
Kolagén je najčastejšie sa vyskytujúcim proteínom vo vašom tele. Je hlavnou zložkou spojivových tkanív, ktoré tvoria niekoľko častí tela vrátane šliach, väzov, kože a svalov.
Kolagén má mnoho dôležitých funkcií vrátane zmiernenia bolesti kĺbov, posilnenie kostí až po zlepšenie zdravia pokožky. V posledných rokoch sa stali kolagénové doplnky populárne. Väčšina z nich je hydrolyzovaná, čo znamená, že sa kolagén rozkladá, čo uľahčuje vstrebávanie.
Existuje tiež niekoľko potravín, ktoré môžete konzumovať, aby ste zvýšili príjem kolagénu. Kolagén sa nachádza v spojivových tkanivách zvierat. Potraviny ako kuracia koža, bravčová koža, hovädzie mäso a ryby sú teda zdrojom kolagénu. Potraviny, ktoré obsahujú želatínu, napríklad vývar z kostí, tiež poskytujú kolagén. Kolagén v potrave sa tráviacim enzýmom rozdeľuje na jednotlivé aminokyseliny a peptidy.
Kolagén - typy
Viac ako 90% kolagénu v ľudskom tele je typu I. Od roku 2011 však bolo identifikovaných, opísaných a rozdelených 28 typov kolagénu. Päť najbežnejších typov je:
Kolagén typu I
Kolagén typu I je najčastejším kolagénom v ľudskom tele. Tvorí veľké eozinofilné vlákna známe ako kolagénové vlákna. Je prítomný v koži, šľachách, väzoch, svaloch, organickej časti kosti, derme, dentíne (zubovine) a orgánoch.

Kolagén typu II
Kolagén typu II je základom kĺbovej chrupavky a hyalínovej chrupavky, ktorú tvoria homotriméry kolagénu, reťazce alfa 1 typu II. Tvorí 50% všetkých bielkovín v chrupavke a 85–90% kolagénu kĺbovej chrupavky.
Kolagén typu II tvorí vlákna. Táto fibrilárna sieť kolagénu umožňuje chrupavke zachytiť proteoglykánový agregát a poskytnúť tkanivu pevnosť v ťahu. Perorálne podávanie prírodného kolagénu typu II vytvára toleranciu k patologickým imunitným reakciám a môže byť užitočné pri artritíde.
Kolagén typu III
Kolagén typu III je proteín zložený z troch identických peptidových reťazcov (monomérov), z ktorých každý sa nazýva alfa 1 reťazec kolagénu typu III. Kolagén typu III je bunkami syntetizovaný ako pre-kolagén.
Kolagén typu III je sekretovaný fibroblastmi a inými typmi mezenchymálnych buniek, čím sa stáva hlavným hráčom v rôznych patológiách spojených so zápalom, ako sú poškodenie pľúc, vírusové a nevírusové ochorenia pečene, fibróza obličiek, hernia a cievne poruchy.
Kolagén typu IV
Kolagén typu IV je hlavnou kolagénovou zložkou bazálnej membrány. Jedná sa o sieťotvorný kolagén, ktorý je základom epitelových a endoteliálnych buniek a funguje ako bariéra medzi kompartmentmi tkanív. Kolagén typu IV má veľa väzbových partnerov a tvorí kostru bazálnej membrány.
Kolagén typu V
Kolagén typu V je fibrilárny kolagén. Je nevyhnutný pre fibriláciu kolagénu typu I a III, a teda pre optimálnu tvorbu fibríl a kvalitu tkaniva. Kolagén typu V prispieva k kostnej matrici, rohovkovej strome (tkanivo) a intersticiálnej matrici svalov, pečene, pľúc a placenty.
Kolagén - 5 účinkov na zdravie

Kolagén pomáha zmierniť bolesti kĺbov
Kolagén typu II pomáha udržiavať integritu chrupavky, čo je gumovité tkanivo, ktoré chráni vaše kĺby. S pribúdajúcim vekom klesá množstvo kolagénu v tele a zvyšuje sa riziko vzniku degeneratívnych porúch kĺbov, ako je osteoartróza. Užívanie doplnkov kolagénu II pomáha zlepšiť príznaky osteoartritídy a celkovo zmierniť bolesť kĺbov.
V jednej štúdii došlo u 73 športovcov, ktorí konzumovali 10 g kolagénu denne po dobu 24 týždňov, k významnému zníženiu bolesti kĺbov pri chôdzi a odpočinku v porovnaní so skupinou, ktorá ho neužívala. V inej štúdii dospelí užívali 2 g kolagénu denne po dobu 70 dní. Tí, ktorí brali kolagén typu II, mali výrazné zníženie bolesti kĺbov a boli schopní lepšie sa zapojiť do fyzickej aktivity ako tí, ktorí ho neužívali.
Kolagén udržuje zdravé kosti
Vaše kosti sú väčšinou zložené z kolagénu, ktorý im dáva štruktúru a pomáha im udržiavať ich silné. Pretože kolagén vo vašom tele sa s vekom zhoršuje, zhoršuje aj kostná hmota. To môže viesť k stavom, ako je osteoporóza, ktorá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a je spojená s vyšším rizikom zlomenín kostí.
Štúdie ukázali, že užívanie doplnkov kolagénu typu I má v tele určité účinky, ktoré pomáhajú znižovať hustotu kostí. V jednej štúdii ženy užívali buď doplnok vápnika kombinovaný s 5 g kolagénu typu I alebo doplnok vápnika a žiadny kolagén denne počas 12 mesiacov. Na konci štúdie mali ženy užívajúce doplnok vápnika a kolagénu výrazne nižšie hladiny bielkovín v krvi, ktoré podporujú rozklad kostí, ako ženy, ktoré užívajú iba vápnik.
Ďalšia štúdia zistila podobné výsledky u 66 žien, ktoré užívali 5 g kolagénu typu I denne po dobu 12 mesiacov. Ženy, ktoré užívali kolagén, mali až 7% nárast v ich kostnej minerálnej denzite (KMD) v porovnaní so ženami, ktoré kolagén neužívali. KMD je miera množstva minerálov, ako je vápnik, vo vašich kostiach. Nízka KMD je spojená so slabými kosťami a rozvojom osteoporózy.

Kolagén pomáha zvyšovať svalovú hmotu
1–10% svalového tkaniva pozostáva z kolagénu. Tento proteín je potrebný na udržanie silných a fungujúcich svalov. Kolagén typu I pomáha posilňovať svalovú hmotu u ľudí so sarkopéniou, čo je strata svalovej hmoty, ku ktorej dochádza s vekom.
V jednej štúdii 27 krehkých mužov užívalo 15 g kolagénu typu I, zatiaľ čo sa zúčastňovalo cvičebného programu denne počas 12 týždňov. V porovnaní s mužmi, ktorí cvičili, ale nebrali kolagén, získali významne viac svalovej hmoty a sily. Užívanie kolagénu podporuje syntézu svalových bielkovín, napríklad kreatínu, a po cvičení stimuluje aj rast svalov.
Kolagén udržuje zdravé črevá
Takmer 80% imunitného systému je umiestnených v čreve. Jedným z hlavných dôvodov, prečo používať doplnok kolagénu typu I, je pomôcť opraviť deravé črevo. Ak máte deravé črevo, toxíny, potravinové častice a infekcie môžu prechádzať cez stenu čreva do krvného riečišťa a spôsobiť zápal. Časom môže tento chronický zápal viesť k autoimunite. Preto, ak vám bola diagnostikovaná autoimunitná choroba alebo ochorenie štítnej žľazy (prevažná väčšina je autoimunitná), pravdepodobne máte deravé črevo a preto by ste mali kolagén užívať, či už v strave alebo ako doplnok výživy.

Kolagén udržuje zdravú pokožku
Kolagén typu I je hlavnou zložkou vašej pokožky. Zohráva úlohu pri posilňovaní pleti a pomáha tiež prospieť pružnosti a hydratácii. Ako starnete, vaše telo produkuje menej kolagénu, čo vedie k suchej pokožke a tvorbe vrások.
V jednej štúdii sa u žien, ktoré užívali doplnok obsahujúci 2,5 – 5 g kolagénu typu I počas ôsmich týždňov, vyskytla menšia suchosť pokožky a výrazné zvýšenie elasticity kože v porovnaní s tými, ktoré tento doplnok neužívali. Ďalšia štúdia zistila, že ženy, ktoré pili nápoj zmiešaný s doplnkom kolagénu typu I denne počas 12 týždňov, mali v porovnaní s kontrolnou skupinou zvýšenú hydratáciu kože a výrazné zníženie hĺbky vrások.
Účinky kolagénových doplnkov znižujúce vrásky sa pripisujú ich schopnosti stimulovať vaše telo, aby produkovalo kolagén samostatne. Okrem toho užívanie doplnkov kolagénu môže podporovať produkciu ďalších proteínov, ktoré pomáhajú štruktúrovať vašu pokožku, vrátane elastínu a fibrilínu. Existuje tiež mnoho neoficiálnych tvrdení, že kolagénové doplnky sú užitočné pri prevencii akné a iných kožných ochorení, ale tie nie sú podložené vedeckými dôkazmi.
zdroj: healthline.com, amymyersmd.com