Horčičné semená - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Horčičné semená

  Horčičné semienko je odpradávna známe korenie z jednoročnej horčice siatej (Sinapis alba), ktorá pochádza z miernych oblastí Európy a patrí medzi najstaršie pestované plodiny v regióne. Pred tisíckami rokov sa horčičné rastliny pestovali v severnej Afrike, Ázii a Európe skôr ako bylina, ktorá bola medzi Grékmi a Rimanmi obľúbená.

  Horčičné semená majú svoje miesto aj v Biblii a ich prvý záznam o použití sa nachádza v sanskritských skriptoch, ktoré sa datujú už tisíce rokov.

  O horčičných semenách

  Semeno horčice je guľaté, žlté, má štipľavú chuť. Celé horčičné semená voňajú len veľmi málo - až po rozdrvení či zomletí a premiešaní s vodou či navlhčení sa uvoľní ich ostrá aróma a priama chuť. Voda totiž aktivuje enzým obsiahnutý v horčičných semenách. Tento enzým potom reaguje s ostatnými obsiahnutými látkami a výsledkom je éterický olej s charakteristickou chuťou a vôňou.

  Sú dôležitým korením v mnohých regionálnych potravinách a môžu pochádzať z jednej z troch rôznych rastlín: čierna horčica (Brassica nigra), hnedá indická horčica (B. juncea) alebo biela/žltá horčica (B. hirta/Sinapis alba).

  Mletím a zmiešaním semien s vodou, octom alebo inými tekutinami sa získa žltá koreninová omáčka známa ako horčica.

  Zloženie horčičných semien

  Horčičné semená obsahujú rastlinné zlúčeniny glukosinoláty (horčičný glykosid) a izotiokyanáty, sinigrín, sinalbin, emetic sacharidy, vlákninu, tuky, bielkoviny, vodu, vitamíny A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahujú horčík, fosfor, železo, zinok, vápnik, draslík a sodík, omega 3 mastné kyseliny.

  Horcica1

  Horčičné semená - 6 účinkov na zdravie

  Horčičné semená pomáhajú pri liečbe rakoviny

  Prítomnosť zlúčenín, ako sú glukozinoláty a mirozináza v horčičných semenách, používa fytochemikálie na inhibíciu rastu rakovinových buniek. Toto je určite hlavný prínos horčičných semien pre zdravie človeka.

  Obsah selénu v horčičných semenách navyše poskytuje organizmu dobrú odolnosť proti tvorbe rakovinových buniek. Je známe, že spomaľuje rýchlosť vývoja rakovinových buniek a pôsobí tiež ako antioxidant.

  Horčičné semená pomáhajú uľaviť pri migréne

  Horčičné semená sú známe tým, že znižujú počet migrénových záchvatov. Výskyt migrény sa znižuje v dôsledku obsahu horčíka prítomného v horčičnom semene.

  Horčičné semená pomáhajú pri ťažkostiach s dýchaním

  Horčičné semienka majú upokojujúce účinky pri liečbe problémov s nachladnutím a chrípkou. Pôsobí ako dekongestant, čiže liek určený na odstránenie zdurenia nosovej sliznice. Semená sa považujú za teplé jedlo a sú užitočné na odstránenie únavy spôsobenej chorobou. Tieto zahrievacie vlastnosti sú prevažne vo vnútri tkanív a pomáhajú tiež vyprázdniť prebytočný hlien. Na upokojenie boľavého hrdla ich môžete zmiešať s vodou a kloktať.

  Horcica2

  Horčičné semená podporujú trávenie

  Horčičné semená sú dobrým zdrojom vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie v tele. Zlepšujú pohyby čriev, čím zvyšujú rýchlosť metabolizmu vášho tela. Obsah vlákniny je tu väčšinou veľmi ľahko rozpustný, takže je účinný pri použití.

  Horčičné semená udržujú zdravú pokožku

  Horčičné semienka sú účinné pri psoriáze a kritických zápalových autoimunitných ochoreniach. Semená preukázali svoju užitočnosť pri liečbe zápalu a rán spojených s psoriázou. Na základe výskumu liek so semenami podporuje pohyb zdravých enzýmov, ako je glutatiónperoxidáza, superoxiddismutáza a kataláza, čo podporuje obranné a liečebné účinky pri všetkých kožných chorobách.

  Horčičné semená sú užitočné pri terapeutickom hojení pri kontaktnej dermatitíde. Štúdie dospeli k záveru, že využitie horčičných semien podporuje liečbu účinkov spojených s kontaktnými dermatitidmi, ako je napríklad ošetrenie tkanív a čiastočný opuch v uchu.

  Horčičné semená sú užitočné v období menopauzy

  Horčičné semená sú prospešné pre ženy v období menopauzy. Horčík s vápnikom pomáha podporovať zdravie kostí a zabraňuje poškodeniu kostí spojeným s menopauzou. Vápnik podporuje zníženie obsahu horčíka v kostiach a pomáha znižovať riziko osteoporózy u starších žien.

  en.wikipedia.org, stylecraze.com, timesofindia.indiatimes.com, healthbenefitstimes.com