V poslednej dobe sa nás viacero ľudí pýtalo, či sladkosti znižujú obranyschopnosť (imunitu) organizmu. V dnešnej dobe, keď je osveta ohľadne zdravého stravovania celkom rozšírená, nás táto otázka celkom zarazila. Mysleli sme si, že odpoveď na túto otázku je jasná už minimálne 10 rokov.

Pre všetkých, ktorí ešte váhajú s odpoveďou, čítajte ďalej.
Znižujú sladkosti obranyschopnosť organizmu (imunitu)?
Jednoznačne Áno, závisí ale v akom množstve. Jeden cukrík denne ešte nikoho nezabil :)
- Keď denne skonzumujete 100 gramov cukru, znížite schopnosť bielych krviniek likvidovať škodlivé mikroorganizmy asi o 40%. Negatívne účinky bieleho cukru sa prejavia už polhodinu po zjedení a trvajú až 5 hodín.
- Vysoký príjem cukrov oslabuje imunitu, pretože konkuruje využitiu vitamínu C (tzv. glukózo-askorbátový antagonizmus). Transport vitamínu C a glukózy totiž prebieha rovnakými cestami.
- Cukor, alebo inak sacharóza, vytvára v našich črevách kyslé prostredie. Tým sa v tele ničia potrebné vitamíny a minerály. Cukor v ňom vytvára pôdu pre vznik plesní a baktérií.
- V pečeni sa ukladá ako glukóza. Častý príjem rafinovaných cukrov spôsobí, že sa nadmerné množstvo glukózy vracia do krvi ako mastné kyseliny. Keď sa uložia na našich problematických miestach, smerujú do srdca a obličiek, čím sa činnosť týchto orgánov začína spomaľovať. Výrazne sa zvýši krvný tlak a pociťujeme únavu až malátnosť.
Viac o cukre a jeho vplyve na zdravie sa môžete dočítať v našom článku.