< Spať na články
Mikroplasty

Štúdia vykonaná rakúskou agentúrou pre životné prostredie v roku 2018 odhaduje, že viac ako polovica svetovej populácie môže mať vo svojej stolici mikroplasty. Podľa výskumu z marca 2022 sa však mikroplasty našli v ľudskej krvi!

V Holandsku sa testovalo 22 zdravým dobrovoľníkom a vedci zistili, že 17 z 22 malo v krvi mikroplasty. Vedci dospeli k záveru:

Kvalitou kontrolované merania plastových častíc ako hmotnostných koncentrácií pomocou Py-GC/MS v krvi demonštrované v tejto štúdii poskytujú jedinečný súbor údajov, ktorý podporuje hypotézu, že vystavenie človeka plastovým časticiam vedie k absorpcii častíc do krvného obehu. To naznačuje, že aspoň niektoré plastové častice, s ktorými človek prichádza do kontaktu, môžu byť biologicky dostupné a že rýchlosť eliminácie napr. žlčové cesty, obličky alebo prenos a ukladanie v orgánoch je pomalší ako rýchlosť absorpcie do krvi...
Zostáva určiť, či sú plastové častice prítomné v plazme alebo sú prenášané špecifickými typmi buniek (a do akej miery sa takéto bunky môžu podieľať na premiestňovaní plastových častíc cez sliznicu do krvného obehu). Ak sú plastové častice prítomné v krvnom obehu skutočne prenášané imunitnými bunkami, vynára sa aj otázka, či takéto vystavenie môže potenciálne ovplyvniť imunitnú reguláciu alebo predispozíciu k ochoreniam s imunologickým základom?

Mikroplasty sa nachádzajú nielen v našich vodných cestách a morských plodoch, ale nachádzajú sa aj vo vzduchu, ktorý dýchame, a výskumníci ukazujú, že plasty sa dokonca nachádzajú aj v daždi!

Čo to mikroplasty sú?

Predtým, než sa dostaneme k mikroplastom, zodpovedajme si otázku - odkiaľ plast vo všeobecnosti pochádza? Plast je materiál, ktorý pozostáva z rôznych syntetických zlúčenín (ako petrochemické látky) a polosyntetických organických zlúčenín (ako je kyselina polymliečna z kukurice). Plasty sa vo všeobecnosti ľahko vyrábajú, sú lacné a všestranné. Plast môžete formovať do takmer akéhokoľvek tvaru, a preto ho tak často vidíte v nádobách na jedlo a nápoje, hračkách, elektroinštalácii, autách a pod.

Mikroplasty sú malé kúsky plastu menšie ako 5 milimetrov. Môžu sa rozpadnúť z väčších kúskov plastu alebo ich nájdete v produktoch, ako sú produkty na čistenie tváre, nádoby na potraviny a dokonca aj oblečenie.

Ako vznikajú mikroplasty?

Hoci plasty nie sú ľahko biologicky rozložiteľné, pri vystavení ultrafialovému svetlu a fyzickému oderu sa rozpadajú na menšie kúsky. Napríklad, keď väčšie plastové fľaše skončia vo vodách oceánu a sú potom neustále vystavené slnečnému žiareniu, začnú sa rozpadať. Keď sú mikroplasty v oceáne, pohybujú sa prúdmi, pôsobením vĺn a veternými podmienkami a možno ich nájsť vo všetkých oblastiach morského ekosystému. Keď sa plastové častice zmenšia a premenia sa na drobné mikroplasty, môže ich ľahko skonzumovať divoká zver, čo je dnes v našich vodných tokoch obrovský problém.

Prečo sú mikroplasty zlé?

Vedci tvrdia, že akonáhle sa mikroplasty dostanú do ľudského tela a začnú cirkulovať, môžu ohroziť zdravie. Konkrétne, môžu negatívne ovplyvniť ľudský imunitný i tráviaci systém a ďalšie.

Mikroplasty neovplyvňujú len ľudské zdravie. Zásadným negatívnym spôsobom ovplyvňujú aj životné prostredie. Svetové ekonomické fórum odhaduje, že do roku 2050 budú svetové oceány obsahovať viac plastov ako rýb. Prítomnosť mikroplastov v oceáne nie je len starosťou o životné prostredie, pretože konzumujeme ryby, ktoré mikroplasty obsahujú! Navyše mikroplasty výrazne ovplyvňujú aj iné ako morské prostredie.

Existuje päť hlavných typov mikroplastov
Existuje päť hlavných typov mikroplastov

Existuje päť hlavných typov mikroplastov

Vlákna: Vlákna pochádzajú z vecí, ako sú plienky, fleecové oblečenie a ohorky cigariet a jedným zo spôsobov, ako sa mikrovlákna dostávajú do našich vodných tokov, sú naše práčky. Na rozdiel od odevných materiálov, ako je bavlna alebo vlna, fleecové mikrovlákna nie sú biologicky odbúrateľné.

Mikroguľôčky: Tieto biologicky neodbúrateľné plastové častice merajú menej ako jeden milimeter v priemere a nájdete ich v čistiacich prostriedkoch na tvár, peelingových produktoch a dokonca aj v zubných pastách. Ryby a ďalšie morské živočíchy si často mýlia mikroguličky s potravou, čo je veľký problém, keďže plasty nie sú stráviteľné. Pri zjedení im potom upcháva črevá, čo môže viesť k hladovaniu a smrti.

Úlomky: Ide o menšie kúsky plastu, ktoré sa odlomia z väčších kúskov a následne ich UV žiarenie zo slnka rozbije na ešte menšie kúsky. Príklady úlomkov zahŕňajú kusy príborov, pokrievky alebo predmety na jedno použitie, ako sú fľaše s vodou.

Nurdles: Nurdles sú malé plastové pelety používané na výrobu plastových výrobkov. Kvôli ich malej veľkosti sa niekedy počas dodávky vylejú z dopravných prostriedkov a potom môžu skončiť v odtokových kanáloch, než sa nakoniec vypustia do neďalekej vodnej cesty. Rovnako ako úlomky a mikroguľôčky, aj ryby a iné morské živočíchy si môžu pomýliť nurdles s potravou.

Polystyrén: Polystyrén nájdete vo veciach, ako sú šálky na kávu a nádoby na jedlo. Jeho chemikálie sa môžu vylúhovať do potravín a nápojov. Ohrievanie potravín v polystyréne ešte viac zvyšuje riziko toxického vystavenia ľudí. Rovnako ako úlomky, polystyrén sa rozpadá na menšie kúsky.

Podľa vedeckého prehľadu z roku 2018 s názvom „Mikroplasty v morských plodoch a ich dôsledky pre ľudské zdravie“:

Od 60. rokov 20. storočia sa produkcia plastov každoročne zvyšuje približne o 8,7%, čím sa vyvinula do globálneho priemyslu v hodnote 600 miliárd USD. Ročne sa do oceánov dostane približne osem miliónov metrických ton plastov a konzervatívne odhady naznačujú, že v povrchových vodách oceánov v súčasnosti cirkuluje 5,25 bilióna plastových častíc. Zatiaľ čo niektoré plasty sa do oceánov dostávajú z námorných operácií, predpokladá sa, že 80% pochádza z pozemných zdrojov.

Žiaľ, dnes je už dobre známe a zdokumentované, že zvieratá, vrátane rýb, mušlí, planktónu, koralov, morských vtákov a morských korytnačiek, prijímajú mikroplasty. Keď organizmy ako planktón a mušle konzumujú tieto plasty, môže to ovplyvniť celý ekosystém, pretože sa nachádzajú v spodnej časti potravinovej siete. Aj ľudia čoraz viac prijímajú mikroplasty.
Podľa výskumu Američania skonzumujú a vdýchnu približne 74 000 – 121 000 mikroplastov ročne a pitie balenej vody môže k tomuto celkovému počtu pridať ďalších 90 000.

To nie je všetko:

  • Americká rakovinová spoločnosť zistila, že dojčatá prijímajú 15-krát viac mikroplastov ako dospelí, čo je možné preto, že sú vystavené väčšiemu množstvu prostredníctvom svojich hračiek, pohárov a náradia.

  • Mikroplasty boli zistené aj v ľudských placentách.

  • V čaji sú dokonca miliardy drobných plastov.

Mikroplasty spôsobujú toxicitu v ľudskom tele
Mikroplasty spôsobujú toxicitu v ľudskom tele

Top 5 nebezpečenstiev mikroplastov

1. Toxicita v ľudských črevách, pľúcach, pečeni a mozgových bunkách

Rovnaký vedecký prehľad uverejnený v roku 2018 sa zaoberal dôkazmi o vystavení človeka mikroplastom prostredníctvom konzumácie morských plodov a nežiaducich účinkov na zdravie, ktoré môžu mať za následok. Mikroplasty môžu pochádzať z väčších plastov, ktoré sa rozkladajú, a rovnakým spôsobom sa môžu mikroplasty rozkladať na ešte menšie nanoplasty.

Podľa prehľadu „Po orálnej expozícii sú nanoplasty transportované M bunkami, špecializovanými epiteliálnymi bunkami sliznice, z čreva do krvi, kde sú prenášané cez lymfatický systém do pečene a žlčníka." Vďaka svojej malej veľkosti a hydrofóbnosti (nespájajúcej sa s vodou) sú nanoplasty schopné prejsť cez placentu a hematoencefalickú bariéru do gastrointestinálneho traktu a pľúc, čo sú potom dve potenciálne oblasti poškodenia v ľudskom tele. Doteraz výskumné štúdie preukázali toxicitu in vitro na pľúcne bunky, pečeňové a mozgové bunky.

Ďalšia štúdia z roku 2017 začína poukazom na to, že mikroplasty nájdete v oceánoch, riekach, sedimentoch, odpadových vodách, pôde a dokonca aj v stolových soliach. Mikroplasty sú prosto všade okolo nás! Táto výskumná štúdia potvrdzuje, že v závislosti od veľkosti častíc sa mikroplasty môžu akumulovať v najmenej troch tkanivách na myšiach: pečeni, obličkách a črevách. Okrem toho nahromadenie mikroplastov spôsobilo niekoľko účinkov na biochemické biomarkery a metabolomické profily, čo dokazuje potenciálne zdravotné riziko pre cicavce.

Celkovo výskumníci dospeli k záveru, že na základe komplexnej analýzy existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že vystavenie účinkom mikroplastov môžu spôsobiť poruchy metabolizmu energie a tukov, oxidačný stres ohrozujúci zdravie a neurotoxické reakcie, čo sú reakcie, ktoré sú jedovaté alebo deštruktívne pre nervy tkaniva.

2. Hlavné negatívne účinky na črevá, srdce, pľúca a reprodukčné zdravie

Podľa „Mikroplasty v morských plodoch a dôsledky pre ľudské zdravie“ sa ukázalo, že orálna expozícia a akumulácia nanočastíc v tele majú mnohé zdravotné účinky na nasledovné:

  • kardiopulmonálne reakcie (môže zahŕňať srdcovú frekvenciu, krvný tlak, dýchanie atď.)

  • zmeny endogénnych metabolitov (medziprodukty a konečné produkty metabolizmu v tele)

  • genotoxicita (deštruktívny účinok na genetický materiál bunky vrátane DNA a RNA)

  • zápalové reakcie

  • oxidačný stres (nerovnováha medzi produkciou voľných radikálov (spôsobujúcich choroby) a antioxidačným systémom, ktorý má na starosti udržiavanie homeostázy)

  • absorpcia živín

  • črevná mikroflóra/črevné baktérie

  • rozmnožovanie

3. Poškodenie zdravia a biodiverzity morských živočíchov

Prítomnosť mikroplastov vo vodných tokoch je hlavným problémom, ktorý sa časom len zhorší.

Ako mikroplasty poškodzujú životné prostredie?

Mikroplasty v oceáne a iných vodných útvaroch majú priamy vplyv na tieto ekosystémy, pretože ich požierajú živočíchy, ktoré v týchto vodách žijú. Ak je zviera na konci potravinového reťazca, môže tento plast ľahko šíriť smerom nahor – rovnako ako vidíme ľudí konzumovať plasty prostredníctvom konzumácie morských plodov.

Podľa vedeckého článku publikovaného v roku 2018 je známe, že plasty sa rozkladajú stovky rokov, no väčšie plasty sa môžu zmeniť na mikro- a nanoplasty oveľa rýchlejšie. Článok zdôrazňuje, ako „chronické vystavenie jednoducho fyzickej prítomnosti mikroplastov súvisí s účinkami na populácie vrátane negatívneho vplyvu mikro- a nanoplastov na prežitie a úmrtnosť rôznych druhov zooplanktónu, ktoré predstavujú kritický zdroj energie v morskom prostredí.”

Ďalším problémom týkajúcim sa plastov a životného prostredia je skutočnosť, že mnohé plasty obsahujú chemické prísady a/alebo kontaminanty, o ktorých sa predpokladá, že narúšajú endokrinný systém. Experimentálny výskum na zvieratách ukazuje, ako nízke vystavenie chemikáliám narúšajúcim endokrinný systém môže viesť k dočasným aj trvalým zmenám.

Endokrinný systém môže tiež napodobňovať, konkurovať alebo narúšať syntézu hormónov, čo môže viesť k zhoršenej reprodukcii a následne nízkej pôrodnosti, ako aj k nižšej funkcii štítnej žľazy a zvýšenému výskytu a progresii rakoviny citlivých na hormóny.

4. Negatívny vplyv na suchozemské ekosystémy

Znečistenie mikroplastami ovplyvňuje aj prostredie krajiny. Článok z roku 2018 publikovaný poukazuje na nebezpečenstvo plastov pre suchozemské ekosystémy vrátane tundry, tajgy, listnatých lesov mierneho pásma, tropických dažďových pralesov, pastvín a púští.

Tento článok poukazuje na stále viac vedeckých dôkazov, ktoré ukazujú, že „mikroplasty interagujú so suchozemskými organizmami, ktoré sprostredkúvajú základné ekosystémové služby a funkcie, ako sú bezstavovce žijúce v pôde, suchozemské huby a opeľovače rastlín“. Výskum bude pokračovať, pretože sa zdá byť celkom jasné, že mikroplasty budú mať naďalej negatívny vplyv na pevninské prostredie, rovnako ako na morské prostredie.

5. Kontaminácia pitnej vody

Ako mnohí ľudia vedia, toxicita vody z vodovodu je vážnym zdravotným problémom na celom svete. Sú mikroplasty v pitnej vode? Žiaľ, plasty sú dnes prítomné aj v pitnej vode. Podľa jedného vyšetrovania je 83% testovacích vzoriek vody z veľkých metropolitných oblastí po celom svete kontaminovaných plastovými vláknami.

Mnoho ľudí sa obracia na balenú vodu, pretože si myslí, že je to bezpečnejšia voľba, ale v roku 2018 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila preskúmanie možných rizík plastov v pitnej vode po tom, čo analýza niektorých popredných svetových značiek balenej vody odhalila, že viac ako 90% z nich obsahovalo drobné kúsky plastu. Táto analýza konkrétne odhaľuje, že plastové vlákna boli v 11 z najväčších svetových značiek fľaškovej vody z 19 miest v deviatich krajinách. Z týchto vzoriek 93% testovanej balenej vody vykazovalo určité známky mikroplastickej kontaminácie vrátane polypropylénu, nylonu a polyetyléntereftalátu (PET).

Plasty pochádzajú zo širokej škály predmetov.
Plasty pochádzajú zo širokej škály predmetov.

Odkiaľ plasty pochádzajú

Plasty pochádzajú zo širokej škály predmetov vrátane obalov potravín, hračiek, elektroinštalácie, áut a ďalších. Plasty môžu skončiť v životnom prostredí buď ako veľké kusy, makroplasty, mikroplasty alebo nanoplasty.

Medzi zdroje mikroplastov patria väčšie kusy plastov, ktoré sa rozpadajú na menšie kúsky. Mikroguličky sú ďalším typom mikroplastov. Microchlieb sú veľmi malé kúsky vyrobeného polyetylénového plastu, ktoré sa pridávajú ako “čističe” do produktov pre zdravie a krásu, ako sú zubné pasty a čistiace prostriedky. Tieto mikroguličky ľahko prechádzajú cez vodné filtračné systémy a môžu skončiť v oceáne a iných vodných útvaroch, kde majú deštruktívny vplyv na morský život.

Mikroplasty môžu obsahovať chemikálie nebezpečné pre životné prostredie a zdravie. Mikroplasty nachádzajúce sa v oceáne môžu akumulovať perzistentné organické znečisťujúce látky (POP), vrátane polychlórovaných bifenylov (PCB), polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAH) a organochlórových pesticídov, ako je dichlórdiphynyltrichlóretán (DDT) alebo hexachlórbenzén (HCB) z vody.

Ako je uvedené v časti „Mikroplasty v morských plodoch a dôsledky pre ľudské zdravie“, plasty priťahujú perzistentné organické znečisťujúce látky viac ako voda, čo vedie k tomu, že mikroplasty obsahujú ešte vyššie koncentrácie perzistentných organických znečisťujúcich látok ako voda, ktorá ich obklopuje.

Kde sa plasty skrývajú

Možno ich nevidíte, no podľa výskumu zverejneného v apríli 2019 mikroplasty v týchto dňoch dokonca kolujú vo vzduchu! V štúdii francúzski vedci uvádzajú, že v atmosfére nedotknutej horskej oblasti Francúzska (Pyreneje) sa našli tisíce mikroplastických častíc. Táto štúdia ukazuje, že mikroplasty môžu zjavne cestovať vzduchom na veľmi dlhé vzdialenosti najmenej 95 kilometrov. Takže aj keď nežijete vo vysoko obývanej oblasti, ako je mesto, tento výskum naznačuje, že drobné mikroplasty sa môžu „dostať a ovplyvniť vzdialené, riedko obývané oblasti prostredníctvom atmosférickej dopravy“.

V roku 2019 výskumníci tiež našli plasty vo viac ako 90% vzoriek dažďov zozbieraných v rôznych oblastiach v štáte Colorado. Záver štúdie je, že aj keď sú pre budúci výskum potrebné lepšie metódy odberu vzoriek a identifikácie, jedna vec je jasná: Plasty aj pršia.

Podľa výskumníkov ryby požierajú mikroplasty, ktoré sa potom konzumáciou morských plodov dostávajú do ľudí. Jedna skupina výskumníkov našla 80 kusov plastu len v jednej rybe. Je tomu ťažké uveriť? Správa OSN z roku 2016 zdokumentovala viac ako 800 druhov zvierat kontaminovaných plastmi požitím alebo zapletením do nich. Toto číslo je o 69% vyššie ako v prehľade z roku 1977, ktorý v tom čase odhadoval 247 kontaminovaných druhov.

Verili by ste, že aj vo vašej soľničke sa môže skrývať mikroplast? Je to strašidelné a zároveň pravdivé! Štúdia publikovaná v roku 2017 sa zaoberala prítomnosťou mikroplastov v komerčných soliach z niekoľkých krajín. Štúdia poznamenáva, že „zvyšujúci sa trend používania a likvidácie plastov však môže viesť k postupnému hromadeniu mikroplastov v oceánoch a jazerách, a teda aj vo výrobkoch z vodného prostredia. To by si malo vyžadovať pravidelnú kvantifikáciu a charakterizáciu mikroplastov v rôznych morských produktoch. Inými slovami, výrobcovia soli, morských rias a iných produktov pochádzajúcich z mora by mali kontrolovať obsah mikroplastov predtým, ako predajú svoje produkty spotrebiteľom.

Ako sa mikroplastom vyhnúť

Vyhnúť sa dnes mikroplastom môže byť určite náročné. Jedným zo spôsobov, ako sa im vyhnúť, je venovať pozornosť vode, ktorú pijete.

Odstraňujú filtre mikroplasty?

Niektoré možnosti, ktoré by mali odstrániť mikroplasty, zahŕňajú uhlíkové filtre a systémy reverznej osmózy. Niektoré aktívne uhlíkové filtre dokážu odstrániť azbest, chlór, olovo, ortuť a prchavé organické zlúčeniny, ale uhlíkové filtre nedokážu odstrániť arzén, fluorid, dusičnany alebo percholát. Filtre sa tiež značne líšia podľa výrobcu a niektoré môžu odstraňovať iba chlór.

Filtre s reverznou osmózou dokážu zachytiť akúkoľvek molekulu väčšiu ako voda. Zvyčajne sú účinnejšie ako uhlíkové filtre, pretože dokážu odstrániť fluorid.

Mikroplastom sa môžete vyhnúť aj tak, že nebudete piť z plastových fliaš, nebudete používať polystyrén a vyhnete sa akýmkoľvek výrobkom, ktoré obsahujú mikroguličky. Samozrejme, neznečisťovanie je obrovský spôsob, ako zabrániť tomu, aby mikroplasty skončili v našom prostredí.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: inverse.com, researchgate.net, pubs.acs.org, nationalgeographic.org