Obsah článku

  Čierne korenie

  Čierne korenie je jedným z najbežnejšie používaných korení na svete. Vyrába sa mletím korenia, ktorým sú sušené bobule viniča Piper nigrum.

  Má ostrú a mierne korenistú chuť, ktorá sa dobre hodí k mnohým jedlám. Čierne korenie je však viac ako len pomôcka na ochutenie jedál. Bol považovaný za „kráľa korenín“ a používa sa v starodávnej ajurvédskej medicíne už tisíce rokov kvôli vysokej koncentrácii silných prospešných rastlinných zlúčenín.

  O čiernom korení

  Čierne korenie je plod piepora čierneho (Piper nigrum), zozbieraný v nedozretom stave, ktorý sa používa ako korenie. Pochádza z Indie, kde sa používal už v staroveku, dnes sa však dováža z mnohých tropických krajín. Je to najpoužívanejšie korenie vo všetkých kuchyniach. Plody piepra sa zbierajú v rôznych stupňoch zrelosti a prechádzajú iným procesom spracovania, čo nám poskytuje viac druhov pre jeho využitie v kuchyni:

  • čierne korenie (fermentované nedozreté zelené bobule)
  • biele korenie (oddelenie červenej šupky úplne zrelých bobúľ)
  • zelené korenie (rýchlo usušené nedozreté bobule)

  Nutričné zloženie čierneho korenia

  Čierne korenie obsahuje éterický olej piperín, bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vodu, luteín, betakarotén, vitamíny A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, fosfor, zinok, meď, selén, mangán, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Cierne korenie1

  Čierne korenie - 5 účinkov na zdravie

  Čierne korenie podporuje trávenie

  Čierne korenie stimuluje tráviace šťavy a enzýmy, čím podporuje trávenie. To platí, keď konzumujete čierne korenie, najmä s jedlom, ktoré by mohlo zlepšiť schopnosť vášho tela rozkladať a tráviť jedlo. Výskum ukázal, že čierne korenie má pozitívny vplyv aj na pankreatické enzýmy, čo prospieva celému tráviacemu procesu.

  Čierne korenie má tiež protinadúvacie vlastnosti a pomáha uvoľňovať žalúdočný plyn. Môže tiež zmierniť plynatosť a kolickú bolesť.

  Čierne korenie bráni vzniku rakoviny

  Piperín v čiernom korení vykazuje ochrannú aktivitu proti početným formám rakoviny. Piperín tiež zvyšuje vstrebávanie ďalších výživných látok, ako je selén, kurkumín, betakarotén a vitamíny B vo vašich črevách - živiny, ktoré sú životne dôležité pre zdravie čriev a prevenciu rakoviny.

  Kanadská štúdia pripisuje protirakovinové vlastnosti čierneho korenia piperínu. Znižuje tlak na konečník a pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva. Podobné vlastnosti preukázal aj v prípade rakoviny prostaty.

  Čierne korenie zmierňuje prechladnutie a kašeľ

  Čierne korenie sa na tento účel používa v starovekej čínskej medicíne. Je známe, že korenie stimuluje krvný obeh a sliznicu. A keď ho skombinujete s medom, efekt sa zvýši - keďže med funguje ako prírodný prostriedok proti kašľu.

  Jednoducho zmiešajte v šálke jednu čajovú lyžičku mletého čierneho korenia s 2 lyžicami medu. Naplňte šálku vriacou vodou, zakryte ju a nechajte ju stáť asi 15 minút. Nápoj môžete vypiť naraz alebo ho pomaly popíjať. Urobte to trikrát denne a dutiny sa vám uvoľnia.

  Korenie môže zmierniť aj astmatické príznaky. Jedna štúdia uskutočnená na astmatických pacientoch zistila, že podávanie korenia pacientom zlepšilo ich stav. Čierne korenie vyčistí dýchacie cesty a zmierňuje ďalšie ochorenia dýchacích ciest, ako je čierny kašeľ.

  Čierne korenie má antioxidačné vlastnosti

  Čierne korenie má vynikajúce antioxidačné účinky, ktoré mnohými spôsobmi prispievajú k zdraviu. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom spôsobujúcim ochorenie a zvyšujú imunitu.

  Piperín v čiernom korení zvyšuje biologickú dostupnosť živín v mnohých potravinách a doplnkoch. A to znamená, že môže transformovať marginálne účinnú terapeutickú látku na vysoko účinnú - jednoducho zvýšením času intracelulárneho pobytu. Je tiež dôležité poznamenať, že čím intenzívnejšia je chuť čierneho korenia, tým vyšší je obsah piperínu.

  Cierne korenie4

  Čierne korenie udržuje zdravý mozog

  Čierne korenie má veľký vplyv na zdravie mozgu. Piperín v korení inhibuje enzým, ktorý štiepi serotonín, upokojujúci neurotransmiter. Tento enzým tiež degraduje fungovanie iného hormónu nazývaného melatonín - ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia. Piperín má tiež význam pri Parkinsonovej chorobe. Inhibuje iný typ enzýmu, ktorý narúša produkciu dopamínu, hormónu dobrého pocitu. Dopamín má zvyčajne nedostatok pacientov s Parkinsonovou chorobou a požitie čierneho korenia môže zmierniť príznaky tejto choroby. Podobné účinky je možné pozorovať aj v prípade depresie.

  Čierne korenie môže tiež oddialiť starnutie mozgu a pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe. A môže tiež zvýšiť nervovú aktivitu v mozgu, a tak možno zmierniť záchvaty. Chráni tiež nervové bunky a zabraňuje skorej smrti buniek. Okrem toho korenie preukázalo priaznivé účinky aj u pacientov s mozgovou príhodou.

  zdroj: stylecraze.com, cs.wikipedia.org