Znížte riziko nákazy správnym umývaním rúk

< Spať na články

Umývanie rúk je jedným z najlepších spôsobov, ako chrániť seba a svoju rodinu pred korona vírusom. V tomto článku vám povieme, kedy a ako by ste si mali umyť ruky, aby ste zostali zdraví.

Umývanie rúk je súčasťou nášho každodenného života. Je udivujúce, koľko dospelých ľudí si  neumýva ruky správnym spôsobom.

Ľudia si ruky umývajú príliš rýchlo, nepoužívajú dosť mydla alebo čo je horšie, neumývajú si ich vôbec. Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako zabrániť šíreniu chorôb, a teda aj Novému koronavírusu COVID-19. 

S ochrannými prostriedkami a tekutým mydlom máte istotu, že vaše deti sú v bezpečí pred chorobami, ktorým sa dá predchádzať. Je totiž klinicky dokázané, že po umývaní rúk poskytujú dlhodobú ochranu pred mikrobiálnymi chorobami.

Verte tomu alebo nie, existuje správny spôsob umývania rúk a preto vám ponúkame nasledujúce obrázky, ako na to:

Ruky Hygiena Koronavirus
Ruky Hygiena Koronavirus1

Kedy si treba ruky umývať

  • Pred, počas a po príprave jedla. Udržiavanie čistých rúk a čistenie povrchov, ako sú pulty či krájacie dosky, a umývanie surovín, to sú všetko spôsoby, ako zabrániť chorobám.
  • Tesne pred jedlom. Myslite na svoje ruky ako na riad. Hlavnými vstupnými bránami do nášho tela sú naše ústa, nos a naše ruky. Ruky prenášajú baktérie do našich tiel, pri dotyku s tvárou alebo jedlom a následným prehltnutím choroboplodných zárodkov.
  • Pred a po starostlivosti o niekoho chorého, ktorý trpí zvracaním alebo hnačkou. Vírusy, ktoré spôsobujú zvracanie a hnačku, ako je norovírus, sú veľmi nákazlivé a umývanie rúk je najlepšou obrannou líniou, aby ste ochránili sami seba.
  • Po ošetrení reznej rany, aby sa zabránilo infekcii.
  • Po použití toalety, výmene plienok alebo vyčistení dieťaťa, ktoré toaletu použilo - aj mikroskopické množstvo fekálnej hmoty môže obsahovať milióny baktérií.
  • Po fúkaní nosa, kašľaní alebo kýchaní. Nákazlivé baktérie z kýchnutia môžu žiť vo vzduchu celé hodiny, veľa rôznych vírusov môže spôsobiť prechladnutie a vírus chrípky môže žiť na povrchu niekoľko minút až hodín potom, čo ho infikovaná osoba kýchla do prostredia.
  • Po hladkaní zvieraťa, kontakte s krmivom či liečivom pre zvieratá, alebo živočíšneho odpadu. Podľa FDA môže byť krmivo pre domáce zvieratá kontaminované baktériami, ktoré spôsobujú choroby prenášané potravinami, ako je napríklad salmonelóza a listerióza.
  • Po kontakte s odpadom. 


Umývanie rúk je jednoduché a je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu vírusov a baktérií. Čisté ruky môžu zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov z jednej osoby na druhú a po celej komunite - od vášho domova a pracoviska, po zariadenia na starostlivosť o deti a nemocnice.

uvzsr.sk, nbcnews.com, cdc.gov