Asafoetida (čertovo lajno) - 5 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Asafoetida (čertovo lajno)

  Západoázijská trváca bylina asafoetida - čertovo lajno (Ferula assa-foetida) nesie naozaj zaujímavý názov, ktorý nie je výmyslom. Svoje neobvyklé druhové meno "čertovo lajno" prevzala po zapáchajúcej živici, ktorá vyteká z narezaného koreňa rastliny. Aj keď má vo svojej čistej forme silne páchnucu arómu, po úprave je používaná ako korenie, ktoré môže v jedlách nahradiť chuť cibule či cesnaku.

  O asafoetide

  Asafoetida je sušená živica, ktorá sa vylučuje z podzemka alebo koreňa niekoľkých druhov Feruly (F. foetida a F. assa-foetida), vytrvalých bylín, rastúcich do výšky 1 až 1,5 m. Je pôvodom z púšte Iránu a pohoria Afganistanu, ale pestuje sa najmä v blízkom Pakistane a Indii.

  Získaná živica sa používa ako korenie na ochutenie pokrmov, chuťovo pripomína cesnak a cibuľu. Tepelne neupravená živica nesmierne páchne, ale po vhodnej úprave je použiteľná. Samotná chuť korenia je príjemná a môže v pokrmoch hravo nahradiť cibuľu či cesnak.

  Pri varení sa používa naozaj len štipka korenia, má totiž výraznú chuť i arómu, ale dodá pokrmu na jedinečnosti. Prášok z asafoetidy býva kombinovaný s ďalšími druhmi korenie či múkou, aby došlo k zjemneniu chuti. Vhodné je korenie užívať do pokrmov zo zeleniny, húb, ale hodí sa aj na ryby a do omáčok. Je dokonca súčasťou worcesterskej omáčky. Do studenej kuchyne ho možné používať po upražení. Korenie funguje aj ako prírodné žlté potravinárske farbivo.

  Asafoetida1

  Zloženie asafoetidy

  Typická asafoetida obsahuje asi 40–64% živice, 25% endogénnej gumy, 10–17% prchavého oleja a 1,5–10% popola. Časť živice obsahuje asaresinotanoly „A“ a „B“, kyselinu ferulovú, umbelliferón a štyri neidentifikované zlúčeniny. Prchavá olejová zložka je bohatá na rôzne organosulfidové zlúčeniny, ako je 2-butylpropenyl-disulfid, diallylsulfid, diallyl disulfid (tiež prítomný v cesnaku) a dimetyltrisulfid, ktorý je zodpovedný aj za zápach uvarenej cibule. Organosulfidy sú primárne zodpovedné za zápach a chuť asafoetidy.

  Asafoetida - 5 účinkov na zdravie

  Asafoetida udržuje zdravé trávenie

  Asafoetida je starým liekom na problémy so žalúdkom vrátane plynatosti, nadúvania, syndrómu dráždivého čreva (IBS), črevných červov, vďaka svojim antispazmodickým a protizápalovým vlastnostiam, ktoré pomáhajú zmierňovať tieto zdravotné problémy. Denne konzumujte kúsok tohto korenia pridávaním do omáčky alebo si ňou posypte zeleninu. Ďalšou možnosťou je rozpustiť štipku korenia vo vode a vypiť ho každý deň.

  Asafoetida zmierňuje dýchacie problémy

  Asafoetida môže tiež pomôcť pri zmiernení respiračných porúch, ako je astma, bronchitída, suchý kašeľ a podobne, kvôli jej protizápalovým, antivírusovým a antibiotickým účinkom. Pomáha tiež pri zmiernení zahlienenia tým, že hlien uvoľní. Všetko, čo musíte urobiť, je pripraviť si pastu pomocou asafoetidy a vody a naniesť si ju na hruď. Môžete tiež zmiešať asafoetidu a suchý zázvorový prášok spolu s trochou medu. Konzumujte túto zmes, aby ste dostali úľavu od dýchacích problémov.

  Asafoetida2

  Asafoetida pomáha zmierniť menštruačné bolesti

  Menštruačné obdobia sú pre väčšinu žien nočnou morou. Asafoetida pomáha zmiernením menštruačnej bolesti a kŕče v dolnej časti brucha. Ako prírodné riedidlo krvi pomáha krvi hladko prúdiť bez toho, aby obmedzovala akúkoľvek časť tela. Zvyšuje tiež sekréciu progesterónu, ktorá podporuje ľahký prietok krvi, čím poskytuje úľavu od bolesti. Zmiešajte štipku asafoetidy, prášku senovky gréckej a štipku soli v šálke cmaru a pite počas menštruačných období.

  Asafoetida pomáha znížiť krvný tlak

  Asafoetida je prírodné riedidlo krvi a pomáha tak znížiť krvný tlak. Je plná kumarínu, zlúčeniny, ktorá pomáha zlepšovať prietok krvi a riediť krv, čím bráni zrážaniu krvi.

  Vedci dokázali izolovať určité fytochemikálie v asafoetide, ktoré majú užitočné kardiovaskulárne účinky. Extrakt zo živice významne znižuje priemerný arteriálny krvný tlak. Zdá sa, že asafoetida obsahuje relaxačné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na krvný tlak a na kardiovaskulárne zdravie všeobecne, čiastočne vďaka týmto fytonutrientom.

  Asafoetida pomáha zmierniť bolesť hlavy

  Asafoetida má protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú zápal krvných ciev v hlave, čo zase zmierňuje bolesti hlavy. Všetko, čo musíte urobiť, je zohriať štipku asafoetidy v trochu vody. Pite takýto nápoj niekoľkokrát za deň, aby sa dostavili efektívne výsledky.

  biolekar.cz, cs.wikipedia.org, food.ndtv.com, draxe.com