniva, ktorý siaha od pätovej kosti k hlavám metatarzálnych kostí, ktoré tvorí päť dlhých kostí v chodidle umiestnených medzi pätou a prstami. Toto spojivové tkanivo tvorí spojku, ktorá podopiera klenbu v spodnej časti chodidla. Kmeň na plantárnej fascii vedie k podráždeniu, opuchu a potom k slabosti oblúka - to vytvára bolesť v zadnej časti päty. Na druhej strane pätovú ostrohu je možné pozorovať iba pomocou röntgenového žiarenia a je bolestivá, ak sa v tkanivách, ktoré ju obklopujú, vyvinie zápal.

    Pätné ostrohy sú najčastejšie pozorované u mužov a žien v strednom veku, ale možno ich nájsť vo všetkých vekových skupinách. Je bežné, že ľudia majú pätové ostrohy bez toho, aby o tom vedeli; asi 70% pacientov s plantárnou fasciitídou, ktorí majú nepríjemné pocity, má pri RTG vyšetrení aj pätné ostrohy.

    Pätná ostroha - príčina vzniku

    Pätná ostroha - príčina vzniku

    Pätná ostroha - príčina vzniku

    Proces formovania kostí sa začína, keď je päta vystavená neustálemu opotrebovaniu; to je typické pre väčšinu športovcov, bežcov alebo dokonca pre ľudí, ktorí sa začínajú venovať behu alebo chôdzi. Plantárna fasciitída je hrubé spojivové tkanivo, ktoré podopiera klenbu na spodnej časti chodidla; škvrna v svale chodidla a väzy tiahne plantárnu fasciu a trhá membránu, ktorá pokrýva pätnú kosť.

    Aby sa ochránili okolité tkanivá päty pred opakujúcim sa poškodením a namáhaním, bunky, ktoré sa špecializujú na tvorbu kostí, migrujú na miesto a začnú ukladať vápnik, čo vedie k tvorbe pätných ostroh. Toto nahromadenie vápnika na spodnej strane pätovej kosti je proces, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v priebehu mnohých mesiacov.

    Niektoré príčiny pätných ostroh zahŕňajú:

    • abnormálna alebo pokrivená chôdza, ktorá nadmerne zaťažuje pätovú kosť, väzy a nervy
    • beh, poklus alebo skákanie, najmä na tvrdých povrchoch
    • zle nasadená alebo zle nosená obuv, najmä bez primeranej podpory klenby
    • nadváha a obezita
    ​Pätná ostroha - príznaky

    Pätná ostroha - príznaky

    Pätná ostroha - príznaky

    O pätných ostrohách častejšie platí, že nemajú žiadne príznaky a necítite žiadnu bolesť. Dôvodom je, že pätné ostrohy nie sú špicaté alebo ostré kúsky kosti, ako si mnohí myslia. Pätné ostrohy nerežú tkanivo zakaždým, keď dôjde k pohybu; sú to vlastne usadeniny vápnika v kosti, ktoré sú zavedené normálnymi mechanizmami tvorby kostí v tele. To znamená, že sú hladké a ploché, rovnako ako všetky ostatné kosti.

    Pretože v mieste pätnej ostrohy je už prítomné tkanivo, niekedy sa táto oblasť a okolité tkanivo zapália, čo vedie k množstvu symptómov, ako je chronická bolesť päty, ktorá sa vyskytuje pri behaní alebo chôdzi.

    Ďalšou príčinou bolesti pätnej ostrohy je vývoj nového vláknitého tkaniva okolo kostnej ostrohy, ktoré pôsobí ako vankúš nad oblasťou namáhania. Ako toto tkanivo rastie, tvorí sa kalus, ktorý zaberá ešte viac miesta ako pätná ostroha - čo vedie k menšiemu priestoru pre hrubú okolitú sieť šliach, nervov, väzov a podporného tkaniva. Tieto dôležité štruktúry v nohe majú obmedzený priestor kvôli nahromadeniu vápnika alebo tkaniva, čo vedie k opuchu a začervenaniu nohy a hlboká pulzujúca bolesť sa zhoršuje cvičením. 

    Bolesť spôsobená ostrohami na päte môže byť ostrou, bodavou bolesťou pri použití nohy po dlhom odpočinku. Niekedy sa potom zníži na tupý tep, ktorý sa môže zhoršiť pri aktivitách, ako je beh alebo skákanie. Ľudia niekedy opisujú bolesť ostrohy na päte a plantárnu fasciitídu ako pichnutie špendlíka do spodnej časti chodidla, keď sa ráno najskôr postavia; táto bolesť sa neskôr zmení na znesiteľnú bolesť.

    Príčinou bolesti spravidla nie je samotná päta, ale s ňou súvisiace nahromadenie mäkkých tkanív. Ľudia sa často sťažujú, že ostrá bolesť sa vracia potom, ako sa po dlhšom sedení postavili.

    Horčík na uzdravenie pätnej ostrohy

    Horčík na uzdravenie pätnej ostrohy

    7 spôsobov liečby pätnej ostrohy

    Horčík

    Horčík je základným minerálom pre tvorbu kostí a využitie vápnika. Viac ako polovica horčíka v ľudskom tele je uložená v kostiach a telo ho potrebuje na syntézu bielkovín, nervové funkcie a produkciu antioxidantu glutatiónu.

    Jedným zo spôsobov, ako liečiť symptómy pätnej ostrohy, je teplý kúpeľ s epsomskou soľou. Epsomská soľ je síran horečnatý a má mnoho prospešných vlastností, pokiaľ ide o úľavu od bolesti a zápalu. Pridajte šálku soli Epsom do detoxikačného kúpeľa a jemne masírujte päty, aby ste uvoľnili tlak.

    Existuje tiež množstvo skvelých potravín bohatých na horčík, ktorý potrebujete na zmiernenie pätnej ostrohy. Jednou z výhod avokáda je napríklad dostatok horčíka. Skvelé zdroje horčíka nájdete v špenáte, v mangolde, v banánoch a v čiernych fazúliach. Tekvicové semená, šošovica, garbanzo fazuľa, biele fazule, čiernooký hrášok, pinto fazuľa, hnedá ryža, proso a sušené figy tiež obsahujú horčík.

    Vitamín B5

    Jedným z primárnych znakov závažného nedostatku vitamínu B5 je svalové poškodenie a bolesť. Vitamín B5 je zodpovedný za pomoc pri nervovej funkcii, konkrétne za vytváranie dôležitej molekuly nazývanej acetylcholín. Acetylcholín sa používa na prenos nervových signálov do svalov; to pomáha telu vyhnúť sa poškodeniu nervov. Je známe, že vitamín B5 urýchľuje proces hojenia.

    Niektoré potraviny s vysokým obsahom vitamínu B5 zahŕňajú avokádo, slnečnicové semienka, vajíčka, losos a šošovicu. Užívanie doplnkov vitamínu B-komplex koreluje s nižšou úrovňou bolesti kĺbov, zvýšenou svalovou silou a menším počtom symptómov spojených s únavou svalov alebo kĺbov.

    Proteolytické enzýmy

    Zápal je prirodzene redukovaný proteolytickými enzýmami - skupinou enzýmov, ktoré štiepia molekuly bielkovín podobných dlhým reťazcom na kratšie fragmenty a potom na aminokyseliny. Výskum ukazuje, že proteolytické enzýmy skracujú dobu remisie a zvyšujú mieru odozvy; používa sa na liečbu pacientov trpiacich intenzívnymi bolesťami kĺbov a svalov, rakovinou a chorobami súvisiacimi s vekom.

    Jedným z príkladov proteolytického enzýmu je bromelaín, ktorý bojuje so zápalom blokovaním metabolitov, ktoré spôsobujú opuch. Pôsobí tiež na zníženie opuchu aktiváciou chemikálie v krvi, ktorá rozkladá fibrín, čo vedie k zníženiu opuchu. Bromelaínové zdravotné výhody, ktoré možno nájsť v ananáse, sú mnohé a často sa odporúča užívať ich pred operáciami, aby sa urýchlil čas hojenia a znížil zápal bežne spojený s chirurgickými zákrokmi. Zníženie zápalu pomáha pri hojení pätnej ostrohy a zmierňovaní tlaku.

    Alkalická strava na uzdravenie pätnej ostrohy

    Alkalická strava na uzdravenie pätnej ostrohy

    Alkalická strava

    Je dôležité, aby naše telá mali správnu rovnováhu pH, aby sa predišlo zápalu a tvorbe vápnika, ktorý spôsobuje ostrohu na päte.

    Aby telo fungovalo čo najlepšie, musí si udržiavať správnu a jemnú rovnováhu kyselín/zásad, ktorá sa označuje ako rovnováha pH. pH je skratka pre potenciál vodíka a je mierou kyslosti alebo zásaditosti tekutín a tkanív nášho tela. Hodnota pH 7 je neutrálna, čo znamená, že je priamo v strede acidobázickej stupnice a nie je kyslá ani zásaditá. Keď je chémia tela príliš kyslá, vzniká mnoho porúch a chorôb.

    Systém s príliš vysokým obsahom alkálií len ťažko absorbuje vápnik, ktorý je nevyhnutný pre posilnenie kostí. Akonáhle sú kosti pod tlakom, formulujú kostné ostrohy, aby problém „vyriešili“. Ak je systém príliš kyslý, vápnik je priťahovaný kyslými oblasťami, pretože je veľmi zásaditý. Telo používa vápnik ako pufer na neutralizáciu prebytočnej kyseliny a v prípade potreby ho odoberá z kostí na neutralizáciu prebytočnej kyslosti v krvi a tkanivách. To je dôvod, prečo prílišná kyslosť v tele počas dostatočne dlhého časového obdobia vedie k osteoporóze, ktorá spôsobuje, že kosti sú slabé a lámavé.

    Napriek tomu, že v našom prostredí existuje veľa zdrojov kyslosti a toxicity, najväčším prispievateľom k nevyváženému pH je naša strava. Problém je skôr v tom, že nepríjmame dostatok zásaditých potravín, ako v príliš veľkom množstve kyseliny. Ovocie a zelenina sú potraviny bohaté na draslík a slúžia ako prírodný tlmič kyslosti. Surové potraviny, zelené nápoje a voda s citrónom alebo limetkou zvyšujú zásaditosť. Na druhej strane, spracované potraviny obsahujú tony chloridu sodného alebo kuchynskej soli, ktoré sťahujú cievy a spôsobujú kyslosť. Príliš veľa živočíšnych bielkovín, mliečnych výrobkov bohatých na vápnik a obilnín tiež spôsobuje, že pri rozklade aminokyselín sa v krvi hromadí kyselina sírová.

    Rybí olej

    Omega-3 mastné kyseliny, jedna z výhod rybieho oleja, sú jedným z najsilnejších nástrojov prírody proti zápalu. Medzi potraviny bohaté na omega-3 patrí rybí olej a denne môžete užívať tablety z rybieho tuku, aby ste svojmu telu uľavili od bolesti a podráždenia. Príčinou zdravotných problémov mnohých ľudí je nerovnováha omega-3 a omega-6 tukov. Tuky omega-6 nemusia byť zlé, ale ak ich konzumujete vo veľkom množstve bez tukov omega-3, spôsobujú zápal, ktorý vedie k chronickým ochoreniam.

    Pre väčšinu ľudí je 1 000 miligramová dávka rybieho tuku denne účinným a bezpečným množstvom. Pamätajte si, že nie všetky rybie oleje sú rovnaké. Väčšina rybích olejov je vysoko spracovaných a môžu ľahko oxidovať, pretože omega-3 tuky sú polynenasýtené, majú nízky prah tepla a môžu ľahko zatuchnúť. Z tohto dôvodu kúpte rybí olej vo forme triglyceridov, ktorý tiež obsahuje antioxidanty na ich konzerváciu, ako napríklad astaxantín alebo éterické oleje.

    Masáž na uzdravenie pätnej ostrohy

    Masáž na uzdravenie pätnej ostrohy

    Masáž

    Teplé olejové masáže sú pre nohy mimoriadne prospešné; časté masáže chodidiel zvyšujú tok tekutín, urýchľujú proces hojenia a rozbíjajú zjazvené tkanivo. Natiahnutím prstov na nohe a masážou prstov a päty sa zjazvené tkanivo uzdraví ako silnejšie a odolnejšie tkanivo. Ak vás trápi bolesť v oblasti päty, zohrejte malé množstvo olivového oleja a vmasírujte ho do päty. Toto je tiež jedno z najlepších použití kokosového oleja. Teplý olej - kokosový alebo olivový olej - upokojuje päty a chráni ich pred škodlivými účinkami nadmerného opotrebovania. Môžete taktiež použiť krém na pätné ostrohy, ktorý je určený na zníženie diskomfortu pri vzniku pätných ostrôh: zjemňuje pokožku, prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na celú plochu chodidla, znižuje bolesť a zápal na začiatku vzniku pätnej ostrohy, prehrieva, podporuje prekrvenie tkanív.

    Jednou z výhod esenciálnych olejov sú aj ich protizápalové vlastnosti. Patrí sem rozmarínový olej, tymianový olej, olej z ruží a levanduľový olej.

    Noste správnu obuv

    Výber správnej obuvi pre váš životný štýl a fyzickú aktivitu je veľmi dôležitý. Ostrohám na päte môžete predísť nosením dobre padnúcej obuvi s podrážkou absorbujúcou nárazy, pevnými podrážkami a podpornými výstelkami v zadnej časti topánky. Príliš tesné topánky obmedzujú pohyb šliach, čo poškodzuje kosti chodidiel. Nosenie správnej obuvi znižuje tlak na pätu a pomáha rovnomerne rozložiť telesnú hmotnosť.

    zdroj: draxe.com