
Malé telíčka potrebujú spánok, aby rástli a zostali zdravé. Ich svaly, vrátane srdca, sa zlepšujú hlavne počas spánku. Spánok tiež riadi signály, ktoré vášmu dieťaťu povedia, či má hlad alebo je plné, čo mu pomáha udržať dobrú váhu.
Kým je vaše dieťa v krajine snov, jeho mozog ukladá spomienky zo dňa, aby si ich mohlo neskôr vybaviť. To je kľúčová súčasť učenia. Vaše dieťa potrebuje spánok, aby mu pomohol venovať pozornosť v škole. Ak sa dobre vyspí, urobí svoju prácu rýchlejšie a s menším počtom chýb.
Problémy so spánkom a nedostatok spánku môžu mať nepriaznivý vplyv na výkonnosť detí v škole, počas mimoškolských aktivít a na spoločenské vzťahy.
Nedostatok spánku môže spôsobiť:
- nehody a zranenia
- problémy so správaním
- náladovosť
- problémy s pamäťou, koncentráciou a učením
- problémy s výkonom
- pomalšie reakčné časy
- prejedanie sa
Rovnako ako u dospelých, existuje veľa dôvodov, prečo deti nespia dobre. Niektoré z týchto dôvodov sú závažnejšie ako iné. Ale ak máte doma problém so spáčom (alebo dvoma), existujú spôsoby, ako pomôcť všetkým, vrátane rodičov, dosiahnuť dobrý nočný spánok a cítiť sa pohotovo a produktívne nasledujúci deň.
Typy problémov so spánkom u detí
Problémy so spánkom sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií.
Prvým je dyssomnia - prerušovaný, nedokonalý spánok. U detí môžu dyssomnie spôsobiť:
- nadmernú ospalosť
- psychofyziologickú nespavosť - problémy zaspať a zotrvať v spánku
- obštrukčná spánková apnoe (OSA) - je často výsledkom kolapsu horných dýchacích ciest počas spánku. To spôsobuje časté prerušenie dýchania, ktoré vedie k chrápaniu a prerušuje návyky na spánok.
Druhou triedou porúch spánku sú parasomnie. Jedná sa o rôzne netypické či abnormálne prejavy, ktoré sa objavujú behom spánku alebo tesne po prebudení.
Medzi príklady bežných parasomnií patria:
- námesačnosť
- nočné hrôzy
- nočné mory
- poruchy rytmického pohybu, ako je búchanie hlavy alebo kývanie sa

Nespavosť u detí
Nespavosť je prerušenie spánkového cyklu, ktoré zahŕňa ťažkosti so spánkom, ťažkosti so zaspávaním a skoré ranné prebúdzanie. U detí môže nespavosť trvať niekoľko nocí alebo môže byť dlhodobá a môže trvať týždne.
Spúšťače nespavosti zahŕňajú:
- spánková úzkosť
- každodenný alebo chronický stres
- bolesť alebo problémy s duševným zdravím
Ak vaše dieťa trpí nespavosťou, môžete urobiť tieto veci:
- pokúste sa identifikovať stresory - napríklad ďalšie domáce úlohy, problémy s priateľmi alebo presťahovanie sa môžu spôsobiť nočnú úzkosť
- vytvorte pravidelnú rutinu pred spaním, ktorá umožní dieťaťu odpočívať skôr, ako sa zhasnú svetlá
- ak nespavosť pokračuje, porozprávajte sa s lekárom vášho dieťaťa o spôsoboch, ako problém vyriešiť
Obštrukčná spánková apnoe OSA u detí
Obštrukčná spánková apnoe je dnes bežným problémom detí. Medzi príznaky spánkovej apnoe u detí patria:
- nočné chrápanie s občasnými prestávkami
- dýchavičnosť alebo dusenie
- prerušenie spánku
Deti s OSA majú často veľké mandle a/alebo adenoidy. Mnohé sú obézne a/alebo majú alergické ochorenie. Spánková apnoe je spojená s nasledujúcimi dôsledkami:
- abnormálny rast a vývoj
- nočné pomočovanie
- problémy so správaním a učením
- denná ospalosť
- hyperaktivita alebo ADHD
Liečba detí, ktoré majú OSA, môže zahŕňať:
- strata váhy
- liečba alergickej nádchy
- nosové steroidy
- antibiotiká
- odstránenie adenoidov a mandlí - ako posledná možnosť
Niekedy sa u detí s obštrukčnou spánkovou apnoe používa nosný kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP). CPAP zahŕňa použitie stroja, ktorý dodáva prúd stlačeného vzduchu cez nosovú masku do dýchacích ciest dieťaťa, aby bol počas spánku otvorený.

Nočné hrôzy a nočné mory u detí
Pri nočných hrôzach - nazývanými tiež spánkové hrôzy alebo nočné mory - má dieťa náhly vzruch zo spánku s extrémnym vzrušením, kričaním, plačom, zvýšenou srdcovou frekvenciou a rozšírenými zreničkami. Rovnako ako námesačnosť sa zdá, že nočné hrôzy sú spojené s nezrelým centrálnym nervovým systémom. Tieto spánkové hrôzy sa zvyčajne začínajú po veku 18 mesiacov a vymiznú do veku 6 rokov.
Ak má vaše dieťa nočné hrôzy, je dôležité hovoriť s členmi rodiny a ubezpečiť ich, že epizódy nie sú škodlivé. Uistite sa, že detská izba je bezpečná na ochranu pred zranením počas nočného teroru. Pomáha tiež zostať v pravidelnom režime spánku a zvládať stres, aby dieťa nebolo pred spánkom nervózne.
Syndróm nepokojných nôh u detí
Syndróm nepokojných nôh nie je neobvyklý u detí vo veku 8 rokov a starších. Táto neurologická porucha spánku spôsobuje plazivý pocit v nohách (a niekedy aj v rukách), ktoré vytvára neodolateľné nutkanie sa pohybovať.
Štúdie ukazujú, že syndróm nepokojných nôh môže mať silnú genetickú základňu. Deti so syndrómom nepokojných nôh môžu mať problémy so zaspaním. To môže mať za následok dennú únavu a podráždenosť. Podľa posledných štúdií ADHD a depresia môžu byť častejšie u pacientov s touto diagnózou.

Koľko spánku deti potrebujú?
Deti potrebujú viac času na odpočinok ako vy.
- Batoľa by malo spať 11 až 14 hodín celkového spánku za deň.
- Tri až päťročné deti potrebujú o niečo menej - asi 11 až 13 hodín.
- Ak má vaše dieťa 6 až 13 rokov, malo by spať 9 až 11 hodín.
- Dospievajúci potrebujú 8 až 10 hodín, ale koľko spánku skutočne majú, je už iný príbeh.
Musia deti spať počas dňa?
To koľko vaše dieťa spí počas dňa, závisí od toho, koľko spí v noci.
- Batoľa môže spať 13 hodín v noci, alebo môže spať 8 hodín v noci a zvyšok doplní zdriemnutím.
- Väčšina detí svoj denný spánok nepotrebuje veku 5 rokov. Ak vaše dieťa v tomto veku ešte stále spí cez obed, možno bude potrebovať nočný spánok posunúť na skoršiu hodinu.
Ak si vaše dieťa vyžaduje popoludňajšiu siestu, je to určite znamenie, že v noci nemá dostatok spánku a potrebuje ísť skôr spať.

Tipy na zlepšenie spánku dieťaťa
- Stanovte dieťaťu pravidelný čas na spanie každú noc a dodržujte ho. Podobne by sa čas budenia nemal líšiť od pracovného dňa po víkend o viac ako jednu až jednu a pol hodiny.
- Nedávajte deťom pred spaním nápoje s kofeínom.
- Dajte deťom väčšiu porciu jedla pred spaním, aby sa nebudili na hlad. Najneskôr však dve hodiny pred spaním.
- Urobte si oddychový čas po večeri, pretože príliš veľa aktivity pred spaním môže spôsobiť, že deti nebudú chcieť ísť spať.
- Vytvorte si odpočinkovú rutinu pred spaním, napríklad doprajte svojmu dieťaťu teplý kúpeľ alebo si prečítajte rozprávku.
- Skontrolujte, či je teplota v izbe dieťaťa pohodlná a či je izba tmavá.
- Uistite sa, že úroveň hluku v dome je nízka.
- Pred spánkom by dieťa nemalo pozerať televíziu, do počítača, mobilného telefónu, počúvať rádio ani hudbu. Televízia a videohry by sa mali vypnúť najmenej jednu hodinu pred spaním.
- Dojčatá a deti by mali byť uložené do postele, keď sa zdajú byť unavené, ale stále bdelé (namiesto toho, aby zaspali v náručí rodiča alebo v inej miestnosti). Rodičia by sa mali vyhýbať uspávaniu dieťaťa, pretože to vedie k zlým návykom.

5 prírodných liekov pre dobrý spánok u detí
Ak zmena spánkového režimu vášho dieťaťa nestačí na to, aby mu pomohla spať, ponúkame vám päť prírodných ošetrení, ktoré mu môžu pomôcť.
Harmanček
Harmanček sa historicky používa na liečbu všetkého, od prechladnutia, bolesti zubov, koliky, tráviacich ťažkostí, nepokoja, úzkosti a podráždenosti. Je to ideálna bylina pre dojčatá a malé deti, ktoré sa nemôžu upokojiť natoľko, aby zaspali. Harmančekový čaj je ľahko dostupný z mnohých obchodov s potravinami. Pre deti staršie ako 12 mesiacov je možné pridať malé množstvo medu, aby bol čaj ešte chutnejší. Harmanček sa všeobecne považuje za veľmi bezpečný, ale pretože je v rodine Asteraceae (sedmokráska), nemal by sa podávať nikomu s alergiou na iné rastliny v tejto rodine.
Magnézium
Horčík je prírodný minerál a nevyhnutná živina, má upokojujúci účinok na nervový systém a môže pomôcť pri podpore pokojného spánku. Dobrá dávka pre väčšinu detí vo veku od 2 do 8 rokov je 100 mg horčíka pred spaním. Odporúčaná horná denná hranica pre staršie deti a dospelých je 350 mg. Viac nie, pretože ak užijete príliš veľa horčíka, môže to spôsobiť bolesť brucha, kŕče, hnačku a nízky krvný tlak.
Slncovka kalifornská
Slncovka kalifornská je veľmi jemná bylina na upokojenie nervového systému, takže je užitočná pre nepokoj, bolesť a nespavosť. Aj keď súvisí s inými typmi maku, Kalifornský mak neobsahuje opium ani opiáty a je veľmi bezpečný pre deti vo veku od 2 rokov. Slncovka kalifornská je súčasťou mnohých upokojujúcich rastlinných receptúr.
Levanduľa
Vôňa levandule uvoľňuje väčšinu ľudí a v aromaterapii sa bežne používa na upokojenie nervového systému a podporu pokojného spánku. Výrobky z levandule do kúpeľa sú ideálne pred spaním alebo môžete na vankúš dieťaťa nakvapkať niekoľko kvapiek éterického oleja z levandule. Môžete tiež zapojiť svoje dieťa do zábavného remeselníckeho projektu na výrobu levanduľových spacích vankúšikov.
Pri používaní éterických olejov ich neaplikujte priamo na pokožku, pretože môžu dráždiť alebo dokonca spôsobiť chemické popáleniny. Pri používaní éterických olejov u dojčiat a detí s astmou postupujte zvlášť opatrne.
Pravidelná fyzická aktivita
V skutočnosti to nie je „liečba“, ale ak vaše dieťa trávi veľa času sedením počas dňa, nemusí v noci spať dobre. Naše telá potrebujú pravidelný fyzický pohyb a cvičenie, aby sme spálili energiu, takže sme dosť unavení, aby sme v noci dobre spali. Dobrým cieľom je zabezpečiť, aby vaše dieťa dostalo každý deň aspoň 30 minút neštruktúrovaného času na behanie vonku. Pomôcť môže tiež ich zapojenie do športu, gymnastiky, bojových umení alebo iných skupinových cvičebných programov.
zdroj: webmd.com, naturopathicpediatrics.com