
Pre správny vývoj a rast detí je dôležité, aby jedli zdravú a vyváženú stravu a tak dostávali energiu, živiny, vitamíny a minerály, ktoré potrebujú.
Zdravé tuky potrebujú pre zdravý mozog, vápnik pre zdravé kosti a širokú škálu vitamínov a minerálov zahrnutých v ovocí a zelenine pre ich celkový vývoj.
Aby ste sa ubezpečili, že dieťaťu ponúkate zdravé potraviny, zostavili sme odborné tipy na stravovanie a zoznam najlepších zdravých a nevhodných potravín pre batoľatá.
10 zdravých potravín pre batoľatá
Týchto 10 potravín nie je len super zdravých pre vaše deti (a pre vás!), ale sú tiež univerzálne a ľahko sa pripravujú.

Jogurt
Jogurt je vynikajúcou voľbou pre raňajky, desiatu alebo dokonca dezert, ale musíte sledovať obsah pridaného cukru. Je to zdravé občerstvenie, ktoré obsahuje bielkoviny a vitamíny skupiny B, hlavne B2-riboflavín a B12-kobalamín, živiny, ktoré mnohým deťom v strave chýbajú. Jogurt tiež obsahuje probiotiká, dobré baktérie, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravého čreva.
Jednoduchý spôsob, ako vybrať zdravý jogurt? Kúpte obyčajný grécky jogurt, ktorý nemá žiadne pridané cukry a obsahuje dvakrát bielkoviny bežného jogurtu. Väčšina jogurtov, ktoré sú ochutené, obsahujú cukor; niektoré nové produkty sú ochutené iba ovocím, ale obyčajný neochutený je vždy najlepšou voľbou. Dochutiť ho môžete sami pridaním bobuľového ovocia a posypať celozrnnými obilninami.
Fazuľa
Fazuľa je skromný superfood. Je nabitá bielkovinami a vlákninou a navyše je lacná. Ak kupujte fazuľu v plechovke vyberte si radšej tú s nízkym obsahom sodíka, ako je fazuľa čierna, cícer alebo kidney fazuľa. Jednoducho otvorte plechovku a obsah opláchnite, aby ste odstránili sodík a pripravte zvolené jedlo.
Ak vaše dieťa neobľubuje hovädzie mäso môžete ho nahradiť fazuľou a aj tak udržíte vysoko kvalitnú chudú bielkovinu a zároveň dodáte kľúčovú výživnú látku: vlákninu. Deti vo veku od 4 do 8 rokov potrebujú okolo 25 gramov vlákniny denne a väčšina výrobkov, pre deti, ktoré dostanete v obchode, ako napríklad ovocné tyčinky a krekry, obsahujú len veľmi málo vlákniny, ak vôbec nejakú. Vláknina pomáha podporovať zdravé trávenie a pomáha deťom cítiť sa dlhšie plnšie, takže nebudú hladné 5 minút po dojedení obeda či večere.

Vajcia
Jedno veľké vajce má 6 gramov bielkovín a poskytuje tiež vitamín D, vitamín B12 a železo. Niektoré vajcia sú obohatené o omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pri vývoji mozgu detí. Nasýtené tuky a transmastné kyseliny majú väčší vplyv na zvyšovanie zlého cholesterolu ako vajcia, takže sa nemusíte báť ich konzumácie.
Na raňajky vynechajte salámu a namiesto nej radšej pripravte vajíčkové raňajky (zeleninová omeleta, praženica či pomazánka). V minulosti lekári odporúčali, aby sa vajíčka nedávali dojčatám do 12 mesiacov, výskum však teraz ukazuje, že zavedenie alergénnych potravín medzi 6 a 12 mesiacmi pomáha predchádzať alergiám na jedlo.
Avokádo
Avokádo je jednoduchý spôsob, ako dostať zdravé tuky do stravy vášho dieťaťa. Má vysoký obsah mononenasýtených tukov, ktoré znižujú zápal a udržiavajú zdravú hladinu cholesterolu. Tuk sa pomaly pohybuje tráviacim traktom, takže udržuje deti dlhší čas sýte.
Najlepšia na avokáde je jeho všestrannosť. Dieťa ho môže jesť lyžičkou, ako pomazánku na toaste, môžete ho zmixovať s inou zeleninou a ovocím do smoothie, zamiešať do kuracieho alebo tuniakového šalátu alebo môžete pripraviť avokádové pesto. Avokádo je tiež skvelé prvé jedlo pre batoľatá.

Sladké zemiaky
Nemáte čas a potrebujete niečo výživné? Umyte si sladké zemiaky, urobte do nich niekoľko dier a pečte v rúre 3-5 minút (v závislosti od jeho veľkosti). Pozdĺžne ich rozrežte, nechajte vychladnúť a ponúknite dieťaťu. Či už je vaše dieťa vo veku 6 mesiacov, 6 alebo 16 rokov, sladké zemiaky im zaručene budú chutiť (pretože sú sladké).
Sladké zemiaky obsahujú vitamín A (viac ako 300% dennej hodnoty pre dospelých), vlákninu a draslíka. Obmedzenie soli a zvýšenie príjmu draslíka udržuje zdravý krvný tlak i srdce.
Mlieko
Mlieko pomáha budovať silné kosti, pretože je plné vápnika a vitamínu D. Jeden 240 ml pohár mlieka má vysoký obsah fosforu, vitamínu B12 a draslíka a obsahuje 8 gramov bielkovín. Dojčatá by ale nemali piť kravské mlieko do 1. roku. Plnotučné mlieko by ste mali ponúkať dieťaťu až vo veku 2 rokov, ale nemali by ste prekročiť 1 l na deň, pretože ho to zasýti a nebude chcieť jedlo.
Po dosiahnutí veku 2 rokov môžu deti piť nízkotučné mlieko a konzumovať mliečne výrobky, ale maximálne tri porcie za deň. Ak dieťaťu nechutí kravské mlieko, v obchodoch nájdete veľa rastlinných alternatív. Skontrolujte však zloženie a vyberte pre svoje deti nesladené varianty. Každé alternatívne mlieko má však mierne odlišný výživový profil, napríklad sójové mlieko obsahuje viac bielkovín.

Orechy a semená
Vymeňte chrumkavé detské občerstvenie s nízkym obsahom vlákniny (tie, ktoré obsahujú prázdne kalórie) za orechy a semená, ktoré obsahujú zdravé trio - vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky. Ponúknite im mix - kešu, vlašských orechov, mandlí, pekanových orechov, slnečnicových semien, semien chia a ďalších. Ak má vaše dieťa alergiu na orechy, semená sú bezpečné a ide o dobrý spôsobom, ako získať dôležitú výživu.
Orechy majú vysoký obsah horčíka, minerálu, ktorý je rozhodujúci pre vývoj kostí a výrobu energie. Vlašské orechy, pekanové orechy, semená chia a ľanové semienka obsahujú vysoké množstvo kyseliny alfa-linolénovej (ALA), čo je druh omega-3 kyselín, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo (takže ho musíte prijímať v potrave). Ponúkajte orechy samotné alebo so sušeným ovocím, pridajte ľanové semienka do smoothies, posypte semienkami chia jogurt, použite plátky mandlí na kuracie mäso namiesto strúhanky alebo si vytvorte vlastnú granolu.
Celé zrná
Celé zrná dodávajú živinu, ktorá v potrave väčšiny detí skutočne chýba: vláknina. Vláknina udržuje sýte brušká detí a zabezpečuje pravidelné pohyby čriev. Deti potrebujú asi 25 gramov vlákniny denne, ale veľa pochutín obsahuje iba 1-3 gramy na porciu.
V zozname ingrediencií hľadajte 100% celozrnnú obilninu (nenechajte sa oklamať marketingom) s najmenej 3-5 gramami vlákniny na jednu porciu. Ľahké celozrnné potraviny pre deti zahŕňajú ovsené vločky, celozrnné cestoviny (skúste napoly celozrnnú, napoly bielu, ak nebudú tolerovať čisto celozrnné cestoviny), hnedú ryžu a celozrnné tortily a chlieb. Celozrnnú múku môžete použiť aj na výrobu palaciniek, koláčikov alebo pizze.

Bobuľové ovocie
Jedna šálka bobúľ má 4 gramy vlákniny a obsahuje vysoký obsah vitamínu C a ďalších antioxidantov, ako sú antokyány. Čučoriedky, černice a jahody majú nižší obsah cukru& ako mnohé druhy ovocia. Čerstvé bobule sú pre deti vynikajúcim občerstvením alebo doplnok jogurtov. Ak momentálne nie je sezóna na bobuľové ovocie, kúpte si mrazené ovocie a primiešajte ho do smoothie alebo ovsených vločiek.
Zelenina - akýkoľvek druh
Deti aj dospelí nejedia dostatok zeleniny. Ale ak vaše dieťa konzumuje zeleninu rado a veľa - gratulujeme! Čím viac farieb a väčšia rozmanitosť zeleniny, tým lepšie. Každá farba poskytuje zelenine rôzne živiny: listová zelenina, ako je špenát a kapusta, má vysoký obsah vitamínu K, oranžová a červená zelenina obsahuje vitamín A, papriky sú plné vitamínu C a kapustovitá zelenina ako brokolica, kapusta a karfiol obsahujú zlúčeniny bojujúce proti rakovine a živia dobré črevné baktérie.
Umyte a nakrájajte kaleráb, mrkvu či uhorky na tyčinky a ponúknite dieťaťu na desiatu či olovrant. Ak máte k dispozícii nejaký priestor, vytvorte si malú záhradku s cherry paradajkami a sladkými paprikami; keď deti pestujú svoju vlastnú zeleninu sú hrdí na výsledky, a preto sú ochotnejší ju konzumovať.
Ak dieťaťu niektorý druh zeleniny nechutí nevzdávajte sa a ponúkajte ju dieťaťu aj niekoľkokrát. Pomôcť môže aj zmena spôsobu podania zeleniny. Niektoré deti nebudú jesť surové paradajky, ale budú jesť varené nakrájané paradajky v cestovinovej omáčke.
čítaj tiež

Nápady na raňajky, obed a večeru pre batoľatá a malé deti
Pre správny vývoj a rast detí je dôležité, aby jedli zdravú a vyváženú stravu a tak dostávali energiu, živiny, vitamíny a minerály ktoré potrebujú.

Potraviny, ktorým sa treba u detí vyhnúť
Soľ
Deti by nemali jesť veľa soli, pretože nie je dobrá pre ich obličky. Nepridávajte soľ do detského jedla ani do pitnej vody a nepoužívajte bujónové kocky alebo omáčky, pretože často obsahujú vysoké množstvo soli. Keď varíte pre rodinu, pamätajte na to, že to bude konzumovať aj vaše dieťa.
Vyvarujte sa slaných potravín, ako sú:
- slanina
- salámy
- čipsy s pridanou soľou
- krekry
- chrumky
- hotové jedlá
Cukor
Vaše dieťa cukor vôbec nepotrebuje. Energiu totižto získavajú z ovocia. Tým, že sa vyhnete sladkým jedlám i cukrovinkám a sladeným nápojom (vrátane ovocných štiav), pomôžete zabrániť vzniku zubného kazu.
Nasýtený tuk
Nedávajte dieťaťu príliš veľa potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov, ako sú lupienky, sušienky a koláče. Kontrola výživových štítkov na potravinách vám môže pomôcť pri výbere potravín s nízkym obsahom nasýtených tukov. Viac informácií nájdete na etiketách potravín.
Med
Med občas obsahuje baktérie, ktoré môžu produkovať toxíny v detskom čreve, čo vedie k detskému botulizmu, čo je veľmi vážne ochorenie.
Nedajte svojmu dieťaťu med, pokiaľ nie je staršie ako 1 rok. Med je cukor, takže keď ho dieťaťu nebudete dávať pomôžete zabrániť vzniku zubného kazu.
Celé orechy a arašidy
Celé orechy a arašidy by sa nemali podávať deťom mladším ako 5 rokov, pretože pri ich zlom prehltnutí sa môžu dusiť. Orechy a arašidy môžete deťom podávať vo veku okolo 6 mesiacov keď sú rozdrvené, mleté alebo maslo z nich pripravené. Ak máte vo svojej rodine anamnézu potravinových alergií alebo iných alergií, pred zavedením orechov a arašidov sa porozprávajte so svojím lekárom.

Niektoré syry
Syr môže tvoriť súčasť zdravej a vyváženej stravy pre batoľatá a malé deti a poskytuje vápnik, bielkoviny a vitamíny. Deti môžu jesť pasterizovaný plnotučný syr od 6 mesiacov. Patria sem tvrdé syry, ako je jemný syr čedar, tvaroh a smotanový syr.
Batoľatá a malé deti by nemali jesť mäkké syry vyzreté plesňou, ako sú brie a hermelín, ani dozrievané kozie mlieko a mäkké syry s modrou plesňou, ako je roquefort, pretože existuje vyššie riziko, že tieto syry budú obsahovať baktériu nazývanú listéria. Mnoho syrov sa vyrába z nepasterizovaného mlieka. Je teda lepšie sa im vyhnúť.
Kontrolujte štítky na syroch, aby ste sa uistili, že sú vyrobené z pasterizovaného mlieka. Tieto syry sa však môžu použiť ako súčasť vareného receptu, pretože listéria sa varením zabíja. Napríklad pečený syr brie je bezpečnejšou možnosťou.
Surové a ľahko uvarené vajcia
Slepačie vajíčka by sa deťom mali podávať uvarené natvrdo. Vyhnite sa surovým vajciam, vrátane tepelne neupravenej koláčovej zmesi, domácich zmrzlín, domácej majonézy alebo dezertov, ktoré obsahujú tepelne neupravené vajce.
Žralok a mečúň
Nedávajte svojim deťom konzumovať žraloka ani mečúňa. Množstvo ortuti v týchto rybách môže ovplyvniť vývoj nervového systému dieťaťa.
zdroj: nhs.uk, eatingwell.com