< Spať na články
Gynostemma

Rastlina gynostemma je druh viniča, ktorý pochádza z južnej Číny a ďalších častí Ázie. Rastlina produkuje listy, ktoré sa používajú na výrobu protizápalového čaju a iných bylinných prípravkov. Rastlina gynostemma patrí do čeľade Cucurbitaceae, kam patrí aj ďalšia známa zelenina vrátane melónu a uhoriek.

V týchto listoch nájdete mnoho ochranných zlúčenín, vrátane antioxidantov, ako sú polysacharidy, rastlinné steroly, flavonoidy, ginsenosidy a saponíny, ktoré môžu pomôcť v boji s oxidačným stresom a podporovať zdravé starnutie. Je tiež bohatá na enzýmy, vitamíny a minerály.

Gynostemma - 7 účinkov na zdravie

Gynostemma pomáha zvýšiť energiu.
Gynostemma pomáha zvýšiť energiu.

Gynostemma pomáha zvýšiť energiu

Je gynostemma stimulant? Aj keď sa niekedy nazýva južný ženšen, gynostemma nesúvisí priamo s panax ženšenom, obľúbenou bylinou v čínskej medicíne, ktorá sa dodnes užíva predovšetkým pre svoje povzbudzujúce účinky. Napriek tomu niektorí ľudia používajú gynostemmu pre svoju potenciálnu schopnosť bojovať s únavou a pomôcť zlepšiť koncentráciu a vytrvalosť. Je však bez kofeínu a vo všeobecnosti sa nepovažuje za stimulant - aj keď môže mať schopnosť zvyšovať energiu v dôsledku prísunu antioxidantov a ďalších zdraviu prospešných zlúčenín.

Na presnejšie vysvetlenie, ako to funguje, je potrebný formálnejší výskum, ale predpokladá sa, že gynostemma môže uvoľňovať AMP-aktivovanú proteínkinázu (AMPK). To pomáha urýchliť metabolické procesy spaľovania tukov a energie.

Gynostemma má účinky proti stresu

Jiaogulan je tradične považovaný za prirodzene omladzujúcu bylinu, ktorá funguje ako adaptogén. To znamená, že pomáha telu zvládať stres a udržiavať homeostázu alebo rovnováhu. Adaptogénové bylinky to robia tak, že pomáhajú udržiavať normálnu hladinu stresových hormónov vrátane kortizolu. Keď sa uvoľňujú vo veľkých množstvách, môžu viesť k mnohým symptómom, ako je zlý spánok, trávenie a metabolické zdravie.

Štúdia z roku 2019 zistila, že suplementácia gynostemmou „znižuje„ náchylnosť na úzkosť “u subjektov pod chronickým psychickým stresom, ako ukazuje zníženie skóre T-STAI (znak úzkosti).

Gynostemma podporuje kardiovaskulárne zdravie

Predpokladá sa, že jiaogulan prospieva zdraviu srdca tým, že pomáha znižovať zápal a negatívne účinky stresu, ako sú zmeny krvného tlaku. Vďaka zlúčeninám nazývaným saponíny môže tiež zvýšiť obeh a podporiť zdravú hladinu cholesterolu. Saponíny sa viažu na zníženie hladiny cholesterolu. Existujú určité dôkazy, že užívanie jiaogulanu môže znížiť celkový cholesterol a zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol.

Gynostemma môže znížiť respiračné choroby

Bylinkový čaj z gynostemmy sa používa v prírodných systémoch medicíny na zníženie kašľa, prechladnutia, astmy a symptómov spôsobených inými respiračnými problémami, ako sú infekcie ako chronická bronchitída. Dostupné výskumy naznačujú, že môže prispieť k podpore zdravia dýchacích ciest znížením zápalu dýchacích ciest a potenciálne znížením alergických reakcií. Štúdie tiež zistili, že gynostemma môže podporovať pozitívne imunitné reakcie aktiváciou T a B buniek.

Gynostemma udržuje zdravú pečeň

Niektoré štúdie naznačujú, že výhody gynostemmy zahŕňajú podporu detoxikácie, zdravú funkciu pečene a ochranu pred nealkoholickým tukovým ochorením pečene.

Jedna malá štúdia zistila, že u dospelých, ktorí dostali 80 ml extraktu gynostemmy počas predpísanej diéty počas štyroch mesiacov, došlo k zníženiu indexu telesnej hmotnosti a skóre stukovatenej pečene, ako aj skóre súvisiaceho s inzulínovou rezistenciou. Na základe výsledkov vedci dospeli k záveru, že extrakt gynostemmy „je účinnou doplnkovou liečbou k diétnej terapii u pacientov s nealkoholickým tukovým ochorením pečene“.

Gynostemma môže mať účinky proti rakovine

Existujú určité dôkazy naznačujúce, že antioxidanty gynostemmy, vrátane polysacharidov, môžu pomôcť inhibovať migráciu a inváziu rakovinotvorných buniek.

Pozorovania zo štúdií naznačujú, že gynostemma má antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť vyvolať apoptózu a opraviť DNA. To je spojené s ochranou pred niektorými druhmi rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva. Napríklad podľa štúdie z roku 2016 „bolo navrhnutých viac mechanizmov účinku vzhľadom na protirakovinové aktivity GpM, vrátane zastavenia bunkového cyklu, apoptózy, inhibície invázie a metastáz, inhibície glykolýzy a imunomodulačných aktivít.”

Gynostemma má antidiabetické účinky

Niektoré výskumy ukázali, že zlúčeniny nazývané gypenosidy nachádzajúce sa v gynostemme majú antidiabetické účinky vďaka tomu, že môžu pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi a bojovať proti inzulínovej rezistencii. Je tu ešte veľa informácií o tom, ako funguje na podporu citlivosti na inzulín, a v súčasnej dobe lekári odporúčajú používať ho popri štandardnej antidiabetickej terapii ako doplnkovú liečbu.

Gynostemma ako výživový doplnok a potravina
Gynostemma ako výživový doplnok a potravina

Gynostemma ako výživový doplnok a potravina

Gynostemma je druh listu, ktorý možno konzumovať ako potravu, variť na prípravu bylinkového čaju alebo z nej vyrábať extrakty. Listy sa niekedy pridávajú do šalátov alebo sa sušia a melú a používajú sa v rôznych receptoch.

Je gynostemma zelený čaj? Tieto dva druhy sú odlišné, aj keď majú niektoré výhody rovnaké a majú aj podobnú horkastú chuť. Ak sa pripravuje do čaju, tento druh bylinného čaju je prirodzene bez kofeínu, zatiaľ čo zelený čaj je s obsahom kofeínu.

Dávkovanie gynostemmy

Aj keď odborníci nepoužívajú štandardné dávkovanie, všeobecným odporúčaním pre dospelých je konzumovať dve až štyri šálky vareného čaju gynostemmy denne.

V dvoch vyššie uvedených štúdiách boli dávky použité na podporu metabolického zdravia okolo šesť gramov listov denne (merané suchou hmotnosťou).

Na prípravu čaju z jiaogulanu sparte listy v horúcej vode najmenej 10 minút. Ak používate sušený prášok gynostemmy, pridajte 1/2 až 3/4 čajovej lyžičky prášku na šálku horúcej vody, nechajte 15 minút lúhovať a potom pite až trikrát denne.

Ak gynostemmu užívate vo forme extraktu alebo piluliek, prečítajte si pokyny pre dávkovanie konkrétneho produktu, ktorý používate, pretože koncentrácie jiaogulanu sa líšia od produktu k produktu. Všimnite si tiež ďalších zlúčenín a prísad, ktoré je možné kombinovať s gynostemmou na zlepšenie metabolických alebo srdcových funkcií, ako je berberín (čínska bylina známa znižovaním hladiny cukru v krvi), kvercetín (flavonoidový antioxidant) alebo vitamín C.

Niektoré štúdie zistili, že na podporu zdravia srdca a metabolizmu môže byť najúčinnejšia a najbezpečnejšia denná dávka asi 10 miligramov extraktu užitá trikrát denne.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky gynostemmy

Väčšina štúdií zistila, že keď je jiaogulan konzumovaný v odporúčanom množstve niekoľko mesiacov, existuje len málo vedľajších účinkov. Zdá sa najbezpečnejšie používať ho až štyri mesiace a potom si treba urobiť prestávku od užívania.

Niektorí ľudia hlásili mierne vedľajšie účinky, vrátane nevoľnosti a hnačky. Ak máte na začiatku užívania tohto doplnku problémy s trávením, začnite užívanie s najnižšou možnou dávkou a postupne dávku zvyšujte.

Gynostemma nemusí byť bezpečná pre tehotné ženy alebo osoby s autoimunitnými ochoreniami, pretože môže ovplyvniť imunitný systém. Mali by sa jej vyhýbať aj ľudia s poruchami krvácania a ktokoľvek, kto užíva lieky na kontrolu zrážania krvi alebo znižujúce imunitný systém.

zdroj: draxe.com