
Alzheimerova choroba je zničujúce ochorenie, ktoré je žiaľ nevyliečiteľné. Pacientom sú k dispozícií lieky na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality ich života. V dôsledku toho lekárska a vedecká komunita naďalej kladie väčší dôraz na prevenciu Alzheimerovej choroby.
Na tento účel povzbudivá nová štúdia zistila, že vyššie hladiny HDL cholesterolu (alebo „dobrého“ cholesterolu) v tekutine obklopujúcej mozog a miechu môžu poskytnúť ochranu pred Alzheimerovou chorobou.
Výsledky štúdie
V štúdii vedci navrhli, že „malé častice lipoproteínu s vysokou hustotou (HDL) znižujú riziko Alzheimerovej choroby vďaka svojej schopnosti vymieňať si lipidy, čo ovplyvňuje zloženie membrán neurónov a ciev a synaptické funkcie“.
U 180 jedincov nad 60 rokov (priemerný vek 77 rokov) boli namerané častice HDL v likvore a plazme. Našlo sa spojenie medzi vyšším počtom malých častíc HDL v tejto tekutine a dvoma kritickými indikátormi, ktoré zrejme ponúkajú ochranu pred Alzheimerovou chorobou.
Prvým ukazovateľom bolo, ako sa lepší výkon v testoch pamäti, myslenia a/alebo kognitívnych funkcií spájal s jedincami s vyššími hladinami malých častíc HDL v mozgovomiechovom moku. Dôležité je, že to nezáviselo od veku, pohlavia, vzdelania alebo dokonca od toho, či boli nositeľmi takzvaného génu Alzheimerovej choroby (APOE4). Ak jednotlivec nevykazoval žiadne kognitívne poškodenie na začiatku, potom bolo spojenie ešte silnejšie.
Tí s vyššími hladinami malých HDL častíc v mozgu mali tiež vyššie hladiny určitého peptidu (amyloid beta 42) v mozgovomiechovom moku. Podľa tej istej štúdie sú vyššie hladiny tohto peptidu spojené s nižším rizikom Alzheimerovej choroby.
Vedci naznačujú, že tieto malé častice HDL môžu napríklad v budúcnosti pomôcť pri liečbe skorej Alzheimerovej choroby. Tvrdia, že ďalšie štúdie pomôžu využiť malé HDL na terapeutické účely, pretože predpokladajú, že pomáhajú vyčistiť a vylučovať peptidy, ktoré tvoria plaky, ktoré sa vyskytujú pri Alzheimerovej choroby.
Ako prirodzene zvýšiť hladinu HDL
Aby sme udržali Alzheimerovu chorobu na uzde, môže byť skutočne nevyhnutné, aby tieto malé častice HDL mazali oblasti mozgu a chrbtice, aby boli zdravé, hovorí Dr. Hussein Yassine, docent medicíny a neurológie a spoluautor štúdie. Aby boli tieto mozgové bunky zdravé, je dôležité cvičenie a metódy, ktoré pomáhajú podporovať produkciu týchto častíc HDL.
Skvelou správou je, že zmeny v každodenných návykoch, ako je strava a cvičenie, sa môžu rovnať zdravším hladinám HDL cholesterolu, čo môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby, ako aj iných život ohrozujúcich zdravotných problémov.
1. Prestaňte fajčiť
Štúdie ukazujú, že fajčenie nepriaznivo ovplyvňuje HDL znížením jeho hladiny.
2. Pravidelne cvičte
Zvýšená fyzická aktivita priamo pomáha zvyšovať HDL cholesterol. Intenzívne cvičenie je najlepšou voľbou na zvýšenie HDL, ale akékoľvek cvičenie je lepšie ako žiadne.
3. Znížte telesnú hmotnosť
Ak máte v súčasnosti nadváhu, schudnutím aj niekoľkých kíl môžete zlepšiť HDL cholesterol. Na každé 3 kg, ktoré schudnete, sa môže HDL zvýšiť o 1 miligram na deciliter.

4. Konzumujte zdravšie tuky
Ak chcete zlepšiť hladinu HDL a celkový cholesterol, určite sa vyhnite transmastným tukom, ktoré sa bežne nachádzajú v margarínoch, pečive a vyprážaných fast foodoch. Naopak, konzumujte viac zdravých tukov, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v avokáde, olivovom oleji, orechoch a lososovi. Prečo? Pretože zdravé tuky pomáhajú vyrovnávať LDL cholesterol tým, že ho znižujú a zvyšujú HDL cholesterol.
5. Obmedzte rafinované sacharidy
Strava s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov, ako je biely chlieb, cukor atď., má negatívny vplyv na hladinu HDL, takže znížením príjmu týchto typov uhľohydrátov môžete zlepšiť HDL. Vyberajte si vysokokvalitné a zdravšie sacharidy, aké sa nachádzajú v naklíčenom chlebe a ovocí.
6. Alkohol pite s mierou
Mierna konzumácia alkoholu je spojená s vyššími hladinami HDL cholesterolu. Mierna konzumácia pre zdravých dospelých znamená jeden alkoholický nápoj denne pre ženy všetkých vekových skupín a mužov nad 65 rokov a až dva nápoje denne pod 65 rokov. Organické červené víno je rozumná voľba.
7. Zvýšte príjem niacínu
Niacín je vitamín B, ktorý telo používa na premenu jedla na energiu. Pomáha tiež udržiavať zdravý tráviaci a nervový systém, pokožku, vlasy a oči. Väčšina ľudí prijíma dostatok niacínu zo stravy, ale niacín sa často užíva na predpis na liečbu nízkych hladín HDL. Suplementácia niacínu môže zvýšiť HDL cholesterol o viac ako 30%, ale môže mať nepríjemné vedľajšie účinky.
Najrozumnejšie je zaradiť niacín do každodennej stravy. Medzi najlepšie potraviny bohaté na niacín patrí morka, kuracie prsia, arašidy, huby, pečeň, tuniak, zelený hrášok, hovädzie mäso, slnečnicové semienka a avokádo.
8. Zvážte užívanie liekov na predpis
Mohol by byť niektorý z vašich súčasných liekov na predpis príčinou nízkych hladín HDL? Lieky ako anabolické steroidy, beta-blokátory, benzodiazepíny a progestíny môžu znižovať hladiny HDL. Ak užívate niektorý z týchto liekov, porozprávajte sa so svojím lekárom a zvážte, či môžete urobiť niečo, čo by mohlo nahradiť váš súčasný liek.
zdroj: draxe.com
zdsroj obrázky: eatright.org, burjeel.com