Obsah článku

    Muškátový oriešok

    Muškátový oriešok sa používa ako korenie v rôznych kuchyniach na celom svete. Dodáva potravinám a pokrmom sladkastú chuť. Orech zvyšuje chuť jedla a robí ho aromatickejším len s pridaním malého množstva.

    O muškátovom oriešku

    Muškátový orech (Myristica fragrans) je vždyzelený strom, obvykle vysoký 5-15 m, ale občas dosahuje 20 m alebo dokonca až 30 m. Kvety má zvonovitého tvaru, svetlo žlté a trochu voskovité a mäsité. Krehké stromy produkujú hladké žlté hruškovité ovocie, ktoré má mäsitú šupku. Po zrení sa šupka rozdelí na dve polovice pozdĺž hrebeňa, ktorý vedie po dĺžke ovocia. Vnútri je purpurovo hnedé lesklé semeno, s červeným alebo karmínovým obalom. Semeno je zdrojom muškátového orecha.

    Muškátový oriešok je korenie vyrobené mletím semien na prášok. Korenie má výraznú štipľavú vôňu a má mierne sladkú chuť; používa sa na ochutenie mnohých druhov pečiva, cukroviniek, pudingov, zemiakov, mäsa, omáčok, zeleniny a nápojov, ako je napríklad vaječný likér. Muškátový orech pochádza z Indonézskych ostrovov Maluku alebo Spice a je jediným stromom, ktorý je zdrojom dvoch rôznych korení na svete. Pestuje sa bežne v Karibiku, ďalších tropických oblastiach sveta a tiež v južnej Indii v štáte Kerala.

    Upozornenie

    Pri používaní muškátového orieška si treba dávať pozor na množstvo, ktoré chcete pridať do pokrmov. Odporúča sa použiť maximálne 1/3 mokka (tá najmenšia) lyžičky do jedál, pretože pri vyšších dávkach vám hrozí predávkovanie.

    Nutričné zloženie muškátového orieška

    Kým muškátový oriešok je korenie, ktoré sa používa zriedkavo v jedlách, stále môže ovplyvňovať vaše zdravie rôznymi spôsobmi, najmä kvôli jeho výživnému obsahu vitamínov, minerálov a organických zlúčenín súvisiacich s éterickými olejmi. Medzi tieto prospešné zložky patria bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, vitamíny A, B a C, z minerálnych látok sú to draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo a zinok.

    Muskatovy1

    Muškátový oriešok - 5 účinkov na zdravie

    Muškátový oriešok pomáha s nespavosťou

    Po celé generácie sa muškátový oriešok odporúča ako domáci liek na nespavosť. Štipka muškátového orecha v teplom mlieku je skvelý trik ako s ňou zatočiť. Jedna štúdia potvrdila, že muškátový oriešok pomáha pri zlepšení celkovej úrovne slabosti a nespavosti a pomáha predĺžiť trvanie hlbokého spánku.

    Muškátový oriešok podporuje trávenie

    Muškátový oriešok má liečivé vlastnosti a používa sa na liečbu tráviacich problémov, ako sú poruchy trávenia a žalúdočné vredy. Tieto liečivé vlastnosti pochádzajú z jedinečnej vône semien muškátového orieška.

    Muškátový oriešok udržuje zdravý mozog

    Muškátový oriešok je často spájaný s neuroprotektívnymi vlastnosťami. Výsledky jednej štúdie ukazujú, že muškátový oriešok obsahuje prchavé oleje ako myristicín, eugenol a elemicín, z ktorých všetky pomáhajú zvyšovať hladiny serotonínu, dopamínu a norepinefrínu v hipokampe. Hipokampus je orgán nachádzajúci sa v mozgu, ktorý je spojený najmä s pamäťou a priestorovou navigáciou, ktorá je súčasťou pamäte zodpovednej za zaznamenávanie a získavanie všetkých informácií v mozgu.

    Štúdia preto dospela k záveru, že oleje v muškátovom orechu majú terapeutický účinok na prevenciu neurodegeneratívnych chorôb, ako sú Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.

    Muškátový oriešok udržuje zdravé zuby

    Muškátový oriešok má antibakteriálne vlastnosti a má potenciál inhibovať aktivitu baktérií, ako je Porphyromonas gingivalis, ktoré spôsobujú periodontitídu a Streptococcus mutans, ktoré sú spojené s zubným kazom. Kyselina myristová a trimyristín nachádzajúce sa v muškátovom oriešku tiež vykazujú dobrú antibakteriálnu aktivitu. Metanolový extrakt má antikariogénne vlastnosti a pomáha predchádzať zubnému kazu. Macelignan, ďalšie antibakteriálne činidlo nachádzajúce sa v tomto korení, tiež pomáha inhibovať aktivitu baktérií, ktoré spôsobujú bolesti zubov.

    Muškátový oriešok má protirakovinové účinky

    Menej známa kvalita muškátového orecha je jeho potenciálne použitie proti rakovinovým bunkám. Podľa štúdie myristicin nájdený v muškátovom oriešku má chemopreventívne vlastnosti. Zistilo sa, že indukuje bunkovú smrť (apoptózu) v leukemických bunkách. To zasa môže pomôcť pri prevencii rastu rakovinových buniek a metastáz leukémie, ktorá bežne postihuje deti.

    zdroj: en.wikipedia.org, organicfacts.net