Gynostemma (Jiaogulan) - 7 účinkov na zdravie

< Spať na články

Obsah článku

  Gynostemma (Jiaogulan) - 7 účinkov na zdravie

  Rastlina gynostemma je druh viniča, ktorý pochádza z južnej Číny a ďalších častí Ázie. Rastlina produkuje listy, ktoré sa používajú na výrobu protizápalového čaju a iných bylinných prípravkov. Rastlina gynostemma patrí do čeľade Cucurbitaceae, kam patrí aj ďalšia známa zelenina vrátane melónu a uhoriek.

  V týchto listoch nájdete mnoho ochranných zlúčenín, vrátane antioxidantov, ako sú polysacharidy, rastlinné steroly, flavonoidy, ginsenosidy a saponíny, ktoré môžu pomôcť v boji s oxidačným stresom a podporovať zdravé starnutie. Je tiež bohatá na enzýmy, vitamíny a minerály.

  Gynostemma - 7 účinkov na zdravie

  Gynostemma pomáha zvýšiť energiu

  Gynostemma pomáha zvýšiť energiu

  Gynostemma pomáha zvýšiť energiu

  Je gynostemma stimulant? Aj keď sa niekedy nazýva južný ženšen, gynostemma nesúvisí priamo s panax ženšenom, obľúbenou bylinou v čínskej medicíne, ktorá sa dodnes užíva predovšetkým pre svoje povzbudzujúce účinky.

  Napriek tomu niektorí ľudia používajú gynostemmu pre svoju potenciálnu schopnosť bojovať s únavou a pomôcť zlepšiť koncentráciu a vytrvalosť. Je však bez kofeínu a vo všeobecnosti sa nepovažuje za stimulant - aj keď môže mať schopnosť zvyšovať energiu v dôsledku prísunu antioxidantov a ďalších zdraviu prospešných zlúčenín.

  Na presnejšie vysvetlenie, ako to funguje, je potrebný formálnejší výskum, ale predpokladá sa, že gynostemma môže uvoľňovať AMP-aktivovanú proteínkinázu (AMPK). To pomáha urýchliť metabolické procesy spaľovania tukov a energie.

  Gynostemma má účinky adaptogénu/stresu

  Jiaogulan je tradične považovaný za prirodzene omladzujúcu bylinu, ktorá funguje ako adaptogén. To znamená, že pomáha telu zvládať stres a udržiavať homeostázu alebo rovnováhu. Adaptogénové bylinky to robia tak, že pomáhajú udržiavať normálnu hladinu stresových hormónov vrátane kortizolu. Keď sa uvoľňujú vo veľkých množstvách, môžu viesť k mnohým symptómom, ako je zlý spánok, trávenie a metabolické zdravie.

  Štúdia z roku 2019 zistila, že suplementácia gynostemmou „znižuje„ náchylnosť na úzkosť “u subjektov pod chronickým psychickým stresom, ako ukazuje zníženie skóre T-STAI (znak úzkosti).

  Gynostemma podporuje kardiovaskulárne zdravie

  Predpokladá sa, že jiaogulan prospieva zdraviu srdca tým, že pomáha znižovať zápal a negatívne účinky stresu, ako sú zmeny krvného tlaku. Vďaka zlúčeninám nazývaným saponíny môže tiež zvýšiť obeh a podporiť zdravú hladinu cholesterolu. Saponíny sa viažu na zníženie hladiny cholesterolu. Existujú určité dôkazy, že užívanie jiaogulanu môže znížiť celkový cholesterol a zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol.

  Gynostemma môže znížiť respiračné choroby

  Bylinkový čajz gynostemmy sa používa v prírodných systémoch medicíny na zníženie kašľa, prechladnutia, astmy a symptómov spôsobených inými respiračnými problémami, ako sú infekcie ako chronická bronchitída. Dostupné výskumy naznačujú, že môže prispieť k podpore zdravia dýchacích ciest znížením zápalu dýchacích ciest a potenciálne znížením alergických reakcií. Štúdie tiež zistili, že gynostemma môže podporovať pozitívne imunitné reakcie aktiváciou T a B buniek.

  Gynostemma pomáha funkcii pečene

  Niektoré štúdie naznačujú, že výhody gynostemmy zahŕňajú podporu detoxikácie, zdravú funkciu pečene a ochranu pred nealkoholickým tukovým ochorením pečene.

  Jedna malá štúdia zistila, že u dospelých, ktorí dostali 80 ml extraktu gynostemmy počas predpísanej diéty počas štyroch mesiacov, došlo k zníženiu indexu telesnej hmotnosti a skóre stukovatenej pečene, ako aj skóre súvisiaceho s inzulínovou rezistenciou. Na základe výsledkov vedci dospeli k záveru, že extrakt gynostemmy „je účinnou doplnkovou liečbou k diétnej terapii u pacientov s nealkoholickým tukovým ochorením pečene“.

  Gynostemma môže mať účinky proti rakovine

  Existujú určité dôkazy naznačujúce, že antioxidanty gynostemmy, vrátane polysacharidov, môžu pomôcť inhibovať migráciu a inváziu rakovinotvorných buniek.

  Pozorovania zo štúdií naznačujú, že gynostemma má antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť vyvolať apoptózu a opraviť DNA. To je spojené s ochranou pred niektorými druhmi rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva. Napríklad podľa štúdie z roku 2016 „bolo navrhnutých viac mechanizmov účinku vzhľadom na protirakovinové aktivity GpM, vrátane zastavenia bunkového cyklu, apoptózy, inhibície invázie a metastáz, inhibície glykolýzy a imunomodulačných aktivít.”

  Gynostemma má antidiabetické účinky

  Niektoré výskumy ukázali, že zlúčeniny nazývané gypenosidy nachádzajúce sa v gynostemme majú antidiabetické účinky vďaka tomu, že môžu pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi a bojovať proti inzulínovej rezistencii. Je tu ešte veľa informácií o tom, ako funguje na podporu citlivosti na inzulín, a v súčasnej dobe lekári odporúčajú používať ho popri štandardnej antidiabetickej terapii ako doplnkovú liečbu.

  Gynostemma

  Gynostemma ako výživový doplnok a potravina

  Gynostemma je druh listu, ktorý možno konzumovať ako potravu, variť na prípravu bylinkového čaju alebo z nej vyrábať extrakty. Listy sa niekedy pridávajú do šalátov alebo sa sušia a melú a používajú sa v rôznych receptoch.

  Je gynostemma zelený čaj? Tieto dva druhy sú odlišné, aj keď majú niektoré výhody rovnaké a majú aj podobnú horkastú chuť. Ak sa pripravuje do čaju, tento druh bylinného čaju je prirodzene bez kofeínu, zatiaľ čo zelený čaj je kofeínovaný.

  Dávkovanie gynostemmy

  Aj keď odborníci nepoužívajú štandardné dávkovanie, všeobecným odporúčaním pre dospelých je konzumovať dve až štyri šálky vareného čaju gynostemmy denne.

  V dvoch vyššie uvedených štúdiách boli dávky použité na podporu metabolického zdravia okolo šesť gramov listov denne (merané suchou hmotnosťou).

  Na prípravu čaju z jiaogulanu sparte listy v horúcej vode najmenej 10 minút. Ak používate sušený prášok gynostemmy, pridajte 1/2 až 3/4 čajovej lyžičky prášku na šálku horúcej vody, nechajte 15 minút lúhovať a potom pite až trikrát denne.

  Ak gynostemmu užívate vo forme extraktu alebo piluliek, prečítajte si pokyny pre dávkovanie konkrétneho produktu, ktorý používate, pretože koncentrácie jiaogulanu sa líšia od produktu k produktu. Všimnite si tiež ďalších zlúčenín a prísad, ktoré je možné kombinovať s gynostemmou na zlepšenie metabolických alebo srdcových funkcií, ako je berberín (čínska bylina známa znižovaním hladiny cukru v krvi), kvercetín (flavonoidový antioxidant) alebo vitamín C.

  Niektoré štúdie zistili, že na podporu zdravia srdca a metabolizmu môže byť najúčinnejšia a najbezpečnejšia denná dávka asi 10 miligramov extraktu užitá trikrát denne.

  Bezpečnosť a vedľajšie účinky gynostemmy

  Väčšina štúdií zistila, že keď je jiaogulan konzumovaný v odporúčanom množstve niekoľko mesiacov, existuje len málo vedľajších účinkov. Zdá sa najbezpečnejšie používať ho až štyri mesiace a potom si treba urobiť prestávku od užívania.

  Niektorí ľudia hlásili mierne vedľajšie účinky, vrátane nevoľnosti a hnačky. Ak máte na začiatku užívania tohto doplnku problémy s trávením, začnite užívanie s najnižšou možnou dávkou a postupne dávku zvyšujte.

  Gynostemma nemusí byť bezpečná pre tehotné ženy alebo osoby s autoimunitnými ochoreniami, pretože môže ovplyvniť imunitný systém. Mali by sa jej vyhýbať aj ľudia s poruchami krvácania a ktokoľvek, kto užíva lieky na kontrolu zrážania krvi alebo znižujúce imunitný systém.

  zdroj: draxe.com