Obsah článku

  Chňapal červený (snapper)

  Čo to chňapal červený (snapper) je?

  Chňapal červený (Lutjanus campechanus) je druh ryby, ktorú možno nájsť v Atlantickom oceáne. Tieto ryby zvyčajne dosahujú veľkosť od 45 do 60 cm na dĺžku (v dospelosti) a môžu vážiť až 36 kg. Táto ryba je veľmi vyhľadávaná ako lovná ryba a má jemne sladkú, šupinatú kožu, ktorá je často slabo ružovej farby. Morské ryby by sa mali konzumovať s mierou, pretože existujú určité obavy, pokiaľ ide o hladinu ortuti v rybách. Avšak kvôli prítomnosti nutričných prvkov je táto ryba zdravou voľbou pre väčšinu ľudí. Komerčný rybolov tohto druhu je veľmi populárny v častiach Mexického zálivu a iných pobrežných oblastiach Severnej Ameriky.

  Chňapal červený (snapper)
  Chňapal červený (snapper)

  Nutričné ​​hodnoty v chňapale červenom

  Konzumácia morských rýb, ako je chňapal, je veľmi dobrá na udržanie výživy v tele. Je to preto, že obsahujú veľa živín.

  Každých 100 g chňapala obsahuje 92 kcal, 20 g bielkovín, 0,7 g tukov, 200 mg fosforu, 1 mg železa, 30 IU vitamínu A, 0,05 mg vitamínu B1. Okrem živín v nej majú chňapalovité ryby aj niektoré ďalšie látky, ktoré sú veľmi užitočné na udržanie zdravia tela a vyváženie dennej potreby výživy - napríklad selén, draslík a omega 3, o ktorých je známe, že majú veľa výhod pre zdravie.

  Chňapal červený – 3 účinky na zdravie

  Chňapal červený pomáha pri chudnutí

  Nízkokalorické potraviny s vysokým obsahom bielkovín vám môžu pomôcť schudnúť a navyše sa ich konzumáciou zníži riziko srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a osteoartritídy. 100 g porcia červeného chňapalu má iba 92 kalórií a poskytuje 20 g bielkovín alebo 44% dennej hodnoty na základe diéty s 2 000 kalóriami. Proteín je uspokojujúca živina, ktorá sa trávi pomaly a znižuje pocit hladu. Jedlá s vysokým obsahom bielkovín, ako napríklad červený chňapal podávaný s čiernou fazuľovou salsou, vám môžu pomôcť kontrolovať váhu, pretože uspokoja hlad na dlhšie obdobie.

  Chňapal červený znižuje riziko srdcových chorôb

  Každá 85 g porcia vareného červeného chňapalu poskytuje 41 mg kyseliny eikozapentaénovej EPA a 232 mg kyseliny dokosahexaénovej DHA. Tieto omega 3 mastné kyseliny môžu pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb a vysokého krvného tlaku. Mali by ste konzumovať aspoň 250 mg EPA a DHA týždenne v podobe morských plodov.

  Chňapal červený bráni vzniku megaloblastickej anémii

  85 g porcia vareného červeného chňapalu má 3 mcg vitamínu B12. Tento vitamín je nevyhnutný pre tvorbu zdravých červených krviniek. Jeho nedostatok môže viesť k megaloblastickej anémii alebo nesprávne vytvoreným červeným krvinkám. Nedostatok vitamínu B12 môže tiež viesť k trvalému neurologickému poškodeniu s necitlivosťou alebo brnením rúk a nôh. Zdraví dospelí by mali prijímať 2,4 mcg vitamínu B12 denne.

  grilovaný chňapal červený
  grilovaný chňapal červený

  Ako chňapala červeného spracovať?

  Spôsob, akým pripravujete a podávate chňapala, ovplyvňuje jeho nutričnú hodnotu a zdravotné prínosy. Pečený alebo vyprážaný má vyšší obsah kalórií, tukov a sacharidov ako grilovaný. Ďalším problémom je obsah ortuti. Ortuť je environmentálny kontaminant v morských plodoch, ktorý môže ovplyvniť kogníciu. Predovšetkým tehotné ženy by sa mali vyhýbať niektorým druhom rýb, ako je chňapal, ktoré obsahujú viac ortuti ako iné.

  zdroj: organicfacts.net, oureverydaylife.com

  zdroj obrázky: healthyeating.sfgate.com, istockphoto.com