Obsah článku

  Koriander

  Koriander (Coriandrum sativum) je jednoročná bylina, známa ako čínsky petržlen, divo rastúca v Stredomorí, oddávna pestovaná v Indii a v Egypte. Využíva sa v gastronómii ako korenie ale i v liečiteľstve.

  O koriandri

  Jedná sa o jednoročnú mrkvovitú bylinu, ktorej byľ dosahuje výšku až jeden meter a na vrchu sa vetví. Listy majú variabilný tvar, sú široko lalokovité v spodnej časti rastliny a štíhle a osrstené vyššie na stonkách. Kvety majú bielu alebo ružovú farbu, pričom tvoria okolíky. Plod je guľatý a hnedožltý. Suché plody sú známe ako semená koriandra. Semená majú po rozdrvení citrónovú arómu spôsobenú terpenmi linaloolom a pinénom. Chuť je opísaná ako teplá, orechová, pikantná a pomarančová.

  Koriander sa bežne vyskytuje vo forme celých sušených semien ale aj v mletej forme. Pečenie alebo zahrievanie semien na suchej panvici zvyšuje ich chuť, arómu a štipľavosť. Mletý koriander stráca chuť pri dlhom skladovaní, preto je lepšie si ho pred prípravou jedla pomlieť, aby ste ho mali čo najčerstvejší.

  Koriander je príbuzný anízu, rasci a kôpru. Používa sa najmä na nakladanie húb a zeleniny, do chleba a údenárskych výrobkov, na prípravu jahňacieho a bravčového mäsa a na výrobu alkoholických nápojov.

  Nutričné zloženie koriandra

  Hlavnou zložkou koriandrových semien sú éterické oleje - linalool, gáfén, terpén a pinén. Ďalej semená obsahujú flavonoidy a antioxidanty, kyseliny - kyselina linolová, olejová a palmitová, bielkoviny, vlákninu, sacharidy, vitamíny B a C, betakarotén, vápnik, selén, horčík, mangán, železo, fosfor, draslík a meď.

  Koriander1

  Koriander - 5 účinkov na zdravie

  Koriander udržuje zdravé srdce

  Semená koriandra majú pozoruhodný účinok na zníženie hladiny cholesterolu. Štúdie ukázali, že konzumácia semien koriandra pomáha znižovať celkový cholesterol a triglyceridy v tkanivách a navyše zlepšujú hladinu dobrého cholesterolu. Semená koriandru tiež zastavujú agregáciu (zoskupenie) krvných doštičiek. Ak dôjde k zoskupeniu krvných doštičiek v artériách, môže to viesť k narušeniu toku krvi do srdca a k možnému srdcovému infarktu.

  Koriander hrá dôležitú úlohu v metabolizme lipidov v ľudskom systéme. Štúdie ukazujú, že vďaka antioxidačným vlastnostiam pomáha rozširovať krvné cievy a tak môže regulovať aj krvný tlak.

  Koriander udržuje zdravé trávenie

  Koriander sa dlho používa ako stimulant trávenia. Semená stimulujú pečeň, aby produkovala a vylučovala koncentrované žlčové kyseliny. Tieto kyseliny hrajú dôležitú úlohu pri trávení a vstrebávaní. Koriander má tiež karmatívne účinky (zmierňujú plynatosť). Semená tiež zlepšujú trávenie zlepšením aktivity trypsínu, enzýmu pankreasu, ktorý štiepi proteíny v tenkom čreve.

  Semená koriandru môžu tiež pomôcť liečiť nevoľnosť a hnačku. Na dosiahnutie týchto výhod pite čaj vyrobený zo semien, pričom semená treba lúhovať v horúcej vode 15 až 20 minút, sceďte a môžete piť.

  Koriander zmierňuje príznaky artritídy

  Semená koriandra zmierňujú bolesť pri artritíde bojom proti aktivite prozápalových cytokínov v membráne, ktorá lemuje vnútorný povrch kĺbu. Protizápalové cytokíny sú zlúčeniny v ľudskom systéme, ktoré podporujú zápal. Semená koriandra môžete použiť zvonka ako obklad na liečenie bolesti pri artritíde. Kineol a kyselina linolová, dve dôležité zlúčeniny v semenách, ktoré majú antireumatické a antiartritické vlastnosti.

  Koriander udržuje zdravý mozog

  Linalool je hlavnou zlúčeninou v koriandrových semenách a štúdie ukazujú, že linalool pomáha znižovať úzkosť. Linalool má priaznivé účinky na centrálny nervový systém. Má tiež antikonvulzívne vlastnosti (znižuje riziko záchvatov alebo epileptických záchvatov). Semená môžu tiež hrať ochrannú úlohu pri prevencii neurologických chorôb, ako je Alzheimerova choroba.

  Koriander3

  Koriander pomáha bojovať s infekciami

  Koriander obsahuje antimikrobiálne látky, ktoré pomáhajú v boji proti určitým infekciám a chorobám spôsobených potravinami. Dodecenal, zlúčenina v koriandri, bojuje s baktériami, ako je Salmonella, ktoré môžu spôsobiť život ohrozujúce otravy jedlom. Jedna štúdia odhalila, že semená koriandru patria medzi niekoľko indických korení, ktoré dokážu bojovať s baktériami zodpovednými za infekcie močových ciest (UTI).

  zdroj: cs.wikipedia.org, en.wikipedia.org, stylecraze.com