< Spať na články
Bpa a astma2

Vedci vedia o toxických účinkoch BPA (bisfenol A) už roky a jedna štúdia ponúka znepokojivé pripomenutie, že aj prenatálna expozícia bežnej chemikálii môže viesť k zdravotným problémom, ktoré sa prejavia až po rokoch. Našťastie v dôsledku zvýšenej publicity zdôrazňujúcej zdravotné riziká BPA štúdie biomonitorovania ukazujú, že jeho hladiny klesajú.

Ale stále je tu problém rovnosti: Napriek klesajúcim úrovniam čierne ženy stále čelili zvýšenej kontaminácii BPA v porovnaní s bielymi náprotivkami. V roku 2018 mal černoch stále o 40% vyššiu pravdepodobnosť astmy ako nehispánsky biely. Odhliadnuc od skutočnosti, že znečistenie ovzdušia býva oveľa horšie v menšinových štvrtiach (pretože práve tu sa zvyknú stavať elektrárne, rafinérie a iní znečisťovatelia), mohol by to byť ďalší kúsok skladačky vysvetľujúci, prečo má černošská komunita čo do činenia s astmou?

Mohla by v tom zohrávať úlohu škodlivá výstelka v konzervovaných potravinách a nápojoch? A čo môžeme urobiť všetci, aby sme ochránili seba a všetkých v krajine?

Výsledky štúdie: BPA spojená s astmou u dievčat v školskom veku

Mohol by konzervovaný hrášok, po ktorom ste túžili, keď ste bola tehotná, viesť k tomu, že vaše dieťa bude na hodine telocviku potrebovať inhalátor? Áno, a je to jeden z mnohých spôsobov, ako chemikálie narúšajúce endokrinný systém, dokonca aj v malých množstvách, môžu zasahovať do hormonálneho a imunitného systému nášho tela.

Vedci sa v rokoch 1999 až 2010 zamerali na viac ako 3 000 žien v šiestich európskych krajinách. Potom v nasledujúcich rokoch skúmali dýchacie zdravie detí.

Medzi kľúčové zistenia tejto štúdie patria:

 • Koncentrácie BPA u matky počas tehotenstva zvyšovali riziko astmy a sipotov u detí v čase, keď chodili do školy.

 • Dvojnásobné zvýšenie koncentrácie BPA v moči bolo spojené s o 13% vyšším rizikom respiračných problémov.

 • Je zaujímavé, že súvislosť medzi expozíciou BPA u tehotnej matky a dýchavičnosťou u dieťaťa v školskom veku po rokoch bolo pozorované len u detí ženského pohlavia. “Naše výsledky sú v súlade s výsledkami predchádzajúcich štúdií, ktoré tiež uvádzajú, že bisfenol A má negatívny vplyv na zdravie dýchacích ciest v detstve. Domnievame sa, že tento účinok môže byť spôsobený skutočnosťou, že bisfenoly môžu prechádzať placentárnou bariérou a zasahovať do dýchacieho a imunitného systému dieťaťa počas vývojovej fázy,“ vysvetľuje Alicia Abellán, vedúca autorka štúdie a výskumníčka z Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie.

Pokiaľ ide o rozdielne výsledky chlapcov a dievčat, vedci uznávajú, že „bisfenoly sú endokrinné disruptory a môžu interferovať s pohlavnými hormónmi. Ako naznačujú ich zistenia, môže to viesť k rozdielom v účinkoch, ktoré majú v závislosti od pohlavia exponovanej osoby.”


Vyhnite sa konzervovaným potravinám a nápojom vždy, keď je to možné.
Vyhnite sa konzervovaným potravinám a nápojom vždy, keď je to možné.

Ako sa BPA vyhnúť

Príznaky toxicity BPA sú prefíkané. Existuje množstvo dôvodov, prečo sa vyhnúť BPA a niektorým jeho náhradám, ktoré sú v skutočnosti škodlivejšie. Astma je jedným z nich. Pokračuje to rakovinou prsníka a prírastkom hmotnosti. A zoznam pokračuje ďalej.

Celkovo sú potrebné prísnejšie chemické predpisy, aby sa nebezpečné výrobky nedostávali na trh a aby milióny ľudí neboli vystavené ich hrozbe po desaťročia.

Spôsoby, ako sa vyhnúť BPA

 • Vyhnite sa konzervovaným potravinám a nápojom vždy, keď je to možné.

 • Vyberajte si čerstvé potraviny, kedykoľvek len môžete.

 • Pred kúpou konzervovaného tovaru inzerovaného ako bez BPA hľadajte náhradu v skle. Ak naozaj chcete konzervovanú verziu, zavolajte do spoločnosti a zistite, čo presne je náhrada BPA. Mnohé náhrady, ako napríklad BPS, sú tiež toxické.

 • Vždy, keď je to možné, sa vyhýbajte plastom. Chemikálie v plastoch sú tiež spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

 • Keď použijete plast, neumývajte ho v umývačke riadu ani ho neohrievajte v mikrovlnnej rúre.

 • Čo najčastejšie si vyberajte nádoby na potraviny vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, porcelánu a skla.

Ako sa vysporiadať s astmou

Astma postihuje 235-miliónov ľudí na celom svete. Štúdia BPA-astma sa nesnaží povedať, že všetky tieto prípady sú spôsobené expozíciou BPA, ale ide o to, že je to niečo, s čím sa stretáva veľa ľudí, najmä deti a dospievajúci. A nemusí to tak byť.

Spôsoby, ako sa vyhnúť astmatickému záchvatu:

 • Vyhnite sa dráždivým látkam v interiéri - nielenže sú dráždivé pre dýchacie cesty, ale mnohé syntetické vône sú spojené s rakovinou a ďalšími chorobami. Skrývajú sa v obliečkach, zásuvných moduloch, vonných sviečkach, parfumoch a kolínskej vode a v mnohých ďalších. Vyberajte si tieto predmety bez parfumácie.

 • Zamerajte sa na výber jedál - niektoré potraviny, dokonca aj tie zdravé, môžu v tele spúšťať zápaly a podráždenie nízkej úrovne, vďaka čomu ste náchylnejší na astmatický záchvat. Skúste si viesť denník potravín. Každých pár týždňov odstráňte bežný potravinový spúšťač, ako sú mliečne výrobky a ultraspracované potraviny.

 • Pokúste sa čo najlepšie izolovať od rýchlych, dramatických zmien teploty a vlhkosti - tieto náhle „otrasy“ v zmenách životného prostredia môžu spustiť záchvat.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe.com, yurielkaim.com