Obsah článku

    Šafran

    Šafran siaty (Crocus sativus), je hľuznatá, veľmi stará kultúrna rastlina, pestovaná pre čnelky svojich kvetov, ktoré sú vysoko ceneným korením = šafranom. Ide o korenie so silnou vôňou a výraznou farbou. Korenie je tiež bohaté na antioxidanty, ktoré majú veľa zdravotných výhod.

    O šafrane

    Šafran siaty je blízkym príbuzným okrasných šafranov (Crocus vernus - šafran jarný). Pochádza zo západnej Ázie. Na jeseň kvitne fialovým kvetom, v každom kvete sú tri nitkovité, 2-3 cm dlhé purpurovo hnedé čnelky (niekedy nesprávne nazývané blizny), ktoré sa zberajú ručne, odštipnutím. Neexistuje žiadny stroj, ktorý by akokoľvek uľahčil zber čneliek, a tento fakt, spoločne s malým množstvom takto získaného korenia (vyše 100 000 čneliek váži len asi 1000 g), je dôvodom vysokej ceny šafranu. V súčasnosti je to najdrahšie korenie na svete.

    Najviac sa pestuje v Iráne, Španielsku, v južnom Francúzsku, v severnej Afrike a Latinskej Amerike. Používa sa v španielskej, latinskoamerickej, francúzskej a orientálne kuchyni, kde ochucuje a farbí pokrmy.

    Nutričné zloženie šafranu

    Šafran obsahuje karotenoidy krocín a krocetín, šafranal, sacharidy, tuk, bielkoviny a vodu. V porcii jednej polievkovej lyžice (2 gramy) je zanedbateľné množstvo vitamínu A, B a C, z minerálnych látok obsahuje najviac mangánu, ostatné minerály sú v minimálnych množstvách.

    Safran1

    Šafran - 5 účinkov na zdravie

    Šafran bráni vzniku rakoviny

    Šafran obsahuje tmavooranžový, vo vode rozpustný karotén nazývaný krocín, ktorý je zodpovedný za veľkú časť zafarbenej zlatej farby. Zistilo sa, že krocín spúšťa apoptózu (programovanú bunkovú smrť) v mnohých rôznych typoch ľudských rakovinových buniek, leukémii, karcinóme vaječníkov, adenokarcinóme hrubého čreva a sarkóme mäkkých tkanív. Vedci zistili, že šafran a jeho aktívne zložky vykazujú schopnosť inhibovať ľudské zhubné bunky. Korenie nielen inhibuje bunky, ktoré sa stali rakovinovými, ale nemá inhibujúce účinky na normálne bunky a vlastne stimuluje ich tvorbu a tvorbu lymfocytov (imunitné bunky, ktoré pomáhajú ničiť rakovinové bunky).

    Šafran pomáha pri erektilnej dysfunkcii

    Erektilná dysfunkcia (ED) postihuje viac ako 150 miliónov mužov na celom svete. V tradičnej medicíne je šafran afrodiziakum, vďaka chemickej zlúčenine známej ako krocín. Podľa štúdie šafran významne pomáha zlepšiť tumescenciu (zdurenie) a rigiditu (pevnosť) údu. U mužov s erektilnou dysfunkciou sa pozoroval pozitívny účinok na sexuálne funkcie so zvýšeným trvaním a počtom erektilných udalostí po 10 dňoch užívania. Toto tradičné korenie taktiež potenciálne funguje ako prírodný liek na impotenciu.

    Šafran udržuje zdravé srdce

    Posledné štúdie ukazujú veľký prísľub zložiek šafranu pri propagácii zdravého kardiovaskulárneho systému. Najmä proteíny tepelného šoku (HSP) 27, 60 a 70 sú významne spojené s metabolickým syndrómom a aterosklerózou, takže vedci chceli skúmať účinok tejto byliny na titre protilátok proti HSP u pacientov s metabolickým syndrómom. Dospeli k záveru, že vďaka šafranu protilátky proti proteínom 27 a 70 tepelného šoku výrazne klesli.

    Šafran udržuje zdravý mozog

    Nedávne štúdie tiež preukázali, že výťažok šafranu, najmä jeho krocín, je užitočný pri liečbe duševných porúch súvisiacich s vekom. V Japonsku je šafran zapuzdrený a používa sa na liečbu Parkinsonovej choroby, straty pamäti a zápalu.

    Šafran je účinný pri prechladnutí

    Šafran je stimulačné tonikum a je veľmi účinný pri liečbe prechladnutia a horúčky. Šafran zmiešaný v mlieku a aplikovaný na čelo rýchlo zmierňuje prechladnutie.

    zdroj: cs.wikipedia.org, en.wikipedia.org, draxe.com, food.ndtv.com