Obsah článku

  Černuška siata (rasca čierna)

  Černuška siata (Nigella sativa) je malé čierne semienko, ktoré sa po celé storočia používa v bylinnej medicíne. Semeno pochádza z kvitnúcej rastliny (súčasť rodiny Ranunculacea) pôvodom z juhozápadnej Ázie a Stredomoria. V súčasnosti rastie v Indii, na Strednom východe a v Európe.

  Černuška siata - nutričné hodnoty

  Černuška siata v 100 g obsahuje 344 g kalórií, 15 g tukov, 52 g sacharidov, 16 g bielkovín a 40 g vlákniny, vitamín A, B6-pyridoxín a vitamín C, z minerálnych látok obsahuje draslík, sodík, vápnik, železo a horčík.

  Tymochinón - účinná látka v semenách černušky

  Vedci skúmajú tymochinón od 60. rokov 20. storočia a je známy svojimi silnými antioxidačnými, protirakovinovými a protizápalovými vlastnosťami.

  Ďalšie účinné látky v semenách, tymol a tymhydrochinón, majú antimikrobiálne a protinádorové vlastnosti. Semená sa tradične používajú v ľudovom liečiteľstve na Blízkom východe už viac ako 2 000 rokov. Vlastností týchto semien je veľa - používajú sa ako aromatické, diuretické, expektoračné, preháňavé, stimulačné, karminatívne a sedatívne látky.

  Semená černušky majú tiež miesto v arabskom ľudovom liečiteľstve ako účinná liečba mnohých chorôb - medzi ktoré patrí žltačka, kožné ochorenia, gastrointestinálne problémy, reumatizmus, astma, bronchitída alebo dokonca horúčka.

  Cernuska2

  Černuška siata - 6 účinkov na zdravie

  Černuška pomáha znížiť hladinu cholesterolu

  Semená černušky majú významný vplyv na plazmatické koncentrácie lipidov, a tým znižujú hladinu celkového cholesterolu. Semená môžu tiež znížiť hladinu triglyceridov. Štúdie na mužoch s centrálnou obezitou preukázali nádej v používaní semien na zníženie celkových hladín cholesterolu. Väčšia dávka semien a dlhšia konzumácia môžu priniesť oveľa lepšie výsledky. Tymochinón tiež pomáhal bojovať s oxidačným stresom u pacientov s cukrovkou 2. typu.

  Černuška pomáha chrániť pred vznikom rakoviny

  Prchavý olej zo semien černušky významne znižuje veľkosť a výskyt nádorov v pľúcach a hrubom čreve. Rastúci počet dôkazov zdôrazňuje protirakovinové vlastnosti týchto semien. V ďalšej štúdii sa zistilo, že semená indukujú smrť apoptotických rakovinových buniek kolorektálneho karcinómu. Tento účinok, podľa štúdie, možno pripísať tymochinónu v semenách). Zistilo sa tiež, že semená černušky zabraňujú rakovine prsníka, pečene, kože, prostaty a krčka maternice. Ochranné účinky semien proti rakovine možno pripísať ich schopnosti potlačiť zápal a pôsobiť posilňujúco na imunitu.

  Černuška pomáha regulovať hladinu cukru v krvi

  Príjem 2 g semien černušky denne môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi u pacientov s cukrovkou. Semená v uvedenej dávke viedli k významnému zníženiu hladín glukózy v krvi nalačno. Štúdia tiež preukázala priaznivé účinky semien na homeostázu glukózy. V inej štúdii semená černušky znížili hladiny glykozylovaného hemoglobínu. Ukázalo sa, že zvýšené hladiny glykozylovaného hemoglobínu zvyšujú riziko fibrilácie predsiení u pacientov s cukrovkou. Semená môžu znížiť toto riziko u pacientov.

  Černuška pomáha bojovať proti zápalu

  Protizápalovú aktivitu semien černušky možno pripísať aj ich antioxidačným vlastnostiam. V štúdiách antioxidačné vlastnosti semien pomohli znížiť sérové a tkanivové zápalové markery a ďalšie zápalové ochorenia, ako je srdcová fibróza. Zistilo sa tiež, že topická aplikácia oleja zo semien zmierňuje bolesť u pacientov s artrózou kolena. Olej sa považoval za účinnejší ako acetaminofén, analgetikum, ktoré sa zvyčajne používa na liečbu artritídy.

  Cernuska4

  Černuška podporuje zdravie pečene a obličiek

  Antioxidačné vlastnosti semien černušky hrajú úlohu pri ochrane pečene. Môžu bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý môže poškodiť pečeň. Tymochinón v semenách tiež bojuje proti voľným radikálom a znižuje riziko ich útoku na ľudskú DNA - a pravdepodobne aj na pečeň. Tieto antioxidačné vlastnosti tymochinónu sú tiež zodpovedné za ochranu pečene pred poškodením parazitmi. Požitie oleja zo semien znížilo počet červov Schistosoma mansoni v pečeni a dokonca znížilo celkový počet vajíčok prítomných v pečeni aj v čreve.

  Štúdia ukázala, že semená môžu pomôcť pri liečbe chorôb obličiek, vrátane nefrolitiázy (obličkové kamene) a poškodenia obličiek. Perorálny príjem extraktu zo semien významne znížil tvorbu usadenín oxalátu vápenatého.

  Černuška pomáha pri liečbe kožných ochorení

  Zistilo sa, že extrakty zo semien černušky vykazujú antipsoriatickú aktivitu. Použitie extraktov ukázalo významné epidermálne (kožné) zlepšenie. Topická aplikácia oleja tiež pomohla pri liečbe akné. Tymochinón v semenách tiež vykazoval antifungálnu aktivitu. Môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií kože, ako je kandida.

  zdroj: stylecraze.com, healthline.com