Takmer každý deň konzumujeme potraviny, o ktorých sa predpokladá, že sú zdanlivo neškodné, ale štúdie ukázali, že práve pre deti sú potenciálne nebezpečné.
Bright Side po dôkladnom výskume zhromaždili niektoré z najbežnejších konzumovateľných jedál i pochutín, ktoré vyzerajú nevinne, ale pre naše malé bytosti môžu predstavovať nezdravé riziko.
15 nevhodných potravín pre deti a ich zdravšia alternatíva
Ovocné džúsy, limonády a športové nápoje

Deti mladšie ako jeden rok by nemali piť "ovocné džúsy", pretože ovocie neobsahujú, naopak ale obsahujú glukózovo-fruktózový sirup a rôzne arómy, aby čo najviac pripomínali vôňu a chuť ovocia. U starších detí by konzumácia kupovaných džúsov mala byť tiež na minime.
Čo sa týka športových nápojov - určite ich deťom nedávajte, pretože obsahujú brómovaný rastlinný olej, ktorý môže viesť k toxicite brómu a ovplyvniť nervový systém, pokožku a pamäť dieťaťa. Navyše obsahuje vysoké množstvo kalórií a cukru, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz a neposkytuje žiadne vitamíny ani minerály.
Ako alternatívu k týmto nápojom odšťavte dieťaťu čerstvé ovocie alebo mu pripravte ovocný kokteil s mliekom či jogurtom.

Detský jogurt
Aj keď je bežný jogurt skvelým a zdravým doplnkom výživy dieťaťa, sladený "ovocný" jogurt poskytuje opak. Umelé farbivá a cukor obsiahnutý v týchto jogurtoch sú pre deti skutočne nezdravé a vôbec nie sú prospešné. Mnoho potravinárskych farbív bolo zakázaných, zatiaľ čo iné môžu u detí vyvolať alergické reakcie alebo vyvolať hyperaktivitu a iné typy nepriaznivého správania.
Namiesto toho si môžete kúpiť obyčajný biely jogurt a osladiť ho pomocou medu (ak je vaše dieťa staršie ako jeden rok). Môžete tiež do jogurtu pridať hrozienka, ovsené vločky alebo čerstvé ovocie.

Popcorn
Popcorn je ďalšou slávnou a rýchlou voľbou detského občerstvenia. Málokto si však uvedomuje, že obal popcornu pripravovaného v mikrovlnke môže uvoľňovať nebezpečné chemikálie. Obsahujú perfluórované chemikálie, ktoré sa tiež používajú v baliacom papieri s rýchlym občerstvením, a pri zahrievaní na vysokej úrovni emitujú zlúčeniny, ktoré sú škodlivé pre vývoj detí a sú dokonca spájané s rakovinou.
Ľahko si môžete vyrobiť svoj vlastný popcorn zohriatím zŕn kukurice na panvici s trochou olivového oleja. Trvá to len asi 5-7 minút a chutí naozaj dobre.

Med
Môže to znieť prekvapivo, ale med, všeobecne výživné jedlo, môže byť pre deti mladšie ako jeden rok veľmi nebezpečný - bez ohľadu na to, či je surový alebo vysoko spracovaný. Jedovaté baktérie obsiahnuté v mede môžu spôsobiť ochorenie nazývané detský botulizmus, ktoré ovplyvňuje nedostatočne rozvinutý imunitný systém detí a môže viesť k svalovej slabosti a dýchacím problémom.
Po prvom roku veku môžu deti med konzumovať a je pre nich skutočne dobrý a zdravý. Pred týmto vekom je lepšie podávať rozpučené ovocie ako zdroj vitamínov a prírodného cukru.

Konzervované potraviny
Bisfenol-A (BPA) je toxický prvok nachádzajúci sa v mnohých obalových materiáloch, ako sú plasty, ale vo vyšších množstvách sa môže nachádzať aj v plechovkách, z ktorých sa veľa uvoľňuje do potravín obsiahnutých v plechovkách. Tento nebezpečný prvok môže ovplyvniť vývoj dieťaťa, jeho reprodukčný systém a mozog a je tiež spájaný s rakovinou.
Ak sa teda rozhodnete pripraviť cestoviny s paradajkovou omáčkou či paradajkovú polievku, uprednostnite paradajky balené v sklenenej nádobe alebo ešte lepšie použite čerstvé paradajky.

Ryžové tyčinky a cereálie
Zaradenie ryžových výrobkov do kategórie nevhodných potravín pre deti je pre mňa veľkým prekvapením, pretože väčšina detí konzumuje ryžu a výrobky z nej už od útleho veku.
Podľa agentúry FDA (Správa potravín a liečiv) môžu byť deti vystavené vysokej hladine anorganického arzénu (áno, jedovatej látke) prostredníctvom výrobkov na báze ryže, napríklad detských ryžových obilnín. Príjem ryže u dojčiat je trikrát vyšší ako u dospelých, čo môže mať nepriaznivý vplyv na ich schopnosť učiť sa a na ich celkový vývoj.
Ako alternatívu si môžete vyrobiť ovocné tyčinky plné vitamínov, kúpiť cereálie vyrobené z ovsa alebo quinoy, alebo si dokonca vyrobiť vlastné zdravé ovsené tyčinky.

Nízkotučné jedlá a nápoje, ktoré obsahujú aspartám
Mnoho rodičov uprednostňuje umelé sladidlá ako spôsob vyhnutia sa cukru. Výber „light“ výrobkov, ktoré namiesto cukru obsahujú látku nazývanú aspartám, je však oveľa nebezpečnejší. Štúdia ukázala, že tieto zlúčeniny v potravinách môžu obmedzovať veľmi dôležitý enzým v našom tele, ktorý zabraňuje vzniku cukrovky a obezity.
Umelé sladidlá nahraďte prírodne sladenými potravinami, ako je čerstvé ovocie, alebo pripravte chutnú zmrzlinu zmrazením čerstvej ovocnej šťavy alebo zeleniny zmiešanej s jogurtom.

Párky v rožku a spracované mäso
Je potrebné vyhnúť sa aj párkom v rožku, a vlastne akémukoľvek spracovanému mäsu. Štúdia Americkej rakovinovej asociácie ukázala, že konzumácia 50 gramov spracovaného mäsa denne zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka o 18%. "Mali by sme obmedzovať červené a spracované mäso, aby sme znížili riziko rakoviny hrubého čreva a možno aj riziko iných druhov rakoviny," oznámili.
Veľkou alternatívou k mäsovým výrobkom sú výrobky z rýb. Aj pri rýchlom občerstvení sú ryby oveľa zdravšie ako mäso. Hamburger s rybami alebo ešte lepšie vegetariánsky hamburger je vždy lepšou alternatívou.

Žuvačky
Žuvačka nie je pre deti vhodná v mnohých smeroch. Po prvé, pretože väčšina žuvačiek obsahuje vysoké množstvo cukru, čo môže poškodiť ich zuby a spôsobiť zubný kaz. Niektoré druhy bez obsahu cukru zas môžu obsahovať sorbitol, ktorý spôsobuje hnačku.
Ale skutočne nebezpečné je to, že ju môžu neúmyselne prehltnúť. V tom prípade hrozí nebezpečenstvo udusenia. Ak dieťa neustále prehĺta žuvačky môže to zas spôsobiť zablokovanie tráviaceho systému.
Žuvačka nie je vôbec prospešná pre deti, preto je lepšie sa jej úplne vyhnúť a nahradiť ju zeleninou, ako je mrkva, uhorky a iné zdravé alternatívy. Ak sa rozhodnete povoliť žuvačky, nájdite tie, ktoré obsahujú vysoké percento xylitolu.

Ovocné gumené cukríky
Deti možno milujú gumené cukríky, ale je to ako kŕmiť ich čistým cukrom. Na týchto cukríkoch nie je nič zdravé a navyše môžu u dieťaťa spôsobiť cukrovku. Štúdie preukázali, že vysoké množstvá cukru, podobne ako cukor obsiahnutý v gumových pochutinách, môžu u detí spôsobiť hyperaktivitu a agresívne a nepozorné správanie.
Alternatíva je tu veľmi jednoduchá, povzbudzujte svoje deti, aby namiesto gumených cukríkov konzumovali čerstvé ovocie alebo im ponúknite nesladené sušené ovocie.

Zemiakové lupienky
Každé dieťa sa teší, keď dostane zemiakové lupienky. Žiaľ tie kupované sú plné tukov, kalórií a soli, ktoré sú pre deti (ale aj dospelých) nezdravé. Príliš veľa soli môže spôsobiť niekoľko zdravotných problémov od hypertenzie alebo vysokého krvného tlaku po obličkové kamene. Slané jedlá môžu tiež viesť k obezite, pretože sú rovnako nebezpečné ako sladké občerstvenie.
Ak vaše dieťa miluje zemiakové lupienky môžete si ľahko vyrobiť vlastné pečené zemiakové plátky v rúre, alebo ešte lepšie, skúste pripraviť zemiakové lupienky zo sladkých zemiakov pre výraznejšiu chuť.

Pizza
Mrazená či chladená pizza, ktorú predávajú supermarkety, nie je pre deti dobrou voľbou. Všetky ingrediencie používané na prípravu pizze sú neznámeho pôvodu a obsahujú extra tuky a soli v syre, ktoré nie sú vôbec zdravé. Podľa lekárskej štúdie sa závislosť na rýchlom občerstvení stala celosvetovým zdravotným problémom, najmä medzi deťmi. Lekári sa snažia zvyšovať povedomie o tom, že detská obezita a cukrovka má veľa spoločného s častým výberom zlých potravín.
Svojim deťom môžete alternatívne ponúknuť domácu pizzu so zdravými ingredienciami podľa vlastného výberu, ako sú paradajky, šampiňóny, cibuľa alebo olivy. Pokúste sa zapájať deti do procesu výroby pizze, čo ich povzbudí aby si vytvorili zdravšie návyky.

Surové mlieko
Aj keď sa hovorí a píše, že surové mlieko je vysoko výživné a zdravšie ako bežné pasterizované mlieko, akékoľvek nepasterizované mlieko môže byť mimoriadne nebezpečné a dokonca smrteľné pre deti aj dospelých. V mnohých prípadoch surové mlieko obsahuje škodlivé baktérie, vírusy a parazity, ako sú Campylobacter, Cryptosporidium, E. coli a Salmonella.
Pitie pasterizovaného mlieka, ktoré sa predáva v ktoromkoľvek supermarkete, je tou najbezpečnejšou voľbou pre vaše dieťa. Ďalšie mliečne výrobky, ako je jogurt a dokonca aj nemliečne výrobky, ako je zelenina, sú zdrojom vápnika a možno ich považovať za zdravú alternatívu.

Niektoré syry
Syr je nielen chutný, ale obsahuje aj vápnik, vitamíny a bielkoviny. Nie ale všetky druhy syrov by mali deti konzumovať. Dojčatá a malé deti by sa mali vyvarovať plesňového syra a iných mäkkých syrov zrejúcich z plesní. Spolu s ostatnými, ktoré sú vyrobené z nepasterizovaného mlieka, sú pre deti rizikové, pretože môžu obsahovať baktériu nazývanú listéria, ktorá spôsobuje otravu jedlom.
Naopak, ľahšie syry, ako sú tvarohové a smotanové, a tvrdé syry, ktoré obsahujú vysoké percento tuku, sú zdravé a môžu sa podávať deťom od 6 mesiacov.

Zmrzlina zo supermarketu
Hlavnými ingredienciami bežnej zmrzliny zakúpenej v supermarkete sú smotana a cukor a väčšina z nich obsahuje látky nazývané emulgátory, ktoré dokázali prerušiť činnosť dobrých baktérií v našom žalúdku a vedú k obezite. Taktiež zmrzlina, ktorá sa roztopila a znovu zmrazila, je mimoriadne nebezpečná, pretože baktérie, ako je listéria, v nej môžu rásť a stať sa nebezpečnými pre naše zdravie. Pretože si nemôžeme byť istí podmienkami ochrany pri prevážaní a skladovaní, mohli by sme čeliť riziku otravy zmrzlinou.
Namiesto toho si môžete skúsiť vyrobiť domácu zmrzlinu alebo sorbet z čerstvého mrazeného ovocia, ktoré je omnoho zdravšie a navyše obsahuje aj vitamíny. Takto určite viete, odkiaľ pochádzajú všetky ingrediencie.
zdroj: brightside.me