
Nemusíte byť športovec alebo atlét, aby sa u vás objavilo svrbenie v slabinách. Najčastejšie sa však prejavuje u športovcov, pretože sa potia viac ako priemerný človek a často nosia spotené oblečenie po dlhú dobu. To môže vytvoriť dokonalú živnú pôdu pre baktérie, ktoré spôsobujú túto frustrujúcu plesňovú infekciu.
Aj keď to nie je najpríťažlivejšia téma, svrbenie v slabinách je pomerne bežné. Štúdie ukazujú, že asi 10 až 20% svetovej populácie je postihnutých plesňovými infekciami kože! Je dôležité poznamenať, že príznaky kandidy môžu byť podobné alebo dokonca môžu spúšťať svrbenie.
Našťastie je ľahké zbaviť sa svrbenia. Pri správnej hygiene, liečivých potravinách a esenciálnych olejoch infekcia zvyčajne zareaguje do niekoľkých týždňov.
Čo to svrbenie v slabinách je?
Svrbenie, v medicíne známe ako tinea cruris alebo lišaj v slabinách, je infekcia v oblasti slabín spôsobená plesňou a môže byť dosť nepríjemná pre každého, kto ju má. Ako naznačuje všeobecný názov, spôsobuje svrbenie alebo pálenie v oblasti slabín, kožných záhybov na stehne alebo konečníka. Postihnutá oblasť tinea cruris však nemusí ovplyvniť penis alebo miešok – hoci môže zahŕňať vnútorné stehná a oblasti genitálií, ako aj siahať späť do perinea a perianálnych oblastí.
Svrbenie v slabinách spôsobuje rod húb, ktorý sa nazýva trichofyton, ktorý zahŕňa parazitické odrody. Medzi huby trichofyton patria aj atletická noha, infekcie spôsobené lišajmi a podobné infekcie nechtov, fúzov, kože a pokožky hlavy. Tinea corporis je skutočná plesňová infekcia, ktorá môže postihnúť celé telo.
Plesni, ktorá spôsobuje svrbenie, sa darí v teplých, vlhkých oblastiach a vyskytuje sa väčšinou u dospelých mužov a dospievajúcich chlapcov. Môže to byť vyvolané trením o oblečenie a dlhotrvajúcou vlhkosťou v oblasti slabín, napríklad z potenia.
Je svrbenie v slabinách nákazlivé?
Technicky áno, pretože sa môže prenášať z jednej osoby na druhú priamym kontaktom koža na kožu alebo kontaktom s nevypratým oblečením, ako sú plavky, ktorých sa niekto dotkol alebo ich zdieľal. Ak máte atletickú nohu, môžete ju rozšíriť aj tak, že sa dotknete nôh alebo ponožiek a potom sa dotknete oblasti slabín.

Aké príznaky spôsobuje svrbenie v slabinách
Svrbenie môžete zvyčajne sami diagnostikovať podľa toho, ako vyzerá vaša pokožka. Ak cítite potrebu kontaktovať svojho lekára alebo dermatológa, zavolajte a dohodnite si stretnutie. Testy zvyčajne nie sú potrebné. Možno však budete potrebovať test na prítomnosť kandidy. Nebojte sa – tieto testy sú veľmi jednoduché a relatívne bezbolestné, ale môžu pomôcť lepšie identifikovať závažnosť a diagnózu.
Bežné príznaky svrbenia v slabinách zahŕňajú:
červené, vyvýšené, šupinaté škvrny, ktoré môžu vytvárať pľuzgiere – a často majú ostro ohraničené okraje
škvrny sú často zvonku červenšie s normálnym odtieňom pokožky v strede
abnormálne tmavá alebo svetlá pokožka, niekedy natrvalo
svrbenie, odieranie alebo pálenie v slabinách, stehne alebo análnej oblasti
odlupovanie alebo praskanie kože
Majte na pamäti, že ak infekcia trvá dlhšie ako dva týždne, je závažná alebo sa stále vracia, možno budete potrebovať liečbu lekárom.
Liečba svrbenia v slabinách
Bežná liečba svrbenia zahrňuje použitie práškových sprejov, ktoré často obsahujú antimykotikum klotrimazol. Klotrimazol je tiež primárna antifungálna a takzvaná „aktívna zložka“, ktorá je dostupná v produktoch vo forme krému, gélu aj v spreji.
9 prírodných spôsobov proti svrbeniu v slabinách
Aj keď existuje množstvo komerčne vyrábaných syntetických pleťových vôd a sprejov, ktoré si môžete kúpiť, prírodné liečivá z rastlín môžu byť rovnako účinné vďaka svojim protiplesňovým vlastnostiam. Navyše stoja oveľa menej a poskytujú liečbu bez chemikálií.
Prírodné liečivá z rastlín získavajú na popularite vďaka zjavným výhodám, okrem toho, že majú menej vedľajších účinkov, čo pomáha pacientom tolerovať ich oveľa lepšie ako syntetické. Prírodné prostriedky z rastlín sa stávajú oveľa prijateľnejšími vďaka dlhej histórii používania.
Z týchto dôvodov sa skúmalo niekoľko rastlín na liečbu
kožných chorôb od svrbenia po rakovinu kože a niektoré z týchto liekov
nižšie sú dokonalými príkladmi toho, ako sa môžete zbaviť svrbenia.

1. Zmeňte svoj jedálniček
Zmeny v strave môžu mať veľký vplyv na liečenie a prevenciu svrbenia. Potraviny s vysokým obsahom cukrov a uhľohydrátov často podporujú rast húb. Denne konzumujte viac celého ovocia a zeleniny. Je tiež dôležité poznamenať, že alkohol, najmä pivo, môže spôsobiť rast kvasiniek. Znížením alebo vylúčením konzumácie alkoholu sa vám môže podariť zabrániť vzniku problémov so svrbením.
2. Použite jablčný ocot
Pretože kyseliny v jablčnom octe pôsobia ako antibakteriálne látky, môže byť skvelou voľbou na liečenie bakteriálneho svrbenia. Okrem toho, protiplesňová aktivita jablčného octu bojuje proti kandide a rastu plesní, vrátane svrbenia.
Zmiešajte rovnaké diely jablčného octu a vody do rozprašovacej fľaše. Môžete ho umiestniť do chladničky, aby poskytoval chladivý efekt, ktorý pri aplikácii na zapálenú pokožku prinesie dodatočnú úľavu.
3. Vyskúšajte kukuričný škrob
Kukuričný škrob je ďalší prírodný liek na svrbenie. Kukuričný škrob sa získava zo sušených kukuričných zŕn a je hlavnou zložkou detských púdrov. Môže pomôcť pokožke získať svieži, suchý pocit a zároveň upokojiť pálenie.
Môže sa použiť po ktoromkoľvek z týchto ošetrení, keď je oblasť suchá, a môže to byť aj skvelá preventívna metóda.

4. Dajte si kúpeľ z ovsených vločiek a epsomskej soli
Môže to byť relaxačný spôsob, ako dosiahnuť úľavu a uzdravenie. Pridajte dve šálky ovsených vločiek a jednu šálku epsomskej soli do vane naplnenej teplou vodou. Namočte svoje telo do vane asi na 20 minút.
Uistite sa, že voda nie je príliš horúca, pretože horúca voda môže spôsobiť svrbenie pokožky a vy sa chcete vyhnúť ďalšiemu podráždeniu. Ako bonus pre pridanú liečbu a relaxáciu môžete pridať 10–20 kvapiek levanduľového oleja.
5. Urobte si pastu z cesnaku a medu
Cesnak a med sú známe tým, že poskytujú úľavu, pretože cesnak je prirodzeným zabijakom baktérií, zatiaľ čo med upokojuje a pomáha kontrolovať svrbenie spojené so svrbením.
Štúdia vykonaná v Číne sa snažila lepšie pochopiť kľúčové zložky cesnaku a jeho schopnosť bojovať proti infekcii. Hlavné zložky cesnakového oleja boli identifikované ako sulfidy, vrátane disulfidov (36%), trisulfidov (32%) a monosulfidov (29%) pomocou plynového chromatografu a hmotnostného spektrometra (GC/MS), ktoré boli odhadnuté ako dominantné protiplesňové faktory. Štúdia ukázala, a to je aj dobrou správou, že vysoké protiplesňové účinky cesnakového oleja z neho robia široké uplatnenie v antifungálnom prostredí.
Cesnak síce môže spôsobiť mierne podráždenie, ale med pôsobí hydratačne a mal by pôsobiť proti tomuto efektu. Cesnak nasekajte na veľmi malé kúsky alebo pretlačte cez lis a zmiešajte s organickým alebo nefiltrovaným medom a trochou teplej vody, aby ste vytvorili pastu. Aplikujte ho na infikovanú oblasť pokožky dvakrát denne po dobu 15 minút. Pred oblečením sa dôkladne umyte a nechajte miesto vyschnúť.
Túto zmes si môžete tiež aplikovať večer pred spaním a nechať pôsobiť cez noc. Ďalšou možnosťou je skúsiť zvýšiť príjem cesnaku perorálne. Môžete to urobiť jednoduchým zjedením väčšieho množstva surového cesnaku vo vašich obľúbených jedlách alebo užitím cesnakových kapsúl.
6. Vyskúšajte nechtík lekársky
Nechtík je prírodné antiseptikum a má protizápalový účinok. Poskytuje úžasné liečivé vlastnosti na pokožku. Nechtík môže byť ideálny pre každého, kto má citlivú pokožku, pretože je veľmi upokojujúci.
Kvety nechtíka lekárskeho sa už dlho používajú v ľudovej terapii a viac ako 35 vlastností sa pripisuje prínosom kvetov - vďaka ktorým je dobrou voľbou na liečbu svrbenia.
7. Vyskúšajte levanduľový olej
Levanduľový olej prospieva aj pokožke, pretože je to skvelé antiseptikum, ktoré obsahuje protiplesňové vlastnosti. Je veľmi nápomocný pri rýchlom hojení rán a môže pomôcť predchádzať tvorbe jazvového tkaniva. A keďže je mierny, je zvyčajne bezpečný na použitie u detí.
Štúdie uvádzajú, že levanduľový olej je vysoko účinný a bojuje proti infekcii, a preto môže znížiť progresiu plesní a šírenie infekcie v tkanivách hostiteľa.
8. Vyskúšjte tea tree olej (čajovníkový olej)
Olej z čajovníka je skvelý spôsob, ako liečiť svrbenie, pretože má silné protiplesňové vlastnosti a je prírodným antiseptikom a germicídom, ktorý pomáha znižovať svrbenie a zápaly pokožky. Štúdie ukazujú, že čajovníkový olej, testovaný v rôznych koncentráciách, má antifungálnu aktivitu a môže pomôcť v boji proti svrbeniu.
Skúste skombinovať tri až štyri kvapky oleja z čajovníka s 30 ml olivového oleja alebo kokosového oleja a aplikujte na oblasť dvakrát denne. Nechajte ho vsiaknuť do pokožky. Olej z čajovníka môže trochu štípať, preto ho najskôr zrieďte základnými olejmi.
9. Vyskúšajte aloe vera
Aloe vera je jedným z najlepších prírodných prostriedkov na liečbu akejkoľvek kožnej infekcie. Lekárske centrum uvádza, že aloe vera má tiež protiplesňové, protizápalové, antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu znížiť nepohodlie.
Navyše aloe vera preniká hlboko do spodných vrstiev pokožky, čím prináša svoje pozoruhodné vlastnosti tam, kde sú najviac potrebné. Hoci aloe je z 99% voda, aloe gél obsahuje aj látku známu ako glykoproteín. Glykoproteín urýchľuje proces hojenia zastavením bolesti a zápalu. Môže tiež pomôcť stimulovať imunitný systém.

Ako zabrániť svrbeniu v slabinách
Aby ste sa vyhli svrbeniu v slabinách, najlepšie, čo môžete urobiť, je dobrá hygiena. Niekoľko kľúčových tipov, ktoré vám pomôžu predísť svrbeniu:
Sprchujte sa denne, najmä po športovaní.
Udržujte oblasť čo najsuchšiu tým, že po sprchovaní alebo plávaní vždy použijete čistý uterák.
Vyhnite sa zdieľaniu uterákov.
Snažte sa vyhnúť noseniu priliehavého oblečenia a spodnej bielizne.
Atletickú nohu umývajte čo najčastejšie.
Denne si vymieňajte oblečenie a spodnú bielizeň.
Vyhnite sa silne parfumovanej aviváži a pracím práškom, pretože môžu spôsobiť ďalšie podráždenie.
Je dôležité poznamenať, že ak máte plesňovú infekciu niekde inde na tele, ako je atletická noha alebo lišaj, nezabudnite ju liečiť, aby ste zabránili šíreniu huby do oblasti slabín. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili šíreniu. Dbajte na to, aby ste sa nedotkli alebo neškriabali oblasti slabín po dotyku napríklad nôh.
Po sprchovaní je dôležité použiť na nohy samostatný uterák alebo si pred nohami osušiť slabiny, aby uterák nerozšíril infekciu. Pred oblečením spodnej bielizne si najprv navlečte ponožky, aby ste si zakryli chodidlá, aby sa choroboplodné zárodky nedostali na spodnú bielizeň.
Ak sa ochorenie do niekoľkých týždňov nezlepší, možno budete musieť navštíviť svojho lekára, aby ste prediskutovali svoje možnosti.
Upozornenie na záver
Aj keď môžete použiť všetky spomínané prostriedky, prestaňte ich používať, ak vyvolajú vyrážku alebo podráždenie. Buďte opatrní, ak máte nejaké zdravotné ťažkosti, najmä ak si vyžadujú užívanie predpísaných liekov. Pred použitím akýchkoľvek esenciálnych olejov sa vždy poraďte so svojím lekárom, najmä u detí a tehotných žien.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: stylecraze.com, healthgrades.com, allgreen.com.au, health.clevelandclinic.org, bustle.com