Endometrióza - 4 spôsoby zmiernenia príznakov
< Spať na článkyObsah článku

Endometrióza je jedným z najčastejších zdravotných problémov žien a jednou z hlavných príčin neplodnosti. Odhaduje sa, že viac ako 176 miliónov žien na celom svete trpí príznakmi endometriózy.
Ak trpíte bolesťou a nepohodlím v reprodukčnej oblasti, dôvodom môže byť endometrióza. Dobrou správou je, že existujú prírodné prostriedky na zmiernenie príznakov tohto nepríjemného ochorenia.

Čo to endometrióza je? zdroj: insider.com
Čo to endometrióza je?
Endometrióza je stav, pri ktorom tkanivo, podobné výstelke maternice, rastie v iných oblastiach tela. Ženský reprodukčný systém zahŕňa vagínu, maternicu, vajíčkovody a vaječníky. Počas normálneho menštruačného cyklu tvoria vaječníky hormóny, ktoré signalizujú zhrubnutie výstelky maternice. Toto sa nazýva endometrium - vnútorná sliznica maternice. Endometrium sa hromadí pri príprave na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa vajíčko nikdy neoplodní, vedie to k menštruácii alebo vypadávaniu výstelky.
U žien s endometriózou výstelkové tkanivo rastie mimo maternice. Nesprávne umiestnené tkanivo reaguje na hormóny zhrubnutím a vypadávaním s každým menštruačným cyklom; hrubé tkanivo je však mimo maternice a nie je schopné prejsť cez vagínu a von z tela. Endometriálny tok je potom zachytený a môže spôsobiť zápal a bolesť. Môžu sa vytvoriť zrasty alebo zjazvené tkanivo a prilepiť sa na jeden orgán k druhému. Môže dokonca spôsobiť uzavretie vajíčkovodov, čo je nebezpečný príznak endometriózy, pretože môže viesť k neplodnosti. Ďalším desivým príznakom endometriózy je tvorba endometriómu – známeho ako tmavé, červenohnedé cysty alebo vaky naplnené tekutinou na vaječníkoch, ktoré ovplyvňujú plodnosť. Endometrióza môže tiež viesť k abnormálnemu krvácaniu.
Verí sa, že 40 až 60% žien, ktoré majú veľmi bolestivú menštruáciu, má aj endometriózu a 20 až 30% žien, ktoré nie sú schopné otehotnieť, má túto chorobu. Byť v súlade so svojím telom a poznať bežné príznaky endometriózy sú užitočné.
V súčasnosti neexistuje žiadny liek na endometriózu, ale na zmiernenie príznakov sa používajú rôzne liečby. Niektoré možnosti liečby, ako napríklad hormonálna liečba, môžu zvýšiť riziko dlhodobej neplodnosti a rakoviny. Ak sa príznaky endometriózy stanú príliš závažnými, môže byť dokonca potrebný chirurgický zákrok.
Našťastie existujú prírodné prostriedky na zmiernenie príznakov endometriózy, ktoré možno použiť skôr, ako sa obrátite na hormonálnu liečbu alebo invazívne chirurgické zákroky.
Endometrióza - príznaky
Pretože sa predpokladá, že 2 až 50% žien má „tichú“ endometriózu – prejavujúcu sa iba jemnými príznakmi alebo nemajú vôbec žiadne klinické príznaky – je dôležité, aby ste si boli vedomé symptómov endometriózy. Endometriálne tkanivo alebo implantáty môžu rásť vo vonkajšej časti maternice alebo v stene vajíčkovodu.
Ochorenie často postihuje vaječníky, „Douglasov vačok“ - ktorý je medzi maternicou a konečníkom na konci čreva - a spojivové tkanivo v tejto oblasti. Práve vtedy, keď sú postihnuté vaječníky alebo vajíčkovody, majú ženy problémy s plodnosťou.
Bežné príznaky endometriózy zahŕňajú:

Bežné príznaky endometriózy, zdroj: uq.edu.au
- bolestivá menštruácia (známa aj ako dysmenorea) alebo nepravidelná menštruácia
- bolestivý pohlavný styk
- zvýšená bolesť pri pohybe čriev
- zvýšená bolesť počas močenia
- nadmerné krvácanie
- špinenie a krvácanie medzi cyklami
- bolestivé trávenie
- zápcha
- nevoľnosť
- chronická bolesť dolnej časti chrbta a brucha
- panvová bolesť
- neplodnosť
- bolesť kĺbov
- bolesť nervov
- chronická únava
- nadúvanie
U mnohých žien je progresia symptómov endometriózy pomalá a vyvíja sa mnoho rokov. Každá žena pociťuje iný rozsah bolesti, čo môže sťažiť diagnostiku. Bolesť zvyčajne začína v dolnej časti brucha a zintenzívňuje sa počas menštruačného obdobia žien alebo pohlavného styku. Keď sa bolesť stáva závažnejšou, môže začať vyžarovať cez dolné brucho, chrbát a nohy - často sa to opisuje ako bolesť podobná kŕčom.
Endometrióza - 4 spôsoby zmiernenia príznakov
Konzumujte zdravú stravu
Keď sa pokúšate prirodzene zmierniť príznaky endometriózy, začnite vylúčením potravín, ktoré vedú k zápalu. Sem patria mliečne výrobky, spracované potraviny, rafinované cukry, kofeín a sacharidy. Vylúčte tieto potraviny zo svojho jedálnička aspoň na tri týždne a venujte veľkú pozornosť tomu, aby sa vaše telo počas procesu menilo. Alkohol, sóju a iné potraviny s vysokým obsahom estrogénu by ste tiež mali vylúčiť zo svojho jedálnička pre ich estrogénne účinky.
Podľa recenzie sa zdá, že ženy s endometriózou konzumujú málo zeleniny a omega-3 mastných kyselín a viac konzumujú mäso, kávu a trans-tuky. Alergické testovanie môže byť tiež prospešné, aby sa zistilo, ktoré potraviny vedú k zápalu v tele.
Pri zmierňovaní príznakov endometriózy je dôležité dodržiavať protizápalovú stravu. Štúdia z roku 2004 zistila, že existuje významné zníženie rizika vzniku endometriózy u žien, ktoré konzumujú zelenú zeleninu a čerstvé ovocie.

Konzumujte zdravú stravu, zdroj: cleaneatingkitchen.com
To znamená, že je dobré konzumovať tieto super prospešné protizápalové potraviny:
- zelená listová zelenina
- zeler
- repa
- brokolica
- čučoriedky
- losos
- ananás
- vývar z kostí
- vlašské orechy
- kokosový olej
- chia semená
- ľanové semená
- kurkuma
- zázvor
- bok choy (druh čínskej kapusty)
Potraviny bohaté na horčík tiež pomáhajú upokojiť maternicu a znížiť bolesť. Patria sem tekvicové semienka, slnečnicové semienka, čierna fazuľa, avokádo, mandle, banány, mangold a špenát. Potraviny bohaté na železo sú tiež dôležité, pretože dopĺňajú stratu železa v tele, ktorá je výsledkom nadmerného krvácania. Niektoré potraviny obsahujúce železo zahŕňajú pečeň, hovädzí steak, fazuľa, čierna fazuľa, špenát, vaječný žĺtok, sušené slivky, artičoky a kapusta.
Okrem toho môžete pomocou omega-3 potravín znížiť zápal, zmierniť bolesti kĺbov a svalov a regulovať produkciu hormónov. Pridajte do svojho jedálnička ľanové semienka, chia semienka, vlašské orechy, lososa, pstruha, tuniaka, sardinky, ančovičky a makrelu.
Ak trpíte zápchou ako príznakom endometriózy, jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je quinoa, zelenina, hnedá ryža, bobuľové ovocie, kokos, figy, artičoky, hrášok, okra, ružičkový kel, repa a tekvica žaluďová.
Užívajte doplnky výživy
Existujú určité doplnky, ktoré môžu prospieť pacientkam trpiacim endometriózou – ako je progesterónový krém, rybí olej, vitex, ostropestrec mariánsky a ďalšie.
Pycnogenol je extrakt z kôry francúzskej prímorskej borovice, ktorý sa používa ako prírodný liek na liečbu endometriózy. V štúdii bolo 58 žien s endometriózou sledovaných 4, 12, 24 a 48 týždňov po začatí liečby, aby sa skontrolovali príznaky endometriózy. Tridsaťdva pacientov v skupine liečenej pycnogenolom užívalo 60 miligramov perorálne denne počas 48 týždňov. Ďalších 26 pacientov bolo liečených štandardným spôsobom s použitím agonistu hormónu uvoľňujúceho gonadotropín.
Liečba pycnogenolom pomaly, ale stabilne redukovala symptómy endometriózy, zatiaľ čo liečba hormonálnou terapiou zmierňovala symptómy spočiatku účinnejšie, ale 24 týždňov po ukončení liečby skóre naznačovalo opätovný výskyt príznakov. Liečba pycnogenolom nemala žiadny vplyv na menštruačné cykly alebo hladiny estrogénu, zatiaľ čo menštruácia a hladiny estrogénu sa pri hormonálnej liečbe znížili. Vedci dospeli k záveru, že pycnogenol slúži ako terapeutická alternatíva k hormonálnej terapii pri liečbe endometriózy.
Môžete tiež užívať 50 miligramov komplexu vitamínu B denne na vyrovnanie hladín hormónov. Vitamíny B prospievajú celkovému zdraviu a znižujú toxicitu v tele, podporujú bunkovú funkciu. Regulujú a vyrovnávajú tiež telesné orgány a podporujú zdravú imunitu. Vitamín B6 napríklad zmierňuje chronickú bolesť, zlepšuje náladu a zvyšuje hladinu energie.

Choďte na akupunktúru, zdroj: empressacupuncture.com
Choďte na akupunktúru
Štúdia zistila, že akupunktúra v japonskom štýle môže byť účinnou, bezpečnou a dobre tolerovanou doplnkovou terapiou bolesti panvy súvisiacej s endometriózou. V rámci štúdie bolo analyzovaných 18 mladých žien vo veku 12–22 rokov s laparoskopicky diagnostikovanou chronickou panvovou bolesťou súvisiacou s endometriózou. Účastníci v skupine s aktívnou akupunktúrou zažili o 62% menej bolesti po štyroch týždňoch, čo sa výrazne líšilo od priemerného zníženia kontrolnej skupiny.
Používajte esenciálne oleje
Ricínový olej možno použiť na posilnenie imunitnej funkcie a upokojenie trávenia a zábaly s ricínovým olejom možno použiť na spodnú časť brucha a panvovú oblasť na zníženie bolesti a zápalu. Okrem toho šalvia čerešňová pomáha prirodzene vyrovnávať hormóny a zistilo sa, že účinne znižuje bolesť a kŕče, keď sa aplikuje topicky. Naneste dve až štyri kvapky lokálne na brucho a potom aplikujte teplý obklad na oblasť, aby ste zmiernili bolesť.
Endometrióza - hlavná príčina vzniku
Hlavná príčina endometriózy je nejasná, ale zdá sa, že v rodinách existuje silné genetické prepojenie. Endometrióza nie je nákazlivá, a preto sa nemôže prenášať pohlavným stykom.
Endometrióza postihuje ženy v reprodukčnom veku. Odhady naznačujú, že 20 až 50% žien, ktoré sa liečia na neplodnosť, má endometriózu. Začiatok menštruácie v ranom veku, oddialenie tehotenstva do vyššieho veku, žiadny pôrod a menopauza v neskoršom veku môžu tiež zvýšiť riziko endometriózy.
Existuje niekoľko ďalších teórií týkajúcich sa príčin endometriózy. Jednou takouto teóriou je, že menštruačný tok je počas menštruácie zálohovaný do vajcovodov a panvovej a brušnej dutiny, čo spôsobuje rast endometriálneho tkaniva mimo maternice.
Ďalšou možnosťou je coelomická metaplázia - keď oblasti lemujúce panvové orgány obsahujú primitívne bunky, ktoré môžu prerásť do iných foriem tkaniva, ako sú endometriálne bunky.
Priamy prenos tkanív endometria počas chirurgických zákrokov môže tiež slúžiť ako vysvetlenie symptómov endometriózy. Bunky môžu byť prenesené cez krvný obeh alebo lymfatický systém počas operácií, ako je cisársky rez alebo epiziotómia. Tkanivo jazvy môže tiež obsahovať endometriálne bunky, ktoré potom rastú mimo maternice.
Posledným vysvetlením je, že existuje problém s interakciou medzi ženskými hormónmi alebo jej imunitným systémom. Náš imunitný systém má zabezpečiť, aby tkanivo z určitého orgánu nerástlo inde v tele, takže niektoré bunky sú nasmerované na imunitný systém, aby umožnili endometriálnemu tkanivu rásť mimo maternice.
zdroj: draxe.com