< Spať na články

Každý deň sa na nás a naše deti valí veľké množstvo reklám o "zaručene zdravých produktoch", ktoré nám dodajú potrebné množstvo energie, vitamínov a minerálov. Produkty, ktoré obsahujú len tie najlepšie suroviny a sú pre naše deti najlepšie.

Bohužiaľ v dnešnej dobe, keď sa ľudia každý deň ponáhľajú z práce a do práce, nemajú čas prečítať si zloženie týchto potravín. Častokrát sa potom stáva, že v domnení, že našim deťom dávame to najlepšie, zistíme že sme ich celé roky kŕmili zmesou lacných surovín, cukrov a tukov.

Brumik01

Prečítajte si pitvu Brumíka od Martina Novotného z vyvazenezdravi.cz.

Brumík (30g) v kocke:

 • energetická hodnota: 120kcal
 • bielkoviny: 1,8g (4%)
 • sacharidy: 17,5g (7%)
 • z toho cukry: 9,9g (11%)
 • tuky: 4,7g (7%)
 • z toho nasýtené tuky: 1,3g (6%)
 • vláknina: 0,4g (2%)
 • sodík: 0,108g (5%)
 • vápník: 51mg (6%)

pšeničná múka, glukózovo-fruktózový sirup, cukor, vajce, repkový olej, čokoláda (kakaová hmota, kakaové maslo, cukor, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, emulgátor - sójový lecitín, sušené mlieko odstredené 3,3%, sušené mlieko plnotučné 2,3%, tj. ekvivalent mlieka 53%, stabilizátor (glycerol), palmový olej, kypriaci prášok (dihydrogénuhličitan sodný, hydrogénuhličitan sodný), koncentrát minerálnych látok z mlieka, emulgátory (estery mono- a diglyceridov mastných kyselín s kyselinou mliečnou, estery polyglycerolu s mastnými kyselinami), kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, jedlá soľ.

Musím sa priznať, že táto pitva bola veľmi rýchla a s jasnými výsledkami. Firma Kraft Foods by kľudne mohla dať pečať "bez farbív/bez konzervantov" cez celý obal a nič by tým nezmenila na fakte, že predáva niečo, čo sa nedá nazvať inak, ako toxický odpad. Pokiaľ vezmem v úvahu energetickú hodnotu Brumíku, tak by ich malo stačit desať na naplnenie celodenného doporučovaného kalorického príjmu pre deti. Celá táto desiata by mala byť "plná mlieka a cereálií". Z cereálií (pšeničná múka - výrobca nepíše aká - celozrnná? biela?) je prospešná jediná zložka - vláknina. Tej je ale v Brumíkovi toľko, že by sme museli deťom dodať ďalších 49 Brumíkov, aby sme sa dostali na jej denný doporučený príjem... To by ale tiež znamenalo dodať našim deťom 500% dennej dávky cukrov alebo hore spomenutý desaťnásobok kalórií. Brumíkovia sú všetko iné, len nie vyvážená strava!

Prečítajte si ako cukor pôsobí na náš organizmus a organizmus Vášho dieťatka.

Pozrime sa teraz detailnejšie na použité suroviny

Pšeničná múka

Ako som vyššie uviedol, pšeničná múka je len o málo nejasnejší termín, ako múka - Kraft Foods nemá žiadny záujem použiť pšeničnú múku v bezlepkovej variante alebo inú, ktorá lepok prirodzene neobsahuje. Dôvody sú jasné.

 1. Lepok zvýrazňuje chuť - nielen z tohoto dôvodu ho výrobcovia potravín začali pridávať aj do potravín, kde by sme lepok nečakali (= chýba v nich lepok obsiahnutý v múke), hlavne tiež ako lacnú a povolenú náhradu glutamánov...
 2. Lepok bol preukázaný ako silne návykový. Prečo z potravín odstrániť niečo, čo nám udrží zákazníka?
 3. Bezlepková pšeničná múka je drahá - natoľko, že by to neúmerne zvýšilo cenu Brumíka, znížilo jeho predajnosť a predovšetkým - znížilo zisky Kraft Foods.

Snaha vyrobiť Brumíka čo najlacnejšie a s čo najvyšším ziskom je jasná aj z prítomnosti suroviny uvedenej na druhom mieste.

Glukózovo-fruktózový sirup

Tento sirup vyrábaný predovšetkým z kukurice je tím najlacnejším potravinárskym sladidlom, s ktorým sa môžete stretnúť. Narazíte na neho na etiketách, môžete si byť istý jednou vecou - výrobca stavia svoje vlastné zisky nad starosť o vaše zdravie... A jeho prítomnosť je vždy znakom toho, že uvedená potravina je veľmi nízkej kvality. Je obsiahnutý vo väčšine sladených nápojov - pokiaľ na fľašiach nie je explicitne napísané "sladené stéviou" alebo "diétne", je tu veľká pravdepodobnosť, že výrobca ako sladidlo použil práve tento sirup - sami si to môžete overiť u produktov firiem Coca-Cola, Pepsi, Nestea a ďalších... Jeho zvýšená konzumácia je jednou z hlavných príčin raketového nástupu obezity, srdcovo cievnych ochorení, zlyhanie pečene, zubného kazu, atď.

Repkový olej

Opäť - jeden z najlacnejších olejov na trhu, ktorý má vďaka svojej nenasýtenosti tendenciu rýchlo oxidovať. Pokiaľ sa to stane pred jeho použitím pri príprave akejkoľvek potraviny, môžeme len dúfať že ho výrobca nepoužil. Ak sa tak stane až vo vašom tele, tak platí rovnica "oxidácia = zápal"...

Sušené mlieko

Mlieko v sušenej podobe, špeciálne však to odstredené, je len zmesou bielkovín a ďalších cukrov - zabudnite na to všetko pozitívne (enzýmy, probiotiká), ktoré čerstvé mlieko obsahuje.

Čokoláda

Čokoláda? Pokiaľ ste niekedy niekde čítali o pozitívnom účinku čokolády - antioxidanty, protistresový účinok, atď. - nepočítajte prosím s tým, že "čokoláda" v Brumíkovi niečo takého dokáže. Kraft Foods sa ani nenamáha uvádzať percento kakaovej hmoty, takže podobne ako u sušeného mlieka - očakávajte predovšetkým ďalší cukor, stabilizátory, emulgátory, ale nie kvalitnú ČOKOLÁDU. Taká kvalita by opäť výrobok predražila.

zdroj: vyvazenezdravi.cz