< Spať na články
Magne sol

Mnoho ľudí sa aspoň raz týždenne kúpe v relaxačnom kúpeli. Pokiaľ ide o celotelové kúpele, mnohí z vás radi používajú kúpeľové soli - viete však presne, čo si do kúpeľa pridávate, a či soľ obsahuje najlepšie zložky na podporu vášho zdravia a pohody?

Najobľúbenejšou soľou na kúpanie je magnéziová soľ, ktorá obsahuje zlúčeniny horčíka - a to v rôznych formách. Horčík je svetovo preslávený pre svoje zdravotné výhody, ako je podpora kvality spánku a zmierňovanie svalového napätia.

Horčík je druhým najhojnejším prvkom v našom tele a používa sa pri regulácii viac ako 300 enzýmov a reakcií v tele. Pretože sa dobre vstrebáva cez pokožku, pridanie vločiek do kúpeľa alebo kúpeľa na nohy je skvelým spôsobom, ako si doplniť jeho hladinu.

Nedostatok horčíka v potravinách a vode a nerovnováha živín v potravinách, ktoré konzumujeme, spôsobuje nebezpečný nedostatok horčíka u väčšiny z nás. Mnoho druhov horčíka sa pri perorálnom podaní ťažko vstrebáva, najmä u tých, ktorí majú poškodené črevo (to je tiež väčšina z nás).

Tu môžu kúpele s magnéziovými soľami urobiť veľký rozdiel ...

Koža je najväčším orgánom tela a ako taká má úžasnú schopnosť absorbovať, filtrovať toxíny a dodávať telu výživné látky. Je to tiež viditeľný znak zdravia tela ako celku. Ak má pokožka vyrážky, ekzémy, psoriázu, suchú pokožku, akné alebo iné problémy, je to často známka hlbších problémov v tele. Pretože pokožka je tiež vylučovacím orgánom, bude telo vytláčať toxíny cez pokožku, keď budú zaťažené ďalšie vylučovacie orgány (črevá, pečeň, obličky atď.). Poškodené črevo môže tiež sťažiť vstrebávanie horčíka a ďalších minerálov cez tráviaci systém, takže horčíkové kúpele sú skvelým riešením.

Magnéziový kúpeľ vám obnoví hladiny horčíka cez pokožku.
Magnéziový kúpeľ vám obnoví hladiny horčíka cez pokožku.

Magnéziový soľný kúpeľ - účinky

Magnéziové soľné kúpele sú vynikajúce pre nasledujúce:

 • úľava od stresu
 • bolesť svalov
 • relaxáciu a zlepšenie spánku
 • zlepšenie obehu
 • lepšia absorpcia živín
 • úľava od bolesti hlavy
 • urýchlenie hojenia rán
 • počas choroby, najmä choroby dýchacích ciest
 • pre deti pomáha vstrebávaniu minerálov a zlepšuje spánok
 • pri akné, ekzémoch alebo iných kožných problémoch
 • na úľavu od bolesti kĺbov
 • pomáha zmierniť kožné reakcie
 • zlepšenie hydratácie pokožky

Obnovenie hladiny horčíka

Horčík sa ľahko vstrebáva cez pokožku. Odtiaľ preniká do svalov a krvného obehu. Kúpeľ alebo plávanie je ideálny spôsob, ako doplniť jeho hladiny a podporiť relaxáciu.

Magnéziová soľ pomáha stabilizovať náladu a zmierňovať stres.
Magnéziová soľ pomáha stabilizovať náladu a zmierňovať stres.

Uvoľňuje stres a zlepšuje náladu

Magnéziová soľ pomáha stabilizovať náladu a zmierňovať stres, úzkosť a depresie. Výskum ukázal, že užívanie perorálnych doplnkov horčíka zvyšuje produkciu serotonínu v mozgu, takže kúpeľ bohatý na horčík môže podporovať vyváženú náladu. A keďže serotonín dostal prezývku „hormón šťastia“ - kvôli dôležitej úlohe, ktorú hrá v zlepšovaní nálady - doprajte si jeden z prírodných perličkových kúpeľov so soľami.

Poskytuje úľavu od bolesti

Existuje niečo lepšie ako horúci kúpeľ na upokojenie boľavých svalov alebo boľavého tela? Pridaním magnéziovej soli môžete zvýšiť jeho výhody - aspoň neoficiálne veľa ľudí tvrdí, že soľ im pomáha po náročnom tréningu alebo dlhom dni.

Malá štúdia na pacientoch s osteoartrózou ukázala, že rad procedúr v bahennom kúpeli s prídavkom minerálnej vody bohatej na horčík bola účinná pri zmierňovaní bolesti a stuhnutosti - a pri zmierňovaní bolesti mohol hrať úlohu práve horčík.

Napomáha relaxácii a zlepšení spánku

Výskum ukazuje, že horčík hrá dôležitú úlohu v našom parasympatickom nervovom systéme, ktorý je tiež známy ako naša reakcia „odpočívaj a šetri sa“. Štúdie navyše preukázali, že horčík môže pomôcť v boji proti nespavosti.

Kúpeľ je našťastie tiež dokonalým typom liečby magnéziom, ktorý je vhodný na konci hektického dňa alebo keď viete, že sa potrebujete dobre vyspať. Skúste pridať pár kvapiek levandule alebo harmančeka do večerného kúpeľa, aby ste si ešte viac oddýchli. Štúdie preukázali, že aromatické účinky harmančeka môžu pomôcť znížiť stres a ďalšie výskumy naznačujú, že levanduľa dokáže upokojiť nervový systém a podporiť povznášajúcu náladu.

Magnéziovú soľ radi využívajú športovci.
Magnéziovú soľ radi využívajú športovci.

Udržuje zdravie nôh

Ak nemáte možnosť vychutnať si plnú vaňu, nie je nič jednoduchšie ako namočiť si nohy na konci dlhého dňa do lavóra! Pomoc využijete pri zvládaní symptómov nohy športovcov, rovnako ako pri odstraňovaní triesok, liečbe plesní nechtov na nohách a pri zmierňovaní bolesti spôsobenej dnou. Okrem týchto výhod je namočenie nôh tiež ľahký spôsob relaxácie.

Pomáha detoxikovať

Magnéziová soľ sa bežne používajú v procese detoxikácie. Doprajte si domáci detoxikačný kúpeľ a vypoťte všetky toxíny z vášho tela. K magnéziovej soli pridajte sódu bikarbónu a pár kvapiek vášho obľúbeného éterického oleja.

Horčík je tiež populárny pri liečbe bolesti hlavy - mnoho kliník proti bolesti hlavy skutočne ponúka magnézium intravenózne na prevenciu alebo liečbu migrény.

Zaujímavosťou je, že horčík sa vyčerpáva konzumáciou alkoholu, takže pravidelné magnéziové kúpele môžu pomôcť podporiť zdravú hladinu horčíka u tých, ktorí pijú alkohol bežne.

Upokojuje suchú, podráždenú pokožku

Ak máte suchú, svrbivú pokožku v zimných mesiacoch, môže vám pomôcť magnéziový kúpeľ. Hojenie rán bolo v skutočnosti jedným z prvých liečebných použití horčíka a štúdia zistila, že soľ z Mŕtveho mora účinne zmierňuje suchú pokožku a zápaly a horčík v ňom mal pravdepodobne významnú úlohu.

Ak chcete upokojiť pokožku pomocou magnéziového soľného kúpeľa, skúste pridať kokosové mlieko v prášku, kokosový olej a akýkoľvek éterický olej podľa vášho výberu (spolu s šálkou alebo dvoma magnéziovej soli) a okúpte sa vo vlastnom mliečnom kúpeli. Tento upokojujúci prostriedok na tradičný kúpeľ zanechá vašu pokožku jemnú, hodvábnu a hydratovanú.

Magnéziový soľný kúpeľ - recept

Šálku magnéziovej soli si pravidelne pridávajte do relaxačného kúpeľa, ktorý si doprajte aspoň raz týždenne. Určite zaznamenáte jeho výhody oveľa rýchlejšie ako po užití vnútornej formy horčíka.

Recept na kúpeľ s horčíkovou soľou

 • 1-2 šálky horčíkovej soli
 • 1/2 šálky himalájskej alebo morskej soli
 • 1/2 ČL prírodného vanilkového extraktu
 • 10-15 kvapiek éterického oleja podľa výberu

Zmiešajte obe soli dokopy a potom pokvapkajte vanilkou a éterickým olejom. Celá zmes sa pridáva do teplého kúpeľa, v ktorom zotrvajte najmenej 20 minút.

zdroj: wellnessmama.com, aramount-health.com.au, mindbodygreen.com