Obsah článku

Pstruh, vynikajúci zdroj bielkovín, vitamínov a minerálov, má mnoho navrhovaných zdravotných výhod. V skutočnosti je pstruh mnohými vedeckými komunitami považovaný za superpotravinu.
Pstruh je jemná, lupienková ryba z čeľade lososovitých. Vnútro ryby môže mať bielu, ružovú alebo oranžovú farbu. Pstruh má jemnú chuť, čo je skvelá správa pre ľudí, ktorí nemajú radi morské plody, ktoré chutia príliš rybo. Táto obľúbená ryba je plná bielkovín, zdravých tukov, vitamínov, ako je vitamín D, a minerálov.
Ryby sú považované za jeden z najlepších zdrojov dvoch foriem omega 3 mastných kyselín: EPA (kyselina eikosapentaénová) a DHA (kyselina dokosahexaénová), ktoré pomáhajú udržiavať naše srdce zdravé.
Pstruh dúhový - Nutričné hodnoty
(100g)673kj
18.6
–
–
9.6g
–
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Sacharidy
Pstruh dúhový neobsahuje žiadne sacharidy. Preto nie je dobrým zdrojom uhľohydrátov v strave.
Tuky
Divoký aj pstruh chovaný na farme obsahujú tuk, ale divoká odroda má polovičný obsah tuku ako pstruh chovaný na farme. Celkový obsah tuku pstruha z voľnej prírody je 2,94 g na 85 g porciu a pstruh z farmového chovu obsahuje 5,25 g tuku.
Bielkoviny
Pstruh je bohatým zdrojom bielkovín, pričom 85 g porcia divokých aj farmárskych rýb obsahuje cca 16 g bielkovín.
Pstruh – 4 účinky na zdravie
Okrem toho, že ide o chudú bielu rybu, pstruh ponúka významné zdravotné výhody pre tehotné ženy a pre mozog, srdce a kosti.
Pstruh je bohatý na bielkoviny
Bielkoviny sú základným stavebným kameňom pre svaly, kosti, kožu, krv a chrupavky. Zatiaľ čo množstvo bielkovín, ktoré potrebujete každý deň, závisí od faktorov, ako je telesná hmotnosť a úroveň aktivity, ideálne je zamerať sa na minimálne požiadavky 46 až 56 g bielkovín za deň.
Konzumácia rýb, ako je pstruh aspoň dvakrát týždenne, môže pomôcť uspokojiť vaše potreby bielkovín. Navyše, ak sa snažíte schudnúť, výber chudého zdroja bielkovín pred tučným červeným mäsom môže znížiť počet kalórií, ktoré zjete.
Pstruh udržuje zdravé srdce
Pstruh obsahuje srdcu prospešné omega 3 mastné kyseliny ktoré prospievajú zdravým ľuďom aj tým, ktorí majú srdcovo-cievne ochorenia. Okrem znižovania hladiny triglyceridov môžu omega 3 mastné kyseliny tiež znižovať krvný tlak, zabraňujú upchávaniu tepien plakom, a zabraňujú rozvoju arytmií.
Pstruh podporuje vývoj plodu
Okrem zdravia srdca sú omega 3 mastné kyseliny nevyhnutné aj pre zdravie mozgu. Počas tehotenstva pomáhajú mastné kyseliny zdravému vývoju mozgu vášho plodu. Aby mohli mať prospech z omega 3 v rybách, usmernenia hovoria, že tehotné ženy by mali počas tehotenstva a počas dojčenia jesť aspoň dve porcie rýb týždenne.
Niektoré druhy rýb však majú vyššie hladiny ortuti ako iné. Ortuť je kov, ktorý sa spája s vrodenými chybami. Nekonzumujte tuniaka zavalitého, makrelu kráľovskú, žraloka alebo mečiara. Obmedzte množstvo bieleho tuniaka len na 170 g týždenne.
Dospelí vo veku 19 rokov a starší by mali denne prijať 1,1 až 1,6 g omega 3. Tehotné ženy by sa mali mať príjem 1,4 g denne a ženy, ktoré dojčia, by mali prijímať 1,3 g denne.
Pstruh je skvelým zdrojom vitamínu D
Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je potrebný pre rast a prestavbu kostí. Pomáha tiež podporovať vstrebávanie vápnika, znižuje zápal v tele a prospieva neuromuskulárnej a imunitnej funkcii. Keďže vitamín D je prirodzene prítomný len v niekoľkých potravinách, vrátane rýb, ako je pstruh, je to vynikajúci spôsob, ako získať zdravú dávku vitamínu D z potravy. 85 g porcia pstruha má približne 645 IU vitamínu D, čo je 81% ODD.

Riziká a vedľajšie účinky konzumácie pstruha
Alergia sa u vás môže vyvinúť v akomkoľvek veku ako reakcia na akýkoľvek typ jedla. Bežné príznaky potravinových alergií zahŕňajú žihľavku, dýchavičnosť, sipot, vracanie alebo kŕče v žalúdku, opuch jazyka, závraty a v zriedkavých prípadoch aj anafylaxiu. Ak si myslíte, že máte alergiu na pstruha, prestaňte ho konzumovať a poraďte sa so svojím lekárom.
Ako pstruha nakupovať?
V obchode alebo na trhu kupujte iba ryby, ktoré sú chladené alebo vystavené na ľade. Aby ste sa uistili, že kupujete ryby čerstvé, pred nákupom ich privoňajte. Ryby by mali voňať sviežo a jemne. Ak má kyslý zápach alebo zápach podobný amoniaku, nekupujte ju.
Ak rybu plánujete zjesť do dvoch dní od nákupu, môžete ju skladovať v chladničke. V opačnom prípade by ste mali pstruha pevne zabaliť a vložiť do vzduchotesnej nádoby alebo vrecka a uložiť do mrazničky. Keď ste pripravení variť mrazeného pstruha, vyberte ho z mrazničky a rozmrazte cez noc v chladničke. Nerozmrazujte rybu pri izbovej teplote!
Ako pstruha spotrebovať?
Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť pstruha vrátane grilovaného, vyprážaného na panvici, pečeného v rúre, duseného, vareného a údeného. Pstruh, podobne ako iné druhy morských plodov, by sa mal variť pri vnútornej teplote 65 stupňov.
Pstruh má bohatú chuť, ktorú možno vylepšiť citrónom, korením, olivovým olejom, cesnakom, kôprom, tymianom a mnohými ďalšími koreninami. Ak vám pstruh zostane, nezabudnite ho zabaliť a uložiť do chladničky. Nenechávajte ho vonku pri izbovej teplote.
zdroj: cookgem.com, verywellfit.com
zdroj obrázky: quora.com, istockphoto.com, houseofnasheats.com