Top 13 doplnkov na posilnenie imunitného systému

< Spať na články

Obsah článku

  Top 13 doplnkov na posilnenie imunitného systému

  Či už bojujete proti infekcii alebo proti nachladnutiu, ktoré sa v jesennom období vyskytujú častejšie ako v lete, zaradenie vitamínov a minerálov na posilnenie imunity môže byť neuveriteľne prospešné. Ukázalo sa, že niektoré vitamíny, minerály a doplnky dolaďujú imunitné funkcie, zvyšujú produkciu protilátok a zmierňujú zápal, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie.

  Vitamíny na posilnenie imunity

  Vitamíny na posilnenie imunity

  Vitamíny na posilnenie imunity

  Ukázalo sa, že mnoho vitamínov zvyšuje schopnosť tela odolávať infekcii.

  Najlepšie vitamíny na posilnenie imunity:

  Vitamín C

  Vitamín C hrá ústrednú úlohu v imunitných funkciách a často sa používa na zvýšenie obranyschopnosti tela pred infekciami. Jedna štúdia z roku 2006 dokonca zistila, že dostatok vitamínu C v strave môže prispieť k zníženiu symptómov a skráteniu trvania respiračných infekcií. V prípade doplnkov vitamínu C sú lepšie tie s postupným uvolňovaním.

  Odporúčané dávkovanie: 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov

  Vitamín D3

  Vitamín D je dôležitou mikroživinou zapojenou do mnohých aspektov zdravia a je tiež jedným z najlepších vitamínov na posilnenie imunitného systému. Vitamín D3 je nielen neoddeliteľnou súčasťou funkcie imunitných buniek v tele, ale nedostatok tejto dôležitej mikroživiny môže skutočne zvýšiť riziko infekcie.

  Užívajte vitamín D3 v doplnkovej formách, pretože je účinnejší pri zlepšovaní stavu vitamínu D v tele, ako zo slnečného žiarenia.

  Odporúčané dávkovanie: 400 - 800 IU

  Vitamín A

  Tento vitamín rozpustný v tukoch je životne dôležitý pre udržanie zdravého zraku, podporu zdravia pokožky a správny rast a vývoj. Vitamín A je navyše rozhodujúci pre vývoj určitých imunitných buniek potrebných na boj proti zápalom a infekciám, vďaka čomu je jedným z najlepších doplnkov na posilnenie imunitného systému.

  Odporúčané dávkovanie: 2331 IU pre ženy a 1998 IU pre mužov

  Vitamín E

  Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch a je to silný antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom a predchádzať oxidačnému poškodeniu buniek. Štúdie ako jeden z najlepších vitamínov posilňujúcich imunitu ukazujú, že suplementácia vitamínom E môže posilniť imunitnú funkciu, zvýšiť produkciu bielych krviniek a zvýšiť odolnosť proti infekcii.

  Odporúčané dávkovanie: 15 mg

  Vitamín B6

  Sľubný výskum naznačuje, že vitamín B6 by mohol pomôcť posilniť imunitné funkcie v boji proti cudzím útočníkom v tele. Podľa jednej štúdie publikovanej v Európskom vestníku klinickej výživy bola aplikácia vitamínu B6 kriticky chorým pacientom schopná výrazne zvýšiť ich imunitnú odpoveď počas dvojtýždňového obdobia.

  Medzitým ďalšie štúdie ukazujú, že nedostatok tohto kľúčového vitamínu môže znížiť produkciu dôležitých protilátok zapojených do imunity.

  Odporúčané dávkovanie: 1,2 - 1,7 mg

  Minerály na posilnenie imunity

  Minerály na posilnenie imunity

  Minerály na posilnenie imunity

  Bolo študovaných niekoľko minerálov, ktoré majú vplyv na imunitné funkcie a ich schopnosť nabúrať prirodzený obranný systém tela.

  Najlepšie minerály na posilnenie imunity:

  Zinok

  Zinok, ktorý je často považovaný za jeden z najúčinnejších doplnkov na posilnenie imunity, je zásadný pre udržanie celkového zdravia. Výskum ukazuje, že zinok pomáha regulovať imunitnú odpoveď a je potrebný na prežitie, proliferáciu a dozrievanie imunitných buniek.

  Klinické štúdie tiež zistili, že dostatok zinku v každodennej strave môže znížiť výskyt a zlepšiť výsledky závažných stavov, ako je zápal pľúc a malária.

  Odporúčané dávkovanie: 8 mg pre ženy a 11 mg pre mužov

  Železo

  Napriek tomu, že je železo najznámejšie pre svoju úlohu v produkcii červených krviniek a transporte kyslíka, je tiež považovaný za jeden z najlepších doplnkov na posilnenie imunity.

  Štúdie ukazujú, že anémia s nedostatkom železa môže poškodiť imunitnú odpoveď tela, čo by potenciálne mohlo zvýšiť riziko chorôb a infekcií. Ženy, dojčatá, deti a osoby, ktoré dodržiavajú vegánsku alebo vegetariánsku výživu, môžu mať zvýšené riziko jeho nedostatku.

  Odporúčané dávkovanie: 18 mg pre ženy a 8 mg pre mužov

  Selén

  Selén je silná mikroživina, ktorá pôsobí ako antioxidant, neutralizuje škodlivé voľné radikály a znižuje poškodenie buniek. Štúdie okrem spustenia imunity ukazujú, že selén sa môže podieľať aj na regulácii nadmerných imunitných reakcií, aby sa zabránilo rozsiahlemu zápalu.

  Jeden prehľad tiež poznamenal, že nízky príjem selénu môže byť spojený s niekoľkými nepriaznivými účinkami na zdravie, vrátane zlej imunitnej funkcie, kognitívneho poklesu a zvýšeného rizika úmrtnosti.

  Odporúčané dávkovanie: 550 mcg

  Ostatné doplnky

  Okrem vyššie uvedených vitamínov a minerálov na posilnenie imunity môže byť pre imunitnú funkciu prospešných aj niekoľko ďalších doplnkov.

  Najlepšie doplnky na posilnenie imunity:

  Bazový sirup

  Bazový sirup je často oslavovaný ako jeden z najlepších prírodných doplnkov na posilnenie imunity. Sirup z čiernej bazy, bohatý na zdraviu prospešné polyfenoly, sa často používa ako prírodný liek na liečbu symptómov chrípky a na urýchlenie zotavenia.

  Podľa jednej štúdie z Izraela užívanie bezového sirupu štyrikrát denne počas piatich dní výrazne skrátilo trvanie chrípky v porovnaní s placebom. Iná analýza v roku 2019 dospela k záveru, že baza čierna môže tiež pomôcť pri liečbe symptómov horných dýchacích ciest.

  Odporúčané dávkovanie: 1 polievková lyžica až štyrikrát denne

  Probiotiká

  Probiotiká sú formou prospešných baktérií nachádzajúcich sa v tráviacom trakte. Probiotické doplnky sú spájané s dlhým zoznamom zdravotných výhod vrátane zlepšeného trávenia, zníženej hladiny cholesterolu a predovšetkým zlepšenej imunitnej funkcie.

  Štúdie v skutočnosti ukazujú, že probiotiká regulujú funkciu určitých imunitných buniek a môžu byť dokonca prospešné pre imunitne podmienené stavy, od vírusových infekcií po alergie a ekzémy.

  Odporúčané dávkovanie: 10 - 100 miliárd CFU

  Kurkuma

  Okrem toho, že má kurkuma, polievky a omáčky z nej žiarivý odtieň, je kurkuma tiež rozsiahle skúmaná kvôli svojim silným liečivým vlastnostiam.

  Zvlášť sa ukázalo, že kurkumín, účinná zlúčenina nachádzajúca sa v kurkume, zmierňuje zápal, zvyšuje reakcie protilátok a moduluje imunitné funkcie, ktoré môžu poskytovať ochranu pred chorobami, ako sú srdcové choroby, alergie, artritída a diabetes.

  Odporúčané dávkovanie: 500 - 2 000 mg extraktu z kurkumy

  Bazalka svätá

  Bazalka svätá sa bežne používa ako adaptogén, ktorý pomáha zlepšiť spôsob, akým telo reaguje a prispôsobuje sa stresu. Táto pôsobivá bylina sa môže pochváliť aj protizápalovými, antimikrobiálnymi a imunomodulačnými účinkami a môže byť terapeutická pri vírusových infekciách, kognitívnych funkciách a určitých metabolických poruchách.

  Odporúčané dávkovanie: 300 - 2 000 mg

  Oreganový esenciálny olej

  Vďaka svojim silným liečivým vlastnostiam je oreganový esenciálny olej často považovaný za jeden z najlepších vegánskych doplnkov na posilnenie imunity na trhu, najmä pokiaľ ide o boj s infekciami.

  Štúdia napríklad merala antivírusovú účinnosť oreganového oleja a jeho primárnej aktívnej zložky, karvakrolu, proti neobalenému myšiemu norovírusu (MNV) a zistila, že potenciálne pomáha kontrolovať ľudský norovírus. Iná štúdia in vitro ukázala, že esenciálny olej z oregana bol účinný aj pri inaktivácii určitých kmeňov patogénnych baktérií.

  Odporúčané dávkovanie: zrieďte jednu kvapku v 100 ml tekutiny

  Vyvážená strava

  Vyvážená strava

  Dôležité upozornenie na záver

  Aj keď môže byť suplementácia užitočným nástrojom na zvýšenie príjmu určitých vitamínov, minerálov alebo zlúčenín podporujúcich zdravie, nezabúdajte, že by sa nemal používať namiesto výživnej a vyváženej stravy.

  Potraviny bohaté na živiny, ako je ovocie, zelenina, celozrnné produkty a strukoviny, môžu poskytnúť mnoho vyššie uvedených vitamínov a minerálov, ale môžu tiež dodať ďalšie základné živiny na podporu imunity, vrátane vlákniny, tukov a antioxidantov, ktoré sú zdravé pre srdce.

  Ak máte akékoľvek základné zdravotné problémy alebo užívate akékoľvek lieky, porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať niektorý z týchto doplnkov na posilnenie imunity. Okrem zistenia, ktoré doplnky sú pre vás vhodné, môžu tiež pomôcť určiť správne dávkovanie, ktoré vyhovuje vašim konkrétnym potrebám.

  zdroj: draxe.com