
Čo keby existoval „kúzelný prášok“, ktorý čistí vodu, obohacuje pôdu a odstraňuje jadrový odpad? Čo keby ten istý prášok mohol detoxikovať vaše telo, posilniť zdravie čriev, zabrániť poškodeniu voľnými radikálmi, bojovať proti infekciám atď? Zeolit môže urobiť všetko, žiaľ ale klinické dôkazy zostávajú obmedzené.
Čo to zeolit je?
Zeolit je komplexný minerál, ktorý vzniká pri kontakte sopečnej lávy a vody. Tento proces môže trvať tisíce alebo dokonca milióny rokov; vedci odhadujú, že prvé zeolitové minerály vznikli pred viac ako 300 miliónmi rokov. „Zeolit“ je spoločný názov pre viac ako 240 jedinečných štruktúr (alebo rámcov), z ktorých viac ako 40 sa vyskytuje v prírode. Medzi najbežnejšie typy zeolitov patria:
- Klinoptilolit
- Mordenit
- Analcime
- Chabazit
- Natrolit
- Stilbite
Starovekí Rimania používali zeolit p.n.l. na stavanie mostov. Potom upadol do zabudnutia a našiel si cestu späť v roku 1756, keď ho prvýkrát opísal a pomenoval švédsky mineralóg Axel Cronstedt. Zlúčil dve grécke slová: zéō, čo znamená „vrenie“ a líthos, čo znamená „kameň“. Zeolit pri zahrievaní uvoľnil veľa pary a tak Cronstedtovi pripomínal „varný kameň“.
Tradičné a lekárske použitie zeolitu
Tradičná medicína uznáva zeolit ako prirodzenú detoxikačnú metódu. V modernej medicíne lekári a vedci používajú zeolit na:
- separácia a detekcia biomarkerov
- kontrolované podávanie lieku
- zobrazovacie metódy ako NMR (nukleárna magnetická rezonancia)
- liečba kožného a kostného tkaniva
- liečba rán a kontrola krvácania
- detoxikačné vlastnosti
Zeolit dokáže viazať a odstraňovať široké spektrum toxínov z ľudského tela, pitnej vody a odpadových látok. Jeho drobné čiastočky a povrchový náboj zachytávajú ťažké kovy, prírodné a chemické jedy, rádioaktívne prvky, mikróby, metabolické produkty a ďalšie.
Vďaka týmto silným detoxikačným vlastnostiam môže zeolit pomôcť pri:
- reverznom oxidačnom poškodení
- udržuje zdravý mikrobióm
- zabíja baktérie a vírusy
- zvyšuje hladinu minerálov a stopových prvkov
- opravuje kožné lézie a zastaviť krvácanie
Z týchto dôvodov sa často používa na detoxikáciu ťažkých kovov a iných toxínov z tela. Zeolit robí všetko v črevách bez toho, aby sa absorboval, a preto je bezpečný pre ľudské použitie (s niekoľkými výnimkami).
Zeolit - 8 účinkov na zdravie
Predbežný výskum zeolitu ukázal skvelé výsledky, ale spoľahlivé klinické dôkazy pre väčšinu ochorení stále chýbajú. Štúdie by mali podporiť ďalšie skúmanie predtým, ako urobíme nejaké definitívne závery. Nezabudnite sa porozprávať s lekárom skôr, ako začnete užívať zeolitové doplnky. Nemôžu nahradiť lekársku liečbu akéhokoľvek zdravotného stavu.
Poznámka: Klinoptilolit je najbežnejším typom zeolitu využívaný na lekárske účely. Všetky potenciálne prínosy sa vzťahujú na klinoptilolit, pokiaľ nie je uvedené inak.

Zeolit pomáha zastaviť krvácanie
Nekontrolované krvácanie je 2. najčastejšou príčinou smrti pri ťažkých zraneniach a nehodách. Americká armáda používa produkt na báze zeolitu na zastavenie silného krvácania na bojisku. Tento produkt, podporený solídnymi klinickými dôkazmi a efektívnosťou v reálnom živote, našiel uplatnenie aj v civilnom lekárstve.
Štúdie na zvieratách tiež potvrdili jeho účinnosť. Zmes obsahujúca zeolit a íl výrazne skrátila čas krvácania u psov so život ohrozujúcim poranením. Vo vzorkách ľudskej krvi zvýšil zrážanlivosť o 40%. Klinoptilolit zastavil nekontrolované krvácanie u takmer 70% liečených potkanov a zvýšil ich šancu na prežitie o 60%.
Zeolit je považovaný za účinného pomocníka pri zrážaní krvi na zastavenie silného krvácania. Rýchla lokálna aplikácia môže zachrániť životy.
Zeolit pomáha detoxikovať organizmus
Ťažké kovy
V klinickej štúdii na 33 dobrovoľníkoch zeolit zlepšil elimináciu hliníka, arzénu, olova, ortuti a iných ťažkých kovov. Ľudia, ktorí užívali tekutý zeolit (30 kvapiek denne), mali vo vzorkách moču výrazne vyššie hladiny týchto kovov. Laboratórna analýza potvrdila, že zeolit nebol kontaminovaný, čo pripisuje výsledky detoxu ťažkých kovov.
V štúdiách na myšiach zeolit umožnil elimináciu olova a chránil mozog pred oxidačným poškodením spôsobeným týmto ťažkým kovom. Znížil hladiny olova v orgánoch až o 91 %. U potkanov klinoptilolit stimuloval detox hliníka a zabránil mu dostať sa do krvi. Kadmium je ďalší ťažký kov, ktorý môže spôsobiť anémiu a poškodiť rôzne orgány. U ošípaných otrávených kadmiom zeolit zabraňoval anémii a chránil pečeň. Nemalo to však vplyv na koncentráciu kadmia v obličkách.
Bunkové štúdie potvrdili schopnosť zeolitu viazať a odstraňovať ťažké kovy ako olovo, arzén a ortuť.
Poškodenie mozgu a nálada
Mozgové bunky sú obzvlášť citlivé na otravu ťažkými kovmi. Ťažké kovy môžu poškodiť neuróny a vyvolať úzkosť, depresiu, hnev a problémy s pozornosťou. Schopnosť zeolitu detoxikovať olovo, ortuť, hliník a ďalšie ťažké kovy z neho robí sľubný doplnkový prístup k vyššie uvedeným poruchám nálady. Zatiaľ však žiadne štúdie neskúmali vplyv zeolitu na náladu
Alkohol
U 12 zdravých pijanov klinoptilolit (5 g) znížil hladinu alkoholu v krvi až o 43 %. V kombinácii s nápojom blokoval absorpciu alkoholu. V inej klinickej štúdii 25 dobrovoľníkov užívalo zeolit (2,25 g – 4,5 g) ráno po „nočnom žúre“. Na alkoholový detox už bolo neskoro, ale ich symptómy „opice“ sa zlepšili o 40 – 50 %.
Plesňové toxíny
Aflatoxíny môžu kontaminovať potraviny a ohroziť ľudské zdravie, najmä pečeň. Klinoptilolit bol schopný detoxikovať kurčatá od aflatoxínu a chrániť ich pečeň, žlčové cesty a obličky. Menšie poškodenie postihlo aj orgány imunitného systému, ako je týmus. Zeolit podávaný kravám znížil hladinu aflatoxínu v ich mlieku, ktorý je hlavným zdrojom otravy ľudí. V skúmavkách mohol zeolit odstrániť aflatoxín z vody (60 %) a krmiva pre zvieratá (80 %). Zeolit chránil kurčatá pred ďalším zhubným plesňovým toxínom, ochratoxínom A. Zvieratá jedli viac, priberali na váhe a rýchlejšie sa zotavovali.
Rádioaktívne prvky
Porézna štruktúra zeolitu je dokonalou pascou na veľké rádioaktívne prvky. U potkanov a oviec klinoptilolit blokoval absorpciu rádioaktívneho cézia a znižoval jeho koncentráciu v orgánoch zvierat. Klinoptilolit môže viazať rádioaktívne atómy v jadrovom odpade a pomôcť vyriešiť tento pálčivý ekologický problém.
Iné toxíny
Dusičnany sú toxíny, ktoré môžu kontaminovať pitnú vodu a narušiť zdravie ľudí a zvierat. U kráv zeolit zvrátil metabolické poškodenie spôsobené dusičnanmi. Okrem toho klinoptilolit detoxikoval potkany od organofosfátov (nervových jedov). Skutočnosť, že niektoré pesticídy patria do tejto skupiny, odhaľuje dôležitosť detoxikačných vlastností zeolitu. Zeolit sa dokáže naviazať na rôzne nebezpečné toxíny a jedy a zabrániť ich vstrebávaniu a škodám v ľudskom tele.

Zeolit udržuje zdravé trávenie
„Netesné črevo“ znamená, že toxíny, mikróby a zápalové molekuly môžu unikať z čreva do krvného obehu. To môže spôsobiť únavu, autoimunitné ochorenia, depresiu a ďalšie.
V klinickej štúdii s 52 vytrvalostnými športovcami zeolit (1,85 g denne počas 12 týždňov) stiahol črevnú stenu a zabránil presakovaniu. Mal tiež mierny protizápalový účinok na črevá. U myší s ulceróznou kolitídou, typom IBD, bol klinoptilolit schopný opraviť poškodenie čriev. Ukázalo sa, že je rovnako účinný ako štandardný liek na IBD (kyselina 5-aminosalicylová). Testy potvrdili, že myši neabsorbovali častice zeolitu do krvného obehu. Zeolit preukázal podobný účinok v štúdii na ošípaných so zápalom čriev.
Nahromadenie močoviny, amoniaku a plynov v čreve môže viesť k ulceróznej kolitíde, IBS a dokonca k rakovine hrubého čreva. Vysoká hladina močoviny v krvi (urémia) môže byť život ohrozujúca. Zeolit viaže močovinu aj amoniak, čím potenciálne ponúka ochranu pred týmito črevnými toxínmi.
Zeolit udržuje zdravý črevný mikrobióm
Zeolit môže podporovať rast prospešných črevných baktérií a inhibovať rast patogénnych baktérií a vírusov. Pozitívny vplyv zeolitu na črevné baktérie prispieva k vyššie uvedeným výhodám, ale tiež pomáha zmierniť hnačku a zlepšuje celkové zdravie.
Kubánski lekári vyvinuli liek na hnačku vyrobený z klinoptilolitu. Preukázali jeho bezpečnosť a účinnosť v 4 klinických štúdiách a ďalších bunkových experimentoch. Schopnosť klinoptilolitu obnoviť zdravú črevnú flóru hrala v tomto účinku kľúčovú úlohu. Keď sa zeolit pridá do krmiva pre kurčatá, zníži počet škodlivých baktérií v ich čreve bez narušenia dobrých baktérií. Kurčatá infikované salmonelou, hlavnou príčinou otravy jedlom, sa zotavilo rýchlejšie a utrpelo menšie oxidačné poškodenie.
Ďalší prírodný zeolit, chabazit, vykazoval podobný účinok u psov. Dokonca zvýšil počet probiotických kmeňov Lactobacillus a Bifidobacterium pri boji s črevnými patogénmi. V bunkových štúdiách zeolit inhiboval rast 2 vírusových kmeňov (coxsackievírus a echovírus), ktoré k nám prenikajú cez črevo.
Zeolit pomáha pri oxidačnom poškodení
Schopnosť zeolitu viazať sa na toxíny môže zohrávať úlohu v boji proti oxidačnému stresu. Fajčenie cigariet otravuje celé telo a zvyšuje riziko rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení a oxidačný stres hrá kľúčovú úlohu v nežiaducich účinkoch fajčenia.
V klinickej štúdii na 85 fajčiaroch klinoptilolit (5,4 g denne počas 1 mesiaca) výrazne posilnil antioxidačnú obranu, podobne ako vitamín E. Iné typy prírodných zeolitov vykazovali porovnateľné účinky u 25 ľudí: zvýšili hladiny glutatiónu a chránili lipidy pred oxidačným poškodením. U kurčiat a diabetických potkanov zeolit:
- posilnil antioxidačné enzýmy (glutatiónperoxidáza, superoxiddismutáza-SOD
- zvýšil celkovú antioxidačnú kapacitu
- chránil orgány pred poranením
Zeolit môže zmierniť reflux kyseliny a žalúdočné vredy
Pri gastroezofageálnej refluxnej chorobe (GERD) poškodzuje reflux kyseliny pažerák, čo spôsobuje pálenie záhy a ďalšie nepríjemné príznaky.
V klinickej štúdii na 25 ľuďoch s GERD klinoptilolit (1,5 g denne počas 2 týždňov) zmiernil pálenie záhy, bolesť a nepohodlie o 45-55%. Rovnaký protokol chránil ďalších 23 pacientov pred žalúdočnými vredmi spôsobenými bežným NSAID naproxénom.

Výhody zeolitu pre pokožku
Vďaka svojim detoxikačným a antibakteriálnym vlastnostiam môže zeolit prospievať pokožke rôznymi spôsobmi. Mnohé liečivé produkty a produkty osobnej starostlivosti majú ako hlavnú zložku zeolit.
Zeolit ako dezodorant
V klinickej štúdii na 39 dobrovoľníkoch preukázal dezodorant v spreji s 10% strieborným zeolitom silný a trvalý (24 h) účinok proti mikróbom v podpazuší, ktoré produkujú nepríjemný zápach. Sprej s kontrolnou látkou to nedokázal. V bunkových štúdiách zeolit eliminoval vírusy a prchavé pachy. Zastavil rast vírusu HSV-1 (Herpes simplex), ktorý spôsobuje opary.
Zeolit vytvára na pokožke ochranný film, ktorý pôsobí ako prirodzený opaľovací krém. V jednej bunkovej štúdii zeolit dokonca zvrátil oxidačné poškodenie vyvolané ďalšou zložkou opaľovacieho krému, oxidom titaničitým. Vďaka týmto vlastnostiam je zeolit ústrednou zložkou rôznych produktov osobnej starostlivosti, z ktorých väčšina je dostupná na trhu.
Zeolit pomáha chrániť pred zápalom a alergiou
U myší zmes prírodných zeolitov zachytila histamín a iné spúšťače zápalu, čím znížila opuch kože o 57%. Jedna bunková štúdia overila schopnosť zeolitu viazať histamín a tým zmierniť zápal a alergické reakcie. Látky znečisťujúce ovzdušie môžu vyvolať zápaly, alergie a autoimunitné problémy. Keďže zeolit sa môže viazať na toxíny a ťažké kovy, môže tiež znížiť škodlivý vplyv znečistenia na pokožku.
Zeolitové doplnky
Napriek sľubnému klinickému a predklinickému výskumu, zeolitové doplnky neboli schválené FDA na orálnu konzumáciu. Vo všeobecnosti regulačné orgány nezaručujú kvalitu, bezpečnosť a účinnosť doplnkov. Pred doplnením sa porozprávajte so svojím lekárom.
Pri výbere kvalitného zeolitového doplnku by ste mali hľadať:
- zdroj: skontrolujte, či výrobcovia získavajú zeolit z renomovaných, čistých oblastí
- manipulácia: hľadajte čistený produkt, testovaný na ťažké kovy a iné kontaminanty
- fyzikálne vlastnosti: hľadajte aktivovaný a mikronizovaný (jemne mletý) zeolit

Najbežnejšou formou na trhu je zeolitový prášok s obsahom 90-97% klinoptilolitu. Mikronizované produkty majú veľkosť častíc < 20 um. Ďalšie dostupné formuláre zahŕňajú:
- kapsule
- tablety
- tekutý zeolit
- zeolitové náplasti
Niektoré webové stránky tvrdia, že aktivovaný tekutý zeolit je účinnejší a čistí sa od toxínov počas takzvaného tekutého čistiaceho procesu. Nie sú však k dispozícii žiadne dôkazy na podporu týchto tvrdení. A čo viac, „aktivácia“ znamená iba mechanické zmenšenie veľkosti častíc zeolitu.
Kvapalný zeolit je niekedy obohatený o antioxidant, dihydrokvercetín (DHQ).
Ako už bolo spomenuté, zeolit je bežnou zložkou v produktoch osobnej starostlivosti, ako sú:
- mydlá
- masky na tvár
- telové peelingy
- zubná pasta
Dávkovanie
Nižšie uvedené dávky používané v klinických štúdiách sa vás osobne nemusia týkať. Ak vám lekár navrhne užívanie zeolitu, spolupracujte s ním, aby ste našli optimálne dávkovanie podľa vášho zdravotného stavu.
Nasledujúce dávky zeolitu sa ukázali ako účinné v klinických štúdiách:
- zmiernenie príznakov „opice“: 2,25 g – 4,5 g, ráno po prebdenej noci
- inhibícia absorpcie alkoholu: 5 g s nápojom
- posilnenie výstelky čreva: 1,85 g denne počas 3 mesiacov
- upokojujúce GERD a žalúdočné vredy: 1,5 g denne počas 2 týždňov
- zníženie cholesterolu a krvných lipidov: 6 – 9 g denne počas 2 mesiacov
- posilňujúca antioxidačná podpora: 5,5 – 6 g denne po dobu 1 mesiaca
Obmedzenia a upozornenia
Veľa výskumu ohľadom zeolitu sa vykonalo na zvieratách a bunkách a chýba potvrdenie u ľudí. Klinické štúdie poukazujú na niektoré potenciálne výhody zeolitu, ale dôkazy sú obmedzené na malý počet pacientov. Potrebujeme rozsiahlejšie, dobre navrhnuté klinické štúdie na overenie medicínskeho využitia zeolitu.
Vedľajšie účinky zeolitu
Nižšie uvedený zoznam vedľajších účinkov nie je jednoznačný a o ďalších potenciálnych vedľajších účinkoch by ste sa mali poradiť so svojím lekárom na základe vášho zdravotného stavu a iných faktorov.
- V klinických štúdiách zeolit nespôsoboval žiadne významné vedľajšie účinky. Jedna bezpečnostná kontrola tiež nezistila žiadne nebezpečenstvá súvisiace s konzumáciou zeolitu. Ale testy na ľuďoch a zvieratách odhalili, že zeolit môže spôsobiť zápal pľúc a poškodenie pri vdýchnutí.
- Keďže zeolit viaže ťažké kovy a iné toxíny, niektorí ľudia vyjadrili obavy z možnej otravy z kontaminovaných doplnkov výživy. Zeolit má však vysokú afinitu k týmto toxínom a udržuje ich v pasci za všetkých podmienok.
- V jednej štúdii spôsobilo veľké množstvo zeolitu v krmive pre kurčatá zápal čriev. Hrubo mletý zeolit (veľké častice) znížil počet krviniek u myší.
- DÔLEŽITÉ: Len určité druhy prírodného zeolitu sú vhodné na ľudskú spotrebu. Iné, ako napríklad erionit, môžu byť dokonca rakovinotvorné.
- Žiadne štúdie nepotvrdili bezpečnosť zeolitu u detí, tehotných alebo dojčiacich žien. Tieto skupiny by sa jeho užívaniu mali pre každý prípad vyhnúť.
Potravinové a liekové interakcie
Jedlo
Super väzbové vlastnosti zeolitu majú svoju cenu. Hoci uprednostňuje ťažké kovy a toxíny zo životného prostredia, základné živiny môžu tiež skončiť v jeho malých klietkach.
V štúdii na ošípaných klinoptilolit blokoval vstrebávanie bielkovín z potravy. Zeolit A (syntetický) znižoval hladiny vápnika, fosforu, železa a iných minerálov v krvi. Väčšina ostatných štúdií nepozorovala nutričné deficity.
Drogy
- Interakcie doplnkov a liekov môžu byť nebezpečné a v zriedkavých prípadoch dokonca život ohrozujúce. Pred začatím užívania sa vždy poraďte so svojím lekárom a informujte ho o všetkých liekoch a doplnkoch, ktoré užívate alebo zvažujete užívať.
- Zeolit viaže zložité organické toxíny, ale aj liečivá s podobnou štruktúrou. Napríklad dokáže odstrániť antibiotiká, čo je skvelé na čistenie vody, ale nebezpečné, ak vám boli predpísané na liečbu akútneho stavu. To isté platí pre doplnky a lieky s obsahom železa.
- Zeolit môže meniť hodnotu pH čreva (kyslosť), a tak interferovať s rôznymi liekmi, najmä s dávkovými formami s riadeným uvoľňovaním.
- V jednej štúdii na myšiach vyvolali imunostimulačné účinky zeolitu reakciu transplantát vs. hostiteľ, ktorá môže byť po transplantácii orgánu škodlivá. Zeolit by sa preto nemal používať po transplantácii ani v kombinácii s imunosupresívami.
zdroj: supplements.selfdecode.com
zdroj obrázky: supplements.selfdecode.com, mainlinehealth.org, health.howstuffworks.com