
Ak si každé ráno varíte kávu, ste asi zvyknutí kávovú usadeninu vyhodiť do koša. Áno, vôňa kávy pretrváva v kuchyni hodiny alebo dni, ale výskum poukazuje na to, že použitá kávová usadenina je masívne produkovaný zvyšok, ktorý spôsobuje environmentálne problémy.
Z tohto dôvodu sa jej opätovné použitie stalo stredobodom záujmu. Vedeli ste, že kávovú usadeninu je možné použiť doma aj na záhrade? Má dokonalú textúru na píling pokožky a povrchov, prirodzene dezodoruje vzduch a obsahuje zlúčeniny, ktoré zúrodňujú Zem.
Kto tušil, že použitá kávová usadenina môže byť taká všestranná?
10 spôsobov ako využiť kávovú usadeninu
Kávová usadenina - ako čistiaci píling
Kávový telový píling je vynikajúci spôsob odlupovania pokožky, čím sa znižuje hromadenie baktérií, nečistôt a odumretých kožných buniek. Jeho používanie denne alebo niekoľkokrát počas týždňa zníži počet starých kožných buniek a umožní vznik nových buniek.
Navyše, vmasírovanie pílingu do pokožky tváre a pod očami pomôže zvýšiť obeh a zlepšiť kvalitu pokožky. Môžete si všimnúť, že zlepšuje tón pleti a redukuje tmavé kruhy pod očami. Použite tento kávový píling na hĺbkové vyčistenie a osvieženie pokožky tváre. Funguje nielen ako prírodný exfoliátor, ale je tiež bohatý na antioxidanty, ktoré podporujú zdravé starnutie.
Kávová usadenina - ako píling proti celulitíde
Kávová usadenina a jej fungovanie pri výskyte celulitídy je veľmi zaujímavé. Kofeín v usadeninách podporuje rozšírenie ciev a spevňuje pokožku, čím pomáha znižovať výskyt celulitídy.
Navyše tento kávový píling na celulitídu urobený vlastnými rukami exfoliuje pokožku a keď je vmasírovaný do oblastí záujmu, táto činnosť znižuje edém tkaniva a stimuluje bunky aktivity, ktoré produkujú kolagén. Výskum naznačuje, že táto činnosť môže znížiť aktivitu tukových buniek a obmedziť celulitídu.
Kávová usadenina - ako prírodná farba na vlasy
Vedeli ste, že kávu je možné použiť ako prírodné farbivo na vlasy? Nemá rovnaké účinky ako trvalé farby, ale môže fungovať ako toner, vďaka ktorému sú vlasy o niečo tmavšie.
Na farbenie vlasov zmiešajte uvarenú tmavú kávu a kávovú usadeninu s akýmkoľvek bezoplachovým kondicionérom. Potom naneste na čisté, vlhké vlasy a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom vlasy umyte.
Môžete tiež vyskúšať toto domácky kávové a kakaové farbivo na obočie, ktoré vám umožní bezpečne si zafarbiť obočie doma.

Kávová usadenina - ako čistič vlasov a pokožky hlavy
Rovnako ako používanie kávovej usadeniny na pokožku funguje ako prírodný exfoliátor, dá sa použiť aj na vlasy a pokožku hlavy. Vmasírovaním usadenín do pokožky hlavy odstránite odumreté bunky pokožky, čo stimuluje vlasové folikuly. Výskum naznačuje, že keď sa kofeín aplikuje na vlasové folikuly, môže dokonca podporovať rast vlasov. Navyše môžu vlasy vyzerať extra lesklé.
Ak chcete použiť kávovú usadeninu na vlasy, jednoducho naplňte dlaň usadeninou, vmasírujte ich do vlasov a pokožky hlavy na 1–2 minúty, potom opláchnite a umyte šampónom ako obvykle.
Kávová usadenina - ako prírodný dezodorant
Hľadáte jednoduché využitie použitej kávovej usadeniny? Dajte ju do šálky a nechajte odstáť v chladničke. Funguje ako prírodný deodorant, rovnako ako sóda bikarbóna. Dôvodom je absorbovanie akýchkoľvek nežiadúcich pachov vo vzduchu, takže ju možno použiť aj v kúpeľniach, kuchyniach a ďalších.
Kávová usadenina - ako čistič tuku a špiny
Abrazívna textúra kávovej usadeniny pomáha odstrániť mastnotu a špinu. Namiesto toho, aby ste na čistenie hrncov, panvíc a ťažko čistiteľných povrchov použili drsné chemikálie alebo špongie, využite použitú kávu.
Štúdie navyše ukazujú, že pražená káva má antibakteriálnu aktivitu, ktorá je posilnená obsahom kofeínu.
Kávová usadenina - ako zlepšovač kompostu
Ak chcete použiť kávovú usadeninu v záhrade, pridajte ju do kompostu. Usadenina je bohatá na dusík a slúži ako perfektný doplnok kompostu. Dusík je spolu s uhlíkom, kyslíkom a vlhkosťou jedným zo štyroch kľúčových faktorov prosperujúceho kompostu. Výskum zdôrazňuje, že táto zmes obohacuje pôdu, pomáha jej udržiavať vlhkosť a podporuje produkciu prospešných baktérií.
Kávová usadenina v komposte je považovaná za zelený materiál, takže ak ju pridávate denne alebo týždenne, uistite sa, že pridávate aj hnedé materiály, aby bola zachovaná rovnováha dusíka a uhlíka. Niektoré hnedé materiály obsahujú odumreté listy, konáre a vetvičky.

Kávová usadenina - ako rastlinné hnojivo
Kávová usadenina ako hnojivo je prospešná kvôli obsahu dusíka. Usadenina navyše zlepšuje odvodnenie pôdy, zadržiavanie vody a prevzdušňovanie. Priťahuje tiež dôležité dážďovky a podporuje prítomnosť prospešných baktérií v pôde.
Aby ste sa uistili, že usadenina neznižuje pH pôdy a nie je kyslá, pomôže vám ju najskôr opláchnuť vodou. Potom jednoducho premiešajte usadeninu v rastlinnej pôde alebo ju posypte priamo na pôdu.
Kávová usadenina - ako odpudzovač škodcov
Vedeli ste, že použitá kávová usadenina odpudzuje hmyz? Štúdie dospeli k záveru, že chemikálie nachádzajúce sa v zemi sú vysoko toxické pre komáre a niektorý hmyz.
Šálka s usadeninou ponechaná vedľa vonkajšieho posedenia odradí komáre a iných škodcov. A hrsť kávovej usadeniny v zeleninovej záhrade udrží slimáky a dokonca aj mačky ďaleko. Toto je efektívne použitie aj pre nespracovanú kávovú usadeninu.
Kávová usadenina - ako príchuť do pečiva
Kávová usadenina je vynikajúcim doplnkom k čokoládovým pečivám, pretože dodáva chuť. Fungujú tiež dobre v receptoch, ktoré obsahujú karamel, maslo, vanilku a dokonca aj mätu.
Použitú usadeninu môžete pridať do cesta alebo plnky - veľmi dobre chutí v čokoládovom koláči. Mixovaním mletej kávy v kuchynskom robote sa vyhnete väčším kúskom v cestíčku, ale vhodná je aj jemne namletá káva. Mleté kávové zrnká môžete pridať aj do polevy a plnky, ktorým dodajú chuť a textúru.

Môžu sa použité kávové zrná konzumovať?
Použitá kávová usadenina sa niekedy pridáva do pečiva, omáčok a na ochutenie mäsa, ale je jej konzumácia skutočne bezpečná?
Laboratórna štúdia vykonaná v Španielsku naznačuje, že použitá kávová usadenina má prebiotický účinok na črevnú mikroflóru stimuláciou zdravých baktérií. Nie sme si však istí, či to má podobný vplyv na ľudské črevo. Iná laboratórna štúdia ukazuje, že použitá kávová usadenina je bohatá na vlákninu a keď kvasí v čreve, produkuje mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré predchádzajú zápalu.
Ďalší výskum zistil, že použitá usadenina mala vysoké množstvo hydrofilných antioxidačných zlúčenín. V skutočnosti bola antioxidačná kapacita usadenín vyššia ako tá, ktorá sa nachádza vo varenej káve.
Napriek týmto potenciálnym výhodám konzumácie kávovej usadeniny existujú dôkazy, že môže tiež zvýšiť hladinu cholesterolu. Štúdie analyzujúce vplyv konzumácie nefiltrovanej kávy ukazujú, že môže zvýšiť LDL cholesterol. Je to spôsobené diterpénmi v káve, ktoré môžu ovplyvňovať sérové lipidy. Vplyv konzumácie kávy alebo mletej kávy na cholesterol závisí od toho, ako je káva filtrovaná a varená a od pôvodu zŕn.
Celkovo je možné pridať usadeninu do vyššie uvedených potravín, ale obmedzte ju na minimum, aby ste predišli vplyvom na hladinu cholesterolu.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázkov: draxe.com, tankcoffee.com, bustle.com, partial-ingredients.com