Obsah článku

Táto malá, ale chuťovo silná ryba obsahuje omega 3 a vitamín D, ktoré sú spojené s množstvom zdravotných výhod, vrátane potenciálneho zníženého rizika ochorení, ako je rakovina a srdcové choroby.
Čo to sleď je?
Sleď je malá ryba z čeľade Clupeidae, ktorá zahŕňa viac ako 200 rôznych druhov. Sleď nie je to isté ako sardinka. Hoci obe patria do rovnakej čeľade, nie sú to rovnaké druhy. V rámci klasifikácie „sleď“, vedecky označovaná ako Clupea, nájdete tri hlavné odrody: sleď atlantický (Clupea harengis), sleď araukánsky (Clupea bentincki) a sleď tichomorský (Clupea pallasii). Sleď z Atlantiku a Tichomoria sa najčastejšie konzumuje a používa sa v receptoch, ako napríklad nakladaný (solený) sleď, ktorý má v niektorých európskych krajinách históriu staršiu ako 1000 rokov.
Sleď sa považuje za malú až stredne veľkú mastnú rybu so striebornými šupinami a krémovo sfarbeným mäsom. Obsahuje dostatočne malé kosti na to, aby boli jedlé a často ani nepostrehnuteľné. Chuť sleďov je opísaná ako jemná, podobne ako iné lupienkovité biele ryby. Hoci ide o mastnú rybu, nemá odpudzujúcu chuť a dobre sa hodí na rôzne spôsoby prípravy. Ak vám nechutí nakladaný sleď, môžete ho vyskúšať vypražiť na panvici alebo zaúdiť.
Sleď obyčajný - Nutričné hodnoty
(100g)759kj
19.67
0.03g
–
11.38g
–
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Makrela a losos sú dve z najlepších rýb na pravidelnú konzumáciu, pretože patria medzi najlepšie zdroje omega 3 mastných kyselín. Konzumácia sleďa je však stále skvelým spôsobom, ako zvýšiť ich príjem, pretože každá porcia obsahuje približne 950 miligramov.

Sleď – 5 účinkov na zdravie
Sleď podporuje zdravie srdca
Hlavnou príčinou smrti dospelých mužov je v súčasnosti ischemická choroba srdca, ktorá vo všeobecnosti súvisí so zlou výživou a lieči sa nebezpečnými liekmi, ktoré majú intenzívne vedľajšie účinky. Našťastie je sleď jednou potravinou, ktorá vám môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb. Vzhľadom na prítomnosť polynenasýtených mastných kyselín štúdie naznačujú, že by to mal byť preferovaný zdroj bielkovín pred červeným mäsom, pre ľudí, ktorí sa obávajú rizika srdcových chorôb.
Jednou z dôležitých výhod sleďov je vysoký obsah omega 3 mastných kyselín, ktoré môžu pomôcť znížiť vysoké hladiny triglyceridov. Triglyceridy sú typ tuku v krvi, ktorý sa musí udržiavať v určitých hladinách, aby sa chránilo zdravie srdca. Výskum zistil, že tieto omega 3 môžu tiež pomôcť znížiť vysoký krvný tlak okrem zníženia rizika srdcového infarktu a arytmie. Sleď môže dokonca pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.
Vysoký obsah vitamínu D a selénu v sleďoch je ďalší spôsob, ako chrániť srdce. Nedostatok vitamínu D postihuje až 90% ľudí a je veľmi úzko spojený s výskytom srdcových chorôb. Nízka hladina selénu súvisí aj s ochoreniami srdca.
Sleď pôsobí protizápalovo
V jednej štúdii vedci zistili, že ľudia trpiaci bolesťami chrbta a krku našli podobné výsledky pri liečbe zápalovej bolesti pomocou ibuprofénu alebo suplementácie omega 3. Konzumácia protizápalových potravín, ako je sleď, môže pomôcť znížiť zápal spôsobujúci bolesť v dôsledku prítomnosti omega 3, ako aj vysokého množstva selénu, ďalšej protizápalovej živiny.

Sleď udržuje duševné zdravie
Existuje veľa vedeckých dôkazov, ktoré poukazujú na súvislosť s vysokým príjmom omega 3 (spolu so správnym pomerom omega 3 a omega 6) a zníženou úrovňou depresie. Jedným z dôvodov, prečo bola táto metóda liečby študovaná, súvisí s vysokou prevalenciou zdravotných problémov spojených s psychotropnými liekmi, vrátane vysokej miery fajčenia, obezity a srdcových problémov ako vedľajších účinkov.
Omega 3 môžu mať významný vplyv na zníženie symptómov ADHD a iných neurologických porúch bez vedľajších účinkov liekov. Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že došlo k zlepšeniu akademickej výkonnosti detí, ktorých strava bola dobre doplnená omega 3.
Vitamín D tiež hrá úlohu pri prevencii a zvládaní mozgovej dysfunkcie. Hoci metóda nie je jasná, zdá sa, že vysoké hladiny vitamínu D a omega 3 zvyšujú uvoľňovanie serotonínu, čím znižujú závažnosť niekoľkých porúch, vrátane ADHD, bipolárnej poruchy, schizofrénie a impulzívneho správania. Možno práve kvôli tej istej funkcii sa ukázalo, že vitamín D tiež reguluje náladu, zlepšuje koncentráciu a podporuje pamäť a učenie.
Je zaujímavé, že jeden typ liekov používaných na liečbu depresie, známy ako inhibítory monoaminooxidázy (IMAO), reaguje zle s potravinami s vysokým obsahom omega 3, konkrétne sleďom.
Sleď pomáha predchádzať chorobám súvisiacim s vekom
Niektoré štúdie ukazujú, že konzumácia rýb s vysokým obsahom omega 3, môže zvrátiť stratu tkaniva kostrového svalstva a spomaliť proces starnutia. S duševným zdravím a veľkým problémom v procese starnutia je aj spôsob, akým majú omega 3 mastné kyseliny potenciál oddialiť alebo spomaliť nástup Alzheimerovej choroby. Zdá sa, že to súvisí so schopnosťou omega 3 redukovať celkový zápal.
Vysoké hladiny vitamínu D tiež pomáhajú spomaľovať starnutie. Vitamín D je dôležitou súčasťou pre udržanie zdravých kostí po dlhú dobu a pomáha odvrátiť výskyt osteoporózy a iných porúch kostnej hustoty. Selén tiež pomáha pri dlhovekosti. Hoci ide o stopový minerál a nie je ho potrebné veľa, telo ho veľmi pravidelne vyplavuje a vyžaduje jeho pravidelnú konzumáciu, aby využilo jeho výhody.
Sleď môže pomôcť znížiť riziko rakoviny
Dobre známym rizikovým faktorom rakoviny prsníka je prevalencia a pomer omega 3 v strave človeka oproti hladinám omega 6. Vyšší príjem omega 3 je spojený so zníženým rizikom rakoviny prsníka. Toto zistenie je významné, pretože nízky pomer príjmu mastných kyselín sa zdá byť reverzibilný úpravou stravy. Po diagnostikovaní rakoviny prsníka vám omega 3 v sleďoch môžu tiež pomôcť, pretože zmiernia niekoľko problémov po diagnóze, vrátane srdcových problémov, periférnej neuropatie vyvolanej chemoterapiou a kognitívneho poklesu.
Okrem toho existujú dôkazy, že ľudia s vysokým príjmom vitamínu D môžu mať tiež znížené riziko rakoviny hrubého čreva a prostaty.

Riziká a vedľajšie účinky konzumácie sleďa
Mnoho ľudí sa dnes oprávnene obáva nadmerného rybolovu a nezdravých hladín ortuti, ktoré sa nachádzajú v niektorých druhoch rýb. Môžete si však byť istí, že pri konzumácii sleďov a sardiniek sa rozhodujete zodpovedne.
- Sleď má v porovnaní s väčšinou rýb nízku hladinu ortuti, ktorá predstavuje iba 0,04 mg ortuti na kilogram rýb. Spojené štáty americké povoľujú, aby sa až 0,3 mg ortuti považovalo za bezpečné, čo je oveľa opatrnejšie ako štandard stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou.
- Pozorne sa monitoruje aj udržateľnosť sleďov. Táto ryba nie je chovaná, vo väčšine prípadov je ulovená vo voľnej prírode, a preto nehrozí, že stratia ich vysokú hodnotu omega 3 kyselín, čo je bežný problém pri konzumácii chovaných rýb.
- Sleď nie je vysoko alergénnou potravinou, ale sú známe prípady histamínovej toxickej reakcie zo zle skladovaných a chladených sleďov. Táto „otrava rybami“ môže spôsobiť červenú, opuchnutú a škvrnitú pokožku; bolesť hlavy; a symptómy gastrointestinálnej bolesti.
- Sleďa by nemali konzumovať ľudia užívajúci IMAO (lieky inhibujúce monoaminooxidázu) na depresiu alebo iné poruchy, pretože tyramín, ktorý obsahuje, môže spôsobiť nežiaduce reakcie.
Ako sleďa spracovať?
Proces solenia a nakladania sleďov je obľúbeným spôsobom prípravy už mnoho storočí. Tento recept vznikol v Európe najmenej pred 1000 rokmi, aby pomohol uchovať ryby, aby sa mohli konzumovať počas zimy.
Dnes je nakladaný sleď, už pripravený na servírovanie, podobne ako by ste našli pohár s kyslou uhorkou. Je však veľa takých, ktorí si sleďa nakladajú radšej sami.
- Ak máte slede úplne čerstvé, môžete si vyrobiť soľanku so slanou vodou, a filé do nej na noc ponorte.
- Potom si vyrobte nakladací roztok, ktorý vo všeobecnosti obsahuje vodu, cukor, ocot a rôzne koreniny (ktoré sa menia v závislosti od receptúry).
- Po uvarení a ochladení nakladacej tekutiny vychladeného sleďa umiestnite do sklenenej nádoby spolu s ochutenými potravinami, ako je citrón a cibuľa, a potom ich tekutinou zalejte. Takto naložené slede nechajte aspoň jeden deň odležať a potom ich môžete konzumovať.
- Nakladané slede môžete skladovať v chladničke asi tri až štyri týždne.
Vyskúšať tiež môžete slede vyprážané, grilované, fermentované alebo údené, rovnako ako sardinky alebo iné malé ryby. Táto ryba sa môže dokonca konzumovať surová.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: yummly.com, portal.ct.gov, everydayhealthyrecipes.com