< Spať na články
Coronavirus

Situácia vo svete v číslach

Celkové a nové prípady koronavírusu za posledných 24 hodín:

  • globálne - 118 326 potvrdených (4627 nových), 4292 úmrtí (280 nových)
  • Čína - 80 955 potvrdených (31 nových), 3162 úmrtí (22 nových)
  • mimo Číny - 37 371 potvrdených (4596 nových), 1130 úmrtí (258 nových), 114 krajín/území/oblasti (4 nové)

HODNOTENIE RIZIKA - vo všetkých troch úrovniach je veľmi vysoké riziko.

Posledná aktualizácia situácie COVID-19 v Európe

ku dňu 11. 03. 2020 o 23:00

  • potvrdené prípady - 22 747
  • potvrdené úmrtia - 944

Generálny riaditeľ SZO na pravidelnom informačnom stretnutí pre médiá uviedol:

  • za posledné dva týždne sa počet prípadov COVID-19 mimo Číny zvýšil 13-krát a počet postihnutých krajín sa strojnásobil
  • v súčasnosti je v 114 krajinách viac ako 118 000 prípadov a 4 291 ľudí prišlo o život
  • tisíce ďalších ľudí bojujú o život v nemocniciach
  • očakávame, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch bude počet prípadov, počet úmrtí a počet postihnutých krajín stúpať ešte vyššie
  • vírus COVID-19 infikuje ľudí všetkých vekových skupín. Doterajšie dôkazy však naznačujú, že dve skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku závažného ochorenia COVID-19. Sú to starší ľudia a osoby so základným ochorením. SZO zdôrazňuje, že všetci sa musia chrániť pred COVID-19, aby chránili ostatných.

Ďalej hovorí:

"Ak krajiny v reakcii odhaľujú, testujú, liečia, izolujú, sledujú a mobilizujú svojich ľudí, tým, ktorí majú zopár prípadov, môže zabrániť tomu, aby sa tieto prípady stali zoskupeniami, a tieto zoskupenia sa stanú spoločenským prenosom. Dokonca aj krajiny s prenosom v komunite alebo veľkými zhlukami môžu zvrátiť príliv tohto vírusu. Niekoľko krajín preukázalo, že tento vírus možno potlačiť a kontrolovať.

Sme vďační za opatrenia, ktoré sa prijali v Iráne, Taliansku a Kórejskej republike na spomalenie vírusu a kontrolu ich epidémií. Vieme, že tieto opatrenia zaťažujú spoločnosti a ekonomiky rovnako ako v Číne. Všetky krajiny musia nájsť rovnováhu medzi ochranou zdravia, minimalizáciou ekonomických a sociálnych porúch a dodržiavaním ľudských práv.

Mandátom SZO je verejné zdravie. Pracujeme však s mnohými partnermi vo všetkých odvetviach na zmiernení sociálnych a ekonomických dôsledkov tejto pandémie. Nejde iba o krízu v oblasti verejného zdravia, ale o krízu, ktorá sa dotkne každého odvetvia - do boja sa preto musí zapojiť každý sektor a každý jednotlivec."

SZO a úrady verejného zdravotníctva na celom svete podnikajú kroky na potlačenie ohniska COVID-19. Dlhodobý úspech však nemožno považovať za samozrejmý. Ak chceme zastaviť šírenie tejto choroby, musia hrať úlohu všetky časti našej spoločnosti - vrátane podnikov a zamestnávateľov.

Koronavírus sa šíri kvapôčkovou infekciou - kýchaním a kašľaním.
Koronavírus sa šíri kvapôčkovou infekciou - kýchaním a kašľaním.

Ako sa šíri COVID-19

Keď niekto, kto má COVID-19, kašle alebo kýcha, uvoľní kvapky infikovanej tekutiny. Väčšina z týchto kvapiek padá na okolité povrchy a predmety - napríklad stoly, stoličky alebo telefóny. Ľudia môžu chytiť COVID-19 dotykom kontaminovaných povrchov alebo predmetov - a potom dotykom ich očí, nosa alebo úst. Ak stoja v okruhu jedného metra od osoby s COVID-19, môžu ju chytiť vdýchnutím kvapôčok, ktoré vykašliavajú alebo vydýchajú.

Inými slovami, COVID-19 sa šíri podobným spôsobom ako chrípka. Väčšina osôb infikovaných vírusom COVID-19 má mierne príznaky a zotavuje sa. Niektorí však trpia vážnejšou chorobou a môžu si vyžadovať nemocničnú starostlivosť. Riziko vážneho ochorenia stúpa s vekom: ľudia nad 40 rokov sa zdajú byť zraniteľnejšími ako ľudia mladší ako 40 rokov. Závažné choroby sú tiež zraniteľnejšie ľudia s oslabeným imunitným systémom a ľudia s ochorením, ako je cukrovka, ochorenie srdca a pľúc.

V tabuľke vám ponúkame krajiny, územia alebo oblasti mimo Číny s hlásenými prípadmi a úmrtiami COVID-19 potvrdenými laboratóriom. Údaje k 13. marcu 2020.

Odporúčania pre starších dospelých a ľudí so základnými zdravotnými problémami

Vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, infikuje ľudí všetkých vekových skupín. Doterajšie dôkazy však naznačujú, že dve skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku závažného ochorenia COVID-19. Sú to starší ľudia (tj ľudia starší ako 60 rokov) a tie osoby, ktoré majú základné zdravotné ťažkosti (ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka, chronické choroby dýchacích ciest a rakovina). Riziko vážneho ochorenia sa postupne zvyšuje s vekom od približne 40 rokov. Je dôležité, aby sa dospelí v tomto veku chránili a aby chránili ostatných, ktorí by mohli byť zraniteľnejší.

SZO vydala poradenstvo pre tieto dve skupiny a pre komunitnú podporu s cieľom zabezpečiť, aby boli chránené pred COVID-19 bez toho, aby boli izolované, stigmatizované, aby zostali v pozícii zvýšenej zraniteľnosti alebo nemohli získať prístup k základným ustanoveniam a sociálnej starostlivosti. Táto rada sa týka témy prijímania návštevníkov, plánovania dodávok liekov a potravín, bezpečného vychádzania na verejnosti a udržiavania spojenia s ostatnými prostredníctvom telefonických hovorov alebo inými prostriedkami. Je dôležité, aby tieto skupiny boli počas vypuknutia choroby COVID-19 podporované ich komunitami. SZO zdôrazňuje, že všetci ľudia sa musia chrániť pred COVID-19, a tak budú chrániť aj ostatných.

Odporúčania a poradenstvo pre verejnosť

Riziko infekcie je nízke pokiaľ sa nenachádzate v oblasti, necestovali ste z oblasti kde sa šíri COVID-19 alebo ste sa nedostali do kontaktu s infikovaným pacientom.

Je pochopiteľné, že sa budete z tohto ohniska cítiť znepokojene. Získavajte fakty zo spoľahlivých zdrojov, ktoré vám pomôžu presne určiť riziká, aby ste mohli prijať primerané preventívne opatrenia. Ak potrebujete presné informácie o COVID-19 a o tom, či COVID-19 cirkuluje tam, kde hľadáte, vyhľadajte usmernenie od SZO, vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, vnútroštátneho orgánu verejného zdravotníctva alebo zamestnávateľa. Je dôležité byť informovaný o situácii a prijať príslušné opatrenia na ochranu seba a svojej rodiny.

Ak sa nachádzate v oblasti, kde sa vyskytujú prípady COVID-19, je potrebné brať riziko infekcie vážne. Riaďte sa pokynmi SZO a usmerneniami vydanými národnými a miestnymi zdravotníckymi orgánmi.

Pre väčšinu ľudí infekcia COVID-19 spôsobí mierne ochorenie, môže však spôsobiť, že niektorí ľudia budú veľmi chorí a u niektorých ľudí môže byť smrteľná.

Časté umývanie rúk mydlom alebo alkoholom zabíja vírusy.
Časté umývanie rúk mydlom alebo alkoholom zabíja vírusy.

Základné ochranné opatrenia proti COVID-19

COVID-19 stále postihuje najmä ľudí v Číne, pričom v iných krajinách tiež došlo k prepuknutiu choroby. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierne ochorenie a zotavuje sa, ale pre ostatných to môže byť závažnejšie.

Postarajte sa o svoje zdravie a chráňte aj ostatných:

Často si umývajte ruky

Ruky si pravidelne a dôkladne očistite drhnutím alkoholom alebo si ich umyte mydlom a vodou.

Prečo? Umývanie rúk mydlom a vodou alebo pomocou alkoholu zabíja vírusy, ktoré môžu byť na vašich rukách.

Udržujte sociálny odstup

Dodržiavajte odstup najmenej 1 meter medzi vami a každým, kto kašle alebo kýcha.

Prečo? Keď niekto kašle alebo kýcha, striekajú mu z nosa alebo úst malé kvapôčky tekutiny, ktoré môžu obsahovať vírus. Ak ste príliš blízko, môžete vdychovať kvapôčky vrátane vírusu COVID-19.

Nedotýkajte sa očí, nosa a úst

Prečo? Ruky sa dotýkajú mnohých povrchov a môžu zachytávať vírusy. Po kontaminácii môžu ruky preniesť vírus do očí, nosa alebo úst. Odtiaľ môže vírus vstúpiť do vášho tela a spôsobiť, že budete chorí.

Cvičte respiračnú hygienu

Uistite sa, že vy a ľudia vo vašom okolí dodržiavate dobrú respiračnú hygienu. To znamená, že si pri kašľaní alebo kýchaní si zakrývate ústa a nos do lakťovej jamky alebo do hygienickej vreckovky. Použitú vreckovku ihneď zlikvidujte.

Prečo? Kvapôčky šíria vírus. Dodržiavaním správnej respiračnej hygieny chránite ľudí vo vašom okolí pred vírusmi, ako sú nachladnutie, chrípka a COVID-19.

Ak máte horúčku, kašeľ a problémy s dýchaním, vyhľadajte lekársku pomoc včas

Ak sa necítite dobre, zostaňte doma. Ak máte horúčku, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, vyhľadajte lekársku pomoc cez telefón, v žiadnom prípade nechoďte k lekárovi, on musí prísť k vám. Postupujte podľa pokynov miestneho zdravotníckeho orgánu.

Prečo? Národné a miestne orgány budú mať najaktuálnejšie informácie o situácii vo vašej oblasti. Volanie vopred umožní vášmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, aby vás rýchlo nasmeroval do správneho zdravotníckeho zariadenia. Toto vás tiež ochráni a pomôže zabrániť šíreniu vírusov a iných infekcií.

Získavajte informácie a riaďte sa pokynmi poskytovateľa zdravotnej starostlivosti

Získavajte informácie o najnovšom vývoji v oblasti COVID-19. Postupujte podľa pokynov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, vášho vnútroštátneho a miestneho orgánu verejného zdravotníctva alebo zamestnávateľa o tom, ako chrániť vás a ostatných pred COVID-19.

Prečo? Národné a miestne orgány budú mať najaktuálnejšie informácie o tom, či sa COVID-19 šíri vo vašej oblasti. Majú najlepšie predpoklady na to, čo by ľudia vo vašej oblasti mali robiť, aby sa chránili.

Ak ste boli v zahraničí alebo v oblasti s COVIDOM, izolujte sa a ostaňte doma.
Ak ste boli v zahraničí alebo v oblasti s COVIDOM, izolujte sa a ostaňte doma.

Ochranné opatrenia pre osoby, ktoré sa nachádzajú alebo nedávno navštívili oblasti so šíriacim sa COVID-19 (posledných 14 dní)

Postupujte podľa pokynov uvedených vyššie.

Zostaňte doma, aj keď sa začnete cítiť dobre, dokonca aj s miernymi príznakmi, ako sú bolesti hlavy a mierny výtok z nosa, až kým sa úplne nezotavíte. Doba karantény je stanovená na 14 dní.

Prečo? Vyhýbanie sa kontaktu s ostatnými a návštevy zdravotníckych zariadení umožní týmto zariadeniam pracovať efektívnejšie a pomôže chrániť vás a ostatných pred možnými vírusmi COVID-19 a inými vírusmi.

Ak sa u vás objaví horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože to môže byť spôsobené infekciou dýchacích ciest alebo iným závažným stavom. Zavolajte vopred! a informujte svojho poskytovateľa o akomkoľvek nedávnom cestovaní alebo kontakte s cestujúcimi.

Prečo? Volanie vopred umožní vášmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, aby vás rýchlo nasmeroval do správneho zdravotníckeho zariadenia. Pomôže to tiež zabrániť možnému šíreniu vírusov COVID-19 a iných vírusov.

Ako sa vyrovnať so stresom počas vypuknutia COVID-19

Zvládanie stresu počas vypuknutia COVID-19

Počas krízy je normálne cítiť sa smutne, stresovane, zmätene, vystrašene alebo nahnevane. Môže vám pomôcť rozhovor s ľuďmi, ktorým dôverujete. Kontaktujte svojich priateľov a rodinu. Ak musíte zostať doma, udržujte si zdravý životný štýl - vrátane správnej výživy, spánku, cvičenia a sociálnych kontaktov s blízkymi doma a e-mailom a telefonicky s inými rodinami a priateľmi. Na zvládanie svojich emócií nepoužívajte fajčenie, alkohol ani iné drogy.

Ak sa cítite bezmocne, obráťte sa na zdravotníckeho pracovníka alebo poradcu. Majte plán, kam ísť a ako vyhľadať pomoc v prípade potreby v oblasti fyzického a duševného zdravia. Získajte fakty. Zhromaždite informácie, ktoré vám pomôžu presne určiť vaše riziko, aby ste mohli prijať primerané opatrenia. Nájdite dôveryhodný zdroj, ktorému môžete veriť, napríklad webovú stránku SZO alebo miestnu či štátnu agentúru verejného zdravotníctva. Obmedzte svoje starosti a agitáciu skrátením času, ktorý vy a vaša rodina trávite sledovaním alebo počúvaním mediálneho pokrytia, ktoré považujete za znepokojujúce.

Citlivo vysvetlite deťom situáciu a venujte im viac času a pozornosti.
Citlivo vysvetlite deťom situáciu a venujte im viac času a pozornosti.

Pomoc deťom vyrovnať sa so stresom počas prepuknutia COVID-19

Deti môžu reagovať na stres rôznymi spôsobmi, sú citlivejšie, úzkostlivejšie, sťahujúce sa do seba, nahnevané alebo rozrušené, v noci sa pomočujú, atď. Podporne reagujte na reakcie vášho dieťaťa, počúvajte ich obavy. Deti potrebujú lásku a pozornosť dospelých v ťažkých časoch a preto im venujte viac času a pozornosti. Nezabudnite počúvať svoje deti, láskavo s nimi hovoriť a uistiť ich, že všetko dobre dopadne. Ak je to možné, umožnite dieťaťu hrať sa a relaxovať.

Vyskúšajte a udržiavajte deti v blízkosti ich rodičov a rodiny a v maximálnej možnej miere sa vyhnite oddeľovaniu detí a ich opatrovateľov. Ak dôjde k oddeleniu (napr. hospitalizácia), zabezpečte pravidelný kontakt (napr. telefonicky). Dodržiavajte bežné postupy a plnenie plánov alebo pomáhajte vytvárať nové v novom prostredí, vrátane školy/učenia, ako aj času na bezpečné hranie a relaxáciu.

Poskytnite dieťom fakty o tom, čo sa stalo, vysvetlite, čo sa teraz deje, a poskytnite im jasné informácie o tom, ako znížiť riziko infekcie touto chorobou slovami, ktorým môžu rozumieť v závislosti od ich veku. Zahŕňa to aj poskytovanie informácií o tom, čo by sa mohlo stať keby u niekoho blízkeho prepuklo ochorenie (napríklad, že možno bude musieť nejakú dobu ísť do nemocnice, aby mu lekári mohli pomôcť cítiť sa lepšie).

Rady týkajúce sa koronavírusu (COVID-19) - mýtus

Chladné počasie a sneh NEMÔŽU zabiť nový koronavírus

Nie je dôvod domnievať sa, že chladné počasie môže zabiť nový koronavírus alebo iné choroby. Normálna teplota ľudského tela zostáva okolo 36,5 °C až 37 °C bez ohľadu na vonkajšiu teplotu alebo počasie. Najúčinnejším spôsobom, ako sa chrániť pred novým koronavírusom, je časté čistenie rúk alkoholovým prostriedkom alebo ich umývanie mydlom a vodou.

Nový koronavírus sa nemôže prenášať prostredníctvom tovaru vyrobeného v Číne alebo v žiadnej krajine, ktorá uvádza prípady COVID-19

Aj keď nový koronavírus môže zostať na povrchoch niekoľko hodín alebo až niekoľko dní (v závislosti od typu povrchu), je veľmi nepravdepodobné, že vírus bude po premiestnení, cestovaní a vystavení rôznym podmienkam a teplotám pretrvávať. Ak si myslíte, že povrch môže byť znečistený, na jeho vyčistenie použite dezinfekčný prostriedok. Po dotyku si ruky umyte ruky alkoholovým prostriedkom alebo ich umyte mydlom a vodou.

Nový koronavírus NEMÔŽE byť prenášaný bodnutím komára

Doteraz neexistovali žiadne informácie ani dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový koronavírus by mohli prenášať komáre. Nový koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri predovšetkým prostredníctvom kvapôčok vytvorených pri kašli alebo kýchaní infikovanou osobou alebo kvapôčkami slín alebo výtoku z nosa. Aby ste sa ochránili, často si ruky čistite alkoholovým prostriedkom alebo ich umyte mydlom a vodou. Vyvarujte sa aj úzkeho kontaktu s každým, kto kašle a kýcha.

Sú sušiče rúk účinné pri zabíjaní nového koronavírusu?

Nie. Sušiče rúk nie sú účinné pri zabíjaní COVID-19. Aby ste sa ochránili pred novým koronavírusom, mali by ste si ruky často čistiť alkoholovým drhnutím rúk alebo ich umyť mydlom a vodou. Po vyčistení rúk ich dôkladne osušte pomocou papierových utierok.

Ako efektívne sú tepelné skenery pri detekcii ľudí infikovaných novým koronavírusom?

Tepelné skenery sú účinné pri detekcii ľudí, u ktorých sa vyvinula horúčka (t.j. majú vyššiu než normálnu telesnú teplotu) kvôli infekcii novým koronavírusom.

Nemôžu však odhaliť ľudí, ktorí sú nakazení, ale ešte nie sú chorí a nemajú horúčku. Dôvodom je skutočnosť, že inkubačná doba je až 14 dní.

Dezinfekcia nezabíja vírusy, ktoré už v tele máte.
Dezinfekcia nezabíja vírusy, ktoré už v tele máte.

Dokáže postrek alkoholom alebo chlórom na celé telo zabiť nový koronavírus?

Nie. Rozprašovanie alkoholu alebo chlóru do celého tela nezabije vírusy, ktoré už vstúpili do vášho tela. Postrek takýchto látok môže byť škodlivý pre odev alebo sliznicu (t.j. oči, ústa). Uvedomte si, že alkohol aj chlór môžu byť užitočné pri dezinfekcii povrchov, ale je potrebné ich používať podľa príslušných odporúčaní.

Môžu domáci miláčikovia šíriť nový koronavírus?

V súčasnosti nie je dokázané, že sprievodné zvieratá/domáce zvieratá, ako sú psy alebo mačky, môžu byť novým koronavírusom infikované. Po kontakte s domácimi miláčikmi je však vždy dobré si umyť ruky mydlom a vodou. Chráni vás tak pred rôznymi bežnými baktériami, ako sú E. coli a Salmonella, ktoré sa môžu prenášať medzi domácimi zvieratami a ľuďmi.

Chránia vás vakcíny proti zápalu pľúc pred novým koronavírusom?

Očkovacie látky proti pneumónii, ako je pneumokoková vakcína a vakcína proti baktérii Haemophilus influenzae typu B (Hib), neposkytujú ochranu pred novým koronavírusom.

Aj keď tieto vakcíny nie sú účinné proti COVID-19, na ochranu vášho zdravia sa dôrazne odporúča očkovanie proti respiračným chorobám.

Vírus je taký nový a odlišný, že potrebuje svoju vlastnú vakcínu. Vedci sa snažia vyvinúť vakcínu proti COVID-19 a SZO podporuje ich úsilie.

Ovplyvňuje nový koronavírus starších ľudí, alebo sú náchylní aj mladší ľudia?

Ľudia všetkých vekových skupín môžu byť infikovaní novým koronavírusom. Zdá sa, že starší ľudia a ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami (ako sú astma, cukrovka, srdcové choroby) sú zraniteľnejšími vírusmi.

SZO odporúča ľuďom všetkých vekových skupín, aby podnikli kroky na ochranu pred vírusom, napríklad dodržiavaním dobrej hygieny rúk a dobrej respiračnej hygieny.

Sú antibiotiká účinné pri prevencii a liečbe nového koronavírusu?

Nie, antibiotiká nefungujú proti vírusom, iba proti baktériám.

Nový koronavírus je vírus, a preto by sa antibiotiká nemali používať ako prostriedok prevencie alebo liečby.

Ak ste však hospitalizovaní pre COVID-19, môžete dostať antibiotiká, pretože je možná bakteriálna koinfekcia.

Existujú nejaké konkrétne lieky na prevenciu alebo liečbu nového koronavírusu?

K dnešnému dňu sa neodporúča žiadny špecifický liek na prevenciu alebo liečbu nového koronavírusu.

Avšak osobám infikovaným vírusom by sa mala venovať primeraná starostlivosť, aby sa zmiernili a liečili príznaky, a osobám so závažným ochorením by sa mala poskytnúť optimalizovaná podporná starostlivosť. Niektoré špecifické liečby sa skúmajú a budú testované prostredníctvom klinických pokusov. SZO pomáha urýchliť výskumné a vývojové úsilie.

zdroj: who.int