
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje, že každý rok sa v Spojených štátoch vyskytne asi 48 miliónov prípadov chorôb prenášaných potravinami. V rozvinutých krajinách je to od 10-15% z celkovej populácie.
Baktérie ako E.coli, salmonela a hepatitída A sú zodpovedné za mnohé verejné prepuknutia chorôb z potravín. Tieto patogény môžu spôsobiť celý rad príznakov, keď vstúpia do niečieho tela, vrátane hnačky a vracania.
Čo to choroba z potravín je?
Choroba prenášaná potravinami sa vyskytuje, keď niekto zje alebo vypije potraviny alebo nápoje, ktoré boli kontaminované patogénmi. To spôsobí negatívnu reakciu v čreve, ktorá spustí reakciu imunitného systému.
Existuje mnoho rôznych typov mikróbov – to znamená baktérie, vírusy a parazity – ktoré môžu spôsobiť choroby prenášané potravinami. Príznaky sa líšia v závislosti od typu, ktorý niekto konzumoval, pričom niektoré typy sú závažnejšie a nebezpečnejšie ako iné.
Je choroba prenášaná jedlom to isté ako otrava jedlom?
Tieto výrazy sa väčšinou používajú zameniteľne, hoci niektorí odborníci sa domnievajú, že sa mierne líšia.
Otrava jedlom je v podstate typom alimentárneho ochorenia, ktoré zvyčajne spôsobuje, že príznaky sa začnú rýchlo, v priebehu niekoľkých hodín po zjedení niečoho kontaminovaného. Keď má niekto otravu jedlom, táto osoba má zvyčajne dosť vážne príznaky vrátane zvracania a straty chuti do jedla. Príznaky sú spôsobené konzumáciou toxínov/jedov, ktoré vytvárajú mikroorganizmy v potravinách.
Čo môžete urobiť, aby ste sa ochránili?
Vo všeobecnosti dodržujte tieto štyri kroky, aby ste zabránili konzumácii kontaminovaných potravín: “umývajte, oddeľte, varte a chlaďte“.
Pozrime sa nižšie na konkrétne potraviny, ktoré by sa mali jesť opatrne, a ďalšie spôsoby, ako zabrániť otrave jedlom.
Aké poznáme typy/varianty chorôb z potravín
Existuje mnoho typov, pretože mnohé baktérie a vírusy - najmenej 250 známych odrôd - môžu niekomu spôsobiť ochorenie. Medzi hlavné typy patogénov, ktoré priťahujú najväčšiu pozornosť pri spôsobovaní otravy jedlom je Escherichia coli (tiež nazývaná E. coli), Listerióza/Listeria monocytogenes (tiež nazývaná listéria) a Salmonelóza (tiež nazývaná salmonela).
To všetko sú škodlivé baktérie, ktoré sa niekedy nachádzajú
v potravinách, ako sú surové vajcia, surové mlieko alebo syry, neumytá
surová zelenina a potraviny, ktoré sú skladované pri izbovej teplote na
miestach, ako sú bufety. Norovírus je tiež bežný vírus, ktorý spôsobuje
príznaky otravy jedlom.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zistilo, že nižšie uvedené patogény sú zodpovedné za väčšinu chorôb prenášaných potravinami väčšinu rokov:
Campylobacter (kampylobakterióza)
Salmonelóza (salmonella)
Shigellóza (shigella)
Escherichia coli (E. coli)
Ďalšie vírusy a baktérie nachádzajúce sa v kontaminovaných potravinách, ktoré môžu spôsobiť negatívne reakcie, zahŕňajú:
Staphylococcus aureus (Staph)
Clostridium perfringens
Norovírusová infekcia (aka vírus Norwalk, kalicivírus, vírusová gastroenteritída)
Giardiáza (Giardia)
Yersinióza (druh Yersinia)
Kryptosporidióza (Cryptosporidium)
Cyklosporiáza (Cyclospora spp.)
Toxoplazmóza (Toxoplasma gondii)
Vibrio infekcia (Vibrio parahaemolyticus)
Otrava rýb druhu Scombroid
Hepatitída typu A
Okrem mikróbov, ktoré spôsobujú choroby prenášané potravinami, môžu ľuďom spôsobiť ochorenie aj chemikálie, ako sú kovy a iné toxíny nachádzajúce sa v kontaminovaných potravinách.
Aké príznaky spôsobujú choroby z potravín
Po vystavení patogénu sa u niekoho pravdepodobne objavia
príznaky v priebehu niekoľkých dní a niekedy rýchlo - v priebehu jednej
až dvoch hodín.

Medzi najčastejšie príznaky alimentárneho ochorenia patria:
hnačka
zvracanie
kŕče v bruchu
nevoľnosť a strata chuti do jedla
horúčka
bolesť hlavy
bolesti kĺbov a svalov
únava a slabosť
Väčšina ľudí pociťuje priznáky približne dva až tri dni, ale môžu sa vyskytnúť iba približne jeden deň alebo až 10 dní.
Prečo vznikajú choroby z potravín
Väčšina chorôb prenášaných potravinami je spôsobená tým, že niekto zje kontaminované jedlo alebo vypije kontaminovanú vodu. Ďalšie príčiny môžu zahŕňať vystavenie chorému zvieraťu alebo v niektorých prípadoch šírenie patogénov z človeka na človeka. Napríklad, ak je niekto chorý na hnačku alebo zvracia kvôli chorobe a starostlivo si neumýva ruky, táto osoba je schopná šíriť baktérie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie niekomu inému.
Potraviny/nápoje, ktoré predstavujú najväčšie riziko vzniku chorôb z potravín, zahŕňajú:
surové/nedostatočne tepelne spracované živočíšne produkty, ako je surové mäso, hydina alebo vajcia
nepasterizované mlieko (alias surové mlieko) a mäkký, nepasterizovaný syr
surové mäkkýše
surové klíčky, ktoré môžu držať baktérie
lahôdkové mäso/údeniny, ktoré nie sú správne skladované
ovocie a zelenina pestované v blízkosti živočíšneho odpadu/hnoja, ktorý sa niekedy používa ako hnojivo
produkty, ktoré sa umývajú kontaminovanou vodou (môže to zahŕňať dovezené bobule, šaláty a bylinky, ako je bazalka)
nepasterizované ovocné šťavy alebo cider, ktoré môžu byť domovom baktérií, ktoré sa tvoria
domáce fermentované potraviny, ktoré sa vyrábajú na nečistom zariadení
potraviny konzervované doma, ktoré nie sú správne uzavreté
varené jedlá, ktoré sa po kontakte s infikovaným manipulátorom s potravinami nezohrievajú
nevychladené alebo nesprávne vychladené hotové potraviny, ako je mäso, zemiakové a vaječné šaláty, smotanové pečivo atď.
Varenie/ohrievanie potravín môže pomôcť zabiť mnohé patogény, takže vo všeobecnosti surové potraviny alebo potraviny, ktoré sa dlho skladovali pri izbovej teplote, zvyčajne obsahujú najviac baktérií/mikróbov. To znamená, že zo surových/kaziacich sa potravín s najväčšou pravdepodobnosťou budú ľudia chorí.
Ďalším rizikovým faktorom otravy jedlom je cestovanie, najmä do zahraničia a na odľahlých miestach, kde môže byť voda kontaminovaná. To môže spôsobiť, že sa u ľudí rozvinú infekcie enterickej horúčky, ktoré sú zvyčajne spojené s konzumáciou vody kontaminovanej odpadovými vodami.
Ako predchádzať chorobám z potravín
1. Vysokorizikové jedlá varte a vyhnite sa konzumácii surových živočíšnych produktov
Dôkladné varenie jedla je jedným z najlepších spôsobov, ako
zničiť baktérie, ktoré vám môžu spôsobiť nevoľnosť. Zvlášť dôležité je
variť mäso, hydinu, mäkkýše a vajcia, ktoré predstavujú najväčšie riziko
pre prenos škodlivých mikróbov.

Konkrétne potraviny varte na teplotu, pri ktorej baktérie, ktorými sú pravdepodobne kontaminované, zomrú:
62 °C pre celé kusy hovädzieho, bravčového atď.
71 °C pre mleté mäso
74 °C pre všetku hydinu
74 °C pre zvyšné potraviny
63 °C pre ryby
Ak konzumujete surové potraviny, ako je sushi alebo hovädzí tatarák, uistite sa, že sú veľmi kvalitné, čerstvé, skladované pri nízkych teplotách a oddelené od iných potravín. Odporúča sa, aby ste sa úplne vyhýbali konzumácii týchto druhov surových potravín, ak máte vysoké riziko výskytu závažných príznakov otravy jedlom – napríklad, ak ste tehotná alebo máte oslabenú imunitu.
2. Buďte opatrní pri konzumácii surového mlieka
Kým surové mlieko a potraviny vyrobené zo surového mlieka, ako je jogurt alebo kefír, obsahujú veľa prospešných živín, môžu vás potenciálne vystaviť baktériám, ktoré vám môžu spôsobiť ochorenie. To isté možno povedať o surovom/nepasterizovanom mlieku, ako aj o surovom mäse a rybách. Zistite, odkiaľ vaše jedlo pochádza, uistite sa, že je veľmi čerstvé a správne skladované, a buďte opatrní, ak môžete ľahko ochorieť.
3. Manipulujte s potravinami bezpečne a dodržujte správnu hygienu
Pri domácej príprave mäsa alebo rýb si vždy dobre umyte ruky a dôkladne vyčistite všetko kuchynské vybavenie (odšťavovače, mixéry, nože, dosky na krájanie, náčinie atď.). Kuchynské vybavenie sa najlepšie čistí v umývačke riadu, pretože vysoké teplo zabíja baktérie. Udržujte mäso a iné živočíšne produkty mimo dosahu iných potravín ich skladovaním v uzavretých nádobách v chladničke pri teplote 5 °C alebo nižšej.
4. Ak ochoriete, zostaňte hydratovaní
Ak sa u vás objavia príznaky otravy jedlom, jedzte nevýraznú stravu a zostaňte hydratovaní pitím veľkého množstva vody alebo tekutín, ako je kokosová voda, bylinkový čaj (napríklad zázvor alebo mäta pieporná) alebo vývar z kostí. Jedzte menšie jedlá, aby ste sa vyhli zhoršeniu žalúdka, a vyhýbajte sa veľmi tučným jedlám alebo korenistým a kyslým jedlám spolu s alkoholom. Zázvorové produkty a mätový olej môžu pomôcť znížiť nevoľnosť. Dbajte na to, aby ste si umývali ruky počas celého dňa, najmä po použití kúpeľne alebo po zvracaní, aby ste zabránili šíreniu baktérií.
5. Pred cestou do zahraničia sa poraďte s lekárom
Ak plánujete cestovať niekam, kde sú kontaminované potraviny a voda potenciálnym problémom, opýtajte sa svojho lekára, ako sa môžete chrániť. Vyhýbajte sa určitým jedlám, ako aj pitnej vode z verejných zdrojov a prípadne sa chráňte pred brušným týfusom, ak cestujete do oblasti sveta, kde je týfus bežnejší, ako sú časti Ázie a Stredného východu.
Riziká a vedľajšie účinky chorôb z potravín
Niektoré populácie sú vystavené väčšiemu riziku výskytu závažných príznakov, ako sú tehotné ženy, malé deti, starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom. To je dôvod, prečo je nevyhnutné, aby tieto skupiny vyhľadali lekára, ak sa u nich vyskytne choroba z potravín.
Zriedkavo môžu niektoré typy chorôb prenášaných potravinami, ako je listerióza (z listérie), viesť k závažným komplikáciám. Napríklad listéria je schopná napadnúť krv alebo mozog a spôsobiť meningitídu, infekciu okolo mozgu. Môže tiež prispieť k potratu, mŕtvemu pôrodu, predčasnému pôrodu a závažným ochoreniam alebo smrti tehotných žien a plodov.
Ak pociťujete príznaky otravy jedlom, ktoré nezmiznú do niekoľkých dní, najmä ak ste veľmi dehydrovaný, máte vysokú horúčku a/alebo máte riziko komplikácií, požiadajte o pomoc lekára. Informujte ho o príznakoch, ako je nadmerná nevoľnosť a vracanie, krvavá hnačka alebo vysoká horúčka.
zdroj: draxe.com, ves.uniag.sk
zdroj obrázky: newfoodmagazine.com, livescience.com, onceuponachef.com