Glukosamín sulfát - bojovník za zdravé kĺby

< Spať na články
Glukosamin

Glukosamín je prírodne sa vyskytujúca zlúčenina, ktorá je chemicky klasifikovaná ako aminocukor. Glukosamín je nevyhnutný pre budovanie chrupavky.

Chrupavka je pružné, pevné spojivové tkanivo nachádzajúce sa v niekoľkých častiach tela. Toto pevné gumové tkanivo funguje ako vypchávka na koncoch dlhých kostí, kde sa stretávajú s kĺbmi.

Ako starneme, chrupavka sa môže stať menej flexibilnou a môže sa stabilne rozkladať. Glukosamín môže tento proces spomaliť.

Glukosamín sa tiež nachádza v niektorých živočíšnych a tkanivách iných ako ľudské telo, vrátane lastúr mäkkýšov, zvieracích kostí a húb. Z týchto prírodných zdrojov sa často vyrábajú doplnkové formy glukosamínu.

Glukosamín sa často používa na liečenie a prevenciu porúch kĺbov, ako je osteoartritída. Môže sa užívať perorálne alebo topicky v podobe krému alebo masti.

Glukosamin2

Glukosamín - 3 účinky na zdravie

Glukosamín pomáha zmierniť zápal

Glukosamín sa často používa ako doplnok na liečenie príznakov rôznych zápalových stavov. Aj keď mechanizmy glukosamínu nie sú až tak známe, zdá sa, že zápal ľahko zmierňuje.

Jedna štúdia preukázala významný protizápalový vplyv, keď sa glukosamín aplikoval na bunky podieľajúce sa na tvorbe kostí.

Väčšina výskumu o glukosamíne zahŕňa súčasné užívanie chondroitínu - zlúčeniny podobnej glukosamínu, ktorá sa tiež podieľa na produkcii a udržiavaní zdravej chrupavky vášho tela.

Štúdia na viac ako 200 ľuďoch spájala doplnky s glukosamínom s 28% a 24% znížením dvoch špecifických biochemických markerov zápalu: CRP a PGE. Tieto výsledky však neboli štatisticky významné.

Je potrebné poznamenať, že rovnaká štúdia zistila 36% zníženie týchto zápalových markerov pre ľudí užívajúcich chondroitín. Tento výsledok bol v skutočnosti významný.

Iné štúdie tieto nálezy rozširujú. Mnoho účastníkov, ktorí užívali chondroitín, uvádza, že súčasne užívali aj glukosamín. Zostáva teda nejasné, či sú výsledky zo samotného užívania chondroitínu alebo kombinácia obidvoch doplnkov.

Glukosamín podporuje zdravý vývoj tkanív medzi kĺbmi

Glukosamín sa prirodzene vyskytuje v tele. Jednou z jeho hlavných úloh je podpora zdravého vývoja tkanív medzi kĺbmi.

Kĺbová chrupavka je druh hladkého bieleho tkaniva, ktoré pokrýva konce kostí, kde sa stretávajú a vytvárajú kĺby.

Tento druh tkaniva - spolu s lubrikačnou tekutinou zvanou synoviálna tekutina - umožňuje kostiam voľne sa pohybovať medzi sebou, čo minimalizuje trenie a umožňuje bezbolestný pohyb kĺbov.

Glukosamín pomáha tvoriť niekoľko chemických zlúčenín, ktoré sa podieľajú na tvorbe kĺbovej chrupavky a synoviálnej tekutiny. Niektoré štúdie naznačujú, že doplnkový glukosamín chráni kĺbové tkanivo tým, že bráni rozpadu chrupavky.

Jedna malá štúdia u 41 cyklistov zistila, že užívanie až 3 g glukosamínu denne sa znížila degradácia kolagénu v kolenách o 27% v porovnaní s 8% v skupine s placebom.

Glukosamin1

Glukosamín pomáha pri liečbe kostí a kĺbov

Glukosamínové doplnky sa často prijímajú na liečbu rôznych stavov kostí a kĺbov.

Táto molekula bola špecificky študovaná z hľadiska jej potenciálu liečiť príznaky a progresiu ochorenia spojenú s osteoartrózou, reumatoidnou artritídou a osteoporózou.

Viaceré štúdie tvrdia, že denné užívanie glukosamínu môže ponúknuť účinnú dlhodobú liečbu osteoartritídy, poskytnutím výrazného zníženia bolesti, údržbou kĺbového priestoru a celkovým spomalením progresie ochorenia.

healthline.com