Minerály sú anorganické látky obsiahnuté v ľudskom tele len v malých množstvách. Celkovo tvoria 3-4% telesnej váhy. Viac než 60 rôznych minerálov sa v tele skladá z 22 dôležitých prvkov.

Minerály – sú nevyhnutné pre celý rad životných procesov, od formovania kostí k normálnej činnosti srdca a zažívacieho systému. Niektoré sú dôležité v prevencii osteoporózy alebo iných chorôb. Človek si musí zásobu minerálov doplňovať stravou alebo výživovými doplnkami.

Z minerálov sa sedem označuje ako hlavné prvky (makroprvky), patrí sem vápnik, chlór, horčík, fosfor, draslík, sodík a síra.

Ďalšie v skupine 15 prvkov sú označené ako stopové (mikroprvky), pretože množstvo, ktoré človek denne potrebuje k udržaniu dobrého zdravia je malé, zvyčajne sa udáva v mikrogramoch.

Úloha minerálov

  1. súčasť aminokyselín, hemoglobínu, bielkovín, nukleových kyselín, enzýmov, hormónov, vitamínov a iných zlúčenín. Sú dôležité pre činnosť nervovej sústavy, regulujú dráždivosť, aktivujú enzymatické systémy, angažujú sa na riadení základných psychických procesov, svoj význam majú aj pri prevencii osteoporózy, rakoviny a iných chronických chorôb.
  2. súčasť kostí a zubov, dodávajú im pevnosť a pružnosť.
  3. ako nerozpustné soli pomáhajú kontrolovať zloženie tekutín v tele a buniek, udržujú osmotický tlak, zabezpečujú stále pH krvnej plazmy, uľahčujú výmenu látok cez membránu bunky smerom von aj dnu.

Rozdelenie minerálov

  • makroelementy - je ich v tele podstatne viac, ich príjem meriame v mg. Patrí sem: draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, sodík, vápnik.
  • mikroelementy nazývame stopovými prvkami, pretože ich množstvo, ktoré človek denne potrebuje k udržiavaniu dobrého zdravia je nepatrné. Obvykle sa udáva v ug. Patria sem: bór, cín, fluór, germánium, chróm, jód, kobalt, kremík, mangán, meď, molybdén, nikel, selén, vanád, zinok, železo.