< Spať na články
Igf

Čo to IGF-1 vlastne znamená?

IGF-1 znamená „rastový faktor podobný inzulínu 1.“ Technicky je to anabolický peptidový hormón, ktorý má za úlohu stimulovať rast a v menšej miere podporovať udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi a zdravý metabolizmus. Bunky v našich svaloch obsahujú receptory, ktoré majú vysokú afinitu k tomuto typu rastového faktora. Receptor rastového faktora 1 podobný inzulínu je proteín nachádzajúci sa na povrchu ľudských buniek, ktorý je aktivovaný IGF-1.

Inzulínu podobný rastový faktor sa predtým nazýval somatomedín (alebo somatomedín C), pretože je to peptid v rodine somatomedínov. Zistilo sa, že IGF-1 je „jednoreťazcový polypeptid so 70 aminokyselinami zosieťovaný 3 disulfidovými mostíkmi“. Svoj súčasný názov dostal preto, že má v tele určité akcie podobné inzulínu (vrátane znižovania hladiny cukru v krvi), ale pokiaľ ide o kontrolu hladiny glukózy v krvi, nie je zďaleka taký silný ako inzulín.

Ako sa IGF-1 a IGF-2 líšia od ostatných?

IGF sú kľúčové peptidy podporujúce rast, ktoré pôsobia ako endokrinné hormóny aj rastové faktory. Väčšina molekúl IGF je viazaná jedným z členov rodiny proteínov viažúcich IGF (IGFBP). Rodina proteínov IGF pozostáva zo signálnych proteínov, proteínov receptorov bunkovej membrány a proteínov viažúcich IGF.

Ďalší peptidový hormón, ktorý je podobný IGF-1, sa nazýva IGF-2. Oba tieto rastové faktory majú podobnú štruktúru ako inzulín. Oba sa produkujú predovšetkým v pečeni, ako aj v iných tkanivách, v reakcii na uvoľnenie rastového hormónu hypofýzou. Oba sú považované za predĺženie ľudského rastového hormónu, pretože majú mnoho rovnakých účinkov.

  • Ako väzbové proteíny sa IGF-1 a IGF-2 viažu na rôzne receptory a aktivujú ich, čo spôsobuje rast rôznych buniek a tkanív.
  • Keď sa IGF-1 viaže na receptory, primárne stimuluje hypertrofiu (zvýšenie veľkosti buniek) a hyperpláziu (zvýšenie počtu buniek) u detí i dospelých. Robí to v tkanivách vrátane svalov a kostí.
  • IGF-2 je vysoko aktívny počas vývoja plodu, pomáha pri raste buniek (proliferácii) a tvorbe tkaniva, ale po narodení sa stáva oveľa menej aktívnym.
IGF-1 pomáha budovať svalovú hmotu
IGF-1 pomáha budovať svalovú hmotu

IGF-1 - 5 účinkov na zdravie

  • pomáha budovať svalovú hmotu a zvyšovať silu
  • pomáha predchádzať úbytku svalov
  • môže zvýšiť fyzický výkon, podporiť regeneráciu svalov a pomôcť pri hojení zranení
  • môže pomôcť pri regulácii hladín telesného tuku (tukového tkaniva)
  • buduje silu v reakcii na silový tréning
  • pomáha budovať kosti a chráni pred stratou kostnej hmoty
  • pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať rizikové faktory cukrovky
  • podporuje rast a vývoj u detí
  • ako neurotrofický faktor môže pomôcť chrániť kognitívne zdravie a bojovať proti neurologickým chorobám alebo strate mozgových buniek
  • podporuje rast cievneho endotelu
  • môže pomôcť zabrániť rednutiu pokožky
  • pomáha predchádzať hypoglykémii (nízka hladina cukru)
  • pomáha podporovať funkciu obličiek a filtráciu krvi
  • môže ovplyvniť gény spôsobom, ktorý podporuje zdravé starnutie (v rovnováhe s inými rastovými faktormi)

IGF-1 pomáha budovať svalovú hmotu

Mnoho štúdií ukazuje, že IGF-1 stimuluje hypertrofiu kostrového svalstva a prechod na glykolytický metabolizmus, čo vám umožňuje budovať silu. Aktivuje niekoľko kanálov, ktoré pomáhajú s expresiou ďalších rastových faktorov. IGF-1 môže tiež pomôcť znížiť ochabovanie svalov súvisiace s vekom (nazývané tiež sarkopénia alebo svalová atrofia) zachovaním svalovej hmoty.

IGF-1 pomáha predchádzať kognitívnemu poklesu u starších dospelých

Vyššie cirkulujúce koncentrácie IGF-1 u starších dospelých môžu pomôcť zabrániť strate neurónov a poklesu kognitívnych funkcií súvisiaceho s vekom.

Vedci z jednej štúdie uviedli: "Zistili sme, že hladiny IGF-I sú významne spojené s výkonmi (kontrolovanými kvôli vzdelávaniu) v teste substitúcie číslicových symbolov a úlohe posunu konceptu, ktoré merajú percepčne-motorickú a mentálnu rýchlosť spracovania. Subjekty s vyššími hladinami IGF-I dosahovali v týchto testoch lepšie výsledky, o ktorých je známe, že so starnutím klesá."

Odborníci si teraz myslia, že IGF-1 môže pomôcť posilniť výkonné funkcie (súbor mentálnych schopností, ktoré vám pomôžu zvládnuť každodenné úlohy) a verbálnu pamäť. V niektorých štúdiách na zvieratách sa zistilo, že IGF-1 môže pomôcť chrániť pred Parkinsonovou chorobou a indukovať klírens mozgových amyloid-beta, ktoré sú vo vysokých hladinách spojené s Alzheimerovou chorobou.

IGF-1 bojuje s diabetom 2. typu
IGF-1 bojuje s diabetom 2. typu

IGF-1 podporuje metabolické zdravie a bojuje s diabetom 2. typu

IGF-1 a inzulín spolupracujú na udržaní stabilnej hladiny cukru v krvi. V závislosti od toho, aké druhy potravín konzumujete, určujú, čo telo používa na výrobu energie (tuk alebo glukóza) a kde sa ukladá prebytočná energia.

Niektoré štúdie zistili, že keď sú pacienti s diabetom 2. typu liečení IGF-1, ich hladina cukru v krvi klesá, inzulínová citlivosť sa zlepšuje a taktiež sa zlepšujú krvné lipidy. IGF-1 môže byť prospešný aj vtedy, ak držíte pôst alebo držíte ketogénnu diétu, pretože vám môže pomôcť spaľovať tuky ako palivo namiesto glukózy. Na druhej strane, spojenie medzi IGF-1 a metabolickým syndrómom je stále kontroverzné.

Štúdia 2020 napríklad zistila: „Genetická predispozícia k zvýšeným hladinám sérového IGF-1 bola spojená s vyšším rizikom cukrovky 2. typu a ischemickej choroby srdca.“ Vedci poznamenávajú: „Abnormálne sérové hladiny IGF-1 sú spojené so zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych chorôb ... úloha hladín IGF-1 v normálnom rozmedzí pri kardiometabolickom ochorení zostáva nejasná.“

IGF-1 pomáha udržiavať zdravé kosti

Ukázalo sa, že IGF-1 hrá úlohu pri tvorbe kostí a je kľúčovým rastovým faktorom, ktorý reguluje anabolické aj katabolické cesty v kostrovom svale. Vedci sa domnievajú, že stimuluje tvorbu kostí tým, že má priamy vplyv na osteoblasty. Zvyšuje syntézu bielkovín kostrového svalstva a môže pomôcť predchádzať úbytku kostnej hmoty vo vyššom veku (najmä u postmenopauzálnych žien, u ktorých je najvyššie riziko chorôb spojených s kosťami, ako je osteoporóza).

Rastový hormón a IGF-1 sú tiež zásadné pre rast kostí v období puberty. Jedna štúdia, ktorá sa zamerala na hustotu kostného minerálu (BMD) a obsah kostného minerálu (BMC) na 59 afroamerických a 59 bielych dievčatách vo veku 7 až 10 rokov, zistila, že vyššie plazmatické koncentrácie IGF-1 korelovali s lepším BMD/BMC aj v mladšom veku.

IGF-1 uľahčuje rast a vývoj

V štúdiách na zvieratách bol nedostatok IGF-1 spojený s narušeným neurologickým vývojom, čo naznačuje, že tento hormón má špecifické úlohy v axonálnom raste a myelinizácii. Nedostatok IGF-1 je tiež spojený s neonatálnou úmrtnosťou. Pretože je to stimulátor rastu, štúdie ukazujú, že hladina IGF-1 v krvi sa postupne zvyšuje v detstve a dosahuje vrchol v puberte. Po puberte, keď je rýchly rast dokončený, hladiny IGF-1 klesajú. Chyby v géne, ktoré pomáhajú stimulovať produkciu IGF-1, spôsobujú nedostatok inzulínového rastového faktora 1, ktorý je spojený so spomalením rastu a vývoja.

Aké sú optimálne hladiny IGF-1

Všeobecne platí, že na udržanie optimálneho zdravia musíte mať normálnu/strednú hladinu IGF-1 - nie príliš veľa a nie príliš málo. Niektoré štúdie uvádzajú, že to, čo sa považuje za veľmi nízku alebo veľmi vysokú hladinu IGF-1, môže zvýšiť riziko úmrtia.

Normálna hladina IGF-1 závisí od veku a pohlavia. Muži majú vyššie hladiny ako ženy a dospievanie je čas, kedy by mali byť hladiny najvyššie a v dospelosti začnú klesať.

Normálna hladina IGF-1 závisí od veku a pohlavia.
Normálna hladina IGF-1 závisí od veku a pohlavia.

Normálny referenčný rozsah pre IGF-1 v závislosti od veku je:

  • 0–3 roky: 18–229 ng/ml
  • 4–8 rokov: 30–356 ng/ml
  • 8–13 rokov: 61–589 ng/ml
  • 14–22 rokov: 91–442 ng/ml
  • 23–35 rokov: 99–310 ng/ml
  • 36 - 50 rokov: 48 - 259 ng/ml
  • 51–65 rokov: 37–220 ng/ml
  • 66 - 80 rokov: 33 - 192 ng/ml
  • 81 a viac rokov: 32–173 ng/ml

Môže konzumácia určitých potravín spôsobiť zvýšenie hladín IGF-1?

V niektorých ohľadoch môžete zvýšiť produkciu IGF-1 zdravou výživou, ktorá obsahuje mierne množstvo bielkovín (ale nie príliš vysoké) a nízky obsah cukru a spracovaných uhľohydrátov. Je dôležité konzumovať nespracované potraviny bohaté na živiny, ktoré pomáhajú podporovať citlivosť na inzulín, pretože IGF-1 a inzulín určitým spôsobom spolupracujú a navzájom sa vyvážia. Inzulín reguluje energetický metabolizmus a tiež zvyšuje bioaktivitu IGF-1.

Štúdie naznačujú, že diéta s vysokým obsahom bielkovín môže zvýšiť hladiny IGF-1, ale vyšší príjem tukov, najmä nasýtených, môže viesť k jeho nižším hladinám. Pôst a „extrémne diéty“ môžu spôsobiť, že hladiny IGF-1 klesnú a zostanú určitý čas na nízkej úrovni. Produkcia IGF-1 sa môže znížiť v reakcii na prerušované hladovanie, obmedzenie kalórií alebo hladovanie, pretože dočasne nie je k dispozícii dostatok paliva na stavbu nového tkaniva. Podľa niektorých štúdií na zvieratách sa však hladiny môžu vrátiť do normálu po 24 hodinách konzumácie potravín, aj keď nie na počiatočné hladiny.

Faktory, ktoré zvyšujú IGF-1

  • Intenzívne/namáhavé cvičenia a HIIT cvičenia - jedna štúdia z roku 2020 uvádza, že „fyzické cvičenia môžu byť alternatívnou liečbou na kontrolu zmien v metabolizme IGF-1 a koncentrácii krvi“. Intenzívne cvičenie pomáha uvoľňovať viac rastového hormónu, najmä keď s týmto typom cvičenia práve začínate. Postupom času, keď sa telo aklimatizuje na intenzívne cvičenia, môžete začať menej uvoľňovať.
  • Odporový/silový tréning - silový tréning je jedným z najlepších spôsobov, ako zvýšiť IGF-1 a udržať svalovú hmotu. Pomáha nám prispôsobiť sa „stresu“, ktorému sú naše svaly vystavené, keď ich vystavujeme ťažkým váham. Skutočnosť, že pri silovom tréningu môžeme budovať silu a svalovú hmotu, možno čiastočne pripísať rastovému hormónu a IGF-1.
  • Konzumácia veľkého množstva mliečnych výrobkov a bielkovín - existujú dôkazy, že vysoký príjem bielkovín z mliečnych výrobkov môže viesť k vyšším hladinám IGF-1 v krvi.
  • Konzumácia dostatočného množstva kalórií na podporu aktivity.
  • Dostatočný spánok - deprivácia spánku môže v mnohých ohľadoch narušiť celkové zdravie. Kvalitný spánok je dôležitý pre produkciu rastového hormónu, regeneráciu po cvičení, neurologické zdravie, kontrolu chuti do jedla a ďalšie.
  • Saunovanie - niektoré štúdie naznačujú, že 60-minútové saunovanie dvakrát denne počas jedného týždňa môže výrazne zvýšiť produkciu rastového hormónu, čo platí aj pre IGF-1.

Faktory, ktoré inhibujú (znižujú) IGF-1

  • Starnutie - pretože vyšší vek je spojený so zníženou produkciou rastových hormónov.
  • Obmedzenie kalórií, pôst, extrémne diéty a obmedzenie bielkovín.
  • Vysoká hladina inzulínu - pretože to môže znížiť potrebu IGF-1 v tele.
  • Sedavý životný štýl/nedostatok pohybu.
  • Spánková deprivácia.
  • Vyššie hladiny estrogénu - ako napríklad z vysokého príjmu rastlinných lignanov a fytoestrogénnych potravín, ako je sója a ľan.
  • Vysoký príjem alkoholu.
  • Vysoká úroveň stresu.

IGF-1 - vedľajšie účinky

IGF-1 môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky ako:

  • problémy s kĺbmi
  • problémy s pečeňou
  • premnoženie niektorých telesných tkanív
  • poškodenie srdca
  • nebezpečné zmeny hladiny cukru v krvi

Každý, kto má prediabetes alebo cukrovku, by sa mal týmto výrobkom vyhýbať kvôli tomu, ako ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi, čo môže spôsobiť problémy a viesť k mdlobám.

IGF-1 má síce niektoré dôležité úlohy, ale na druhej strane má niektoré negatívne účinky, keď hladiny stúpnu príliš vysoko. Napríklad môže podporovať rozvoj rakoviny a viesť k skráteniu životnosti (podľa štúdií na zvieratách).

Pre niektorých ľudí, keď počujú slovo IGF-1, prvé, čo im napadne, sú lieky zvyšujúce výkon. Je dôležité poznamenať, že doplnenie IGF-1 na zvýšenie výkonu sa neodporúča a nie je nevyhnutne bezpečné, pretože je to spojené s vedľajšími účinkami ako:

  • zhoršený metabolizmus glukózy a hypoglykémia
  • sietnicový edém
  • únava
  • zmeny sexuálnych funkcií
  • silná bolesť svalov

Potenciálne vedľajšie účinky IGF-1

IGF-1 môže prispieť k rozvoju rakoviny

IGF-1 niektorí nazývajú „stimulátor rastu“, pretože sa ukázalo, že podporuje rast rakovinových buniek. To je jeden z dôvodov, prečo výskum naznačuje, že starší dospelí, ktorí majú nižšie hladiny IGF-1, majú tiež riziko vzniku určitých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty, hrubého čreva a konečníka a pľúc.

Niektoré štúdie zistili obzvlášť silnú súvislosť medzi cirkulujúcimi koncentráciami IGF-1 a rizikom rakoviny prsníka u premenopauzálnych, ale nie postmenopauzálnych žien.

Stále nie je úplne jasné, ako môže IGF-1 prispievať k rakovine. Niektorí veria, že IGF-1 môže spôsobiť zvýšenú transformáciu buniek, migráciu buniek, metastázy a rast nádorov. Zdá sa, že IGF-1 nespôsobuje rakovinu, ale môže mu umožniť postupovať a šíriť sa rýchlejšie.

IGF-1 môže znížiť dĺžku života

V niektorých štúdiách na zvieratách vykonaných na myšiach, červoch a muchách znížené hladiny IGF-1 skutočne viedli k dlhšej životnosti. Ukázalo sa, že zvýšenie rastového hormónu o značné množstvo skracuje dĺžku života až o 50%, zatiaľ čo zníženie hladín ukázalo, že zvyšuje dĺžku života až o 33%.

Stále nie je úplne jasné, prečo sa to deje, a téma zostáva kontroverzná. Nižšie hladiny IGF-1 môžu podporovať dlhší život zvierat, ale niektorí odborníci sa domnievajú, že môžu zvýšiť expresiu génov spojených s odolnosťou voči stresu a pomôcť bojovať proti oxidačnému stresu. IGF-1 môže pomôcť znížiť zápalové reakcie, potláča oxidačný stres a znižuje progresiu aterosklerózy. Na základe týchto zistení stále nie je známe, ako rastové hormóny ovplyvňujú dlhovekosť, zápalové reakcie a vývoj chronických chorôb.

zdroj: draxe.com