
Sú chutné, šťavnaté, plné vitamínov a ich vôňa nám pripomína Vianoce! Citrusové ovocie tvorí dnes už bežnú súčasť jedálnička každej modernej rodiny a tí z Vás, ktorí sa mu vyhýbajú prichádzajú o jeho blahodárne účinky.
Okrem toho že dodávajú nášmu telu zdravú energiu a veľké množstvo vitamínov, pomáhajú nám v prevencii pred pred viacerými ochoreniami vrátane rakoviny. Každodenná konzumácia tropického ovocia robí pre vaše zdravie veľkú službu.
Citróny

Citróny obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Námorníkov dokonca kedysi chránili pred skorbutom. Citrón obsahuje aj účinné flavonoidy, ktoré s vitamínom C vytvárajú liečivú kombináciu. Ak začnete deň s pohárom vlažnej vody s vytlačenou citrónovou šťavou, posilníte si imunitu a spomalíte starnutie. Okrem toho tento silný antioxidant posilňuje obranyschopnosť organizmu proti infekčným chorobám a prechladnutiu, pomáha odbúravať LDL cholesterol v pečeni a premieňa ho na žlčové kyseliny, spomaľuje rast nádorov, detoxikuje organizmus, odstraňuje vedľajšie účinky mnohých liekov, viaže ťažké kovy, podporuje pamäť, postreh a sústredenosť, neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, a tým predchádza páleniu záhy, podporuje produkciu žlče, čistí a stimuluje pečeň.
Aj keď sú citróny zdravé, dajte si pozor na nebezpečnú kôru. Po zbere ich totiž ošetrujú stimulátorom zrelosti a impregnujú voskom. Ako nevyhnutná ochrana pri dovoze z teplých krajín sa „ošetrujú“ chemickými látkami. Najčastejšie bifenylom (E 230) a tiabendazolom (E 233). Majú zastaviť škodcov, plesne a baktérie. Bifenyl sa dobre vstrebáva z tráviaceho ústrojenstva a preniká aj cez neporušenú kožu. Akútna otrava sa prejaví podráždením dýchacích ciest, pálením očí a vracaním. Ak by ste mu boli vystavení dlhodobo, hrozí vám poškodenie pečene a neurologické poruchy. Myslíte si, že stačí podľa vás citróny len umyť? Keďže bifenyl a tiabendazol sú rozpustné v tukoch, nedajú sa z kôry odstrániť teplou vodou, ako sa to zvykne odporúčať. Citróny treba ošúpať alebo kúpiť v bio kvalite.
Mandarínky

Mandarínky sú takisto výdatným zdrojom vitamínu C. Obsahujú Draslík, Horčík (Magnézium), vitamíny B1, B2, B3 a betakarotén. Sú silným antioxidantom, pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi, zmierňujú reumatické bolesti a redukujú riziko viacerých chronických ochorení, infarktu, mŕtvice, či dokonca rakoviny. Dopriať si ich treba aj počas nádchy a chrípky, keďže majú pozitívny vplyv na našu imunitu. Obsahujú až sedemkrát viac prírodného synefrínu ako ostatné citrusy. Synefrín uvoľňuje upchatý nos a pomáha aj pri spaľovaní tukov. Predchádzajú zápche, brzdia zápaly a pozitívne sú aj pri snahe chudnúť. Mandarínky môžete pokojne jesť aj každý deň, pri trávení citrusov sa totiž netvorí škodlivý odpad, pretože organizmus potrebuje na ich spracovanie iba polhodinu.
Pomaranče

Pomaranče pochádzajú z Číny a do Európy sa dostali okolo roku 400. Pomaranče sú veľmi šťavnaté, lebo obsahujú veľa vody. Bohaté sú najmä na vitamín C, ale aj vitamíny E, B1, B2 a B6. Pomaranč tiež obsahuje minerálne látky ako vápnik, draslík, fosfor, mangán, ale i dôležitú látku selén a vlákninu vo forme pektínu, ktorá podporuje trávenie. Prítomné flavonoidy spolu s vitamínom C pomáhajú zvyšovať odolnosť voči infekciám a výrazne posilňujú obranyschopnosť organizmu. Pomaranč ako významný antioxidant chráni človeka pred dôsledkami stresu, alkoholu, nedostatku spánku a vplyvu toxických látok z prostredia. Treba si však dopriať aspoň jeden väčší alebo dva menšie pomaranče denne. Niektorí jedinci sú však na tento druh ovocia precitlivení, a alergickú reakciu môžu mať aj ľudia, ktorí často trpia úpornými bolesťami hlavy. Opatrné by mali byť aj mamičky, ktoré dojčia.
Grapefruity

Grapefruity rastú napríklad v Izraeli, Grécku, Španielsku, či južnej Afrike. Hoci sú ich plody horkasté, ich konzumácia sa vyplatí pre viaceré zdravotné účinky. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C – dennú doporučenú dávku bežne pracujúceho človeka, ktorý ale nie je vystavený nadmernému stresu. Grapefruit obsahuje aj významné bioflavonoidy, ktoré asi dvadsaťnásobne zvyšujú zúžitkovanie vitamínu C v ľudskom tele. Nachádza sa v ňom aj kyselina listová a vitamín B, dôležitý pre rast buniek. Horkastú chuť spôsobuje glykosid naringin, ktorý povzbudzuje chuť k jedlu a trávenie. Prítomné enzýmy podporujú látkovú výmenu. Pozor však na súčasné užívanie grapefruitov a niektorých liekov. Grapefruitová šťava môže zvýšiť ich účinky až šesťnásobne. Obvykle ide o lieky na zníženie cholesterolu, statíny, antibiotiká, blokátory na liečbu vysokého tlaku, lieky proti rakovine, skrátka liečivá, s ktorými raz za čas príde do kontaktu azda každý. Pravidlo je jasné, ak beriete lieky na predpis, je lepšie zriecť sa grepového džúsu, pretože nikdy neviete ako s liekom zreaguje.
Autor: Soňa Štubňová