Obsah článku

Losos je lahodná ryba, ktorá je všestranná a dá sa ľahko nájsť vo väčšine obchodov. Vďaka omega 3, vysokokvalitným bielkovinám a bohatému obsahu mikroživín sa ho oplatí pridať do svojho jedálnička. Vyšší príjem omega 3 je spojený so zníženým rizikom niektorých chorôb, ako sú kardiovaskulárne choroby, Alzheimerova choroba a ďalšie.
Mnoho ľudí má obavy z ortuti a iných kontaminantov v rybách. Losos je však ryba bohatá na živiny, v ktorej sa nachádza minimum toxínov bez ohľadu na to, či si ho kúpite z farmy alebo z voľnej prírody.
Nutričné hodnoty lososa
Losos je jedným z najvýživnejších druhov rýb, ktorý ponúka niekoľko zdravotných výhod. Losos, bohatý na omega 3 mastné kyseliny, vitamín B12 a ďalšie základné živiny, je skvelý pre zdravie vlasov a pokožky. Skvelá chuť a vynikajúce zdravotné benefity z lososa robia jednu z najobľúbenejších rýb na svete.
Losos je obľúbená tučná ryba, ktorá obsahuje dobré tuky. Vďaka tomu je dobrý pre zdravie srdca. Dobré množstvo bielkovín, vitamínov, minerálov a obsah omega3 a 6 mastných kyselín prispieva k celkovému zdraviu.
Losos, považovaný za superpotravinu, obsahuje antioxidačné prvky ako selén a ďalšie minerály ako fosfor, zinok a draslík, ako aj skupinu vitamínov B – riboflavín, niacín, tiamín, B6, folát a B12. Losos preto pomáha dobrému zdraviu, keďže dopĺňa väčšinu nedostatku minerálov a vitamínov v našom tele, ak ho zaradíme do našej stravy.
Losos obyčajný - Nutričné hodnoty
(100g)728kj
20.01
0.03g
–
10.41g
–
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Losos - 11 účinkov na zdravie
Je losos zdravý? To je dobrá otázka vzhľadom na to, že losos je mastná ryba s bohatým množstvom tukov. Tento tuk je však úplne zdravý a prospieva srdcu a pokožke. Losos je výborným zdrojom potravy pre srdce a mozog. Lekárske štúdie zistili, že užívanie 0,45 až 4,5 g omega 3 mastných kyselín môže výrazne zlepšiť činnosť srdca, znížiť krvný tlak a zmierniť zápal. Ryby tiež prispievajú ku kognitívnemu zdraviu vďaka prítomnosti DHA – typu omega 3 mastnej kyseliny.
Stojí za zmienku, že voľne žijúci losos obsahuje viac výživných hodnôt ako ten chovaný. Chované lososy sú chované na umelej strave založenej na granulách, a nie na prirodzenej strave pozostávajúcej z kôrovcov, múch a menších rýb, ktoré by inak konzumovali vo voľnej prírode. V dôsledku toho vám konzumácia lososa z liahne neprospeje tak, ako konzumácia lososa uloveného vo voľnej prírode.

Losos udržuje zdravé srdce
Losos je bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA) a draslíka. Omega 3 a 6 mastné kyseliny v kombinácii s draslíkom výrazne prispievajú k zdraviu srdca, pretože znižujú zápal tepien, znižujú hladinu cholesterolu a udržiavajú hladinu krvného tlaku. Draslík pomáha kontrolovať krvný tlak a zabraňuje nadmernému zadržiavaniu tekutín. Pravidelný príjem lososa teda môže výrazne znížiť zdravotné ťažkosti súvisiace so srdcom, vrátane infarktu, mŕtvice, arytmie, vysokého krvného tlaku a vysokých triglyceridov.
Losos opravuje poškodené tkanivá
Losos je dobrým zdrojom bielkovín. Okrem základných živín naše telo vyžaduje bielkoviny, pretože sú stavebným kameňom kostí, svalov, chrupaviek, kože a krvi. Pomáha telu budovať a opravovať tkanivá po úraze, chráni zdravie kostí a udržiava svalovú hmotu počas chudnutia. Tiež udržiava zdravú rýchlosť metabolizmu a zlepšuje hustotu a silu kostí.
Losos je vynikajúci zdroj vitamínov skupiny B
Losos je bohatý na celú skupinu vitamínov B – B3, B5, B7, B6, B9, B12 atď. Komplex vitamínov B hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravej rovnováhy všetkých telesných funkcií. Skupina vitamínov B pracuje spoločne, aby premenila skonzumované jedlo na energiu, vytvorila a opravila DNA a znížila zápal. Spomedzi všetkých vitamínov B je losos najbohatší na vitamín B3 (niacín) a vitamín B6. Vitamín B3 pomáha znižovať hladinu cholesterolu, zatiaľ čo vitamín B6 zlepšuje zdravie mozgu. Losos má tiež dobré množstvo B12, ktorý je životne dôležitý pre fungovanie mozgu a nervového systému, hormonálnu rovnováhu a viaceré metabolické funkcie.
Losos udržuje zdravý mozog
Vysoké hladiny DHA v spojení s vitamínom A, vitamínom D a selénom v lososovi posilňujú a zlepšujú funkciu mozgu. V skutočnosti sa doplnky omega 3 mastných kyselín používajú na liečbu psychických porúch, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Konzumácia lososa počas tehotenstva môže pomôcť zlepšiť vývoj mozgu a zdravie plodu.
Keďže losos je dobrý pre zdravie mozgu, tehotné ženy by mali jesť lososa, aby si u detí vybudovali kognitívne schopnosti a schopnosti učiť sa. Mal by byť tiež zahrnutý do stravy rastúcich detí, pretože losos môže tiež pomôcť obmedziť ADHD a zlepšiť akademický výkon.
Losos je protizápalový
Omega 3 mastné kyseliny v lososovi opäť pomáhajú znižovať rôzne zápalové stavy kĺbov vrátane osteoartritídy. Losos obsahuje skupinu malých proteínov nazývaných bioaktívne peptidy. Jeden taký bioaktívny peptid, nazývaný kalcitonín, je známy tým, že zvyšuje, reguluje a stabilizuje syntézu kolagénu v ľudskej osteoartritickej chrupavke.
Losos má antioxidačné vlastnosti
Ružová farba lososa pochádza z prítomnosti astaxantínu, člena karotenoidnej rodiny antioxidantov. Na rozdiel od iných karoténov a karotenoidov sa astaxantín v ľudskom tele nepremieňa na retinoid. Je to prirodzený antioxidant a je dobrý na prevenciu kardiovaskulárnych, imunitných, zápalových a neurodegeneratívnych ochorení.
Napomáha správnej funkcii štítnej žľazy
Jednou z dôležitých funkcií selénu je udržiavanie správnej funkcie štítnej žľazy. Poriadna porcia lososa môže poskytnúť značné množstvo selénu. Tento esenciálny stopový minerál chráni štítnu žľazu pred oxidačným poškodením spôsobeným syntézou hormónu štítnej žľazy. Bunky štítnej žľazy produkujú peroxid vodíka, ktorý sa používa na tvorbu hormónov štítnej žľazy.

Losos pomáha pri liečbe rakoviny
Na základe pôsobivého obsahu omega-3 mastných kyselín je losos považovaný za superpotravinu. Medicínsky je dokázané, že omega-3 mastné kyseliny môžu mať výrazný vplyv na rakovinové bunky a zabíjať nádory. Niektoré rakovinové stavy, ako je rakovina kože, rakovina prostaty, kolorektálny karcinóm, rakovina pečene, UVB-indukovaná rakovina kože a mozgové nádory, možno liečiť a predchádzať im omega-3 mastnými kyselinami.
Losos zlepšuje zrak
Losos, neuveriteľne bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vitamín A, je úžasným zdrojom potravy pre oči. Pravidelná konzumácia lososa môže pomôcť vyliečiť syndróm suchého oka a symptómy makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom.
Losos podporuje zdravú pokožku
Losos prospieva pokožke vďaka prítomnosti mastných kyselín a vitamínu A. Tieto zdravé tuky zlepšujú kvalitu a zdravie pokožky. Omega-3 mastné kyseliny pracujú v spolupráci s karotenoidnými antioxidantmi astaxantínu v lososoch, aby výrazne znížili poškodenie voľnými radikálmi, ktoré je zodpovedné za starnutie.
Losos pomáha pri chudnutí
Losos môže tiež prospieť chudnutiu. Mastná ryba je bohatá na bielkoviny s nízkym obsahom kalórií. Preto je absolútne zdravé a vhodné zaradiť lososa do svojho jedálnička, pretože vám dodá nielen obrovské množstvo bielkovín, ale aj kompenzuje rôzne nedostatky vitamínov a minerálov v tele.
Losos - riziká
Vysoké dávky omega 3, podobne ako v doplnkoch, môžu spôsobiť problémy s krvácaním, ak užívate nejaké antikoagulačné lieky. Uistite sa teda, že dodržiavate všetky dôležité pokyny.
Diskutuje sa aj o výhodách lososa z chovu v porovnaní s divokým lososom. Niektorí hovoria, že voľne žijúce ryby majú nižší obsah kontaminantov, ako sú chemikálie a antibiotiká. Iní tvrdia, že chovaný losos atlantický je rozumnou voľbou, pretože jeho rast a lov regulujú štátne zákony.

Ako lososa pripraviť?
- Ryby by nemalo byť cítiť "po rybacine", ale sviežo. Kupujte len ryby, ktoré sú chladené alebo vystavené na veľkom ľadovom boxe. Mrazené morské plody by mali byť pevné, nemali by vytekať ani sa ošuchovať.
- Pri príprave lososa udržujte všetko čisté. To znamená ruky, dosky na krájanie aj náčinie. Týmto spôsobom sa baktérie nebudú šíriť z rýb do iných potravín.
- Ak je losos zmrazený, rozmrazujte ho postupne cez noc v chladničke. Ak ho potrebujete rýchlo, môžete ho rozmraziť v studenej vode v nepriepustnom vrecku. Môžete to urobiť aj v mikrovlnnej rúre, ale mali by ste ho hneď spracovať.
- Nikdy nenechávajte žiadne morské plody - alebo iné rýchlo sa kaziace potraviny - pri izbovej teplote dlhšie ako 2 hodiny.
- Lososa by ste mali variť na vnútornú teplotu 61 °C, kým mäso nie je nepriehľadné a ľahko sa oddelí vidličkou. Môžete ho jesť surové, ale uistite sa, že ste ho najskôr zmrazili, aby ste zabili všetkých parazitov. V surových rybách sa však môžu objaviť mikróby, a preto odborníci tvrdia, že by ste ich mali grilovať, dusiť alebo piecť.
- Môžete ho tiež vyprážať, ale vyprážanie nie je vždy tou najlepšou voľbou pre zdravie. A čo viac, vyprážanie lososa môže tiež utesniť znečisťujúce látky, ktoré už sú v rybách.

Losos ako doplnok výživy
Lososový olej 1000 mg
alebo
Lososový a rybí olej 1000 mg
Lososový olej je zdroj omega-3 mastných kyselín, neobsahuje žiadne ani stopové množstvá ťažkých kovov, PCB, dioxínov, ortute, olova. Omega-3 mastné kyseliny (označované tiež PUFA omega-3) prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. EPA (kyselina eikozapentaénová) a DHA (kyselina dokozahexaénová) sa vyskytujú v rybích olejoch a napomáhajú k správnej funkcii srdca, okrem toho samotná DHA prispieva k udržaniu optimálnej činnosti mozgu a dobrého zraku. Ale to len v prípade ak je ich denný príjem 250 mg.
zdroj: bbcgoodfood.com, safebeat.org,webmd.com
zdroj obrázky: chatelaine.com, theguardian.com, bbcgoodfood.com, technologynetworks.com, downshiftology.com