
„Bolí ma bruško“ - je veta, ktorú z času na čas počuje každý rodič od svojho dieťaťa. Ak sa vám však zdá, že sa vaše dieťa stále sťažuje na problémy s bruškom, môže mať vážne zažívacie ťažkosti.
Porucha trávenia je zdravotným problémom gastrointestinálneho systému. Tieto poruchy môžu brániť každodennému fungovaniu a môžu ovplyvniť vývoj dieťaťa. Detskí lekári a gastroenterológovia sa starajú o deti so širokou škálou porúch trávenia:
- celiakia - neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu
- kolitída - zápalové ochorenie hrubého čreva
- zápcha - nepravidelné a namáhavé vyprázdňovanie sa
- hnačka - riedka až vodnatá stolica častejšia ako 3 až 5-krát denne
- Crohnova choroba - zápalové ochorenie tráviaceho traktu
- gastroenteritída – infekčné ochorenie postihujúce žalúdok a črevá
- ezofagitída - zápalové ochorenie pažeráka
- problémy s jedením alebo neúspech v prosperite
- potravinové alergie - abnormálna imunologická odpoveď na potravinové proteíny
- choroby žlčníka
- krvácanie z gastrointestinálneho traktu
- gastroparéza - paralýza svalov žalúdka
- GERD alebo gastroezofageálna refluxná choroba
- Hirschsprungova choroba - vrodené vývojové ochorenie, pri ktorom chýba nervové zásobenie čreva
- syndróm dráždivého čreva - funkčné ochorenie hrubého čreva
- zápalové ochorenie čriev - chronický zápal tráviaceho traktu
- črevná pseudoobštrukcia - kompletné alebo čiastočné porušenie presunu črevného obsahu
- ochorenie pečene
- poruchy motility pažeráka
- choroby pankreasu
- peptické vredy - nezhubné defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika
- polypy - výrastok spojený so sliznicou, v našich podmienkach majú najväčší význam polypy hrubého čreva
- obezita - nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku z rôznych príčin
- syndróm krátkeho čreva - nedostatočný prívod živín po redukcií absorpčnej plochy čreva

Príznaky poruchy trávenia u detí
Porucha trávenia má rôzne príčiny, ale má rovnaké príznaky:
- nevoľnosť
- bolesť brucha
- hnačka
- zápcha
- vracanie
- nadúvanie
- dehydratácia (z hnačky a zvracania)
- nechutenstvo
Ak má vaše dieťa tieto príznaky často, prvým krokom je návšteva lekára. Stanovenie diagnózy vám pomôže zabezpečiť, aby sa vaše dieťa cítilo lepšie.
Ako zistím poruchu trávenia u dieťaťa?
Detský lekár vám pomôže diagnostikovať a liečiť problémy s trávením. Lekár vás tiež môže odkázať s dieťaťom na detského gastroenterológa - špecialistu, ktorý sa zameriava na diagnostiku a liečbu porúch trávenia zažívacieho traktu u detí. Môže nariadiť testy, ktoré pomôžu diagnostikovať poruchu trávenia.
Testy na zažívacie problémy môžu zahŕňať:
- kolonoskopia
- endoskopia hornej GI
- endoskopia kapsúl
- ultrazvuk
- flexibilná sigmoidoskopia
- biopsia
- krvné testy
- CT sken

Najbežnejšie druhy tráviacich porúch u detí a ich liečba
Hnačka
Hnačka je, keď je stolica častá a vodnatá. Hnačka je častým problémom, ktorý môže trvať 1 alebo 2 dni a odísť sám. Ak hnačka trvá dlhšie ako 2 dni, môže mať vaše dieťa vážnejší problém.
Hnačka môže byť buď:
- krátkodobá (akútna) - hnačka, ktorá trvá 1 alebo 2 dni a sama odchádza. Môže to byť spôsobené jedlom alebo vodou, ktorá bola kontaminovaná baktériami (bakteriálna infekcia) alebo ak vaše dieťa ochorie vírusom.
- dlhodobá (chronická) - hnačka, ktorá trvá niekoľko týždňov. Môže to byť spôsobené iným zdravotným problémom, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva. Môže to byť tiež spôsobené črevným ochorením. Patria sem ulcerózna kolitída, Crohnova choroba alebo celiakia. Giardia môže tiež spôsobiť chronickú hnačku.
Liečba antibiotikami je nutná iba pri niektorých bakteriálnych hnačkách. Väčšina vírusových hnačiek odznie sama v priebehu niekoľkých dní. U ľahších hnačiek bez teplôt a príznakov dehydratácie sa odporúča len mierna úprava stravy s obmedzením tučných jedál a sladených nápojov.
Gastroenteritída
Ide o infekčné ochorenie postihujúce žalúdok a črevá, zapríčinené rôznymi patogénmi:
- vírusmi - rotavírusy
- baktériami - Salmonela, Shigella, E.Coli, Stafylokok, Campylobacter
- parazitmi - améby a giardie
Medzi bežné príznaky gastroenteritídy patria bolesti brucha, kŕče, hnačka, niekedy zvracanie. Väčšinou odznejú samé, bez liekov či inej liečby. Najdôležitejší je dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii dieťaťa.

Gastroezofageálny reflux
Gastroezofageálny reflux (GERD) je bežný u dojčiat a detí a má rôzne klinické prejavy: od dojčiat s nevinnou regurgitáciou (grganím) až po dojčatá a deti so závažnými komplikáciami pažeráka, ktoré definujú patologické ochorenie gastroezofágového refluxu. Najčastejším prejavom je vrackanie, väčšinou po najedení.
Bežnou príčinou býva nedostatočne silný zvierač medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý nedokáže zabrániť návratu potravy zo žalúdka späť do pažeráka. GER nespôsobuje u detí žiadne problémy a vo väčšine prípadov z neho deti vyrastajú do veku 12 až 14 mesiacov postupným dozretím dieťaťa a prechodom na iný typ stravy. Niekedy si stav vyžaduje dlhodobú liečbu.
Celiakia
Deti s celiakiou majú vážne reakcie, keď zjedia lepok, bielkoviny v pšenici, jačmeni a raži. Táto porucha môže poškodiť tenké črevo a zabrániť telu dieťaťa absorbovať výživné látky v potrave.
Deti trpia spenenými hnačkami, bolesťami brucha, nafukovaním, celkovým neprospievaním a dokonca depresiou. Príznaky väčšinou miznú po nasadení tzv. bezlepkovej diéty. Diagnóza sa stanovuje z moča, krvi a z odobratej vzorky čreva (biopsia).
Aby ste predišli k vzniku celiakie u dieťaťa, je vhodné pridávanie obilninových výrobkov (kaša, piškóty, pečivo) do jedálnička deťom až od ukončeného 8. mesiaca.
Zápalová choroba čriev (IBD)
IBD sa zvyčajne vyskytuje u starších detí alebo dospievajúcich. Zahŕňa dve hlavné poruchy trávenia:
- ulcerózna kolitída - ktorá spôsobuje opuch hrubého čreva
- Crohnova choroba - ktorá môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu
Krvavé alebo vodnaté stolice a bolesť brucha sú častými príznakmi oboch. IBD môžu tiež spomaliť rast vášho dieťaťa alebo oddialiť pubertu. Ulcerózna kolitída aj Crohnova choroba môžu viesť k bolesti kĺbov, podráždeným očiam, obličkovým kameňom, ochoreniu pečene a slabým alebo krehkým kostiam.
Cieľom liečby IBD je, aby príznaky zmizli čo najskôr. Lekár môže predpísať zmeny stravovania a lieky. Ak sú príznaky ulceróznej kolitídy závažné, môže vaše dieťa potrebovať nemocničnú starostlivosť alebo chirurgický zákrok.

Intussuscepcia
K tejto obštrukcii čriev dochádza, keď sa jedna časť čreva prehýba na druhej strane. Najčastejšie sa vyskytuje u malých detí. Intussuscepcia spôsobuje bolesť, opuchy a náhlu únavu a môže dokonca roztrhnúť črevá. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek v čreve a príčina nie je známa.
Liečba zvyčajne začína s použitím tekutého alebo vzduchového klystýru, aby sa pokúsilo vtlačiť črevo späť. Nevyžaduje si operáciu a zvyčajne stačí vykonať klystýr. Ak sa nepodarí črevo napraviť pomocou klystýru, vaše dieťa bude pravdepodobne potrebovať operáciu.
Volvulus
Volvulus nastane, keď sa črevo vášho dieťaťa krúti okolo seba a blokuje tok odpadu. V niektorých prípadoch je prívod krvi tiež prerušený. Bude si to vyžadovať chirurgický zákrok a väčšina detí po ňom normálne rastie a sú zdravé.
Syndróm krátkeho hrubého čreva
S týmto stavom dieťa nemá dostatok čreva, aby dobre absorbovalo živiny a tekutiny. Niektoré deti sa rodia s chýbajúcimi časťami, iným chirurgicky odstránili časť čreva. Ďalšími príčinami syndrómu krátkeho čreva sú:
- Crohnova choroba
- intussuscepcia
- blokovaná krvná cieva, ktorá môže spomaliť prietok krvi do čreva
- poranenie čreva
- rakovina
Hnačka je zvyčajne najbežnejším príznakom. Syndróm krátkeho čreva môže viesť k problémom, ako je podvýživa, dehydratácia, obličkové kamene a závažná vyrážka z plienok.
Liečba si vyžaduje zmenu stravy a niekedy aj kŕmenie intravenózne alebo pomocou skúmavky. Lieky môžu zmierniť príznaky a spomaliť priechod potravy tráviacim systémom vášho dieťaťa, takže živiny sa lepšie vstrebávajú a niekedy je potrebný chirurgický zákrok.
zdroj: webmd.com, mainehealth.org, invalid.sk