Obsah článku

  Estragón (palina dračia)

  Estragón sa používa už od staroveku ako liečivá rastlina aj ako korenie. Francúzi ho nazývajú „Kráľom bylín“. Jeho sušené listy a kvitnúce vrcholky sa bežne pridávajú do dusených rýb, omáčok, guľášov, kuracieho mäsa a omeliet, čím sa získa zaujímavý aróma chuti.

  O estragóne

  Estragón je trváca rastlina vysoká 60-150 cm so širokými vetvami. Listy má kopijovité, dlhé 2–8 cm a 2–10 mm široké, lesklé zelené s celým okrajom. Kvety rastú v malých kapitolách s priemerom 2-4 mm, z ktorých každý obsahuje až 40 žltých alebo zelenkavo žltých kvetov.

  Pri zbere, ktorú môžeme vykonávať až trikrát do roka, odrezávame 20 až 30 cm dlhé vrcholky trsu skôr, než sa rozvijú puky. V tej dobe obsahuje najviac silice, ktorá dodáva koreniu príjemnú aromatickú vôňu a ostrú, slabo horkastú chuť. Sušenie musíme vykonávať čo najrýchlejšie a teplota pri tom nesmie presiahnuť 35 °C, inak bylina stráca arómu a hnedne. Kto ho má vo svojej záhradke alebo za oknom, môže ho s výhodou používať v čerstvom stave.

  Nutričné zloženie estragónu

  Táto bylina obsahuje éterický olej, ktorého hlavnou zložkou je metyl chavicol. Ďalej obsahuje fytonutrienty a antioxidanty, sacharidy, bielkoviny, tuky a vlákninu, z minerálnych látok sú to mangán, železo, vápnik, horčík a draslík.

  Estragón - 5 účinkov na zdravie

  Estragón udržuje zdravé trávenie

  Oleje v estragóne spúšťajú prirodzené tráviace šťavy tela, vďaka čomu je vynikajúcou tráviacou pomôckou nielen ako aperitív (ktorý pomáha podnietiť chuť k jedlu), ale tiež ako pomôcka pre správne trávenie jedla. Môže napomáhať tráviacemu procesu od začiatku do konca, počínajúc vylučovaním slín v ústach, po tvorbu žalúdočných štiav v žalúdku až po peristaltický pohyb v črevách.

  Väčšinou je táto zažívacia sila spôsobená karotenoidmi estragónu. Katedra výživy v Írsku preskúmala účinky bylín, ktoré obsahujú karotenoidy, na trávenie. Výsledky ukázali, že tieto bylinky „prispievajú k príjmu biologicky prístupných karotenoidov“, čo zase zlepšuje zdravie tráviaceho ústrojenstva.

  Estragón podporuje lepší spánok

  Francúzi tradične používajú čaj estragónu na liečbu nespavosti a aj keď to nie je vedecky dokázané, estragón vám skutočne môže pomôcť s problémami so spánkom. Niektorí bylinkári odporúčajú vypiť čaj estragónu skôr, ako si pôjdete ľahnúť, aby sa upokojil nervový systém a podporil pokojný spánok.

  Estragon2

  Estragón pomáha odstrániť bolesť zubov

  V celej histórii používa tradičná rastlinná medicína čerstvé listy estragónu ako domáci liek na úľavu od bolesti zubov. Hovorí sa, že starí Gréci žuvali listy, aby si znecitliveli ústa. Tento účinok zmierňujúci bolesť je spôsobený vysokými hladinami eugenolu, prírodne sa vyskytujúcej anestetickej chemikálie, ktorá sa nachádza v rastline. Estragón môže tiež pomôcť znížiť bolesť ďasien, ktoré často sprevádzajú bolesti zubov.

  Estragón je antibakteriálny

  Dva typy baktérií, ktoré sú veľmi dobre známe a veľmi nebezpečné, sú Staphylococcus aureus (príčina Staph infekcie) a Escherichia coli (E.coli). Vredy, lišaje, otrava jedlom, celulitída a syndróm toxického šoku sú príklady chorôb, ktoré môžu byť spôsobené baktériami Staphylococcus. Niektoré druhy E. coli môžu spôsobiť hnačky, zatiaľ čo iné spôsobujú infekcie močových ciest, choroby dýchacích ciest, zápal pľúc a ďalšie choroby.

  Esenciálny olej estragónu preukázal antibakteriálnu aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli. Štúdia ukázala, že esenciálny olej estragónu môže nielen ničiť nebezpečné baktérie, ale táto schopnosť z neho robí výbornú voľbu aj ako prírodný konzervačný prostriedok, najmä v syroch.

  Estragón sa tiež používa ako súčasť prírodnej liečby SIBO, čo je skratka pre „prerastanie baktérií tenkého čreva“, ktoré je definované ako nadmerné množstvo baktérií v tenkom čreve.

  Estragón pomáha potlačiť menštruačnú bolesť

  Estragón sa osvedčil ako doplnok pre ženy trpiace bolestivou menštruáciou. Bol tiež propagovaný ako prostriedok na udržanie celkového zdravia ženského reprodukčného traktu. Z týchto dôvodov by sa nemal používať počas tehotenstva alebo dojčenia.

  zdroj: cs.wikipedia.org, en.wikipedia.org, draxe.com