< Spať na články
Detox od plesni1

Možno si to neuvedomujete, ale plesne ovplyvňujú vaše zdravie. Takže je najvyšší čas zamyslieť sa, ako svoje telo "detoxikovať od plesní".

Možno máte množstvo príznakov ochorení a ani neviete, že vám ich spôsobuje práve pleseň. Je to preto, že toxicita plesní môže pôsobiť ako mnoho iných ochorení, takže je často nesprávne diagnostikovaná a neliečená. Expozícia môže spôsobiť príznaky, ako:

 • únava

 • kašeľ

 • dýchavičnosť

 • horúčka

 • bolesť hlavy

 • bolesť kĺbov

 • problémy s pamäťou

 • závraty

 • sínusové infekcie

 • sipot

 • problémy so sústredením

 • citlivosť na svetlo

 • kožná vyrážka

 • problémy s trávením

Jedným z hlavných dôvodov, prečo toxíny plesní môžu spôsobiť toľko rôznych príznakov, je to, že tieto toxíny môžu potlačiť alebo poškodiť váš imunitný systém. Nielenže môžu sami vyvolať príznaky, ale môžu vás urobiť zraniteľnejšími voči iným chorobám.

Obklopený plesňou

Vystavenie plesni je šokujúco bežné. Nachádza sa vo vzduchu, vo vlhkých alebo vodou poškodených budovách, dokonca aj v jedle, ktoré jete. Potraviny, ktoré bežne obsahujú pleseň, zahŕňajú obilné zrná, orechy, koreniny, kávu, voľne ukladané potraviny a mliečne výrobky.

Na pleseň narazíte zvnútra aj zvonka a môže cestovať spolu s vami. Spóry plesní sa môžu nalepiť na oblečenie, topánky, domáce zvieratá či opätovne použiteľné tašky na potraviny. To znamená, že sa s vami môže dostať domov takmer odkiaľkoľvek. A ak skončí niekde, kde je čo i len trochu vlhko, bude rásť a množiť sa.

Pleseň produkuje toxíny

V prírode pleseň urýchľuje rozklad vecí, ako sú mŕtve stromy a opadané lístie. Niektoré formy sa používajú na výrobu syrov alebo antibiotík. Mnohé druhy plesní však môžu byť pre vaše zdravie nebezpečné. Tieto plesne produkujú mykotoxíny, jedy, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy a širokú škálu príznakov.

Dva najbežnejšie škodlivé mykotoxíny sú aflatoxín a ochratoxín a vystavenie sa jednému (alebo obom) z nich môže spôsobiť vážne zdravotné problémy – od chronických alergií až po rakovinu. A čo viac, ak vaše telo nedokáže odstrániť tieto toxíny samo, môžu skĺznuť do dlhodobého skladovania a spôsobiť trvalé alebo opakujúce sa poškodenie.

Mykotoxíny poškodzujú zdravie
Mykotoxíny poškodzujú zdravie

Mykotoxíny poškodzujú zdravie

Mykotoxíny sú záludné. Zatiaľ čo samotná pleseň nemôže vstúpiť do vášho krvného obehu – hoci sa môže zdržiavať a kolonizovať na miestach, ako sú nosné dierky a pľúca – mykotoxíny sa môžu dostať do krvného obehu a cirkulovať v tele.

Tieto oportúnne toxíny môžu narušiť imunitný systém, čím sa stanete zraniteľnejšími voči infekciám. Ak je váš imunitný systém už ohrozený (napríklad ľudia s autoimunitnými ochoreniami alebo podstupujúci liečbu rakoviny), mykotoxíny to využívajú. Ak ste zdraví, môžu vám chorobu spôsobiť.

Štúdie ukazujú, že mykotoxíny:

 • spôsobujú zápal pľúc, ktorý môže sťažiť dýchanie

 • narúšajú zdravie čriev znížením prospešných baktérií a povzbudením patogénov

 • spúšťajú syndróm chronickej únavy

 • ovplyvňujú funkciu mozgu a kogníciu

 • spôsobujú poškodenie pečene vrátane rakoviny

 • zhoršujú príznaky alergie a astmy

Bohužiaľ, toxicita plesní je často nesprávne diagnostikovaná. Kvôli svojim rozsiahlym účinkom sa zvyčajne mýli s inými chorobami vrátane depresie, roztrúsenej sklerózy alebo autoimunitných stavov. Navyše, pretože mykotoxíny sú oportúnne, sú často spojené s oslabujúcimi ochoreniami, ako je lymská borelióza, IBS (syndróm dráždivého čreva) a fibromyalgia.

Gény vás môžu urobiť zraniteľnejšími

Približne 25% ľudí má genetickú predispozíciu ochorieť v dôsledku vystavenia plesniam. Jednoduchý test, nazývaný HLA-DR, vám môže povedať, či patríte do tejto náchylnejšej populácie. Ak áno, znamená to, že váš imunitný systém nedokáže ľahko identifikovať a zbaviť sa mykotoxínov. To im môže umožniť hromadiť sa v tele a spôsobiť škody, kdekoľvek skončia. Navyše, kvôli tomuto genetickému zvratu vás môže ovplyvniť aj relatívne malé vystavenie mykotoxínom.

A aj keď nie ste geneticky náchylní na plesňovú chorobu, stále to môže mať vplyv na vaše zdravie. Zdraví ľudia môžu ochorieť z chronického alebo intenzívneho vystavenia plesniam. Ľudia s už narušeným imunitným systémom – aj keď ich telá dokážu identifikovať plesne – sú tiež mimoriadne náchylní na toxicitu plesní. Ak ste to práve vy, určite by ste mali čerpať informácie o tom, ako detoxikovať telo od plesní.

Modifikovaný citrusový pektín je účinný ako detoxikačný prostriedok.
Modifikovaný citrusový pektín je účinný ako detoxikačný prostriedok.

Ako detoxikovať telo od plesní

Aj keď nie ste obzvlášť citliví na plesne, telo stále potrebuje pomoc pri bezpečnom odstraňovaní mykotoxínov. Keď sa neodstránia správne a úplne, môžu sa vrátiť späť a spôsobiť trvalé poškodenie a príznaky.

Najlepší spôsob, ako odstrániť tieto toxíny, sú osvedčené látky viažuce toxíny. Je dôležité, aby ste sa uistili, že pracujete s bezpečnými, jemnými detoxikačnými prostriedkami, aby nepreťažovali očistný systém tela (hlavne pečeň a obličky). Zároveň musíte používať osvedčené spojivá, ktoré neumožňujú, aby sa toxíny reabsorbovali v črevách a nie aby sa z tela vylúčili. Jeden predpísaný liek na zníženie cholesterolu nazývaný Cholestyramín sa silne viaže na niektoré mykotoxíny – najmä ochratoxín – a udržuje ich v reabsorbcii.

Z prírodného hľadiska bol modifikovaný citrusový pektín intenzívne skúmaný ako účinný detoxikačný prostriedok. Pretože modifikovaný citrusový pektín funguje tak jemne, je bezpečný na dlhodobé používanie, ktoré je často potrebné na úplné odstránenie mykotoxínov zo systému. Modifikovaný citrusový pektín funguje obzvlášť dobre, keď je spárovaný s iným prírodným detoxikátorom: alginátmi získanými z morských rias, prírodnými gélovými látkami, ktoré sa pevne viažu na toxíny. Kombinácia modifikovaného citrusového pektínu a alginátu zabraňuje reabsorbovaniu toxínov – vrátane mykotoxínov a ťažkých kovov – v črevách. A hoci tvoria silný detoxikačný tím, modifikovaný citrusový pektín a alginát sú ľahko tolerované a ich jemné pôsobenie nezbaví telo základných minerálov.

Rovnako dôležité je, že modifikovaný citrusový pektín ponúka ďalšie výhody, ktoré sú nevyhnutné pri boji proti plesniam:

 • rozbitie biofilmu — blokovaním galektínu-3 a narušením štruktúry chrbtice biofilmu uľahčuje telu identifikovať pleseň ukrývajúcu sa v týchto oblastiach a vyčistiť ju spolu s plesňovými infekciami, ktoré produkujú mykotoxíny

 • odstraňovanie ťažkých kovov — hube sa darí vďaka ortuti. Modifikovaný citrusový pektín ako aj alginát sú vynikajúce spojivá, ktoré bezpečne odstraňujú z tela ortuť, ako aj olovo, kadmium, urán, arzén a iné ťažké kovy.

 • upokoje zápal – znižuje nadmernú zápalovú reakciu, ktorá je zodpovedná za mnohé príznaky spôsobené plesňami

Medzi ďalšie detoxikátory mykotoxínov patria:

Okrem použitia detoxikátorov pri odpovedi na otázku „ako detoxikujem svoje telo od plesní“ je tiež dôležité posilniť črevný mikrobióm (bilióny baktérií, ktoré žijú v čreve) vysokokvalitnou kombináciou probiotík a prebiotík. A vždy, keď je to možné, vyhnite sa vystaveniu plesniam. To môže byť zložité, pretože pleseň môže byť ťažké odhaliť (ak je napríklad vo vnútri stien) a odstrániť ju.

Najdôležitejšie je, že ak máte obavy z toxicity plesní, je dôležité spolupracovať so skúseným lekárom, ktorý vie, čo testovať a ktoré terapie sú pre vašu situáciu najvhodnejšie. So správnou podporou dokážete identifikovať – a vyriešiť – akékoľvek dlhotrvajúce problémy s plesňami a zažiť dlhodobejšie zdravie a vitalitu.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: pubs.acs.org, mastcell360.com, cademix.org