< Spať na články
Dzusy

Rozdelenie džúsov

Džúsy by sme mohli rozdeliť do štyroch základných skupín podľa toho z čoho boli vyrobené, ako boli vyrobené a ako boli skladované.

  1. Džúsy a nektáre
  2. Džúsy zo 100% ovocia vyrobené z koncentrátu
  3. Džúsy zo 100% ovocia
  4. Džúsy "Fresh" zo 100% ovocia

1. Džúsy a nektáre

Džúsy, ktoré nie sú označené ako džúsy so 100% obsahom ovocnej zložky a rôzne ovocné nektáre sú asi tou najhoršou a najmenej zdravou možnosťou pri výbere džúsu. Tieto džúsy a nektáre majú nízky obsah ovocnej zložky (Nektár musí obsahovať minimálne 25% ovocnej zložky, vo väčšine prípadov viac ani neobsahuje, pretože by bola jeho výrobná cena vyššia.), sú plné glukózovo-fruktózového sirupu a častokrát obsahujú aj rôzne arómy, aby džús či nektár pripomínal vôňu a chuť ovocia.

V porovnaní so sladenými nápojmi, obsahujú nektáre viac cukru ako napríklad Coca Cola.

Prehľad kalórií a obsahu cukru v niektorých nektároch

Názov nektáru Kalórie kcal/100ml Obsah cukru g/100ml
Toma hruškový nektár 53 12,5
Relax nektár čierna ríbezľa 51 12
Relax Premium jablko maracuja 48 10

2. Džúsy zo 100% ovocia vyrobené z koncentrátu

Táto varianta, je o trošku lepšia ako džúsy a nektáre, avšak tiež to nie je žiadna výhra. Tieto džúsy síce obsahujú 100% ovocnej zložky, táto však už neobsahuje skoro žiadne vitamíny a už vôbec neobsahuje žiadne enzýmy z ovocia, z ktorého bol daný džús vyrobený. Niekedy výrobcovia pridajú do takéhoto džúsu umelé vitamíny, aby bol ako-tak zdravý. Džúsy zo 100% ovocia vyrobené z koncentrátu obsahujú podobné množstvo cukru ako sladené nápoje typu Coca Cola, takže ich konzumácia nielen že nieje zdraviu prospešná, ale skôr škodlivá.

Čo znamená "vyrobené z koncentrátu"?

Džúsy vyrobené z koncentrátu sú veľmi populárne, pretože ich výroba a hlavne preprava je lacná. Ovocie sa najprv odšťaví v mieste zberu, potom sa odstráni všetka voda a následne sa koncentrát prevezie do miesta plnenia. Tam sa pridá do koncentrátu znovu voda a džús je hotový.

3. Džúsy zo 100% ovocia

Sú to džúsy, vyrobené priamym vylisovaním z ovocia, ktoré môžme kúpiť v obchodoch a musia byť skladované v chlade. Pri týchto džúsoch sme už celkom blízko ideálnemu džúsu, avšak stále im niečo chýba - enzýmy. Tieto džúsy prechádzajú pasterizáciou - zničia sa ním mikroorganizmy (ale aj enzýmy), ktoré by v džúse spôsobovali prirodzený proces fermentácie.

4. Džúsy "Fresh" zo 100% ovocia

Jednoznačne najlepšou voľbou je čerstvý džús vylisovaný z ovocia a zeleniny. Už za 30 minút skladovania takéhoto džúsu sa znižuje množstvo enzýmov a vitamínov, preto je potrebné vypiť ho čo najskôr po odšťavení. Čo sa týka odšťavovania, použitie lisu alebo šnekového odšťavovača je lepšie ako použitie odstredivého odšťavovača. Šnekový odšťavovač alebo lis zachováva väčšie množstvo vitamínov a enzýmov vo vytlačenej šťave.