
Čo sa stane, keď je o dospievajúceho postarané, je v bezpečí a podporovaný? Podľa štúdie je pravdepodobné, že keď dieťa zažije pocit rodinného spojenia, prekvitá.
Zo štúdií o šťastí vieme, že dobré vzťahy chránia mozog a dokonca predlžujú život, a tieto nedávne zistenia naznačujú, že vzťahy vo vašom dome môžu byť mimoriadne ovplyvnené tým, ako sa dieťa vo svojom prostredí cíti.
Štúdia z mája 2022 sa snažila zistiť, či vyššia úroveň rodinných vzťahov súvisí s lepším prosperovaním v dospievaní. V rokoch 2016 až 2019 výskumníci skúmali viac ako 37 000 dospievajúcich vo veku od 11 do 13 rokov z 26 krajín. „Rodinné spojenie“ bolo založené na priemernom skóre piatich položiek - starostlivosť, podpora, bezpečnosť, rešpekt a participácia, a „prekvitanie“ bolo založené na priemernom skóre šiestich položiek - sebaprijatie, zmysel života, pozitívne vzťahy s ostatnými, osobný rast, zvládnutie prostredia a autonómia.
Výsledky prieskumu ukázali, že medzi dospievajúcimi bola väčšia rodinná väzba spojená s vyššou prevalenciou prosperity, čo slúži ako doplnok k štúdiám, ktoré spájajú rodinné spojenie s poklesom negatívnych výsledkov.
Čo to pre nás znamená
Výsledky prieskumu naznačujú, že vzťahové zdravie v rodine dokáže viac než len znížiť riziko negatívnych výsledkov – prispieva aj k tomu, že dieťa ako jednotlivec prekvitá.
V rámci študijného prieskumu dávali dospievajúci s dobrými rodinnými vzťahmi nasledujúcim výrokom vysoké skóre:
V mojom živote sú osoby, ktorým na mne záleží.
Ak mám problém, členovia rodiny mi pomôžu.
Doma sa cítim bezpečne.
Moji rodičia ma počúvajú a berú do úvahy, čo hovorím.
S rodičmi rozhodujeme o mojom spoločnom živote.
Aby sa zistilo, či sa dospievajúcim darí alebo nie, boli požiadaní, aby zoradili nasledujúce výroky:
Páči sa mi byť taký, aký som.
Som dobrý v zvládaní svojich každodenných povinností.
Ľudia sú ku mne vo všeobecnosti priateľskí.
Mám dosť možností, ako tráviť čas.
Mám pocit, že sa momentálne veľa učím.
Svoju budúcnosť vnímam pozitívne.
Výskumníci zistili, že vysoké skóre za výroky týkajúce sa rodinných vzťahov bolo v súlade s vysokým skóre za výroky o prosperite, čo ukazuje, že mladí ľudia cítia, že keď sú doma podporovaní, rešpektovaní a starajú sa o nich, majú rovnaké pocity aj u seba.

Tipy na posilnenie rodinných vzťahov
Podľa tejto štúdie majú rodičia v domácnosti silnú a vplyvnú úlohu. Ich činy určujú, či dieťa bude alebo nebude cítiť puto, ktoré vedie k sebaistote, zodpovednosti a pozitivite.
Ako si vybudovať pevnejšie rodinné vzťahy?
Vyskúšajte tieto tipy:
Stretnite sa pri večery - večera pri rodinnom stole je ideálnou príležitosťou na nadviazanie hlbších vzťahov, aj keď len hovoríte o svojom dni. Štúdia z roku 2020 zistila, že rodinná večera je spojená so zníženou úzkosťou u detí a lepšími rodinnými vzťahmi. Ešte lepšie je začať varením spolu a potom si sadnúť a podeliť sa o jedlo.
Zapájajte sa do rodinných “plánovačiek” - pre deti a dospievajúcich môžu jednoduché činy zapojenia sa znamenať veľa a pomôcť vybudovať sebavedomie a pocit podpory. Návšteva futbalu, zobratie skupiny priateľov na zábavnú noc, rande na obed alebo spoločné plánovanie víkendu – to všetko sú spôsoby, ako sa zapojiť a vytvoriť silnejšie rodinné puto. Ak máte viacero detí, dôležité je aj spoločné stretnutie s každým členom rodiny.
Stanovte si zdravé hranice - keď rodičia ukážu svojim deťom, aké to je mať zdravé hranice, pomôže im to orientovať sa vo vzťahoch s ostatnými. To znamená vyhradiť si čas na rodinu a prácu, byť otvorený iným perspektívam a rešpektovať osobný priestor.
Spoľahnite sa na rodinu - rodičovstvo môže byť ťažké a niekedy potrebujete ďalší pár rúk (alebo sŕdc), ktoré vám pomôžu. Dobrou správou je, že spolu s výhodami starých rodičov existujú aj výhody tety a strýkov. Aj oni prispievajú k silnému rodinnému spojeniu tým, že prejavujú podporu a zapájajú sa do aktivít s deťmi.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: decaroparentcoaching.com