< Spať na články

Ozval sa nám do redakcie zákazník s negatívnou skúsenosťou s kuracím mäsom, konkrétne s kuracími hornými stehnami od spoločnosti Purland, ktoré kúpil v Kauflande. Sťažoval sa, že pri pečení pustilo toľko šťavy, že sa rovno dusilo.

Zakúpené kuracie stehná
Zakúpené kuracie stehná

Nákup kuracích stehien

Rozhodli sme sa teda, že si toto mäso zakúpime aj my aby sme si to vyskúšali na vlastné oči.

Kúpili sme rovnaké kuracie horné stehná, kde nás už na obale informovali o tom, že je to kvalitné mäso(viď obrázok). Keď to píšu na obale, tak potom to musí byť pravda. Hádam by nás nezavádzali, keďže klamlivá reklama je trestná.

Ako vidno na obale, váha mäsa je 1,321 kg, čo sme si overili váhou. Reálna váha bola o trošku nižšia - 1,254 kg. Ešte sme len mäso vybalili z obalu a už sme ho mali menej, ako sme zakúpili. Rozdiel nie je veľký, môže sa stať, tak pome ďalej.

Pečenie kuracích stehien
Pečenie kuracích stehien

Príprava a pečenie

Kuracie stehná sme trochu ochutili, veď keď sme ich už zaplatili a ideme ich piecť, bola by škoda jesť ich len tak, neochutené bez chleba. Soľ, sušený cesnak a paprika ... žiadny olej, žiadne podlievanie vodou.

Poďme na to ...

Kuracie stehná sme dali na plech a prikryli ich dôkladne alobalom, aby nedochádzalo k odparovaniu. Šup do rúry na 200 ºC. Po uplynutí jednej hodiny sme ich vybrali z rúry a ako vidieť na prvý pohľad, mäso pustilo šťavu poriadne. Namiesto pečenia sa nám kúpkalo :).

Váženie upečených kuracích stehien
Váženie upečených kuracích stehien

Váženie a meranie

Mäso sme vybrali z plechu priamo do misky (nedávali sme ho odtiecť na sitko, čo by podľa nášho pohľadu výsledok ešte zhoršilo) a položili na váhu. Výsledok?

Čuduj sa svete, z pôvodných 1,321 kg kuracích pŕs sme zrazu mali 0,908 kg!!

Rozdiel 413 gramov, čo je skoro pol kila mäsa, sa nám zmenilo na šťavu. 32% úbytok.

Keby sme si to prepočítali na cenu, tak sme za mäso nezaplatili 3,82 € ale o 32% viac, čiže 5 €.

Myslím, že všetkým je jasné, že nejakú šťavu mäso pustiť má, toto však vyzerá tak, že sa kura kúpalo celý život a z toho poriadne nasiaklo.

Výpek z kuracích stehien
Výpek z kuracích stehien

Mäsa sme teda nakoniec nemali až tak veľa, ako sme pri nákupe predpokladali, keďže sme však optimisti, potešilo nás cca 300 ml výpeku a 50 ml kuracej masti.

Obed z kvalitného mäsa nás teda úplne nezasýtil, mohli sme ho ale zapiť kvalitným výpekom, čo sa tiež počíta.

Poučenie na záver

Jednoducho povedané: samotná cena za produkt by nemala byť tým hlavným faktorom pri kúpe akéhokoľvek jedla a pitia.

Zložitejšie povedané: cena za produkt väčšinou nie je konečná cena. Keby sme si napríklad pri tomto produkte rozpočítali cenu za mäso na tanieri, tak zistíme, že by sme si možno za tú istú cenu mohli kúpiť kvalitnejšie kuracie mäso z kurčaťa z výbehu, ktoré bolo chované zelenou trávou, vo svojom živote videlo aj slnko a ďoblo si do pravej nefalšovanej dážďovky.

Najzložitejšie povedané: ak budeme jesť potraviny lacné a nekvalitné, tak cena, ktorú zaplatíme celkovo - lacné náhrady v šunkách, voda v mäse, stužené tuky v "syre" a hlavne cena, ktorú zaplatíme za lekársku starostlivosť vďaka týmto potravinám, bude nakoniec vyššia, ako keby sme si dopriali drahšie ale o to kvalitnejšie potraviny.

Pri nákupoch rozmýšľajte, čítajte etikety, zloženie a nenechajte sa ovplyvniť lacnými reklamnými trikmi.