Fenikel - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Fenikel

  Rôzne časti rastliny fenikla sa používajú na varenie a semená nájdete sušené vcelku alebo v prášku.

  Semená feniklu majú rozoznateľne podlhovastý tvar a sú bledozelenej alebo hnedej farby. Poskytujú sladkú chuť a vôňu sladkého drievka duseným mäsám, chlebu, dezertom i nápojom.

  Semená feniklu obsahujú vyššie koncentrácie olejov ako feniklová buľva. Z tohto dôvodu stačí vo väčšine receptov použiť iba 1 polievkovú lyžicu (asi 2 až 6 gramov) sušených feniklových semien.

  O fenikli

  Fenikel je trváca bylina, ktorá patrí do rodiny petržlenov; veľká skupina bylín a korenín, do ktorej patria aj niektoré ďalšie bežné členy, napríklad rasca, kôpor, aníz atď. Vedecký názov fenikla je Foeniculum vulgare var. dulce.

  V ajurvéde sa semená fenikla považujú za veľmi priaznivé. Boli široko používané v rôznych receptoch v starej Indii. Starodávne tajomstvá zdravia nájdete v najjednoduchších ingredienciách v našich kuchyniach.

  Semená feniklu redukujú všetky 3 Trodosha (Vata, Pita, Kapha). Semená majú na telo chladivý účinok. Počas horúceho leta je dobré piť nápoj z feniklového semena, aby sa z tela uvoľnilo teplo. Olej, ktorý sa nachádza v semenách, má v prírode konzervačný účinok, preto sa používa v masážnych zmesiach, najmä v ajurvéde, na upokojenie nervov a zvýšenie duševnej čistoty.

  Zloženie fenikla

  Feniklové semená majú nízky obsah kalórií, ale poskytujú veľa dôležitých živín. Obsahujú viac ako 28 zlúčenín, vrátane estragolu, anetolu, fenchónu, metylchavikolu. Semená sú tiež bohaté na silné antioxidanty, ako je kyselina chlorogénová, limonén a kvercetín, z minerálnych látok obsahujú meď, zinok, mangán, železo, vápnik, horčík, selén a draslík. Ďalej obsahujú vitamín A, B, C, vlákninu, bielkoviny a sacharidy.

  Fenikel2

  Fenikel - 7 účinkov na zdravie

  Fenikel pomáha regulovať krvný tlak

  Jedným z dôvodov, prečo semená fenikla pomáhajú krvnému tlaku, sú hladiny draslíka. Tento minerál pôsobí proti nepriaznivým účinkom sodíka a reguluje množstvo tekutiny v krvi.

  Semená sú tiež bohaté na vápnik, čo je ďalší minerálny prostriedok na dosiahnutie optimálneho krvného tlaku. Pomáha udržiavať tonus krvných ciev - a dokonca pomáha udržiavať srdcový rytmus. A vláknina v semenách fenikla tiež preukázala reguláciu krvného tlaku.

  Semená feniklu obsahujú tiež dusitany (v skutočnosti najvyššie spomedzi ostatných semien), o ktorých je známe, že znižujú hladinu krvného tlaku. Sú tiež bohaté na horčík, ktorý podľa niektorých štúdií môže znížiť riziko vysokého krvného tlaku u žien.

  Fenikel podporuje trávenie

  Čaj z feniklových semien sa považuje za veľmi užitočný na pomoc pri trávení, nadúvaní a zápche z dôvodu olejov nachádzajúcich sa v týchto semenách. Semená feniklu obsahujú estragol, fenchón a anetol, ktoré prispievajú k antispazmodickým a protizápalovým vlastnostiam rastliny. Pre tých, ktorí majú syndróm dráždivého čreva, prchavé oleje nachádzajúce sa v semenách fenikla môžu pomôcť začať trávenie tým, že podporujú produkciu žalúdočných enzýmov. Feniklový čaj určite pomôže vášmu tráviacemu traktu byť zdravý a šťastný, pretože má množstvo gastrointestinálnych výhod.

  Fenikel podporuje laktáciu

  Semená feniklu obsahujú zlúčeninu nazývanú anetol, čo je fytoestrogén, ktorý napodobňuje vlastnosti estrogénového hormónu a zvyšuje sekréciu mlieka u žien. Takže semená fenikla prospievajú dojčiacim ženám.

  Fenikel1

  Fenikel zmierňuje príznaky astmy

  Semená feniklu a ich fytonutrienty pomáhajú vyčistiť dutiny. Sínusitída je stav, pri ktorom sa zapália dutiny okolo nosných ciest. Vyrába sa z nich skvelý čaj na pomoc s bronchitídou, kongesciou a kašľom, pretože majú vykašliavacie vlastnosti.

  Fenikel pomáha pri čistení krvi

  Esenciálne oleje a vláknina v týchto semenách sa považujú za veľmi užitočné na vyplavenie toxínov a kalov z nášho tela, čím pomáhajú čistiť krv. Je veľmi dôležité zahrnúť do vašej stravy potraviny, ktoré pomáhajú čistiť krv, aby sa zabezpečilo hladké vstrebávanie živín. A feniklové semená sú na to ideálne.

  Fenikel bráni vzniku rakoviny

  Semená majú tiež veľmi silné vlastnosti zachytávajúce voľné radikály, ktoré pomáhajú znižovať oxidačný stres a chránia telo pred rôznymi rakovinami kože, žalúdka a prsníkov. Semená feniklu majú tiež veľmi silný chemomodulačný účinok.

  Fenikel3

  Fenikel udržuje svieži dych

  Žuvanie 5-10 minút semien feniklu môže osviežiť dych. Semená zvyšujú produkciu slín a tým vyplavujú baktérie. Esenciálny olej má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti choroboplodným organizmom, ktoré spôsobujú zápach z úst. Čím dlhšie budete žuť semená, tým sú osviežujúce.

  healthline.com, food.ndtv.com, stylecraze.com