Sumac - 5 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Sumac

  Sumac je korenie, ktoré je populárne na Blízkom východe, pozostáva z malých kríkov a stromov, ktoré vytvárajú jasne červené plody známe ako kôstkovice. Tieto rastliny sa pestujú po celom svete, ale obzvlášť časté sú vo východnej Ázii, Afrike a Severnej Amerike.

  Sumac korenie sa však získava zo sušených a mletých bobúľ špecifického druhu rastliny Sumac, Rhus coriaria. Toto svetlé a chutné korenie sa často pridáva do iných zmesí korenia, vrátane za’atar. Je tiež bežnou ingredienciou v tradičnej blízkovýchodnej kuchyni a používa sa vo všetkom, od mäsových jedál až po šaláty.

  Názov sumac pochádza z aramejského slova summaq, čo znamená „tmavo červená“. Už pred 2 000 rokmi bol sumac známy svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami, najmä ako diuretikum a proti nadúvaniu. Predtým, ako sa citróny dostali do Európy, Rimania používali sumac na dochutenie jedál.

  Sumac

  Sumac

  Sumac - nutričné hodnoty

  Rovnako ako iné liečivé byliny a koreniny, aj korenie sumac má nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah vitamínu C a poskytuje množstvo dôležitých antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti chorobám a optimalizujú zdravie. Sumac má vysoký obsah najmä polyfenolov a flavonoidov, ako je kyselina gallová, metylgalát, kaempferol a kvercetín. Obsahuje tiež triesloviny, ktoré pôsobia ako antioxidanty a môžu mať dokonca protirakovinové vlastnosti.

  Sumac - 5 účinkov na zdravie

  Sumac udržuje zdravé trávenie

  Bylina Sumac má antioxidačné účinky, ktoré sú nápomocné pri liečbe bežných zažívacích ťažkostí. Patria sem zápcha, nepravidelné pohyby čriev, reflux kyseliny, žalúdočné ťažkosti. Silnú bylinu možno tiež zmiešať s cibuľou a pripraviť tak vynikajúce predjedlo.

  Sumac je antimikrobiálny

  Sumac má prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny s antimikrobiálnymi účinkami. Výskum ukázal, že účinkuje proti mnohým patogénom vrátane baktérií Salmonella. Bohaté vo vode rozpustné taníny, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú dobre zdokumentované pre svoje antimikrobiálne vlastnosti a pre tieto výhody sa používajú od primitívnych čias.

  Sumac

  Sumac

  Sumac pomáha zmierniť problémy s dýchaním

  Sumac bol široko používaný na liečbu problémov s dýchaním. Patria sem veľmi dlho trvajúci kašeľ, zápal pľúc a bronchitída. Je to spôsobené jeho silnými prchavými olejmi (tymol, karvakrol, borneo a geraniol), o ktorých je vedecky dokázané, že fungujú.

  Bobule populárnej bylinnej rastliny môžu tiež znížiť horúčku. Zmiešaním silného bylinného lieku s medom vznikne super účinný, ale prírodný sirup proti kašľu.

  Sumac pomáha regulovať krvný cukor

  Sumac pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Okrem toho môže tiež pomôcť zabrániť inzulínovej rezistencii. Inzulín je hormón zodpovedný za transport cukru z krvi do tkanív, takže keď sú hladiny cukru v krvi trvale vysoké, hladiny inzulínu zostávajú vysoké. To spôsobí, že sa telo stane odolným voči jeho účinkom, čo má za následok zhoršenú kontrolu hladiny cukru v krvi. Podľa štúdie môže byť korenie sumac účinné pri znižovaní hladiny inzulínu, aby sa zabránilo inzulínovej rezistencii a stabilizovala sa hladina cukru v krvi.

  Sumac pomáha zmierniť bolesti svalov

  Ak trpíte chronickými bolesťami svalov, sumac môže byť nápomocný. Jedna štúdia ukázala, že šťava zo sumacu pochádzajúca z rovnakej rastliny ako korenie sumacu dokázala pomôcť znížiť bolesť svalov počas aeróbneho cvičenia u zdravých dospelých.

  Vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov môže pomôcť aj pri znižovaní zápalu, aby poskytol ešte väčšiu úľavu od bolesti. Nielen, že zápal prispieva k rozvoju ochorenia a hrá ústrednú úlohu pri niekoľkých autoimunitných stavoch, ale štúdie tiež ukazujú, že zápal môže byť zapojený aj do regulácie bolesti.

  Sumac

  Sumac

  Sumac - použitie

  Sumac je všestranné korenie, ktoré je možné pridať do mletého mäsa, ktoré sa používa ako príchuť do zeleninových jedál (napríklad baklažánu), a je dokonalým dochucovadlom pre domáci hummus. Sumac je ideálnym doplnkom pre jahňacie a kačacie mäso. Podobne ako citrónová šťava v hotovom recepte, aj sumac je najlepší, keď ho pred podávaním posypete na jedlo. Sumac je tiež dobrou voľbou, keď chcete do jedla pridať citrónovú príchuť, ale nechcete do receptu pridávať tekutinu. Pred použitím sumacu si určite prečítajte štítok so zložkami, pretože niektorí výrobcovia pridávajú do balenia soľ; ak je to tak, znížte množstvo soli požadované v recepte.

  thespruceeats.com, draxe.com