Obsah článku

  Vanilka

  Vanilka je aromatické korenie pôvodom z Mexika používané hlavne pri príprave niektorých sladkých jedál, pochutín a nápojov. Jedná sa o fermentovanú tobolku (nesprávne lusk) niektorých druhov orchideí rodu vanilovník (Vanilla).

  O vanilke

  Rastlina vanilky je bylinný úponok, ktorý si vyžaduje podporu stromu alebo tyče pre optimálny rast. Má kvety v tvare trúbky, ktoré sú prirodzene opeľované včelami a kolibríkom, a dokonca aj ručne. Nezrelé vanilkové struky zožltnú, keď dosiahnu dĺžku 13 až 20 cm a sú pripravené na zber. Potom sa blanšírujú vo vriacej vode, "potia sa" a niekoľko týždňov sa sušia na slnku, až kým sa nescvrknú. Potom sa z niektorých fazúľ vyššej kvality extrahuje biela kryštalická esencia známa ako vanilín. Táto esencia sa označuje ako vanilková aróma. Vďaka úžasne jemnej a sladkej chuti a vôni je obľúbenou ingredienciou v sladkých nápojoch a cukrovinkách.

  Do Európy bolo toto korenie prvýkrát dovezené v prvej polovici 16. storočia a stalo sa veľmi žiadaným. Vzhľadom k tomu, že pôvodný druh vanilka pravá (Vanilla planifolia) bol endemický v juhovýchodnom Mexiku a bol viazaný na opeľovanie včelami a niektorými druhmi kolibríkov, ktoré žijú práve v tejto oblasti, bolo až do polovice 19. storočia výhradným producentom Mexiko a až do jeho osamostatnenia mali Španieli na vanilku celosvetový monopol.

  Najbežnejšími formami vanilky sú vanilkový extrakt, prášok, celé tobolky i vanilkový cukor.

  Nutričné zloženie vanilky

  Najdôležitejšie obsahovou látkou vanilky je aromatický fenolický aldehyd vanilín, ktorý je zodpovedný za príjemnú vôňu a sladkú chuť tohto korenia. Vanilka obsahuje tiež stopy iných zložiek, ako je euganol, kyselina kaprónová, fenoly, fenoléter, alkoholy, pomocné látky, alifatické a aromatické uhľovodíky, laktóny, estery a karbonylové zlúčeniny.

  Vanilka obsahuje malé množstvo vitamínov komplexu B, ako je niacín, kyselina pantoténová, riboflavín, pyridoxín a tiamín a obsahuje tiež stopy minerálov, ako je horčík, vápnik, mangán, draslík, železo a zinok.

  Vanilka1

  Vanilka - 7 účinkov na zdravie

  Vanilka pomáha pri liečbe úzkosti a depresie

  Aj keď niektorí ľudia sú voči aromaterapii skeptickí, tie z najlepších prírodných prostriedkov môžu mať účinok jednoducho prostredníctvom nášho čuchového zmyslu. Je známe, že vôňa vanilky priamo ovplyvňuje mozog a vyvoláva pokoj. Preto môže byť extrakt jedným z najlepších a najdostupnejších prostriedkov na prekonanie úzkosti a chronického stresu.

  Toto aromatické korenie je prospešné pre váš nervový systém. Výskum ukázal, že vystavenie vanilkovej aromaterapii sa ukázalo ako účinné pri zmierňovaní príznakov klaustrofóbie.

  Vanilka udržuje zdravé srdce

  Výskum kardiovaskulárneho účinku vanilky, najmä jej aktívnej zložky, vanilínu, ukázal, že dokáže merateľne znížiť hladiny cholesterolu v tele. Toto je veľmi dôležité pre ľudí s vysokým rizikom infarktu a mozgovej mŕtvice, pretože nižší cholesterol môže zabrániť ateroskleróze, zápalu v tepnách a krvným zrazeninám.

  Vanilka pomáha znížiť zápal

  Po celé stáročia sa vanilka v mnohých formách používa na upokojenie zápalu v tele. Je to zvlášť účinné pri zápaloch pečene, ktoré sa môžu vyskytnúť z mnohých dôvodov, najmä ak ste silne pijúci. Vanilín je rozhodujúcou súčasťou prospešných účinkov tohto lieku a môže pomôcť zmierniť stavy artritídy, dny a iných zápalových stavov.

  Vanilka pomáha liečiť akné

  Sú ľudia, ktorí pravidelne zápasia s akné a práve pre nich je vanilka ideálna. Vanilka vďaka antibakteriálnej povahe je silným spojencom v boji proti pupienkom, pretože pomáha eliminovať základnú infekciu a urýchliť proces hojenia pokožky. Môže dokonca znížiť výskyt jaziev pri obzvlášť zlom priebehu akné.

  Vanilka3

  Vanilka pomáha pri chudnutí

  Niektoré výskumy poukázali na vanilku ako prostriedok na chudnutie kvôli svojim vlastnostiam potláčajúcim chuť do jedla. Výťažok z tejto rastliny je tiež známy tým, že pomáha znižovať hladinu cholesterolu, zefektívňuje vaše telo a metabolizmus a účinne podporuje ciele pri chudnutí.

  Vanilka zmierňuje dýchacie ťažkosti

  Keď bojujete s kašľom, prechladnutím alebo dýchacími infekciami, môže byť užitočná akákoľvek analgetická alebo protizápalová látka. Vanilkový extrakt môže pomôcť pri bolesti hrdla po zmiešaní s teplou vodou vďaka anestetickému účinku na hrdlo. Antibakteriálne vlastnosti môžu tiež pomôcť odstrániť základnú infekciu alebo chorobu a zároveň zmierniť kašeľ a bolesti v krku.

  Vanilka podporuje trávenie

  Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vanilka používa na optimalizáciu tráviacej funkcie. Vôňa tejto byliny je známa tým, že upokojuje pocity nauzey, zatiaľ čo bylinkový čaj s obsahom vanilky môže upokojiť zápal v čreve a zabrániť zvracaniu, hnačke, kŕčom a žalúdočným nevoľnostiam.

  zdroj: organicfacts.net, stylecraze.com