< Spať na články
Infarkt3

Dramatické zvieranie hrudníka a pomalé klesanie na podlahu je často spôsob, akým sa infarkt prezentuje v televízii a filmoch. A zatiaľ čo príznaky srdcového infarktu môžu nastať náhle a byť dosť intenzívne, podľa Americkej srdcovej asociácie častejšie príznaky začínajú pomalšie a sú miernejšie.

Príznaky srdcového infarktu sa môžu prejaviť celkovým nepohodlím, tlakom, plnosťou, zvieraním alebo bolesťou v centrálnej časti hrudníka trvajúcou niekoľko minút. Okrem toho sa príznaky môžu vyskytnúť aj v iných oblastiach tela, vrátane jednej alebo oboch rúk, chrbta alebo krku, žalúdka alebo dokonca čeľuste.

Človek pred srdcovým infarktom môže tiež pociťovať nevoľnosť, mať závraty alebo ho môže obliať studený pot. Príznaky srdcového infarktu u mužov sa často líšia od príznakov srdcového infarktu u žien. Americká srdcová asociácia hovorí, že dýchavičnosť, nevoľnosť alebo vracanie a bolesť chrbta alebo čeľuste sú príznaky, ktoré sú bežnejšie u žien ako u mužov.

Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, okamžite zavolajte na číslo 112. Čím rýchlejšie vás pohotovostní pracovníci ošetria, tým skôr sa môže začať liečba. Zotavenie po infarkte si vyžaduje čas a existuje množstvo spôsobov, ako pomôcť urýchliť hojenie. Samozrejme, je lepšie nikdy nezažiť srdcový infarkt a začlenenie zdravých praktík do každodennej rutiny môže pomôcť odvrátiť ischemickú chorobu srdca a srdcový infarkt.

Čo to srdcový infarkt je?

Podľa Americkej srdcovej asociácie je koronárna choroba srdca vrátane infarktu zodpovedná za 1 zo 7 úmrtí. Odhaduje sa, že v roku 2019 zomrelo na kardiovaskulárne ochorenie 17,9 milióna ľudí, čo predstavuje 32% všetkých celosvetových úmrtí. Z týchto úmrtí bolo 85% spôsobených srdcovým infarktom a mozgovou príhodou.

Viac ako tri štvrtiny úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia sa vyskytujú v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Zo 17 miliónov predčasných úmrtí (vo veku do 70 rokov) v dôsledku neprenosných chorôb v roku 2019 bolo 38% spôsobených kardiovaskulárnym ochorením. Väčšine kardiovaskulárnych chorôb možno predchádzať riešením behaviorálnych rizikových faktorov, ako je užívanie tabaku, nezdravá strava a obezita, fyzická nečinnosť a škodlivé užívanie alkoholu.

Je dôležité odhaliť srdcovo-cievne ochorenie čo najskôr, aby sa mohlo začať s liečbou pomocou poradenstva a liekov.

Takže, čo je srdcový infarkt?

Je to udalosť, pri ktorej je prietok krvi bohatej na kyslík obmedzený alebo prerušený skôr, ako sa dostane do srdca. Na vine sú často koronárne artérie zúžené v dôsledku nahromadenia plaku (ateroskleróza). Keď sa častice plaku uvoľnia a odlomia, vytvorí sa okolo nich krv, ktorá spôsobí zrazeninu. Táto zrazenina potom môže úplne zablokovať prietok krvi, čo vedie k ischémii.

Keď je srdce poškodené v dôsledku ischémie, udalosť sa môže nazývať srdcový infarkt (známy aj ako infarkt myokardu). Zatiaľ čo niektorí ľudia zažijú rôzne varovné signály, ak je hlavnou príčinou srdcového infarktu ateroskleróza, zvyčajne sa srdcový záchvat môže vyskytnúť náhle, bez akýchkoľvek viditeľných varovných príznakov.

Je dôležité si uvedomiť rozdiel medzi zástavou srdca a infarktom. Srdcový infarkt vzniká, keď je problém s cirkuláciou krvi bohatej na kyslík, zatiaľ čo zástava srdca je spôsobená elektrickým alebo mechanickým problémom v srdci, ako je abnormálny alebo nepravidelný srdcový tep alebo arytmia.

Zastavenie srdca spôsobuje náhle zastavenie srdca a môže to spôsobiť srdcový infarkt. Smrť môže nastať v priebehu niekoľkých okamihov po tom, čo srdce prestane biť. Infarkt aj zástava srdca sa dajú liečiť, ale čas je dôležitý. Kardiopulmonálna resuscitácia a použitie defibrilátora na návrat srdca do normálneho rytmu môže zvrátiť zástavu srdca. Okamžite zavolajte 112, ak si myslíte, že vy alebo niekto, koho poznáte, má niektorú srdcovú príhodu.

Aké príznaky sprevádzajú srdcový infarkt?

Typ a závažnosť príznakov srdcového infarktu sa líši od človeka k človeku a podľa pohlavia. Nasledujúce príznaky sú bežné, ale je dôležité pochopiť, že čím viac príznakov máte súčasne, tým väčšia je pravdepodobnosť, že máte infarkt.

Príznaky sprevádzajúce srdcový infarkt
Príznaky sprevádzajúce srdcový infarkt

 • tlak, napätie, bolesť, bolesť alebo stláčanie v hrudníku, ktoré môže vyžarovať do krku, čeľuste alebo chrbta

 • nevoľnosť

 • poruchy trávenia

 • pálenie záhy

 • bolesť brucha

 • dýchavičnosť

 • studený pot

 • únava

 • točenie hlavy

 • náhly závrat

Ochorenie srdca je zabijakom číslo 1 medzi ženami. Symptómy srdcového infarktu u žien môžu byť jemnejšie a mnohé ženy uvádzajú, že ich symptómy sú spôsobené starnutím, kyslým refluxom alebo dokonca chrípkou.

Podľa Clevelandskej kliniky môžu príznaky pred infarktom u žien zahŕňať:

 • nezvyčajná únava

 • potenie a dýchavičnosť

 • bolesť, ktorá vyžaruje z hrudníka do čeľuste, chrbta alebo krku.

U žien môže byť niekedy ťažké rozlíšiť príznaky srdcového infarktu a príznaky úzkosti alebo panického záchvatu. Tieto dva stavy sa môžu prejavovať veľmi podobne príznakmi vrátane vertiga, závratov, búšenia srdca, necitlivosti končatín, chvenia a dokonca mdlôb.

Ak máte v anamnéze srdcové ochorenie alebo infarkt a máte tiež úzkosť alebo panickú poruchu, kedykoľvek sa u vás objavia príznaky srdcového infarktu, mali by ste vyhľadať pohotovostnú lekársku pomoc.

Príznaky srdcového infarktu u mužov mladších ako 40 rokov zahŕňajú mnohé z bežných symptómov uvedených vyššie. Skutočnou výzvou pre túto demografickú skupinu je, že zdanlivo zdraví mladí muži môžu zažiť náhlu srdcovú príhodu. Často to vidíme u mladých športovcov, keď sú jemné symptómy definované ako nadmerná námaha.

Prirodzené spôsoby, ako posilniť zotavenie po srdcovom infarkte
Prirodzené spôsoby, ako posilniť zotavenie po srdcovom infarkte

7 prirodzených spôsobov, ako posilniť zotavenie po srdcovom infarkte

1. Choďte na srdcovú rehabilitáciu

Po srdcovom infarkte vám kardiológ pravdepodobne navrhne účasť na programe srdcovej rehabilitácie. Mnohé nemocnice poskytujú tento ambulantný program zotavenia sa na pomoc ľuďom, ktorí prežili infarkt.

Tieto programy pozostávajú z kombinácie disciplín, ktoré sa zameriavajú nielen na zotavenie, ale aj na zníženie rizika budúcich srdcových príhod. Stretnutia často pozostávajú z emocionálnej a mentálnej podpory, fyzického cvičenia a vytvárania osobného životného štýlu pre udržanie zdravého srdca.

2. Starajte sa o svoje zdravie

Mnoho základných ochorení vrátane vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a cukrovky zvyšuje riziko srdcového infarktu. Účinná liečba týchto stavov môže pomôcť zlepšiť čas zotavenia.

3. Prestaňte fajčiť

Ak fajčíte, prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa pasívnemu fajčeniu.

4. Schudnite

Ak máte nadváhu, konzumujte zdravú stravu bohatú na živiny, aby ste zhodili kilá navyše. Dosiahnutie zdravej hmotnosti a jej udržanie je spojené s lepším zdravím srdca.

5. Pravidelne cvičte

Ľudia, ktorí prežili infarkt, často váhajú s cvičením zo strachu, že zažijú ďalší infarkt. Keď však kardiológ určí, že je pre vás cvičenie bezpečné, riaďte sa jeho odporúčaniami. Pamätajte, buďte k sebe jemní; vaše telo prežilo traumatickú udalosť a nejaký čas potrvá, kým podáte výkon na úrovni pred infarktom.

6. Ak trpíte depresiou, liečte ju

Depresia je po infarkte veľmi častá a príznaky môžu trvať šesť mesiacov alebo aj dlhšie. Úzkosť, hnev, podráždenie, odpor a slabé sebavedomie môžu byť tiež súčasťou rovnice. Pomôcť môže talk terapia alebo podporná skupina, slnečné žiarenie a inhalácia esenciálneho oleja z rímskeho harmančeka. Opäť buďte k sebe počas zotavovania jemní; je to proces, ktorý si vyžaduje liečenie mysle, tela a ducha.

7. Užívajte koenzým Q10, 100 mg dvakrát denne

Po srdcovej príhode vám môžu byť predpísané statíny na prevenciu ďalšieho srdcového infarktu. Užívanie doplnku Koenzým Q10 môže pomôcť znížiť vedľajšie účinky lieku a zároveň pomôcť regulovať krvný tlak.

V dvojročnom klinickom skúšaní pacientov so stredne ťažkým až ťažkým srdcovým zlyhaním dostali pacienti buď placebo alebo doplnok CoQ10. Po dvoch rokoch mali tí, ktorí dostávali CoQ10, výrazne menej nežiaducich kardiovaskulárnych príhod, nižšiu úmrtnosť a nižší počet pobytov v nemocnici. Výskumníci naliehajú na 100 miligramov dvakrát denne namiesto jednej 200-miligramovej dávky raz denne kvôli lepšej absorpcii.

Doplnky1

7 prirodzených spôsoby, ako si udržať zdravé srdce

Podľa Americkej srdcovej asociácie asi 20% pacientov vo veku 45 rokov a starších, ktorí majú infarkt, dostane ďalší do piatich rokov. Praktizovanie nasledujúcich tipov pre zdravý životný štýl môže zlepšiť zdravie srdca a udržať srdce zdravé.

Konzumujte potraviny zdravé pre srdce

Clevelandská klinika, jedno z najuznávanejších kardiologických centier na svete, odporúča dosiahnuť a udržať si zdravú váhu pre zdravie srdca. Zdravá strava zahŕňa:

 • Sedem až deväť porcií ovocia a zeleniny denne - konzumujte rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktoré pokrývajú širokú škálu farieb, aby ste si užili pestrý príjem živín. Vychutnajte si bobuľové ovocie, citrusy, papriku a listovú zeleninu. Poznámka - porcia je jeden stredne veľký kúsok ovocia alebo 1/2 šálky varenej alebo 1 šálka surovej zeleniny.

 • Prijímajte 25 g alebo viac vlákniny - odporúča sa denne kombinácia rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Z kategórie rozpustnej vlákniny sú ovos, šošovica, hrach, ľanové semienko, citrusy a jablká zdravými voľbami. Z kategórie nerozpustných konzumujte orechy a celozrnné cereálie či pečivo.

 • Konzumujte dve až tri bielkovinové jedlá na rastlinnej báze týždenne - proteínové jedlá živočíšneho pôvodu nahraďte šošovicou, strukovinami, quinou, orechmi a semienkami. Vychutnajte si na večeru hummus a falafel, ktorých kombinácia vás zasýti.

 • Obmedzte konvenčné červené mäso na jedno jedlo týždenne.

 • Dvakrát týždenne konzumujte hydinu z voľného chovu bez kože.

 • Dvakrát týždenne konzumujte ryby ulovené vo voľnej prírode, bohaté na omega 3 mastné kyseliny.

 • Alkohol pite s mierou.

 • Kontrolujte si veľkosť porcií.

Vychutnajte si tmavú čokoládu

Odporúča sa tiež konzumácia 28 g tmavej čokolády niekoľkokrát týždenne pre zdravie srdca. Silná horká chuť kakaa pochádza z flavanolov, ktoré môžu zlepšiť zdravie ciev znížením krvného tlaku, zlepšením prietoku krvi do mozgu a srdca a znížením pravdepodobnosti zrážania krvných doštičiek.

Je však dôležité poznamenať, že čím viac sa čokoláda spracováva, tým viac zdravotných výhod sa stráca. Vyberte si nízko spracovanú tmavú čokoládu a vyhnite sa holandskému spracovanému kakau a vysoko spracovanej čokoláde s orieškami a nugátom.

Buďte fyzicky aktívny

Chôdza len 30 minút denne môže znížiť riziko tepelného záchvatu a mŕtvice. Cieľom je absolvovať aspoň 30 minút miernej aeróbnej aktivity, aspoň päť dní v týždni. Ak ste prekonali srdcový infarkt, pred začatím akéhokoľvek cvičenia počkajte, kým vám kardiológ povolí opäť cvičiť.

Pravidelne cvičte jogu

Joga je nielen skvelá pre flexibilitu, silu, zvládanie stresu, depresie a úzkosti, ale je spojená aj s lepším zdravím srdca. A dlhodobé cvičenie jogy môže hrať úlohu pri zlepšovaní celkového zdravia. Prehľad klinických štúdií zistil, že joga môže zlepšiť zdravie srdca znížením krvného tlaku, znížením cholesterolu, znížením hmotnosti, znížením triglyceridov a zlepšením srdcovej frekvencie.

Užívajte doplnky omega-3, 1 000 mg denne

Rybí olej je spojený s celkovým zdravím srdca a je spojený so zvyšovaním energie, znižovaním vysokých hladín triglyceridov a úbytkom hmotnosti.

Podľa štúdie vysoká dávka omega-3 mastných kyselín z doplnku užívaného počas šiestich mesiacov zlepšuje určité markery srdcového zdravia u pacientov s anamnézou srdcového infarktu.

Choďte na akupunktúru

Rôzne klinické štúdie zistili, že užívanie určitých liekov na srdce spolu s pravidelnými akupunktúrnymi sedeniami je spojené so zníženým počtom srdcových infarktov u pacientov s koronárnou chorobou srdca. Prehľad 16 štúdií naznačuje, že akupunktúra plus predpísané lieky sú účinnejšie ako samotné lieky.

Zvládajte stres a liečte úzkosť

Stres, depresia a úzkosť majú skutočné dôsledky na fyzické a emocionálne zdravie. Okrem zdravej výživy, pravidelného cvičenia a kvalitného spánku môžu pomôcť aj iné aktivity, ako je kognitívno-behaviorálna terapia, meditácia a arteterapia.

Tiež sa ukázalo, že ashwagandha, jeden z najlepších prírodných liekov na úzkosť, bojuje proti stresu, úzkosti a depresii. Vezmite 300 miligramov vysokokvalitného doplnku ashwagandha denne. Nezabudnite sa ale najskôr poradiť so svojím lekárom.

Myšlienky na záver

Infarkt môže byť smrteľný. Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté - okamžite zavolajte 112, ak pocítite bolesť na hrudníku okrem iných bežných príznakov srdcového infarktu.

U zdanlivo zdravých mladých mužov a žien treba príznaky srdcového infarktu brať vážne. Miera srdcových infarktov je u mladších žien na vzostupe, vrátane tichých srdcových infarktov, pri ktorých sa nevyskytujú žiadne príznaky.

Ak máte v rodinnej anamnéze ischemickú chorobu srdca, fajčíte, máte cukrovku alebo vysoký krvný tlak, poraďte sa so svojím lekárom o pravidelnom skríningu.

zdroj: who.int, draxe.com
zdroj obrázky: singhealth.com.sg