< Spať na liečivé recepty Sirup zo smrekových výhonkov

Ak Vás alebo Vaše deti trápi kašeľ a nechcete ihneď siahnuť po liekoch, pripravte si sirup zo smrekových výhonkov. Tento sirup obsahuje množstvo vitamínu C, rozpúšťa hlieny, uľahčuje vykašliavanie, lieči dýchacie cesty, zmierňuje reumu a tíši bolesti.

Na liečbu chorôb: Kašeľ Prechladnutie Chrípka Zápal prínosových dutín - sinusitída

Ingrediencie

Smrekové výhonky
Kryštálový cukor
Citrón - najlepšie bio
Sklenený pohár

Postup

1

Na jar ( koniec apríla až do polovice mája ) si natrháme mladé výhonky zo smreka, ktoré premyjeme vodou a necháme odkvapkať.

2

Do pripraveného dobre vyčisteného skleneného pohára dáme 3cm vrstvu cukru, na to dáme 3cm vrstvu vyčistených smrekových výhonkov. Na vrstvu výhonkov môžete položiť plátky citróna. Citrón je najlepšie použiť bio, aby kôra nebola chemicky ošetrená. V prípade, že nezoženiete bio, poriadne ho pred nakrájaním vydrhnite hubkou a horúcou vodou.

3

Takto vrstvíme až po vrch pohára, s tým, že posledná vrchná vrstva je cukor. Dobre uzavrieme.

4

Pohár položíme na slnečné miesto a necháme 8 týždňov stáť, kým sa cukor úplne nerozpustí a vznikne nám sirup. Počas tohto procesu treba dať pozor na to, aby nedochádzalo k prehrievaniu nádoby, keďže pri teplote nad 25 °C dochádza k brzdeniu procesu premeny a vzniku plesní. Taktiež by teplota nemala klesnúť pod 15 °C, aby nedochádzalo k spomaleniu procesov.

5

Keď máme sirup hotový, scedíme ho cez plátno alebo plienku a nalejeme do menších fľaštičiek z tmavého skla a uzavrieme. Nevaríme, aby si sirup zachoval všetky vitamíny a výživné látky. Skladujeme na tmavom mieste v chlade.

6

Užívame 1 až 2 polievkové lyžice 3x denne pred jedlom, a to buď samostatne, alebo zriedené s vodou. Pomáha pri vykašliavaní a liečbe horných aj dolných dýchacích ciest. Ideálne ako alternatíva pre deti, ktorým nechcete dávať lieky z lekárne.