Test lymfodrenážnych masážnych nohavíc

< Spať na články

Už dávnejšie sme sa pri rozhovore s mojim kamarátom z DalSomTo dostali k téme regenerácie po športovom výkone a spomenul mi lymfodrenážne regeneračné nohavice, ktoré by mali urýchliť dobu regenerácie a spraviť svalovicu znesiteľnejšou. Kedže ma to hneď zaujalo, dohodli sme sa, že mi jedni požičia na skúšku.

Lymfaticky systém

Lymfatický systém

Trošku teórie o lymfatickom systéme

Lymfatický systém sa skladá z lymfatických kapilár, kolektorov a kmeňov. Jeho súčasťou sú aj uzliny, ktoré plnia funkciu filtrov a tvoria prechod medzi povrchovým a hĺbkovým lymfatickým systémom. Pokiaľ dôjde k poškodeniu lymfatických ciev úrazom, operáciou, infekciou apod. nemá lymfa kadiaľ prúdiť a hromadí sa v podkoží za vzniku otoku – lymfedému.

Cievy lymfatického systému sa nepriamo účastnia krvného obehu. Z krvného obehu z tenkostenných krvných kapilár, ktoré tvoria prechod medzi tepnami a žilami, presakujú do tkanív niektoré bielkoviny. Zabrániť hromadeniu týchto bielkovín v tkanivách má za úlohu miezgový (lymfatický) systém, ktorý pomocou látky nazývanej lymfa alebo miezga, tieto bielkoviny zbiera a odvádza späť do žíl.

Čo je to lymfatická masáž?

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) aktivuje tok lymfy v lymfatickom systéme, ktorý je významnou súčasťou imunitného systému. Za normálnych okolností preteká lymfatickým systémom denne zhruba 4 litre tekutín obsahujúcich vodu, bielkoviny, tuky, soli, odumreté bunky, baktérie a látky vzniknuté ako odpad metabolických procesov.

Málo pohybu a nesprávne stravovanie spôsobuje to, že sa spomaľuje lymfa a v ľudskom tele sa hromadí veľa škodlivých látok. To všetko má negatívny vplyv na organizmus a spôsobuje vznik rôznych opuchov, pocit unavených a ťažkých nôh. Lymfatická masáž – presoterapia má regeneračné, detoxikačné a relaxačné účinky a z nášho tela odplavuje škodlivé odpadové látky, toxíny, soli a odumreté bunky. . Lymfodrenáž zmierňuje opuchy, prispieva k správnemu fungovaniu lymfatického systému, zlepšuje krvný obeh, dodáva tkanivám kyslík a výživné látky.

Únava svalového systému, t.j. bolesť svalov, pokles výkonnosti je spôsobená nahromadením rôznych katabolitov v bunkách, ako je laktát, kyselina močová a iné zložky, ktoré sú vedľajším produktom aeróbneho a anaoeróbneho tréningu. Štúdie ukázali, že lymfodrenážne regeneračné nohavice podporujú regeneračný proces tým, že pomáhaju telu odstrániť nahromadené nežiadúce látky zo svalového systému a medzibunkového priestoru vplyvom kompresie.

Lymfodrenazne

Využitie regeneračných nohavíc

1. Hneď po tréningu

Lymfodrenážne nohavice vám pomôžu rýchlejšie zredukovať výslednú kyselinu mliečnu a zotaviť sa po namáhavom tréningu.

2. Po namáhavom dni

Mali ste ťažký a vyčerpávajúci deň a chcete si večer oddýchnuť? Masáž Lymfodrenážnymi nohavicami Vám v tom pomôže.

3. Pred tréningom/pretekom

Síce nie sú určené na rozohriatie pred tréningom, napriek tomu mnohí športovci majú veľmi pozitívne skúsenosti s krátkou aplikáciou pred tréningom. Masáž by však malá byť kratšia a pri nízkom tlaku.

Test lymfodrenážnych nohavíc

Dosť bolo teórie, prejdime k praxi. Nohavice som vybalil a zapojil veľmi rýchlo. Nebolo treba ani nejaký návod alebo popis, všetko išlo intiutívne hladko. Prístroj je celkom tichý a dá sa počas masáže pozerať film, čo je výhoda. Jedna negatívna vec, ktorú musím spomenúť je otravný zvuk tlačidiel na prístroji. Keďže v čase testu nám deti už spali, modlil som sa aby ich ten zvuk nezobudil. K prístroju je aj diaľkový ovládač, ktorý by to mohol vyriešiť, avšak ten môj nemal baterku, tak som ho netestoval.

Dsc03989

Nohavice som testoval:

  1. večer, cca 1h po skončení tréningu (20 minút program B, 20 minút program F)
  2. ráno, deň po večernom tréningu (20 minút program B, 20 minút program F)
  3. večer, deň po večernom tréningu (20 minút program B, 20 minút program F)

Keďže som typ (alebo je to už vekom :) ), ktorý má väčšiu svalovicu po dvoch dňoch od večerného tréningu ako hneď deň po tréningu, zaujímalo ma, aký vplyv bude mať lymfodrenážna masáž na regeneráciu a ako sa po dvoch dňoch budem cítiť. Bohužial, nemám možnosť robiť exaktné testy na úroveň krvného laktátu a kyseliny močovej vo svaloch, musel som sa uspokojiť s hodnotením mojich subjektívnych pocitov.

Po dvoch dňoch používania lymfodrenážnych nohavíc bola bolesť svalov stehien a lýtok nižšia, ako keď som tieto nohavice nepoužíval. Ako to však chodí, skratky neexistujú a ten rozdiel nebol taký markantný. Preto musím napísať, že pre aktívneho športovca, ktorý musí podávať vyššie výkony počas dlhšej doby s kratším časom regenerácie, by pravdepodobne boli tieto nohavice väčším prínosom ako pre mňa, amatérskeho športovca. Vo vrcholovom športe, v ktorom malé detaily robia veľké rozdiely, môžu zohrať dôležitú úlohu počas regenerácie.

Taktiež si myslím, že tieto nohavice sú vhodnejšie pre:

  • ľudí, ktorí sa menej hýbu a tým je tok lymfy spomalený
  • ľudí, ktorí sú po operácii alebo zranení a potrebujú zrýchliť tok lymfy a tým urýchliť regeneráciu
  • ľudí, ktorí majú kŕčové žily
  • ľudí, ktorí väčšinu dňa sedia, alebo stoja


V prípade záujmu, si môžete tieto lymfodrenážne nohavice zakúpiť na webe DalSomTo.sk