Obsah článku

  Wasabi

  Wasabi je korenie získané z podzemku rastliny eutermy japonskej, v slovenčine tiež známe ako "japonský chren". Wasabi známe pre svoju ostrú, štipľavú chuť a jasne zelenú farbu, je základnou prísadou pre sushi a rezance v japonskej kuchyni.

  Okrem toho niektoré zlúčeniny v tejto zelenine, vrátane izotiokyanátov (ITC) zodpovedných za štipľavú chuť, má niekoľko zdravotných výhod.

  O wasabi

  Wasabi sa všeobecne predáva buď ako podzemok alebo stonka, ktorá sa musí pred použitím veľmi jemne nastrúhať, a ako pasta alebo po usušení ako prášok je pripravené na použitie v skúmavkách podobných rúrkam na zubné pasty.

  Podzemok sa používa ako prísada v japonskej kuchyni - najmä do typických pokrmov, ako je sushi, sashimi a rezance. Pri styku so vzduchom stráca nastrúhaný podzemok na sile, preto by sa mal spracovávať vždy čerstvý.

  Nutričné zloženie wasabi

  Wasabi obsahuje sacharidy, bielkoviny, tuky, vlákninu, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, veľké množstvo vitamínu C, z minerálnych látok obsahuje mangán, horčík, draslík, vápnik, zinok, fosfor, meď a železo.

  Jeho unikátne ostrá chuť (ktorá pripomína pálivú horčicu a dráždi nosovú dutinu) je spôsobená množstvom izotiokyanátom (najmä alyl-izotiokyanátu; tie vznikajú z obsiahnutého sinigrínu (rovnako ako u chrenu, ktorý sa ľahšie pestuje).

  Wasabi1

  Wasabi - 6 účinkov na zdravie

  Wasabi je antiparazitické

  Izotiokyanáty (ITC) robia z wasabi prírodné antiparazitické jedlo. Je účinný proti parazitom Anisakis prítomným v treskách, lososoch, chobotniciach a iných morských plodoch. Ak sa konzumujú surové alebo čiastočne uvarené, môžu spôsobiť bolestivé gastrointestinálne príznaky, obštrukciu čriev a dokonca anafylaxiu (alergický šok).

  Wasabi udržuje zdravé srdce

  Jedným z najúžasnejších zdravotných výhod wasabi je jeho schopnosť zlepšovať zdravie srdca. Znižuje pravdepodobnosť infarktu tým, že bráni agregácii krvných doštičiek.

  Wasabi pomáha dezinfikovať dýchacie cesty

  Konzumácia wasabi môže dezinfikovať vaše dýchacie cesty vďaka prítomnosti plynného alyl izotiokyanátu. Štúdie tiež ukazujú, že izotiokyanát má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zabrániť infekcii alebo bojovať proti astme. Iba 100 g wasabi obsahuje 70% denného odporúčaného množstva vitamínu C. Wasabi tiež obsahuje sinigrín, zodpovedný za odstránenie preťaženia z antibiotík, pomáha riediť hlien, zmierňuje zápal a stimuluje imunitný systém.

  Wasabi bráni vzniku rakoviny

  Wasabi má úzku súvislosť so zeleninou, ako je brokolica a kapusta, ktoré obsahujú chemikálie na podporu zdravia pečene. Chemikálie po určitej dobe úspešne neutralizujú toxické látky, ktoré vedú k rakovine. Podľa štúdií je wasabi dobré na posilnenie imunity a kontrolu rakovinových účinkov.

  Wasabi udržuje zdravé trávenie

  Wasabi sa tiež stará o tráviaci systém. Bojuje so všetkými škodlivými toxínmi a čistí vaše črevá. Je bohaté na vlákninu, ktorá zabraňuje zápche, problémom s plynatosťou, nadúvaním, grganím atď. Podporuje tiež produkciu žlče, čím zlepšuje fungovanie pečene a žlčníka. Prílišná konzumácia však môže u niektorých jedincov spôsobiť reflux (tvorenie kyseliny), hnačku alebo nevoľnosť.

  Wasabi pomáha detoxikovať organizmus

  Toxíny a karcinogény môžu spôsobiť molekulárne poškodenie. A niekedy akumulácia toxínov presahuje detoxikačnú kapacitu pečene. V takýchto prípadoch sa môžete spoľahnúť na wasabi, pretože je to prírodný detoxikátor. Účinne vylučuje toxíny z pečeňových tkanív a zažívacieho systému, a tak vás udržiava zdravým.

  zdroj: cs.wikipedia.org, stylecraze.com, conserve-energy-future.com